ارز دیجیتال Ape یا ApeCoin

13 دقیقه زمان مطالعه
ارز دیجیتال Ape

همه چیز درباره Ape کوین (توکن Ape)

مجموعۀ Ape ارز دیجیتال خود را منتشر کرد

چند روز پیش از اتمام نگارش این مقاله، در اواسط ماه مارس ۲۰۲۲ بود که مجموعه Ape از انتشار توکن خود بر روی بستر ERC20 خبر داد. با توجه به نوظهور بودن ارز دیجیتال Ape، در این مقاله قصد داریم که جوانب مختلفی از این رمزارز فهرست شده بازار ارزهای دیجیتال را ارائه کرده و پیشینه اعتبار آن و همچنین آینده سرمایه گذاری در آن را بررسی کنیم.

Ape کوین که اخیراً بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است، دقیقاً به میزان ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن عرضه خواهد شد. ایپ توکن، با خلق و ارائه خود در بازار ارزهای دیجیتال سر و صداهای زیادی را ایجاد کرد! از سودهای بسیار بالای یک شبه، تا نوسان قیمتی بالا و همچنین جذب پروژه‌های سرمایه‌ گذاری بزرگ به خود.

نکته قابل توجه در رابطه با کاری که شرکت Yuga Labs در خصوص خلق و انتشار این ارز دیجیتال انجام داده است، این است که بخش های مختلف دنیای رمزارزها را مانند زنجیرهای مختلفی به هم متصل کرده است؛ یعنی یک مجموعه آثار هنری، که به هدف سرگرمی، گیم و بازی ایجاد شده بود را به سمت یک بستر سرمایه گذاری بزرگ کشاند، که این به خودی خود پیشرفت بزرگی در دنیای ارزهای دیجیتال و بستر بلاکچین محسوب می‌شود. اتفاقی که شاید با آغاز به کار Web3، حامل وقایع و اخبار و هیجانات ویژه‌ای در بازار باشد.

مجموعه NFT پرطرفدار میمون؛ پشتوانه ارزشمند APE Coin

در اولین گام، صاحبان مجموعۀ Ape چیزی در حدود 150 میلیون از این ارز دیجیتال را در میان دارندگان مجموعه NFT های Bayc و Mayc ایردراپ کرده که به هر نفر مقدار متفاوتی از این ارز دیجیتال هدیه شده است و حداکثر آن چیزی در حدود صد هزار دلار یا صد و پنجاه هزار دلار بوده است.

توکن Ape یا ایپ توکن، به عنوان ارز دیجیتال حاکمیتی دو مجموعه Nft بسیار معتبر و پر طرفدار آغاز به کار کرد. شرکت Yuga Labs صاحب حقوق مادی و معنوی دو مجموعۀ Bored Ape Yacht Club و Mutant Ape Yacht Club، با تحویل پروژه APEcoin به یک مرکز خودگردان غیرمتمرکز، دنیای تجاری خود را گسترش داد؛  اگر از علاقه‌مندان یا فعالان حوزۀ Nft باشید یا کمابیش اخبار روز دنیای ارزهای دیجیتال را پیگیری کرده باشید، حتماً چشم‌تان به این مجموعه Nft ها خورده است: میمون‌ ها!

ارز دیجیتال Ape

میمون‌ هایی که دارای شخصیت ها و ظواهری متفاوتی هستند و تحت یک کلکسیون در دسته آثار هنری‌ ای محسوب میشوند که در قیمت‌های بسیار بالا معامله شده و سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود نیز جذب کرده اند.

سرمایه گذاران ثروتمند و مشهور کلکسیون Ape

در این میان بسیاری از شخصیت‌های ثروتمند و مشهور دنیا نیز به سرمایه‌گذاری در دنیای کلکسیون‌های توکن غیرقابل تعویض یا همان Nft جذب شده‌اند که یکی از پر سروصداترین این کلکسیون‌ها، همین Ape بوده است. طبق اخبار و حواشی دنیای Nft، ایلان ماسک، ثروتمند مشهور دنیا، یکی از قطعه‌های شناخته شده این کلکسیون را که به قطعه 1837 شهرت دارد، با ارزش تقریبی 600 اتریوم خریداری کرده است، البته خود ماسک در این رابطه به صراحت چیزی را اعلام نکرده ولی اینطور که گمان می‌رود کار خود اوست!

در قسمت‌های دیگری از حواشی بازار، خبری منتشر شد که جاستین بیبر، خوانندۀ محبوب کانادایی، به کلکسیون Ape پیوسته است و قطعه شماره 3001 را به قیمت 1.3 میلیون دلار خریداری کرده است؛ همچنین افراد مشهور دیگری نظیر امینم، رپر آمریکایی، و سرنا ویلیامز، تنیسور زن آمریکایی، سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در این بازار انجام داده اند. از تمام این حواشی که بگذریم، باید به اصل ماجرای ارزهای دیجیتال Ape برگردیم. مسائل گفته شده می‌تواند تا حد خوبی ما را با این موضوع آشنا کند که پشتوانه توکن Ape چیست و چرا امروزه اینقدر توجه‌ها را به خودش جلب کرده است؟

سازمان خودگردان غیرمتمرکز APE Coin:

ایپ توکن یا همان Ape، توسط یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا DAO ایجاد و بسترسازی شده است. DAO ها یکی از پایه‌های اساسی دنیای رمزارزها به شمار میروند؛ چرا که یکی از هدف‌های تعریف شده رمزارزها در اساس نامه های معتبر جهانی آن، مسئله ی تمرکززدایی است. بدین صورت که عملاً امکان تصمیم‌گیری‌های یک نفره را منتفی می‌کند. یعنی اگر شما حتی به عنوان رئیس یک شرکت هم انتخاب بشوید، هرگز این حق را ندارید که تصمیماتی خلاف منافع دیگران بگیرید.

ارز دیجیتال Ape

ارز دیجیتال Apeدر DAO ها، مدیریت یا حاکمیت تحت تسلط یک شخص اداره نمی‌شود بلکه افراد مختلف، با سلایق و نظرات مختلف، می‌توانند تنها تصمیماتی در جهت منافع عمومی و جهانی اتخاذ کنند، و البته تمام این تصمیمات نه در یک ساختمان واحد که اعضای هیئت مدیره آن جلساتی برگزار می‌کنند، بلکه از سرتاسر نقاط جهان قابل برگزاری است و افراد متفاوت با جنسیت‌ها و ملیت‌ها متفاوت هستند که یک سازمان را اداره می‌کنند.

توکن Ape توسط یک بنیاد DAO راه‌اندازی و مدیریت شده است. بنیادی که اختیارات خود را از شرکت Yuga labs دریافت کرده است. درواقع DAOی مختص ایپ توکن، خود را نهادی مجزا از یوگا لبز (Yuga Labs) به حساب می‌آورد که مدیریت اجرایی آن بر عهدۀ افراد متخصصی نظیر ایمی وو، الکسیس اوهانیان، یات سیو، دین اشتاینبک و ماریا بایوا است.

ویژگی های برجسته پروژه Ape

توکن Ape که در ابتدا یک ایده تصویری پرحاشیه برشمرده می‌شد، و در پروژه‌های تصویری پروفایل‌ها یا همان PFP کاربرد داشت، رفته رفته به عنوان یک کوین برای عرصه بازی و گیمینگ و سپس بعنوان یک زمینۀ فرهنگی و فرهنگ‌سازی معرفی شد و سپس جای خود را در دل عرصه تجارت و بازرگانی بر شبکه وب ۳ یا Web3 باز کرد.

این ارز دیجیتال به نقل از ایجادکنندگان آن، امروزه در حوزۀ گیم، سرگرمی، تولیدمحتوا و تجارت فعالیت می‌کند. میم‌کوین Ape تبدیل به یک توکن کاربردی شد که توسط Yuga Labs راه‌اندازی و بسترسازی شد و سپس تحت نظارت و عملکرد DAOی منحصربه‌فرد خود شد که توسط یک کمیتۀ 5 نفره مدیریت و توسعه می‌یابد.

ارز دیجیتال Ape

ارز دیجیتال Apeاز مهم‌ترین مزیت‌های Ape قدرت رای و تصمیم‌گیری آن برای دارندگان می‌باشد. سرمایه‌گذارن و دارندگان این ارز دیجیتالمی‌توانند نظرات خود را برای بهبود و توسعه این مجموعه به صورت کاملاً آزاد و مستقل بیان کنند و شورای مدیریتی APE تصمیمات آن‌ها را اجرا و عملیاتی خواهد کرد.

این شورای مدیریتی، توسط اعضای  Ape Coin DAO برگزیده می‌شوند، یعنی کاربرانی که این توکن را خریداری و نگهداری کرده اند، بطور رسمی عضو DAOی این ارز دیجیتال خواهند شد، و در انتخاب اعضای اجرایی و همچنین تصمیات بسیار مهم این مجموعه سهیم خواهند بود.

بستر Web3 که در ابتدای راه خود قرار دارد، و بعنوان نسل جدیدی از وب معرفی می‌شود، استقبال بسیار خوبی از توکن APE کرده است. بدین صورت که اخباری پیرامون این مسئله مطرح می‌شود که به زودی توکن APE به یکی از شیوه‌های پرداخت متاورس تبدیل خواهد شد و با این وجود دارندگان این ارز دیجیتال می‌توانند از مزایای بسیاری بهره مند شوند.

ایردراپ، لیست شدن و خرید و فروش ایپ کوین (APE Coin)

برخی از صرافی‌های مشهور دنیا نظیر CoinBase و  Binance و FTX و Gemini این ارز را در لیست پلتفرم‌های خود فهرست کرده‌اند و بسیاری از صرافی‌ها دیگر نیز به کاربران خود وعده داده اند که به زودی این دارایی را لیست خواهند کرد.

ایپ‌ کوین، که با پشتوانه هنری مجموعه Nft های bayc و mayc وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. این مجموعه NFTها طی ماه‌های اخیر رشدهای قیمتی بسیار بالایی را به خود دیدند و در رقم‌های سرسام‌آور و باورنکردنی ای معامله شدند. برای نمونه برخی از این آثار در کلکسیون bayc با قیمت اولیه 200 دلار عرضه شدند و پس از گذشت مدتی قیمت آن‌ها به چیزی در حدود 100 هزار دلار نیز رسید! حساب رسمی توییتر ایپ‌کوین اعلام کرد که هرکسی که صاحب یکی از این Nft ها باشد، می‌تواند با مراجعه به سایت ‌ایپ کوین، 10 هزار توکن را کلایم و برداشت کند.

ارز دیجیتال Ape

ارز دیجیتال Apeاین پروژه ایردراپ مجموعۀ ایپ‌ کوین، تنها 90 روز زمان دارد. در روزهای اولیه عرضه این ارز دیجیتال، قیمت آن از 1 دلار آغاز شد و تا سقف 40 دلار را نیز به خود دید که پس از گذشت زمانی، به قیمت‌های معتدل‌تری بازگشت. ایپ توکن تنها در بازه زمانی کوتاهی پس از خلق، توانست جایگاه بی نظیری را در مارکت ارزهای دیجیتال به خود کسب کند و حتی جایگاه 35 ام بازار را نیز به خود دید! اکثر صرافی های معتبر، بلافاصله پس از خلق Ape آن را لیست کردند و مارکت کپ یا ارزش بازار ApeCoin پس از گذشت 24 ساعت، به رقمی در حدود 2 بیلیون دلار رسید.

این اتفاق یکی از کم سابقه ترین و پر سر و صدا ترین وقایع بازار ارزهای دیجیتال است، و به خودی خود نشانگر این می‌باشد که ایپ کوین متقاضیان و هواخواهان بسیاری را در سرتاسر دنیا به خود جلب کرده است.

افق پیشِ روی Ape کوین؛ قیمت‌ های باور نکردنی؟

بسیاری از دارندگان این ارز دیجیتال، از طریق ایردراپ گسترده و پر حاشیۀ APE آن را دریافت کرده اند اما علاقه مندان به این توکن می‌توانند آن را در صرافی‌های بسیار معتبری که آن را لیست کرده اند نظیر Coinbase خریداری کنند و یا همچنین آن را از طریق گیم ها و بازی های مختلف نظیر یوگا به دست بیاورند.

گروه موسیقی UMG.AS، یکی از شخصیت های کارتونی این مجموعه هنری را به صورت نمادین، برای گروه کنسرت مجازی خود استفاده خواهد کرد. همچنین بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری بزرگ دنیا، نظیر Andreessen Horowitz تمایل خود را برای مذاکره و سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال نشان داده اند، که همه این موارد نشانه های بسیار خوبی برای رشد بلند مدت این توکن به حساب می‌آید.

ارز دیجیتال Ape

ارز دیجیتال Apeدر حالی که در زمان نگارش این مقاله، توکن Ape با قیمتی در حدود 13.33 دلار در حال معامله است، اما با توجه به تمام نکات گفته شده در این مقاله و همچنین اعلام تمایل شرکت های سرمایه گذاری متفاوت در جهان به همکاری با پروژه Ape، می‌توان به جرئت ادعا کرد که قیمت این رمزارز در افق های زمانی پیشِ رو، قطعاً رشدهای بسیار بالاتری را به خود خواهد دید. البته اگر بعنوان سرمایه گذار در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت میکنید، تیم آکادمی نعیم حشم بان، قویاً به شما توصیه آموزش گام به گام و اصولی ارز دیجیتال را دارد، و هرگونه پیش بینی در مورد بازار را صرفاً مرتبط با اخبار و حواشی روز دنیای رمزارزها به حساب می‌آورد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *