بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

39 دقیقه زمان مطالعه
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

 

ارز دیجیتال سیف مون (SafeMoon) حتی در بازار بسیار شلوغ ارز‌های دیجیتال که شاهد افزایش ارزش هزاران یا حتی ده‌ها هزار درصدی تعداد توکن‌ها در سال 2021 بوده است، یکی از جدیدترین و سریع‌ترین آلتکوین‌های در حال رشد است. این توکن که در تاریخ 8 مارس 2021 عرضه شد، یک توکن BEP-20 است که بر پایه «زنجیره هوشمند بایننس» شکل گرفته است.

همچنین در دنیای ارز‌های دیجیتال، اقدام به دریافت کارمزد تراکنش برای ارتقای سطح معاملات کاملاً غیرمعمول است. زیرا در این صورت از فروشندگان مالیات دریافت می‌شود و به نوعی کاربران را برای معامله توکن جریمه می‌کند.

از برخی جهات، به نظر می‌رسد که سیف مون همان رویکردی را در قبال ارزهای دیجیتال دنبال می‌کند که سرمایه‌گذارانی مانند وارن بافت و چارلی مانگر در بازار سهام در پیش گرفته‌اند. در واقع آن‌ها فلسفه «بخر و نگه دار» را دنبال می‌کنند که بر اساس آن هر کسی که سهام و دارایی خود را مدت طولانی‌تری حفظ کند، سود بالاتری نصیبش می‌شود.

تیم توسعه‌دهنده امیدوار است که این رویکرد به ارز‌های دیجیتال کمک کند تا به تغییر تصور شکل گرفته از دنیای ارزهای دیجیتال که عموم مردم آن را همچون غرب وحشی، بی‌قانون و پر از هرج و مرج می‌دانند کمک کند. تیم توسعه‌ی سیف مون در صفحه‌ی فیسبوک خود به این نکته اشاره کرده است: «به یاد داشته باشید، رسیدن به ماه زمان می‌برد و هر چه بیشتر صبر کنید، توکن‌های بیشتری خواهید داشت».

با چشم‌انداز افزایش بی‌نهایت تولید توکن (تا زمانی که آن‌ها را نفروشید)، افزایش هزاران درصدی قیمت‌ها در کمتر از سه ماه، و یک رویکرد منحصربفرد نسبت به دادن پاداش به سرمایه‌گذاران، جای تعجب ندارد که این پروژه توجهات بسیاری را به خود جلب کرده باشد.

به احتمال زیاد، دلیل حضور شما در اینجا به این خاطر است که این موارد توجه شما را نیز به خود جلب کرده است. اگر می‌خواهید که ارز دیجیتال سیف مون را به دارایی‌های خود اضافه کنید اما در این باره شک و تردید دارید، توصیه می‌کنیم ادامه این مطلب را بخوانید.

به یاد داشته باشید که ارزهای دیجیتال ذاتاً سرمایه‌گذاری‌های پرریسکی هستند. این مورد حتی درباره‌ی قدیمی‌ترین و با ثبات‌ترین آن‌ها نیز صدق می‌کند. شاید با پروژه‌های جدید بتوان یک شبه به ثروتی کلان رسید، اما امکان آن نیز وجود دارد که همه چیز به طور کامل دود شود و به هوا برود.

بنابراین مطمئن شوید که هرگز بیش از حد توان‌تان سرمایه‌گذاری نمی‌کنید و قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری، تحقیق کافی کرده و دقت لازم را به خرج داده‌اید.

لازم به ذکر است، شاید شما فقط به این دلیل این مقاله را دنبال می‌کنید که از هیاهوی شکل گرفته پیرامون سیف مون باخبر شده‌اید و صرفاً می‌خواهید درباره ماهیت آن و اینکه با عرضه آن چه مشکلاتی حل می‌شود اطلاعاتی به دست‌آورید. اگر اینطور است، پس با ما در ادامه همراه باشید.

 

ارز دیجیتال سیف مون چیست؟

ارز دیجیتال سیف مون با نام اختصاری SFM یک آلتکوین است که در زنجیره هوشمند بایننس ایجاد شده است. این ارز دیجیتال در تاریخ ۸ مارس ۲۰۲۱ عرضه شد.در طی عرضه عمومی، توسعه‌دهندگان تمامی توکن‌های خود را سوزاندند و مانند سایر متقاضیان در برنامه‌ی فروش این کوین شرکت کردند.

در مدت کوتاهی که سیف مون معرفی شده، نزدیک به ۲.۵ میلیون کاربر را به پروتکل خود اضافه کرده است. این در حالی است که بیش از ۴۰ درصد از کل توکن‌های موجود سوزانده شده‌اند.

بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

ارز دیجیتال سیف مون برای رسیدگی به موضوع از دست دادن دائمی ایجاد شده است. به عنوان یک ویژگی جانبی، این ارز دیجیتال شما را به جای فکر کردن به افزایش قیمت‌های نجومی، به خرید و نگهداری آن ترغیب می‌کند. این امر از طریق گرفتن “مالیات” بر هر تراکنشی که در آن توکن‌های سیف مون فروخته شود صورت می‌گیرد.

یکی از انتقادات به بیتکوین و رمز ارز‌های مشابه این است که آن‌ها از هدف اولیه خود فاصله گرفته‌اند. بیتکوین و بسیاری از رمز ارز‌های دیگر که در ابتدا به عنوان جایگزینی برای ارز‌های بی‌پشتوانه متمرکز تحت کنترل بانک‌های مرکزی ایجاد شدند، به چیزی بیش از یک کالای قابل عرضه تبدیل شده‌اند.

تریدر‌ها، سرمایه‌گذاران و خریداران سهام به سادگی از آن‌ها در هنگام سرمایه‌گذاری به عنوان اموال قابل معامله استفاده می‌کنند. با این حال، برخی از منتقدان به سیف مون خرده می‌گیرند و می‌گویند این توکن یک طرح پانزی، کلاهبرداری و در واقع یک شتکوین است. این یک اتهام بزرگ است و در ادامه مقاله با جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت.

همچنین برای دریافت اطلاعات کامل و دسته اول به شما توصیه میکنیم که سایت پروژه سیف مون را بررسی و پیگیری کنید.

 

ارز دیجیتال سیف مون چه مشکلی را برطرف می‌کند؟

با رشد انفجاری دیفای‌ها، مشکل از دست دادن دائمی ایجاد شده است. از آنجایی که سرمایه‌گذاران بسیار کمی مکانیسم‌های ایجاد زیان دائمی را درک می‌کنند، بسیاری از آن‌ها در دام «ییلد فارمینگ» با بازدهی درصدی سالانه (APY) بالا گرفتار می‌شوند. اصلاً جای تعجب نیست.

با دیدن بازدهی درصدی سالانه ۱۰۰ درصد یا بالاتر، اکثر ما وسوسه می‌شویم. متأسفانه آنچه ناگزیر است، این است که تریدر حریص توسط سرمایه‌گذاران اولیه از دور خارج می‌شود؛ زیرا این افراد به برداشت سود خود و ایجاد حباب ارزش‌گذاری مشغول هستند.

با توجه به این پویایی، پذیرش پاداش‌های ثابت که به عنوان بازتاب نیز شناخته می‌شود، محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده است. وجود «بازتاب» به خاطر حذف مشکل از دست دادن دائمی ناشی از ییلد فارمینگ است.

ارز دیجیتال سیف مون از سه رویکرد ساده در هر معامله برای مبارزه با ضرر‌های دائمی و ایجاد یک پروتکل بهتر استفاده می‌کند. این رویکرد‌ها شامل پاداش‌های ثابت (بازتاب)، سوزاندن دستی توکن‌ها و استخر‌های نقدینگی خودکار هستند.

 

سیف مون و پاداش‌ های ثابت

توسعه‌دهندگان سیف مون احساس می‌کنند که استفاده از پاداش‌های ثابت که به عنوان مدل «هولد فارمینگ» نیز شناخته می‌شود، می‌تواند مشکلات متعدد مرتبط با ییلد فارمینگ را حل کند. از آنجایی که مقدار پاداش مشروط به حجم تجارت توکن است، فشار فروش توکن از جانب صاحبان اولیه که اقدام به فروش توکن‌ها پس از رسیدن به بازدهی درصدی سالانه بسیار زیاد می‌کنند، کاهش می‌یابد.

ثانیاً، این مکانیسم انگیزه‌ای است تا کاربران به نگهداری توکن‌های خود ادامه دهند. بنابراین آن‌ها اقدام به جمع‌آوری تعداد بیشتری از توکن‌ها می‌کنند؛

مشابه روشی که سود سهام برای سهامداران عمل می‌کند. پاداش‌ها مانند نوعی ترکیب خودکار عمل می‌کنند که کاربر را ملزم نمی‌کند به طور فعال به دنبال بازدهی باشد و در طول مسیر هزینه‌های تراکنش را متحمل شود.

علاوه بر این، کیف‌پول‌های بزرگ متصل به صرافی‌ها، دی اپ‌ها و غیره از دریافت پاداش مستثنی می‌شوند و دارندگان کیف پول‌های شخصی تشویق می‌شوند تا مشارکت داشته باشند. در نتیجه، در سیستم تمرکز زدایی به وجود می‌آید و عرصه را جهت فعالیت نهنگ‌ها تنگ‌تر می‌کند.

 

سوزاندن دستی (Manual Burns)

اقدام به «سوزاندن» توسط تعدادی از پروتکل‌ها به کار گرفته شده است. این اقدام می‌تواند گاهی اوقات ولی نه همیشه مؤثر واقع شود. برای مثال، سوختگی خودکار مداوم در روز‌های اولیه پروژه تأثیر مثبتی دارد.

با این حال، این اثر به آرامی از بین می‌رود؛ زیرا نمی‌توان این روند را برای را به حداکثر رساندن تأثیر آن کنترل کرد. در مقابل، سوزاندنی که توسط تیم توسعه کنترل می‌شود و بر اساس دستاورد‌های پروژه است، می‌تواند به بالا نگه داشتن مشارکت جامعه هدف و تأثیر آن بر توکن کمک کند. علاوه بر این، جوامع کریپتو از شفافیت ناشی از سوزاندن‌های تبلیغاتی که قابل ردیابی هستند حمایت می‌کنند.

ارز دیجیتال سیف مون یک استراتژی سوزاندن را اجرا کرده است که هدف آن در دراز مدت به نفع جامعه تمام خواهد شد. این هدف با توزیع برخی از پاداش‌ها در آدرس‌های عمومی که سوزاندن از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد، به دست می‌آید.

جامعه هدف به طور کامل در مورد سوزاندن‌ها مطلع است. مقدار کل توکن‌های سوزانده شده همیشه در صفحه اصلی وب سایت سیف مون قرار دارد و شناسایی منبع در حال گردش در هر زمانی میسر خواهد بود. نرخ سوزاندن همانطور که در کاغذ سفید رمز ارز‌ها ذکر شده است، تحت تأثیر سه عامل مهم است: نرخ بازتاب، مقدار توکن و حجم بازار.

بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

 

استخر نقدینگی خودکار (LP)

تیم توسعه سیف مون استخر‌های نقدینگی خودکار را به مثابه «سس با دستور مخفی» این ارز دیجیتال می‌داند. اتفاقی که می‌افتد این است که بخشی از کارمزد 5 درصدی ناشی از فعالیت بازار که عمدتاً به خاطر تبادل و یا نقل و انتقالات حاصل می‌شود، در یک قرارداد هوشمند جمع می‌شود.

این توکن‌ها در استخر مستقل مخصوص به خود قرار می‌گیرند. از آنجایی که توکن‌ها در مکانی خاص که در حال حاضر روی 500 میلیارد توکن تنظیم شده است جمع می‌شوند، به طور خودکار به استخر نقدینگی تبدیل می‌شوند.

بنابراین اطمینان حاصل می‌شود که نقدینگی به خودی خود جریان می‌یابد و به صورت 100 درصدی متکی به ارائه‌دهندگان نقدینگی نیست. این تیم اشاره می‌کند که استخر نقدینگی خودکار دو مزیت را برای دارندگان سیف مون فراهم می‌کند.

اولین مورد این است که چون در قرارداد هوشمند توکن‌های جذب شده از جانب خریداران و فروشندگان به استخر نقدینگی اضافه می‌شود، کف قیمت‌ها تعیین می‌شود. ثانیاً، مالیات 10 درصدی بر فروش سیف مون به عنوان یک مکانیسم مقاوم در برابر آربیتراژ عمل می‌کند؛

این امر سیف مون را به عنوان پاداشی برای دارندگان حفظ می‌کند و نه یک ابزار سوداگری. هر دوی این رویکرد‌ها برای این ارائه شده‌اند تا برخی از مشکلات مشاهده شده در توکن‌های بازتاب دیفای را کاهش دهند.

 

ارز دیجیتال سیف مون نسخه ۲

ارز دیجیتال«نسخه 2» که عمدتاً با وضع مالیات 10 درصدی برای خرید و فروش آن تبدیل به توکنی قابل پس انداز شده است، می‌تواند قرارداد‌های خاصی را در لیست سفید قرار دهد و نرخ را بر روی 2 درصد تنظیم کند.

این مورد به درد قرارداد‌هایی با موارد استفاده تجاری می‌خورد. همچنین این امر می‌تواند باعث شکل‌گیری همکاری‌های آتی با پروژه‌های دیگر شود و سیف مون را به یک توکن کاربردی تبدیل کند.

قابلیت قرار دادن در لیست سفید همچنین باعث می‌شود که سیف مون بهتر بتواند به تهدیدات پیش روی قرارداد‌های هوشمند پاسخ دهد و در نتیجه سطح امنیتی خود را بالا ببرد. با توجه به نرخ‌های ارائه شده پایین‌تر، تیم توسعه‌دهنده برنامه‌ریزی می‌کند که عرضه و تقاضای توکن را برای منافع سودمند آن افزایش دهد.

دارندگان توکن نسخه ۱ نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه برای تبدیل توکن‌های خود به نسخه 2 ندارند. با این حال، آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که توکن «BNB» کافی از بلاکچین بایننس جهت انجام تراکنش را در اختیار دارند.

این تیم با ارائه بیشتر توکن‌های نسخه 2 در زمان مبادله، سعی می‌کند درصد هزینه‌ای که برای سفارش‌های خرید و فروش نسخه 2 دریافت می‌شود را جبران کند. جهت آشنایی بیشتر با جزئیات ساز و کار تبادل در کیف پول‌ها و صرافی‌ها، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

 

محصولات وابسته به ارز دیجیتال سیف مون

کیف پول سیف مون

یک محصول کلیدی در این مجموعه، کیف پول سیف مون است که در نسخه‌های اندروید و iOS برای دسکتاپ و موبایل در دسترس است.

این برنامه جهت تأمین امنیت، عبارات اولیه ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای را ارائه می‌دهد. از امکانات این کیف پول می‌توان به نگه داری ارز‌های دیجیتال مختلف، تبادل و معامله آن‌ها اشاره کرد. این امکانات به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • نمای کلی (overview): تمام رمز‌های موجود در کیف پول و 100 ارز برتر و اطلاعات آن‌ها را به شما نشان می‌دهد. برای نمایش تراکنش‌های گذشته کافی است روی هر ارز کلیک کنید. یک ماشین حساب کاربردی به شما این امکان را می‌دهد تا از ارزش ارز دیجیتال خود بر اساس قیمت‌های بازار مطلع شوید.

همچنین با استفاده از خدمت «Moonpay» می‌توانید ارز دیجیتال بخرید و یا بین زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و شبکه«ETH» در رفت و آمد باشید.

با فراهم شدن امکان ارسال و دریافت ارز دیجیتال از طریق اسکن کد QR، به احتمال زیاد این ساز و کار به این دلیل ایجاد شده تا کسب‌وکار‌ها بتوانند به راحتی از آن‌ها در عملیات‌های روزانه خود استفاده کنند. پاداش‌های ناشی از نگه داشتن توکن «SFM» را می‌توان در بخش بازتاب‌های برنامه مشاهده کرد.

 

 • مبادله (swap): این بخش جایی است که می‌توانید سایر توکن‌های خود را به سیف مون، یا توکن سیف مون خود را به سایر ارز‌ها تبدیل کنید.

این امکان وجود دارد که بتوانید در هر سطحی که دوست دارید اقدام به تعریف محدودیت زمانی، تعیین میزان سرعت تراکنش‌ها و تنظیم میزان لغزش کنید. طبق آنچه در وبلاگ تیم توسعه‌دهنده آورده شده، کارمزد هر بار مبادله برابر با 0.25 درصد است که جزئیات آن به شرح زیر است:

 1. ۱۷ درصد به استخر نقدینگی ریخته می‌شود.
 2. ۰۵ درصد متعلق به اکوسیستم سیف مون – استخری از پول نقد جهت پرداخت هزینه‌های توسعه‌دهندگان و نگهداری از پروژه سیف مون – است.
 3. ۰۳ درصد بابت خرید و سوزاندن خودکار

 

 • تنظیمات (settings): در اینجا می‌توانید رمز عبور خود را تغییر دهید و عبارات اولیه و کلید‌های خصوصی خود را مشاهده می‌کنید.

 

 • جمع‌آوری شده‌ ها (collectibles): اگرچه این بخش هنوز به طور رسمی اضافه نشده، اما هر زمان که قصد معرفی‌اش را داشته باشند، فضایی برای ذخیره «NFT»‌ها خواهد بود.
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

پروژه مونکرفت

در حالی که «مونکرفت» از نظر فنی یک محصول نیست، بخشی از اکوسیستم سیف مون به شمار می‌رود. بنابراین فکر کردیم که اشاره به آن ایده‌ی چندان بدی نباشد.

پروژه «مونکرفت» بر اساس مفهوم بازی «ماینکرفت» شکل گرفته است. مشابه آنچه در ماینکرفت وجود دارد، در این جا نیز سرور‌های مخصوصی برای ورود بازیکنان وجود دارد و شما می‌توانید آیتم‌های درون بازی را خریداری کنید.

این وب سایت در حال حاضر با پلتفرم «PayPal» کار می‌کند تا بتواند همه اشکال ارز‌های بی‌پشتوانه را بپذیرد. البته ایده اصلی، خرید آیتم‌های درون بازی با استفاده از رمز ارزهاست.

با اعلام اخیر «PayPal» مبنی بر اینکه آن‌ها ممکن است به زودی پذیرای رمزارز‌ها باشند، تیم توسعه بازی می‌تواند امیدوار باشد تا هدف خود مبنی بر انجام تراکنش با ارزهای دیجیتال را پیش ببرد. با این حال، این امر چه سودی برای توکن «SFM» دارد؟

یکی از ایده‌های پیشنهادی این بود که شرکتی مانند «Riot Games» با اکوسیستم سیف مون ادغام شود. این ممکن است به معنای استفاده از توکن «SFM» به عنوان ارز رایج بازی‌های «Riot» و دریافت پاداش‌های ثابت برای آن باشد.

بنابراین یک مورد استفاده جدید برای این توکن تعریف می‌شود. با این حال، این ایده در مراحل ابتدایی قرار دارد. ایده مونکرفت برای اولین بار در یک رویداد پرسش و پاسخ در تاریخ 9 می‌2021 مطرح شد.

در آن رویداد، تیم توسعه اعلام کرد که برنامه‌هایی برای ایجاد یک «بستر آزمایشی برای جامعه هدف» دارند که کارونی (مدیر عامل) آن را «روشی سرگرم‌کننده و فراگیر برای ادغام جامعه هدف با آزمایش‌های ما بر روی […] فناوری‌های مختلف» نامید.

این تیم افزود که آن‌ها سروری را در بازی ویدیویی ماینکرفت ایجاد کرده‌اند که به عنوان بخشی از این بستر آزمایشی خواهد بود و جزئیات بیشتر در توییتر و پلتفرم چت آنلاین دیسکورد در دسترس خواهد بود. این سرور برای «تست استرس» برنامه‌های در حال توسعه جدید که شامل توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است استفاده خواهد شد.

مورد استفاده از «NFT»‌ها در مونکرفت عمدتاً به عنوان اسکین آیتم‌های درون بازی است. این اسکین‌ها را می‌توان در سطح‌های مختلفی استفاده کرد.

این امر مانند این است که بین زندان‌های آلکاتراز و آزکابان در رفت و آمد باشید. درباره‌ی اینکه این اسکین‌ها چه مقدار ارزش ثانویه در بازار «NFT»‌ها خواهند داشت یا اینکه حتی در حال حاضر قابل معامله هستند یا خیر، هیچ گونه اطمینانی وجود ندارد.

 

برنامه آینده پروژه سیف مون

محصولات آینده سیف مون

در صفحه مربوط به محصولات در سایت سیف مون، نام دو محصول که قرار است در آینده عرضه شوند آورده شده: یک کیف پول سرد (بر پایه سخت‌افزار) و صرافی سیف مون. متأسفانه اطلاعات کمی در مورد آن‌ها موجود است.

 

برنامه‌های آینده سیف مون

اگرچه به خودی خود نقشه راهی برای سیف مون وجود ندارد، اما چند چیز وجود دارد که این تیم قصد دارد در آینده نزدیک و دور اجرا کند.

تبادل و تکامل

در حال حاضر، این مکانیسم به عنوان تبادل و نقدینگی (S&L) شناخته می‌شود. این مکانیسم با کنار گذاشتن بخشی از توکن‌های «SFM» از فعالیت‌های بازار کار می‌کند. پس از رسیدن به آستانه، نیمی از توکن‌ها با «BNB» مبادله می‌شوند. سپس هر دو در یک استخر نقدینگی برای وام گیرندگان جفت می‌شوند.

با این حال، آن‌ها متوجه شدند که تبادل با «BNB»، به این دلیل شباهت به یک تخلیه عظیم، برای توکن «SFM» سیگنال منفی به بازار ارسال می‌کند. بنابراین آن‌ها تصمیم گرفتند کار‌ها را برعکس انجام دهند. به این شرط که آن‌ها از قبل به جای توکن‌های «SFM»، توکن‌های «BNB» را ذخیره کنند.

پس از رسیدن به آستانه توافق شده، آن‌ها توکن‌های «BNB» را به توکن‌های «SFM» تبدیل می‌کنند. بنابراین سیگنال خریدی تولید می‌کنند که گرچه باعث ایجاد واهمه در بازار نمی‌شود، اما در عوض به دلیل تقاضای ایجاد شده قیمت را بالاتر می‌برد. از نظر فنی هیچ مشکلی در این ساز و کار وجود ندارد. اما این نوع سیگنال خرید می‌تواند برای کسانی که با این ساز و کار آشنا نیستند گمراه‌کننده باشد.

 

عملیات ققنوس

آنچه که به عنوان یک ابتکار در پوشش تعدادی از پروژه‌ها اعلام شده است، بسیار بلندپروازانه و همچنین… مبهم به نظر می‌رسد. به عنوان مثال پروژه توربین بادی را در نظر بگیرید.

این تیم می‌خواهد فناوری انرژی توربین را غیرمتمرکز کند. از آنجایی که به نظر می‌رسد در این تیم هیچ کس پیشینه‌ای در این زمینه ندارد، چرا باید روی این مورد کار کند؟ و سؤالی که مطرح می‌شود این است که اعضای تیم باید چگونه کار کنند؟ این سؤالات واقعاً در بخش وبلاگ مطرح نمی‌شوند.

یکی دیگر از پروژه‌های ذکر شده، اخذ مجوز پول الکترونیک اتحادیه اروپا است. این اولین قدم برای صدور سیف کارت است که به شخصه آن را نوعی کارت اعتباری می‌دانم.

پیش‌تر نیز در هنگام همکاری با شرکت «سیمپلکس» به آن اشاره شده بود. هنگامی که این قطعه از پازل در جای خود قرار بگیرد، آن‌ها می‌توانند صرافی سیف مون را راه‌اندازی کنند. مطالعه و کسب اطلاعات در مورد همه این‌ها به من اطمینان خاطر نمی‌دهد.

در هر صورت، این امر باعث ایجاد سؤالات بیشتری می‌شود که احتمالاً فکر نمی‌کنم پاسخی برای آن‌ها پیدا کنم.

 

توکنومیکس سیف مون

در زمان توسعه، حدود ۱ کوادریلیون توکن سیف مون ایجاد شد که ۲۲۳ تریلیون آن بلافاصله توسط توسعه‌دهندگان سوزانده شد.

۷۷۷ تریلیون توکن باقیمانده در طی یک رویداد معرفی عمومی در پلتفرم «DxSale» در جامعه هدف منتشر شد. از آن زمان تا کنون، توکن‌های بیشتری سوزانده شده‌اند و تا تاریخ 27 می‌2021، در مجموع بیش از 583 تریلیون توکن در گردش بوده است.

پروتکل سیف مون از این نظر منحصر به فرد است که هر تراکنش فروش، ۱۰ درصد کارمزد دریافت می‌کند که به منظور ترغیب خریداران به نگهداری آن‌ها به جای فروش‌شان است. هزینه 10 درصدی به شرح زیر توزیع می‌شود:

 • ۴ درصد کارمزد = توزیع مجدد بین همه دارندگان فعلی
 • ۳ درصد از کارمزد به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم می‌شود که نیمی از آن مطابق قرارداد به صورت «BNB» فروخته می‌شود. در حالی که نیمی دیگر از توکن‌های سیف مون به طور خودکار با «BNB»‌های مذکور جفت می‌شوند و به عنوان یک جفت نقدینگی به صرافی پنکیک سواپ اضافه می‌شوند.
 • ۲ درصد = ارسال به کیف پول مخصوص سوزاندن، به جهت کاهش تورم توکن.
 • ۱ درصد = تخصیص به اکو سیستم سیف مون جهت هزینه‌های جاری.

 

این مکانیسم باعث می‌شود که جامعه رمز ارز‌ها این پروژه را به عنوان یک طرح پانزی معرفی کند. زیرا به پذیرندگان اولیه پاداش می‌دهد و برای اجرای پروتکل و دادن پاداش به افرادی که بعد‌ها به جمع دارندگان می‌پیوندند، نیاز به پول بیشتری دارد.

در نسخه ۲، آن‌ها نرخ را روی 2 درصد تنظیم کرده‌اند؛ شاید با این کار قصد تشویق شرکت‌های بازرگانی به استفاده گسترده از این ارز دیجیتال را داشته‌اند. با در نظر گرفتن تعرفه جدید، نحوه تفکیک به شرح زیر است:

 • تخصیص ۱ درصد به همه دارندگان
 • تخصیص ۰.۵ درصد به استخر نقدینگی (به ازای هر توکن معادل ۰.۲۵ درصد برای استخر SafeMoon/BNB)
 • تخصیص ۰.۵ درصد به اکوسیستم سیف مون – جهت “هزینه‌های جاری”
 • در این نسخه از توکنومیکس، کیف پول مخصوص سوزاندن وجود ندارد.
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

تاریخچه توکن سیف مون

از آنجایی که این توکن‌ها از نسخه 1 به نسخه 2 تبدیل شده‌اند، آنچه نمودار نشان می‌دهد اساساً مربوط به نسخه 2 است.

از کمینه قیمت ۰.۰۰۱۴۲۹۳۱ دلار در روز پس از کریسمس، در عرض تنها یک هفته ارزش آن به ۰.۰۰۳۲۸۷۵۴ دلار رسید که حکایت از افزایش ۵۶ درصدی دارد. حتی وجود مالیات ۱۰ درصدی نیز نتوانست جلوی کاهش آرام و تدریجی قیمت‌ها را بگیرد.

میزان نوسانات این توکن نسبت به مقدار روز‌های اوج خود تا حدودی کاهش یافته است. در حالی که ممکن است شاهد چند جهش در زمان‌های مختلف باشیم، این افزایش‌ها مانع پایین آمدن ارزش آن نمی‌شوند.

با این حال، این اواخر شاهد کمی افزایش بوده‌ایم. گویا پس از رسیدن به قیمت 0.00098406 دلار در اواخر فوریه، قیمت‌ها شروع به افزایشی نه چندان زیاد کردند تا کمی از کف قیمتی فاصله بگیرند و به قیمت حدود 0.00118163 دلار برسند.

با این وجود نمی‌توان آن را یک توکن تجاری قلمداد کرد. اما اگر قیمت‌ها به اندازه کافی ارزان باشد، حتی با احتساب مالیات 2 درصدی، می‌توان همچنان هزینه‌ها را پوشش داد و به سودآوری رسید.

 

نحوه خرید سیف مون

چند راه برای خرید سیف مون وجود دارد: از طریق کیف پول سیف مون و انتخاب گزینه مبادله (swapping)، از طریق یک دکس بر پایه «BSC» مانند صرافی‌های «پنکیک سواپ» و «بیکری سواپ» یا از طریق سایر صرافی‌ها. این فرآیند شبیه به ییلد فارمینگ است؛ اما چیزی فراتر از خرید بیتکوین از صرافی کوین بیس.

هنگام خرید با روش «BSC»، ابتدا باید بایننس کوین (BNB) را خریداری کنید و سپس آن را به کیف پولی که از «BSC» پشتیبانی می‌کند واریز کنید. این کیف پول‌ها عبارتند از «متامسک» و «تراست والت». بدین ترتیب هنگامی که «BNB» دارید، از دکس بازدید می‌کنید و از «BNB» به سیف مون مبادله می‌کنید.

 

تیم توسعه دهنده سیف مون

از آن جایی که این پروژه نوپاست، تیم توسعه سیف مون کوچک باقی مانده است. اما آن‌ها به دنبال گسترش این تیم هستند تا در آینده بتوانند به فضا‌های دکس و «NFT» ورود پیدا کنند. پیش از هرچیزی لازم است که شما با دنیای NFT و کلاهبرداری‌هایی که در آن وجود دارد آشنا شوید. به همین منظور به شما توصیه میکنیم که مقاله کلاهبرداری NFT را از سایت مطالعه کنید.

مدیر عامل فعلی سیف مون جان کارونی است که سابقا تحلیلگر وزارت دفاع ایالات متحده بوده است. او همچنین بنیانگذار یک پلتفرم جدید استریم بازی به نام «TANO»است. با این حال، او هیچ پیشینه‌ای در زمینه بلاکچین یا امور مالی ندارد.

چارلز کارونی، که به احتمال زیاد با مدیرعامل ارتباط نزدیکی دارد، از اکتبر سال ۲۰۲۱ به عنوان معاون عملیات اروپا که مقر آن در لندن است مشغول به کار شده است. اگر تا به حال فکر می‌کردیم رزومه جان ضعیف است، باید بگوییم که رزومه چارلز از این هم ضعیف‌تر است.

زیرا تنها سابقه‌ای که در پروفایل لینکدین او ثبت شده، حضور در تیم توسعه سیف مون است. پیش از این، او از دانشگاه بریگام یانگ در رشته اقتصاد مالی فارغ التحصیل شده بود.

رایان آریاگا، سومین عضو تیم رهبری، رئیس بخش بین‌الملل محصولات این تیم است. در میان این سه نفر، او رزومه‌ی قوی‌تری دارد. نگاهی کوتاه به پروفایل لینکدین او نشان می‌دهد که او یک کارآفرین است؛

تا بدین جا ۲ شرکت را راه‌اندازی کرده و فروخته و حق امتیاز سومی هم به فروش رفته است. از بین تمام شرکت‌هایی که او برای آن‌ها کار کرده است، دوره 2 ساله حضور او در شرکت نرم‌افزاری «اوراکل» بیش از بقیه به چشم می‌آید.

به غیر از سه مدیر اصلی که به آن‌ها اشاره شده، باید بگوییم که هیچ کسی به عنوان مدیر ارشد فناوری در این تیم فعالیت ندارد. تنها تعداد انگشت شماری از افرادی که در سایت لینکدین سیف مون فهرست شده‌اند، در بخش فناوری کار می‌کنند.

به همان اندازه که این تیم دست به یک ابتکار تحت رهبری جامعه‌زده و روی آن تمرکز دارد، توجه به موقعیت‌های کلیدی به خصوص در بخش فناوری نیز همچنان مهم است. فقدان مهارت فنی در این زمینه قطعاً مایه نگرانی است.

بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

آیا پروژه سیف مون از امنیت کافی برخوردار است؟

نوسانات بازار ارز‌های دیجیتال به خوبی شناخته شده است. این نوسانات در مقایسه با عملکرد قیمتی موجود در توکن سیف مون تفاوتی ندارد. بنابراین، کسانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری هستند می‌توانند حتی با وجود نواسانات کاهشی عظیم، منتظر سود‌های کلان و سریع در دوره‌های کوتاه مدت باشند.

در حالی که سود و زیان در هر سرمایه‌گذاری بدیهی است، نوساناتی که در سیف مون دیده می‌شوند واقعاً بیش از حد معمول هستند. علاوه بر آن، این پروژه توسط افراد مختلف یک طرح پانزی، و توسط دیگران یک شتکوین نامیده شده است. با این حال، دیگران آن را یک کلاهبرداری آشکار نامیده‌اند.

نامیدن آن به عنوان یک طرح پانزی کاملاً درست است؛ زیرا از مدلی پیروی می‌کند که به موجب آن پرداخت سود به پذیرندگان اولیه مشروط به فروش گران‌تر فروختن توکن به خریداران جدید است.

و توزیع کارمزد فروش دقیقاً شبیه ساختار هرمی موجود در یک طرح پانزی است. با این حال، هنوز هم می‌توان به عنوان یک تریدر از سیف مون کسب درآمد کرد. ولی باید بدانید که در چه مسیری قدم می‌گذارید.

 

کلاهبرداری پانزی به نام سیف مون

ارز دیجیتال سیف مون با بیت کانکت مقایسه می‌شود؛ یک طرح پانزی معروف در زمینه رمز ارز‌ها که در سال 2018 پس از اعلام هشدار دو تنظیم‌کننده اوراق بهادار دولتی ایالات متحده به سرمایه‌گذاران در خصوص شباهت آن به طرح‌های پانزی بسته شد.

انتقادات دیگری که راجع به سیف مون وجود دارد این است که بر اساس آن، بنیانگذاران اصلی بیش از ۵۰ درصد از استخر نقدینگی خود را قفل کرده‌اند. ادعا‌هایی وجود دارد که این امر می‌تواند منجر به نوعی کلاهبرداری موسوم به «راگ پول» توسط توسعه‌دهندگان شود.

در این نوع کلاهبرداری که از نوع خروج است، نقدینگی عمداً از بازار خارج می‌شود و کسانی که توکن را در اختیار دارند دیگر قادر به فروش آن نیستند. جان کارونی، مدیر عامل سیف مون ادعا می‌کند که نقدینگی برای حفظ امنیت بیشتر توکن نگهداری می‌شود.

 

آیا سیف مون یک سرمایه‌گذاری مطمئن است؟

ما قبلاً در مورد احتمال اینکه سیف مون یک طرح پانزی است، بحث کرده‌ایم. بنابر این باید حواس‌تان را خیلی جمع کنید و نسبت به شرکت در این پروژه محتاطانه عمل کنید. با این حال، دلیل دیگری برای رعایت جانب احتیاط وجود دارد که اخیراً کشف شده است.

در تاریخ ۲۵ می‌2021، در طی گزارشی گفته شد که شرکت حسابرسی و مشاوره بلاکچین، «هش اکس» ادعا کرده است که ده‌ها مورد آسیب‌پذیری را در ارز دیجیتال سیف مون کشف کرده است که بیش از دو میلیون سرمایه‌گذار را در معرض خطر قرار می‌دهد.

طبق یافته‌های آن‌ها، این پروژه دارای آسیب‌پذیری‌های متعددی است که عبارتند از: قرارداد هوشمند اجازه می‌دهد تا حق کمیسیون انتقال سیف مون حتی تا 100 درصد نیز تعیین شود. بدین ترتیب همه‌ی دارندگان به استثنای دارندگانی که ازحق توزیع کمیسیون بهره می‌برند، مشمول راگ پول می‌شوند.

عبارت «راگ پول» به سرقت نقدینگی توسط توسعه‌دهندگان اشاره دارد؛ این یعنی مسدود کردن موقت انتقال توکن و بدین ترتیب قرارداد هوشمند برای همیشه فاقد قابلیت اجرایی می‌شود.

شرکت هش اکس ادعا می‌کند که صاحب قرارداد هوشمند سیف مون یک حساب خارجی است که توسط شخصی خاص کنترل می‌شود. این شرکت می‌گوید که این حساب دارای ارزش 20 میلیون دلاری در بازار است که این مبلغ به طور مداوم در حال افزایش است؛

زیرا قرارداد هوشمند بخشی از کمیسیون انتقال را به حساب مالک منتقل می‌کند. اگر آدرس مالک به خطر بیفتد، هر لحظه امکان رخ دادن یک راگ پول 000/000/20 دلاری وجود دارد. علاوه بر این، از آنجایی که حدود 15 درصد از کل نقدینگی موجود در استخر‌های نقدینگی قرار دارد، نرخ تبدیل سیف مون به دلار می‌تواند به سرعت کاهش یابد.

شرکت هش اکس اذعان دارد که اگر حساب خارجی سیف مون به خطر بیفتد، یک فرد مهاجم می‌تواند استخر نقدینگی را تخلیه کند و مانع از ارسال توکن‌های توسعه‌دهندگان سیف مون به آدرس مخصوص سوزاندن شود.

بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟
بررسی ارز دیجیتال سیف مون: کلاهبرداری پانزی یا پروژه خوب؟

 

یک طرح پانزی

ترکیبی از چنین آسیب‌پذیری‌های حیاتی در سیف مون یادآور خطراتی است که هنوز پروژه‌های دیفای در بازار دارند. شرکت مساری اخیراً گزارش داده است که در دو سال گذشته در مجموع ۲۸۵ میلیون دلار به دلیل هک از طریق دیفای به سرقت رفته است. یک نمونه که اخیراً اتفاق افتاده، در مورد پروتکل مالی غیرمتمرکز «دیفای100» است. گزارش شده است که این پروژه با کلاهبرداری و سرقت 32 میلیون دلاری از وجوه کاربران به کار خود پایان داده است.

 

جمع بندی ارز دیجیتال سیف مون

ارز دیجیتال سیف مون بدون شک در ماه‌های اول عرضه خود، برخی افراد را بسیار ثروتمند کرده است. البته که این امر بسیار جذاب است. اما همه طرح‌های پانزی به این صورت شروع می‌شوند و شتاب می‌گیرند؛

همین که مردم باخبر می‌شوند که پذیرندگان اولیه 500 درصد یا 5000 درصد سود برداشت کرده‌اند، هیجان‌زده می‌شوند و پول خود را در این طرح سرمایه‌گذاری می‌کنند. شاید این طرح حتی سال‌ها ادامه پیدا کند. اما در نهایت، همه طرح‌های پانزی ذات حقیقی خود را نشان می‌دهند.

آن طور که بر می‌آید، سیف مون هیچ کاربرد دیگری جز کسب درآمد ندارد. و این هدف تنها در صورتی پا برجا می‌ماند که مردم هیجان‌زده بمانند و قیمت توکن‌ها همچنان در حال افزایش باشد.

فقط شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا از عهده چنین ریسکی بر می‌آیید یا خیر. زیرا ممکن است در نهایت یک کیسه پر از شتکوین بی‌ارزش در اختیار داشته باشید. از سوی دیگر، تیم توسعه گفته است که برنامه‌هایی برای ارائه ابزار‌های کاربردی روی این پلتفرم دارند.

ارتباط آن با بازی‌های آنلاین بدون شک می‌تواند ده‌ها میلیون کاربر جدید را به همراه داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که پروژه‌های از قبل تثبیت شده در حال مقابله با ایده بازی‌های آنلاین هستند.

بدون در نظر گرفتن ابتکارات زیاد عملیات ققنوس، به نظر می‌رسد که از میزان جاه طلبی‌های تیم توسعه برای هر آنچه که می‌خواهند در اکوسیستم خود بگنجانند کم نمی‌شود؛ مانند اضافه کردن یک دکس، یک بازار «NFT»، و حتی یک کیف پول سرد. با این حال، با توجه به تیمی که آن‌ها تاکنون داشته‌اند، به شخصه در مورد اینکه چقدر از این اهداف می‌تواند به واقعیت تبدیل شود، تردید دارم.

همچنین، این سؤال مطرح است که آن‌ها چقدر به دنبال پیگیری برای متقاعد کردن نهاد‌های تجاری جهت پذیرش توکن « SFM » در عملیات روزانه خود هستند؟

سپس حال آنکه آسیب‌پذیری‌های قرارداد هوشمند کشف شده‌اند، مطمئناً به احتمال وقوع راگ پول در آینده اشاره می‌کند. بله، شما ممکن است با سیف مون پول در بیاورید. اما ممکن است در حالیکه که موشک‌تان را به سمت ماه نشانه گرفته‌اید، دچار سانحه شوید. پس دوستان مراقب خودتان باشید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *