همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو Cardano – ADA + بررسی و معرفی

34 دقیقه زمان مطالعه
همه چیز درباره کاردانو Cardano - ADA + بررسی و معرفی

Cardano (ADA) نسل سوم بلاکچین است. یعنی چی؟

کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که ارز دیجیتال آن «Ada» نام دارد. از این شبکه می‌توان برای انتقال پول دیجیتالی و همچنین ثبت قراردادهای هوشمند و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. به نوعی می‌توان گفت که کاردانو رقیبی برای اتریوم، ایاس و دیگر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند محسوب می‌شود.

گاهی مردم فکر می‌کنند «Cardano» و «ADA» یکسان هستند؛ اما تفاوت کمی میان آنها وجود دارد. چون کاردانو نام زنجیره بلوکی است که به افراد، امکان ارسال و دریافت وجوه را می‌دهد ولی «ADA» نام ارز رمزنگاری شده است.

در واقع بر اساس تجربیات گرفته شده از کوین‌های دیگر ساخته شده تا پلتفرم چندلایه‌ای و توزیع شده‌ای را با تاکید ویژه بر روی امنیت و دقت مهندسی عرضه کند.

Cardano رسماً در سپتامبر 2017 تحت نام “Byron” عرضه شد. هم مؤسس Ethereum و Bitshares یعنی چارلز هاسکینسون رهبری آنرا برعهده دارد. این فناوری توسط یک شرکت مهندسی بلاکچین به نام input output Hong Kong (IOHK) راه اندازی شد.

هاسکینسون باور دارد که کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است؛ در حالی که «بیت کوین» و «اتریوم» در درجه اول و دوم هستند. بنابراین، «IOHK» به جای کپی کردن کد سایر بلاک چین‌ها، بلاک چین جدید خود را ایجاد کرده است.

کاردانو به نام یک ریاضیدان رنسانس ایتالیایی، گرولامو کاردانو (Gerolamo Cardano) نامگذاری شده است و نام ارز دیجیتال آن ADA از نام آدا لاولیس (Ada Lovelace)، ریاضیدان قرن نوزدهم گرفته شده است که گاهی اوقات به عنوان اولین برنامه نویس کامپیوتر از او یاد می شود.

چارلز-هاسکینسون-و-جرمی-وود

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) در سمت راست تصویر و جرمی وود (Jeremy Wood) در سمت چپ تصویر، راه اندازی شد. هاسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم بود که پس از اختلاف با تیم اتریوم از آن ها جدا شد. این فرد مالک شرکت IOHK و کارآفرین و ریاضی دان است.

CARDANO فرآیند کند و آرامی برای ساخت علم مربوط به طراحی سیستم‌های توزیع شده در پیش گرفته است. این فرآیند از طریق ارزیابی مجدد همه چیزی که در صنعت در طی دهه گذشته انجام شده، صورت می‌گیرد.

گروه کار خود را با این سؤال اساسی شروع کرد: بلاکچین چیست؟ اهداف یک بلاکچین چیست؟ چگونه راهکارهای مختلف برای اهداف خاص بکار می‌روند؟ انواع مرکزیت زدایی که با انتخاب یک رویکرد نسبت به دیگری ایجاد می‌شود چیست؟

کاردانو از یک روش علمی استفاده می‌کند که بر اساس تحقیقات قبلی ساخته شده است (هیچ وایت پیپری به این شکل وجود ندارد). قصدش ساخت راهکارهایی برای متداول‌ترین مسائل است. برای مثال: مقیاس پذیری، کنش پذیری و امنیت.

چرا ارز دیجیتال کاردانو به وجود آمد؟

ارز دیجیتال کاردانو برای حل سه مشکل موجود در ارزهای دیجیتال نسل اول و دوم ایجاد شد:

 1. مقیاس‌پذیری
 2. عملکرد بین سیستمی (Interoperatability)
 3. پایداری

پروژه کاردانو ( CARDANO )

کاردانو از سه نهاد تشکیل شده است که هر کدام نقش خود را در پروژه دارند.

بنیاد کاردانو: یک موسسه غیر انتفاعی سوئیسی برای اکوسیستم و جامعه کاردانو. این سازمان بصورت پیش فعالانه با دولتها و نهادهای نظارتی همکاری می‌کند و با شرکتها و سایر پروژه‌های منبع باز مرتبط مشارکت راهبردی ایجاد می‌کند.

IOHK: یک شرکت مهندسی مختص ابزار سازی فناوری‌های همتا به همتا. همچنین مصمم است خدمات مالی را به بیش از سه میلیارد نفر که به آنها دسترسی ندارند ارائه دهد. این گروه برای طراحی، ساخت و نگهداری پلت فرم کاردانو تا پایان سال 2020 قرارداد بسته است.

Emurgo: شرکتی برای ادغام، توسعه و پشتیبانی از شرکت‌ها، مشاغل و صنایعی که می‌خواهند از بلاکچین و پلتفرم محاسبات غیرمتمرکز کاردانو استفاده کنند تشکیل شده است.

Haskell، روش‌های رسمی و بازبینی همتای علمی

کاردانو از Haskell استفاده می‌کند، یک زبان کاملاً کاربردی با سطح بالایی از تحمل خطا. همچنین برای تعریف قراردادهای هوشمند از یک زبان مشتق شده از Haskell (Plutus) استفاده می‌کند.

Haskell، اگرچه به عنوان جریان اصلی نیست، اما به طور گسترده‌ای در دانشگاه و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان یکی از امن‌ترین زبانهای برنامه نویسی است که امنیت بسیار قوی و راستی آزمایی های رسمی را ارائه می‌دهد. استفاده از این زبان امکان را برای اثبات ریاضی درستی کد فراهم می‌کند (به zkSNARK ها مراجعه کنید).

به عنوان مثال Cryptol یک ابزار رمزنگاری مبتنی بر Haskell است که به طور گسترده توسط NSA و در سیستم‌های مورد استفاده شرکت‌های هوافضا و شرکت های پیمانکاری دفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چنین اثبات‌های رسمی-ریاضیاتی در کاربردهایی که ارزش در معرض خطر است از اهمیت بالایی برخوردار هستند. Haskell به طور ایده آل برای برنامه‌های قرارداد هوشمند در سطح گسترده و سازمانی و زیرساخت‌های مهم مأموریت برای تأمین میلیاردها دلار رمزارز مناسب است.

یکی از ویژگی‌های تعیین کننده کاردانو سطح نظارت فنی و اطمینان بالای استانداردهای نرم افزار است. آن‌ها همچنین با محققان دنیای آکادمیک روابط زیادی دارند. به عنوان مثال، آن‌ها با دانشگاه ادینبورگ و موسسه فناوری توکیو همکاری کرده‌اند.

رویکرد تحقیقاتی کاردانو بر اساس یک کار تلاشگرانه و آکادمیک بررسی می‌شود. این استانداردهای بسیار بالایی را در فضای تئوری رمزنگاری اقتصادی و مهندسی سیستم‌های توزیع شده ارائه می‌دهد.

ساختار

Cardano به عنوان یک بلاکچین دو لایه ساخته شده است که باعث تمایز ساختاری بین یک لایه تسویه حساب (به نام Cardano Settlement Layer، CSL) و یک لایه محاسباتی می‌شود که در آن قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود (Cardano Computation Layer یا CCL). کاردانو شامل زنجیره‌های جانبی ( ساید چین ) است که برای اتصال معاملات بین دو لایه استفاده می‌شود.

ساختار کاردانو

این ساختار چند لایه امکان بروزرسانی آسان soft fork ( سافت فورک ) را نسبت به Ethereum فراهم می‌کند. این بدان دلیل است که در معماری Ethereum هیچ تمایز مشخصی بین این دو لایه وجود ندارد.

راه اندازی کامل کاردانو شامل پنج مرحله است:

 • بایرون(Byron)
 • شلی (Shelley)
 • گوگوئن(Goguen)
 • باشو(Basho)
 • ولتر(Voltaire)

دوران بایرون با راه اندازی شبکه اصلی بلاک چین کاردانو در سپتامبر ۲۰۱۷ آغاز شد.

لایه تسویه حساب کاردانو

لایه تسویه حساب ساخته و اکنون کاملاً عملیاتی شده است. با این کار کاربران می‌توانند سکه‌های «ADA» را از یک کیف پول به کیف پول دیگر ارسال و دریافت کنند. این کار شبیه نحوه انتقال کاربران از طریق اتریوم (ETH) به یکدیگر است.

CSL به عنوان دفتر کل موجودی حساب ها عمل می کند و اولین لایه پلتفرم کاردانو Cardano به شمار می رود. این لایه با حل مشکل مقیاس پذیری به عنوان یک مزیت نسبت به سازوکار بیت کوین محسوب می شود. CSL از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام برای ایجاد بلوک های جدید و تأیید معاملات بهره می برد.

نقشه راه CSL به شرح زیر است:

دو مجموعه زبان های اسکریپت

یک مجموعه برای حرکت ارزش

راه حلی برای افزایش امنیت

زنجیره های جانبی (Sidechains) برای ارتباط با دفترکل های دیگر

انواع امضا چندگانه شامل امضاهای مقاوم کوانتومی

دارایی های متعدد صادر شده توسط کاربر

مقیاس پذیری که در آن قابلیت ها و توان مندی سیستم در تطبیق خود با شرایط جدید و بزرگتر از قبل افزایش می یابد

محاسبات کاردانو / لایه کنترل

لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است. پس از راه‌اندازی به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند را ایجاد و منعقد کنند.

CCL که لایه استقرار باید با آن تمدید شود به عنوان یک چارچوب مطمئن عمل می‌کند که قابلیت قرارداد هوشمند را امکان پذیر می‌کند. این کار به روشی انجام می‌شود که نیازی به تغییر پروتکل سطح زیرین مسئول ارز رمزنگاری شده بومی نیست. این تفکیک این امکان را ایجاد می‌کند که می‌توان لایه‌های محاسباتی تنظیم شده را متناسب با حوزه‌های مختلف ساخت.

به همین دلیل است که کاردانو با بلاک چین‌های قبلی که به طور معمول روی یک لایه کار می‌کنند متفاوت است. دو لایه جداگانه مزایای بالقوه‌ای را برای کاربران این رمزارز به همراه دارد.

در مرحله اول، لایه محاسباتی سازگارتر از موارد مشابه اتریوم است. زیرا می‌توان تغییرات کوچکی را برای کاربران نهایی مختلف ایجاد کرد؛ مثلاً از آنجا که ملل مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو می‌تواند بسته به قوانین آنها نحوه ذخیره و دسترسی به داده‌ها را تغییر دهد.

برای اطمینان از اینکه چگونه لایه‌های تسویه حساب و محاسبه کار می‌کنند، یک مثال از دنیای واقعی برایتان آماده کرده‌ایم:

علی برای تعمیر چراغ‌های آشپزخانه خود نیاز به استخدام تکنسین برق دارد.
او یک توافق‌نامه قرارداد هوشمند را منعقد می‌کند که در لایه محاسبات ذخیره می‌شود.
در این توافق‌نامه آمده است به محض اینکه تکنسین برق، چراغ او را تعمیر کرد، بودجه توافق شده آزاد خواهد شد.
وقتی این اتفاق می‌افتد، قرارداد هوشمند به لایه تسویه حساب منتقل می‌شود که به شما اجازه می‌دهد حقوق تکنسین برق با ارز رمزنگاری شده «ADA» یا کاردانو پرداخت شود.
همه چیز کاملاً خودکار است، یعنی نیازی به شخص ثالث نیست که به عنوان واسطه یا قاضی بین علی و تکنسین برق قرار گیرد.

Ouroboros: پروتکل اثبات خطر پذیری قابل اطمینان

منطق الگوریتم‌های اجماع این است که چه چیزی فعالیت و تولید بلاک‌های معامله معتبر در دفترهای توزیع شده را هدایت می‌کند. در نتیجه دفتر در وضعیت به روز شده و جاری قرار دارد که مطابق با تاریخچه کل سوابق است. دو دسته گسترده از سازوکارهای اجماع در بلاکچین ها وجود دارد – اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS).

ایده اصلی Proof of Stake یا اثبات سهام این است که به جای هدر رفتن برق برای هش قبل از افزودن بلاک به دفتر، یک نود به جای آن انتخاب می‌شود تا یک بلاک جدید افزوده شود. احتمال انتخاب، متناسب با مقدار کوین / توکن های این نود است. PoS به منظور تشویق صداقت و مشارکت طولانی مدت و مشارکت پذیری بیشتر است.

دو گروه اصلی در تحقیق و توسعه مکانیسم‌های PoS سرمایه گذاری کرده‌اند: یکی Ethereum’s Casper و دیگری Ouroboros است که توسط دانشمندان IOHK به رهبری پروفسور Aggelos Kiayias ساخته شده است.

کاردانو به جای الگوی اجماع اثبات کار (POW) از الگوریتم گواه اثبات سهام Ouroboros برای دستیابی به اجماع غیر متمرکز در شبکه استفاده می کند. کاردانو ارز دیجیتالی خود را حول یک معماری بازگشتی درون شبکه ای (RINA) توسعه می دهد.

زنجیره‌های جانبی KMZ

کاردانو براساس پروتکل KMZ از زنجیره‌های جانبی نیز پشتیبانی می‌ کند که شامل الگوریتم اثبات کار است. پروتکل زنجیره‌های جانبی KMZ اجازه می‌ دهند تا پول به صورت امن از CSL به هر CCL و بلاک چینی فرستاده شود که از پروتکل پشتیبان می‌ کند. دفاتر کل همراه با نظارت پذیرفته شده از طرف کاربر می‌توانند با استفاده از زنجیره‌های جانبی KMZ با CSL بی آنکه اطلاعات خصوصی کاربر به خطر بیافتد تعامل کنند.

کاردانو

کارمندان Ouroboros همگی از طریق دانشگاه های معتبر فارق التحصیل شده اند. ترازهای نظری و سازوکارهای پاداش انگیزه‌ای که در Ouroboros ساختار یافته نشان داده‌اند که رفتار صادقانه یک تعادل تقریبی Nash است. این بدان معناست که با انحراف از پروتکل چیزی بدست نمی‌آید. این امر می‌تواند امکان فعالیت عوامل خودخواه را خنثی کند.

Ouroborous به گونه‌ای طراحی شده تا پیمانه‌ای باشد و در آینده اثبات شود. به عنوان مثال، قرار است امضای اسلات لیدرها با استفاده از طرح‌های مقاوم در برابر کوانتوم در سال 2018 معرفی شود. بدین ترتیب امکان دستیابی به اتفاق نظر در مورد طیف وسیعی از بلاکچین ها در مسیرهای مختلف با دوره‌هایی که به طور موازی در حال اجرا هستند، وجود خواهد داشت.

منظور از اوروبروس یا Ouroboros در کاردانو چیست؟

در الگوریتم معمولی اثبات سهم، نود هایی با حداکثر سهام (یا بیشترین تعداد کوین) بلوک های معامله را در یک بلاکچین ایجاد می کنند. اوروبروس در سطوح گسترده تر، زمان فیزیکی را به دوره هایی تقسیم می کند که از اسلات ها تشکیل شده اند که دوره های زمانی مشخصی هستند. اسلات ها مشابه شیفت کاری در یک کارخانه است. در کاردانو، محدوده زمانی شامل اسلات ها متفاوت است و می تواند در الگوریتم اصلاح شود. دوره ها به صورت دایره ای کار می کنند: وقتی یکی تمام می شود، دیگری آنلاین می شود.

هر اسلات یک رهبر دارد که به آن رهبر اسلات یا (SL) می‌گویند که توسط سهامداران یا نود هایی که قبلاً کوین تولید کرده اند، انتخاب می شوند. رهبران اسلات وظیفه ایجاد و تأیید بلوک های تراکنشی را دارند که به بلاک چین کاردانو اضافه می شوند. اگر آنها نتوانند یک بلوک تراکنش در یک دوره ایجاد کنند، رهبر اسلات بعدی در دوره بعدی مجددا آن را ایجاد می کند. حداقل باید 50 درصد یا بیشتر بلوک در یک اسلات معین تولید شود.

تفاوت-بین-اثبات-سهام-با-اثبات-کار-1024x702

اوروبروس همچنین با الگوریتم های دیگر در نوع و شکل انگیزه های ارائه شده به سهامداران متفاوت است. الگوریتم اثبات کار پاداش هایی را به صورت کوین و کارمزد تراکنشات به ماینرها ارائه می دهد. اما طراحی الگوریتم اوروبروس انگیزه هایی برای در دسترس بودن و تأیید تراکنش در مورد سرمایه گذاری در قدرت رایانه برای استخراج کوین ها فراهم می کند. جوایز اقتصادی نیز بین ۳ دسته از سهامداران تقسیم می شود:

 1. تأیید کنندگان ورودی
 2. سهامداران محاسبات چند جانبه
 3. رهبران اسلات ها

برای اطمینان از بی طرف بودن روند انتخابات، درجه‌ای از تصادفی بودن از طریق اجرای چند حزبی پروتکل پرتاب کوین معرفی می‌شود. این در حالی است که یک نود برای تأیید و ضمیمه دقیقاً یک بلاک انتخاب شده و نتیجه نهایی را ایجاد می‌کند.

Recursive Inter Network Architecture (RINA)، گزینه پیشنهادی برای مدل TCP / IP و OSI، قرار است در کاردانو اجرا شود. RINA چنان ساخته شده که می‌تواند به صورت یکپارچه با TCP / IP ارتباط برقرار کرده و با آنها همکاری کند. در کاردانو، این امکان را فراهم می‌کند که چندین epoch به طور موازی بر روی زنجیره‌های مختلف اجرا شوند و در نتیجه آن را بسیار مقیاس پذیر می‌کند.

بگذارید رینا را به این شکل برای شما توضیح دهم

مشکل اصلی که مانع از مقیاس‌پذیری ارزهایی مثل بیت‌کوین می‌شود، پهنای باند شبکه است. بیت‌کوین یک شبکه فردبه‌فرد (Peer to Peer) است. در نتیجه وقتی تراکنش جدید یا بلاک جدیدی در شبکه تولید می‌شود، این داده‌ها باید به‌صورت فردبه‌فرد بین همه نودها توزیع شود.

این سیستم توزیع کند است و به همین دلیل قید زمانی ده دقیقه بین تولید بلاک‌ها در شبکه بیت‌کوین گذاشته شده است که تضمین کند پیش از تولید بلاک جدید، همه نودها از اتفاق‌های قبلی با خبر هستند.

در این حالت اگر حجم تراکنش‌ها بیشتر شود و بخواهیم همچنان با همان سرعت پیشین، تراکنش‌ها را تایید کنیم، باید هر نود اینترنت خوب با پهنای باند زیادی داشته باشد که تایید تراکنش‌ها کند نشود. مشخص است که پهنای باند را تا جایی می‌شود افزایش داد. در نهایت باید در نقطه آن را متوقف شود. تازه مسئله کندی تولید بلاک‌ها نیز وجود دارد.

برای جلوگیری از این کار، در ارز دیجیتال کاردانو خود شبکه به زیرشبکه‌هایی (sun-networks) تقسیم می‌شود. در این سیستم تعدادی از نودهای نزدیک به هم با تکنیکی به نام پیکربندی بین‌شبکه‌ای بازگشتی (Recursive InterNetwork Architecture) یا RINA به زیرشبکه‌هایی تقسیم می‌شود.

هر نود در یک زیرشبکه قرار می‌گیرد و با نودهای داخل آن زیر شبکه تعامل می‌کند. این پیکربندی به‌گونه‌ای است که باعث می‌شود بیشتر تراکنش‌های هر نود با نودهای دیگری که در داخل آن زیرشبکه قرار دارند، انجام شود.

مشخصا هر نود می‌تواند در صورت لزوم با نودهای دیگری در زیرشبکه‌های دیگر نیز داده مبادله کند، اما کل داستان اینجاست تا جای ممکن این تعامل‌ها بین اعضای زیرشبکه‌های مختلف حداقل شود.

گنجینه و سیاست پولی

کاردانو خزانه داری ای خواهد داشت که یک حساب بانکی غیرمتمرکز است. این در اصل مشابه DAO اولیه در Ethereum است، اما از سیستم خزانه داری Dash الگو گرفته شده است. این آدرس / کیف پول ویژه به طور مشترک توسط همه دارندگان ADA برای اهداف پروژه‌های توسعه Cardano کنترل می‌شود.

ارز cardano

شرکت کنندگان رأی می‌دهند که بودجه باید در کدام پروژه‌ها آزاد شود. این کار سیستم را قادر می‌سازد تا هزینه‌های بهبود خود را بپردازد و پایداری طولانی مدت آن را تضمین می‌کند. بودجه خزانه از طریق تورم یا کسر درصد کمی از هر معامله‌ای که در سیستم عامل کاردانو و بخشی از ADA تازه استخراج شده انجام می‌شود، تأمین می‌شود.

عرضه کلی کاردانو ثابت است و به طور اتوماتیک و از پیش تعیین شده چهل و پنج میلیارد سقف دارد. جزئیات بیشتر در مورد سیاست پولی کاردانو را می‌توانید در اینجا ببینید.

کیف پول رسمی کاردانو ( Deadalus )

Daedalus برنامه کیف پول Cardano Settlement Layer است که ارز ADA را در خود جای داده است. در نظر گرفته شده که بیشتر توسعه یابد تا به عنوان یک کیف پول دارایی رمزنگاری جهانی با ویژگی‌هایی مانند تجارت خودکار، ادغام مبادلات و معاملات رمزارز به فیات عمل کند.

daedalus

Mantis، کلاینت Ethereum کلاسیک مستقر در Scala، همچنین برای اتصال به شبکه Ethereum Classic با کیف پول Deadalus ادغام شده است.

Scala زبان دیگری است که برای سیستم‌های توزیع شده و بلاکچین بسیار مناسب است. این به این دلیل است که در هنگام استفاده از یک سبک کاربردی برای نوشتن کد، مختصر است و داده‌ها قابل تغییر نیستند.

علاوه بر این، Scala با جاوا و JavaScript قابل همکاری است و همچنین با LLVM و bytecode جاوا هماهنگ می‌شود (که روند ادغام با Ethereum را آسان می‌کند).

لینک دانلود کیف پول Daedalus

به جز کیف پول رسمی پروژه کاردانو، کیف پول های دیگری از جمله کیف پول‌ سخت‌افزاری لجر ،کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی، کیف پول نرم‌افزاری یورویی و کیف پول نرم‌افزاری اتمیک نیز هستند که قابلیت ذخیره سازی ارز ADA را ارائه می دهند.

تیم و نقشه مسیر

تیم IOHK از تعداد زیادی مهندس و محقق دانشگاهی تشکیل شده است. مؤسس چارلز هوسکینسون در جامعه رمزارزها مشهور است. وی ریاضی دان آموزش دیده‌ای است که تئوری عدد تحلیلی را در دانشگاه کلرادو مطالعه کرده است.

پروژه کاردانو

او در ابتدا در توسعه اولیه بیت کوین شرکت داشت و Ethereum را بنیانگذاری کرد. همچنین رئیس مؤسس کمیته آموزش بنیاد بیت کوین بود و گروه تحقیقاتی ارز رمزنگاری را در سپتامبر سال 2013 تأسیس کرد.

دانشمند ارشد و توسعه دهنده موتور اجماع Ouroborous پروفسور Aggelos Kiayias است که در حال حاضر کرسی ریاست امنیت سایبر و حریم خصوصی در دانشگاه ادینبورگ را برعهده دارد. علایق تحقیقاتی وی در زمینه رمزنگاری کاربردی و مبانی رمزنگاری با تأکید ویژه بر فناوری‌های بلاکچین و سیستم‌های توزیع شده قابل توجه است.

ردیاب به روزرسانی فنی که به دنبال اجرای اصول github و پیشرفت نقشه راه است را، می‌توانید در به روزرسانی های Cardano پیدا کنید. در هفته گذشته 868 مرتکب شده است.

 

بازارها

کاردانو در حال حاضر در Bittrex، UpBit، HitBTC معامله می‌شود و اخیراً در Binance با BNB token و جفت‌های معاملاتی USDT که دیروز (17 آوریل) معرفی شده‌اند و از امروز نیز در Huobi چینی ذکر شده است.

سایر منابع

Cardano Hub وب سایت اصلی Cardano است که کلیه اطلاعات و منابع را در خود جای داده است.

Cardano Block Explorer برای جستجوی آدرس‌ها، معاملات، دوره‌ها و اسلات های موجود در شبکه Cardano. در آینده نزدیک، کاوشگر با نمودارها، الگوها، آمار و سایر مؤلفه‌ها و ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها تکمیل خواهد شد.

دستورالعمل‌های ایمنی برای جلوگیری از قربانی شدن در حملات فیشینگ و سناریوهای ناخوشایند مانند زمانی که بسیاری از کاربران کیف پول IOTA خود را تخلیه می‌کردند زیرا در سرمایه گذاری صورت آنلاین بودند.

همچنین مستندات فنی گسترده‌ای توسط IOHK موجود است که می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

موارد استفاده قدرتمند

در حالی که کاردانو بدون شک در حال توسعه فناوری انقلابی بلاکچین است، اما سود واقعی در موارد استفاده در دنیای واقعی است. به عنوان مثال، Long Finance’s گزارش طولانی 78 صفحه‌ای را که توسط بنیاد کاردانو حمایت مالی می‌شود، منتشر کرد.

این تأثیر اقتصادی دفترهای هوشمند / توزیع شده بر تجارت جهانی و جریان سرمایه جهانی را بررسی می‌کند. همچنین اشاره به دامنه جاه طلبی کاردانو برای خدمت به عنوان یک چارچوب و سیستم عملیاتی دارد که تمدن‌های بشری می‌توانند در آن شکوفا شوند. همانطور که در این نشریه عنوان شده است:

از نظر مفهومی، تأثیر دفاتر حساب هوشمند با کاهش اصطکاک هزینه‌های مرتبط با فرآیندهایی مانند کاغذ بازی و بررسی هویت، تسهیل ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و کاهش نوسانات مرتبط با تجارت بین المللی تحقق می‌یابد.

مأموریت کاردانو به ویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم متمرکز شده است که گرفتار فساد اداری، روال‌های اداری دست و پا گیر و عدم دسترسی به خدمات مالی هستند.

از این رو، در نبردبلاکچین ها، کاردانو ممکن است دارای مزیت نظری باشد. با این حال، اگر عملاً بتوان آن را برای تغییر نحوه عملکرد برخی جوامع به کار برد، به آنچه که تاکنون هیچ پروژه بلاکچینی موفق نشده، دست خواهد یافت.

آیا کاردانو می‌تواند بستری برای فعالیت‌‌های مجرمانه باشد؟

سیستم عامل‌های بلاک چین مانند «Cardano» برای ارتکاب جرم به صورت ناشناس مناسب هستند. اما چرا؟

چون هنگام ارسال یا دریافت سکه «ADA» نیازی به هویت واقعی خود ندارید.

در عوض، تنها چیزی که مردم می‌توانند ببینند آدرس کیف پول شخصی شما است که شمایلی شبیه به این دارد:

Ae2tdPwUPEZKmwoy3AU3cXb5Chnasj6mvVNxV1H11997q3VW5ihbSfQwGpm

اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که امروزه اکثر صرافی ها تحت فشار دولت ها قرار گرفته اند تا که کاربران خود را موظف به احراز هویت نمایند که در نهایت نشان دهنده این است که چه کسی مالک واقعی این آدرس کیف پول است. از طرفی اگر شخصی در صرافی ها اقدام به نقل و انتقال ارزهای دیجیتال ننماید مشخص است که یافت این فرد و دانستن آدرس کیف پول آن کار راحتی نخواهد بود

اجازه دادن به افراد برای ارسال و دریافت وجه به صورت ناشناس به معنای این است که این سیستم عامل می‌تواند به طور بالقوه برای پول‌شویی یا فرار مالیاتی مورد استفاده قرار بگیرد. چون تقریبا غیرممکن است که بفهمیم چه کسی در یک معامله نقش دارد.

هم‌چنین به مردم اجازه می‌دهد کالاها و خدمات غیرقانونی را به صورت آنلاین و بدون نیاز به افشای جزئیات پرداخت در دنیای واقعی بفروشند.

گذشته از این، تیم کاردانو در حال کار روی پروتکلی است که به کاربران اجازه می‌دهد در صورت نیاز، «فراداده» خود را به اشتراک بگذارند. فراداده اطلاعات خاصی درباره معامله را در بر می‌گیرد؛ مانند:

X ارز رمزنگاری شده برای چه خدمت یا کالایی هزینه شده است؟
X سکه به چه کسی داده شده است؟
X سکه ADA از کجا کسب شده است؟
این پروتکل به بانک‌ها امکان می‌دهد تا از بلاک چین «Cardano» استفاده کنند. زیرا آنها می‌توانند آن را با مقررات ملی مطابقت دهند.

عرضه اولیه کاردانو

عرضه اولیه کاردانو چند سال پیش اتفاق افتاد. در همان ابتدا، ارز دیجیتال ادا چیزی حدود ۶۰ میلیون دلار جمع کرد. قیمت هر ارز دیجیتال در آن زمان تنها ۰.۰۲ دلار بود. با نگاهی به گذشته، عرضه اولیه کاردانو هیاهویی در اطراف خود ایجاد کرد. چند دلیل اصلی برای چنین اتفاقی وجود داشت.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل آن تأثیر مؤسس آن بر مشتریان بالقوه بود. اسم هاسکینسون به دلیل پروژه‌های موفقش در اتریوم و … در دنیای ارز دیجیتال بسیار محبوب و معروف است.

بالاترین میزان مقیاس پذیری

در سال ۲۰۱۷ ADA آزمایشی انجام داد و در آن توانست از ۲۱۷ تراکنش در ثانیه پشتیبانی کند، این رقم بسیار بیشتر از میزان مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم بود. اما توسعه دهندگان ADA به این مقدار نیز راضی نیستند و قصد دارند به تعداد ده هزار تراکنش در ثانیه برسند.

استخراج کاردانو

استخراج کاردانو

اکنون که همه چیز را درباره چیستی کاردانو بررسی کردیم، می‌توانیم شروع به تجزیه و تحلیل این موضوع کنیم که استخراج کاردانو چگونه انجام می‌شود. اگرچه، با چیزهایی که تاکنون توضیح دادیم باید سؤال را به این شکل مطرح کرد که آیا می‌توان کاردانو استخراج کرد؟ پاسخ کوتاه به این سؤال، خیر است. استخراج کاردانو غیرممکن است چرا که بخشی از توافق عام اثبات کار نیست. با این حال، شما می‌توانید کاردانو را استیک کنید.

یعنی چه؟ خب، شما کیف پول کاردانوی خود را به سادگی در حالت آنلاین قرار می‌دهید و در عوض، درصد مشخصی از ارز ادا که به عنوان دارایی‌تان در کیف پول دارید، به شما پرداخت خواهد شد. این روش با استفاده از سیستم اثبات سهام انجام می‌شود که تأیید تراکنش‌ها با استفاده از ارز ادای موجود اتفاق می‌افتد به جای این که نیازی به استفاده از سخت‌افزار باشد.

وقتی صحبت استخراج کاردانو مطرح می‌شود، به دلایل مختلفی عملی بسیار کاربردی است. اول از همه نیازی نیست نگران روش‌های استخراج باشید. هیچ استخراج ابری، استخراج CPU یا GPU وجود ندارد. شما کلی پول که باید برای هزینه استخراج می‌دادید را با این کار صرفه‌جویی می‌کنید. هزینه برق و کارهایی از این دست. درنتیجه می‌توانید از پولتان برای خرید ادا استفاده کنید.

علاوه بر این، این پروسه به مراتب ساده‌تر است. تنها کاری که لازم است بکنید این است که کیف پولتان را آنلاین بگذارید و تمام. درآمد شما از توزیع برایتان واریز خواهد شد. هرچه کاردانوی بیشتری داشته باشید، پاداش بیشتری دریافت خواهید کرد.

طی این زمان، استخرهای استیک ظهور می‌کنند و افراد می‌توانند مقدار بسیار کمی از کاردانویشان را در آن بگذارند اما در پروسه استخراج کاردانو و دریافت پاداش‌های بزرگ‌تر شرکت کنند. سیستم اثبات سهام به نظر می‌رسد که بسیار سودآور باشد. تیم توسعه ارز کاردانو بسیار حرفه‌ای با تجربه است. پس نگران رشد قیمت کاردانو نباشید و تجزیه و تحلیل‌های مختلف را درباره آن مطالعه کنید.

کارمزد کاردانو

کارمزد در پلتفرم کاردانو ثابت نیست و با توجه به شرایط معامله تعیین می شود. کارمزد طبق فرمول زیر تعیین می شود.

کارمزد= A+B*Size
در این فرمول، A و B مقدار ثابتی دارند
A = ۰.۱۵۵۳۸۱ ADA
ADA۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ B =

Size نیز همان حجم تراکنش به بایت محسوب می‌شود. این یعنی حداقل کارمزدی که شما باید برای انجام تراکنش خود بپردازید همانADA ۰.۱۵۵۳۸۱ است و به ازای هر بایت که به حجم تراکنش اضافه شود، باید ADA۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ اضافه پرداخت کنید.

هدف از تعیین این فرمول برای کارمزد کاردانو، جلوگیری از حملات سایبری است. مقادیر ثابت در نظر گرفته شده در فرمول، به این دلیل است که اگر کسی قثد حمله به کیف پول ارز کاردانو را داشته باشد، این میزان از کیف پول کم خواهد شد و شما متوجه این موضوع خواهید شد. این امر جلوی میلیون‌ها حمله‌ی سایبری را می‌گیرد. پارامتر دیگری که در موجودی شما ضرب می‌شود مقدار واقعی است که شما باید آن را برای کارمزد انتقال خود بپردازید. هرچه موجودی کیف پول شما بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای نگهداری ارزهای خود نیاز دارید؛ بنابراین در این ارز کارمزد متناسب با موجودی‌ در نظر گرفته شده است و باعث می شود.

 

مزایا و معایب کاردانو

مزایا
تیم توسعه بسیار قوی دارد. بنیانگذار کاردانو پیش از این نقش مهمی در موفقیت پروژه های عظیمی مانند اتریوم و بیت شیرز داشته است.
اولین بلاک چینی است که ساختار دو لایه ای دارد.
محدودیت مقیاس پذیری ندارد و با افزایش تعداد کاربران، تراکنش های بیشتری می تواند انجام شود.
ارز دیجیتال ADA تراکنش هایی سریع و کم هزینه را فراهم می کند.
مکانیسم اجماع کاردانو نسبت به بلاک چین های قدیمی، عادلانه تر و کاربرپسند تر است.

معایب
بسیاری از ویژگی های کاردانو در حد تئوری باقی مانده و هنوز در مرحله توسعه است.
بلاک چین های دیگری از جمله ریپل، استلار و نئو توانسته اند بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کنند.
بیشترین میزان مقیاس پذیری کاردانو در حال حاضر ۲۵۷ تراکنش در ثانیه است.
کیف پول دیجیتال رسمی کاردانو مشکلات عمده بسیاری دارد.

 

برچسب گذاری شده: , , ,
این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *