ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟

16 دقیقه زمان مطالعه
ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟

 

پروژه ارز دیجیتال روبیک به منظور صرفه جویی در وقت، سرمایه و کنترل اضطراب کاربران برای انجام تراکنش های دیفای، یک پروتکل سوآپ چند زنجیره ای ایجاد کرده است.

روبیک این کار را با هدف کمک در پذیرش مالی غیرمتمرکز در مقیاس گسترده صنعت انجام داد. آنها پیشتر یازده مورد از برترین شبکه های دیفای را در راه حل خود برای مهم ترین مشکل این بخش ادغام کرده اند.

در این مقاله قرار است در مورد مشکلات فعلی با تامین مالی غیرمتمرکز، محصول و چشم انداز روبیک، تجزیه تحلیل رمز ارز RBC و آینده روبیک و ارز دیجیتال آن صحبت کنیم.

 

مشکلات دیفای

امور مالی غیرمتمرکز پدیده جالبی است. ضمن ارائه خدمات به کاربران، پاداش های برتر و انعطاف پذیری را نسبت به روش های سنتی ارائه می دهد و همچنین ظرفیت را برای همه افراد فراهم می کند. دیفای می تواند در سراسر جهان چشم انداز مالی را متحول کند و زندگی مردم عادی را به سوی بهتر شدن سوق دهد.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
پروتکل مبادله چند زنجیره ای روبیک

 

مسئله ای که مطرح است این است که چطور می توانیم به این جایگاه دست یابیم. طبق داده‌های DappRadar، میزان دارایی قفل شده یا TVL کنونی دیفای در پی حرکت‌های صعودی اخیر بازار در حدود 140 میلیارد دلار بود؛ اما در ماه های اخیر به 114 میلیارد دلار رسید.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
کل ارزش قفل شده در امور مالی غیرمتمرکز

 

از ده ها میلیارد دلار حتی در دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال نیز نمی توان چشم پوشی کرد. با این حال، با توجه به بزرگی بازارهای ارزهای دیجیتال، سرمایه ای بیش از ۲ تریلیون دلار، همراه با سطح توسعه، توجه رسانه‌ها، بودجه و دسترسی بخش دیفای (حتی در بسیاری از جنبه‌های خاص مانند گیم‌فای)، این رقم به چشم نمی آید.

دلایل این نابرابری ظاهری به دلیل عواملی چون مسائل نقدینگی در مقایسه با همتایان متمرکز، تجربه کاربری ضعیف، نگرانی‌های امنیتی، عدم وجود راه‌حل‌های فیات و غیره است.

با توجه به حساسیت زدایی جامعه رمزنگاری نسبت به خطرات مالی و امنیتی، به نظر قابل قبول است که ادعا کنیم یکی از مهم ترین موانع استفاده و پذیرش انبوه دیفای، پیچیدگی آن است.

 

یک فرآیند پیچیده

مقاله ای از DefiPill منتشر شده است که در آن در رابطه با پیچیدگی دیفای صحبت می کند. به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید فردی قصد دارد رمزارزهای Rome DAO را خریداری کند. او در دیسکورد موضوع را مطرح می کند و با پاسخ زیر مواجه می شود: «مراحل انجام این کار آسان است. تنها کافیست اتریوم بخرید، آن را با کوین پایدار FRAX مبادله کنید، از صرافی SolarBeamdecentralisedd برای اتصال FRAX به شبکه MoonRiver استفاده کنید و سپس FRAX خود را با استفاده از استخر FRAX/ROME با ROME تعویض کنید.”

به طور معمول، یک عملیات در فضای مالی غیرمتمرکز، مستلزم چندین اقدام جداگانه است که بسیاری از آنها زمان بر هستند و باعث اضطراب سرمایه گذار می شوند. هنگامی که موارد فوق را با ثبت یک حساب کاربری در یک صرافی مانند KuCoin و ساخت یک بازی از طریق کارت نقدی مقایسه می کنید، متوجه می شوید که چه تفاوت فاحشی بین آن و دیفای وجود دارد.

 

چشم انداز روبیک

روبیک پروژه‌ای است که کاملاً حول محور ساده‌تر کردن زندگی برای کاربران مالی غیرمتمرکز طراحی شده است و در نتیجه، پذیرش انبوهی از سوی جامعه ارزهای دیجیتال و سایرین را سبب می شود.

روبیک نیز پیچیدگی را بزرگترین مانع در دیفای می داند. از روبیک در مورد مسائل اصلی در امور مالی غیرمتمرکز سؤال شد و افسر بازاریابی روبیک، کالین اوبراین، چنین پاسخ داد:

«بزرگترین مشکلی که دیفای با آن مواجه است، پیچیدگی بیش از حد کل فرایند است. حتی برای افرادی که با تکنولوژی آشنایی بسیاری دارند، ممکن است فرایند پیچیده، وقت گیر و اضطراب آور باشد.»

روبیک به همین منظور این پروتکل مبادله چند زنجیره‌ای را راه اندازی کرد‌. این پروتکل از تبادل غیرمتمرکز و راه‌حل‌های مسیریابی متقابل زنجیره‌ای استفاده می‌کند و برای کاربران دیفای امکان انجام مبادله فوری و فشرده‌سازی مراحل را فقط با یک کلیک به روشی سریع، قابل اعتماد و ارزان فراهم می کند.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
آنچه روبیک برای ارائه دارد

 

هم قراردادهای چند زنجیره ای روبیک و هم قراردادهای سهامداری آن به طور کامل حسابرسی شده اند – موارد فوق تخصصی در این مقال نمی گنجد. الکساندرا کورنوا، یکی از بنیانگذاران روبیک، معتقد است عملیات دیفای باید «بسیار آسان، بسیار سریع و بسیار ارزان» باشد.

ویجت روبیک از اتصال کیف پول های متعدد در چندین زنجیره از جمله MetaMask، Phantom، Coinbase و غیره پشتیبانی می کند. انتخاب رمزارزهایی که می‌خواهید بفروشید/دریافت کنید کاری ساده است و در حال حاضر حجم تراکنش این ابزار نزدیک به 210 میلیون دلار بوده است.

همانطور که ممکن است تصور کرده باشید، جامعه روبیک انجمنی فعال است که در پلتفرم های مختلف مانند توییتر، دیسکورد و تلگرام عملکردی فعال داشته است.

علاوه بر این،  زمانی که قیمت های رمزارز و جوامع دیگر در بهترین حالت راکد بودند، برای پیشرفت روز افزون خود تلاش کرده است. پروژه Rubic و ارز دیجیتال RBC مورد توجه شرکت هایی بسیاری قرار گرفته اند که از جمله آنها می توان به Crypto Banter، Altcoin Daily و Chico Crypto اشاره کرد.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
روبیک توجه اینفلوئنسرهای مختلف را نیز به خود جلب کرده است

 

به گفته این تیم، مانع اصلی روبیک، که در تلاش برای غلبه بر آن است، پذیرش و انتشار اخبار در مورد آنچه پروتکل آنها ارائه می دهد است. به گفته کاربران، سهولت استفاده از روبیک، آن را به بخش ثابتی از زندگی رمزنگاری شما تبدیل خواهد کرد.

هم تیم و هم جامعه روبیک بر این باورند که آسان شدن تجربه کاربری موجب جذب بیشتر مخاطب می شود.

با این حال، می توان گفت پذیرش روبیک در پی مشارکت برخی از پروژه‌های سطح بالا در این فضا، از جمله پروژه معروف متاورک و نتورک ($NTVRK) و کمک‌های بلاعوض از شرکت‌هایی مانند Polygon، Harmony، NEAR و بنیاد تزوس تضمین شده است.

اجرای SDK، که به برنامه های غیرمتمرکز مختلف، کیف پول ها و سایرین اجازه می دهد از مکانیسم های اشتراک هزینه بهره مند شوند، پیشرفتی است که ضمن رشد بیشتر اکوسیستم روبیک، باعث می شود مخاطبان جدیدی را به خود جذب کند.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC)

رمزارز $RBC، جدا از کارمزدها، پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در مورد ویژگی‌های سهام داشته است. در 23 فوریه، اولین دور استیکینگ روبیک به پایان رسید، که بر اساس اولویت، اولین خدمت، با جوایز تخصیص یافته به BRBC$ انجام شد.

کاربران در آن دوره دو ماهه اولیه، ۸۲٪ از کل نرخ سالانه را دریافت کردند. دومین دور استیکینگ روبیک در اوایل ماه مارس با محدوده استیک ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ BRBC$ آغاز شد.

مدت زمان این دوره شش ماهه و با ظرفیت کامل است؛ کاربران می توانند انتظار ۳۰٪ APR، با امکان پیوستن یا برداشت دارایی در هر زمان را داشته باشند.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
دومین دور استیکینگ پروتکل روبیک BRBC

 

شایان ذکر است که نه تنها برای کارکردن به عنوان یک اعتبار سنجی در پروتکل، استیکینگ حجم مشخصی از RBC$ لازم است، بلکه مالکیت ارز دیجیتال نیز نقشی کلیدی در حاکمیت روبیک ایفا می کند و این انتظار وجود دارد که در آینده این امر در پروتکل گسترش یابد.

روبیک از نظر عملکرد رمزارز در برخی از دوره های نزولی سال ۲۰۲۱ بسیار بالاتر از قیمت راه اندازی بوده است. داده‌های CoinMarketCap به اواخر سال 2020 برمی‌گردد و $RBC در اکتبر سال گذشته به بالاترین سطح خود یعنی تقریباً 0.70 دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله، $RBC در حدود 0.32 دلار معامله می شود – کمتر از 50٪ بالاترین قیمت تاریخ.

با توجه به شرایط ماه های اول سال ۲۰۲۲، این موضوع تعجب آور نیست، زیرا رمزارز هایی که دارای ارزش بازار پایین تری هستند، بیشترین ضربه را از جهش نزولی وارد می کنند.

 

آینده روبیک

پیشرفت‌های محصول مانند نسخه‌ بتا SDK نسخه بتا و کنار گذاشتن رمزارز ها به منظور اعتبار سنجی، شاید هیجان‌انگیزترین به‌روزرسانی برای اکوسیستم روبیک در هفته‌های اخیر باشد. این موضوع در Kraken Exchange، درکنار جفت‌ ارزهای ETH و USDT از قبل موجود در Gate.io مطرح شده است.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
RBC در کنار Quant Network و SuperRare

 

بر اساس داده های CoinMarketCap، صرافی Kraken چهارمین صرافی بزرگ جهان از نظر حجم تراکنش است. در زمان نگارش این مقاله، حجم تراکنش 24 ساعته آن بیش از 1.5 میلیارد دلار است.

معاملات RBC$ در Kraken در ساعت 15:30 UTC در 29 مارس آغاز شد و در کنار ارزهایی مانند Quant Network (QNT) – یک ارز دیجیتال با ارزش بازار 1.8 میلیارد دلار – بر روی این پلتفرم راه اندازی شد و آن را در رتبه 65 در رتبه بندی ارزش بازار CMC قرار داد.

 

مواردی که اخیراً در Kraken فهرست شده است، اثرات مطلوبی بر عملکرد RBC $ داشته است. با این حال، تعداد بیشتری از خریداران بالقوه، هم برای اهداف سودمندی و هم برای اهداف سوداگرانه، دسترسی مستقیم به ارز فیات به $RBC می‌تواند فرصتی را ایجاد کند که روبیک برای انتشار پیام خود به آن نیاز دارد و باعث پذیرش گسترده‌تر پروتکل چند زنجیره‌ای خود شود.

از نظر نقاط عطف آینده، انتظاراتی در مورد توسعه اپلیکیشن موبایل وجود دارد. طبق نقشه راه آنها، برنامه تلفن همراه Rubic (برای iOS و Android) قرار است در سه ماهه اول تا دوم سال جاری در دسترس قرار بگیرد.

اهمیت یک رابط تلفن همراه قابل استفاده توسط برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال، به ویژه پروژه هایی که در فضای غیرمتمرکز مالی فعالیت می کنند، نادیده گرفته شده است.

پیاده‌سازی ویجت تلفن همراه تنها سرویس‌های مورد نظر را برای کاربران قابل دسترس‌تر می‌کند و دیدن اینکه روبیک این موضوع را در برنامه‌های خود برای سال 2022 در نظر گرفته است، دلگرم‌کننده است.

یکی از عناصر روبیک و تیم آنها که به ویژه چشمگیر است، ثبات آنها در رسیدن به نقاط عطف کلیدی و اهداف توسعه است. تیم فنی آن‌ها شبانه روز در تلاشند تا بسیاری از ادغام‌های بلاکچین را به پروتکل روبیک بیاورند.

در نتیجه، عناصری مانند سهام‌داری، پشتیبانی زنجیره‌ای و تولید SDK به طور موثر و مطابق با چارچوب‌های زمانی توسعه آن‌ها ارائه شده‌اند – چیزی که تنها درصد کوچکی از پروژه‌ها و تیم‌های ارز دیجیتال می‌توانند به طور مداوم به آن دست یابند.

ساده ترین راه برای مطلع شدن از نقاط عطف، دستاوردها و پیشرفت های اخیر و آینده روبیک این است که با کانال های اجتماعی آن ها همراه باشید.

 

ارز دیجیتال روبیک (RBC) چیست؟
نقشه راه روبیک

 

از مستندات آنها Rubic’s Medium به‌روزرسانی‌های هفتگی را از تیم پشتیبان RBC ارائه می‌کند‌. این مستندات به بخش‌های «بازاریابی» و «توسعه فناوری» تقسیم می‌شوند و همچنین در مورد عملکرد پروتکل و ویژگی‌های کلیدی به عنوان برنامه ارجاع و نیز گزینه های استیکینگ بحث می‌کنند.

 

سخن پایانی

پروتکل مبادله چند زنجیره ای روبیک، که راه حلی کارآمد برای مشکلاتی ارائه می دهد که در حال حاضر پذیرش اکوسیستم دیفای را نشانه گرفته است، اخیراً برای خرید در یک صرافی متمرکز بالا در دسترس قرار گرفته است، به اهداف توسعه خود صادق است و در جامعه خود شفاف به نظر می رسد.

همانطور که توسط خود تیم بیان شده است، بزرگترین هدف آنها آگاهی عمومی و پذیرش است. این موضوع بدون شک همان چیزی است که روبیک در ماه های آینده به طور گسترده به دنبال آن خواهد بود، زیرا قبلاً یک محصول کارآمد با دسترسی به هزاران بلاکچین مختلف و رمزارز های مختلف تولید کرده است.

جفت شدن اخیر آنها در کراکن می تواند یک کاتالیزور سالم برای گسترش جامعه و افزایش حجم تراکنش پروتکل باشد. با این حال، رشد اکوسیستم سالم و افزایش پوشش توسط احزاب خارجی در سرتاسر پلتفرم‌های رسانه‌ای مانند YouTube می‌تواند به خودی خود نشانه‌ای دلگرم کننده در نظر گرفته شود.

اگر یک برنامه کاربردی تلفن همراه در بازه‌های زمانی مورد انتظار توسعه داده شود، و رمزارز RBC$ از ابزار اضافی برخوردار باشد، روبیک می تواند در موقعیت مناسبی قرار گیرد تا برخی از ارزش‌هایی را که در حال حاضر در امور مالی غیرمتمرکز وجود دارد، به دست آورد.

سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتالی حتی در مورد دارایی های مانند BTC و ETH باید یک امر پرخطر در نظر گرفته شود. با این حال، استدلال فوق صرفاً یک ارزیابی شخصی است و لازم است هنگام بررسی $RBC از آن استفاده کرد.

سلب مسئولیت: موارد گفته شده نظرات نویسنده است و نباید توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید خود شخصا تحقیقات لازم را انجام دهند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *