لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین

12 دقیقه زمان مطالعه
لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین

لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین

لایت کوین (LTC) چیست؟

لایت کوین ارزی دیجیتال است که در سال ۲۰۱۱ و دو سال بعد از بیت کوین توسط چارلی لی مهندس سابق گوگل ایجاد شد. مانند بیت کوین، لایت کوین نیز مبتنی بر یک شبکه‌ی پرداخت منبع باز جهانی است که توسط هیچ قدرت مرکزی‌ای کنترل نمی‌شود. لایت کوین با بیت کوین در برخی جنبه‌ها تفاوت دارد، مانند، سرعت بیش‌تر تولید بلاک و استفاده از اسکریپت به عنوان طرح الگوریتم اثبات کار(PoW).

لایت کوین عموماً به‌عنوان یکی از اولین آلت کوین‌های الهام‌ گرفته‌ شده از کد منبع باز اصلی بیت کوین در نظر گرفته می‌شود.

در ابتدا، لایت کوین رقیب قدرتمندی برای بیت کوین بود. اما در سال‌های اخیر، با ارائه‌های جدید، بازار بسیار اشباع و رقابتی‌تر شده است، و بدین دلیل محبوبیت لایت کوین تا حدودی کاهش پیدا کرده است.

همیشه لایت کوین را به‌عنوان عکس‌العملی نسبت به بیت کوین در نظر می‌گرفته‌اند، در حقیقت، وقتی که «لی» در یک انجمن محبوب بیت کوین، آغاز به کار لایت کوین را اعلام کرد، آن را «نسخه‌ی لایت بیت کوین» نامید.

بدین دلیل، لایت کوین بسیاری از ویژگی‌های بیت کوین را دارد، در حالی که برخی از جنبه‌های دیگرش که از نظر تیم توسعه دهنده پتانسیل بهبود را داشت، تطبیق و تغییر داده شد.

تا تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۲۱، ارزش یک لایت کوین تقریبا ۲۱۵ دلار بود، که آن را به چهاردهمین ارز دیجیتال بزرگ با ارزش بازار کم‌تر از 15 میلیارد دلار تبدیل می کرد.

ویژگی های لایت کوین

مانند دیگر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، لایت کوین توسط دولتی صادر نمی‌شود، در حالی که به‌لحاظ تاریخی دولت تنها نهاد مورد اعتماد جامعه برای صدور پول بوده است.

لایت کوین‌ها توسط بانک مرکزی تنظیم نمی‌شوند و در دفتر چاپ و حکاکی منتشر نمی‌شوند، بلکه به‌وسیله‌ی یک روند ارز دیجیتال پیچیده، به نام استخراج، ایجاد می‌شوند که شامل پردازشِ فهرستی از تراکنش‌های لایت کوین است.

برخلاف ارزهای متعارف، عرضه‌ی لایت کوین ثابت است. هیچوقت بیشتر از 84 میلیون لایت کوین در گردش نخواهد بود. هر 5/2 دقیقه، شبکه‌ی لایت کوین یک بلاک جدید ایجاد می‌کند- براساس آمار ورودی یک دفتر حساب از تراکنش‌های اخیر لایت کوین در سراسر جهان.

لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین
لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین

بلاک توسط نرم‌افزار استخراج تایید می‌شود و برای هر شرکت‌کننده‌ی سیستم (ماینر) که قصد دیدن آن را دارد، قابل مشاهده است. زمانی که ماینر آن را تایید کند، بلاک بعدی وارد چین می‌شود، که رکوردی است از تمام تراکنش‌های لایت کوینی که تاکنون انجام شده است.

پاداش‌هایی برای استخراج لایت کوین داده می‌شود: به اولین ماینری که بتواند با موفقیت یک بلاک را تایید کند، 5/12 لایت کوین جایزه داده می‌شود. مانند بیت کوین میزان لایت کوین‌های اهدایی برای چنین کاری با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند. در آگوست 2019 میزان این پاداش نصف شد و این نصف‌شدن در فواصل منظم ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که 84 میلیون لایت کوین استخراج شود.

  1. ۲۵ آگوست ۲۰۱۵ (۵۰  25 لایت کوین)
  2. ۵ آگوست ۲۰۱۹ (۲۵  5/12 لایت کوین)
  3. ۲۳ آگوست ۲۰۲۳ (مورد انتظار) ( ۵/۱۲   25/6 لایت کوین)

ملاحظات ویژه

استخراج ارز دیجیتال مانند بیتکوین به میزانی که برای ماینرها به‌صرفه باشد، به توان پردازشی بسیار بالایی همراه با سخت‌افزار تخصصی نیاز دارد. پردازنده‌ی مرکزی اکثر کامپیوترهای شخصی سرعت لازم برای استخراج اکثر ارزهای دیجیتال را ندارد.

اگرچه، لایت کوین از این لحاظ با اکثر ارزهای دیجیتال دیگر متفاوت است، زیرا می‌توان آن را با کامپیوترهای شخصی استخراج کرد. با این حال، هرچه ظرفیت استخراج دستگاه بیش‌تر باشد، احتمال استخراجی سودمند و به‌صرفه برای ماینر بیش‌تر می‌شود.

همه‌ی ارزها، حتی دلار آمریکا یا شمش طلا، صرفاً تا حدی که جامعه فکر می‌کند، ارزشمند هستند. اگر بانک مرکزی آمریکا مقادیر زیادی اسکناس را به گردش در بیاورد، طولی نمی‌کشد که ارزش دلار سقوط کند.

این پدیده صرفاً محدود به زمینه‌ی ارز نیست. هرچه دسترسی به یک کالا یا سرویس ارزان‌ و آسان‌تر باشد، ارزش آن کم‌تر می‌شود. اما با محدودسازیِ میزان لایت کوین‌های در گردش، ایجادکنندگان لایت کوین حداقل می‌توانستند ترس مردم از تولید بیش از حد را کاهش دهند.

بنیاد لایت کوین تخمین می‌زند که در حدود سال 2141 رسیدن به حد 84 میلیون لایت کوین اتفاق می‌افتد. 

تفاوت لایت کوین با بیت کوین چیست؟

مهم‌ترین تفاوت بیت کوین و لایت کوین در الگوریتم‌های رمزنگاری است که هر کدام به کار می‌گیرند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند، در حالی که لایت کوین از الگوریتمی جدیدتر به نام اسکریپت استفاده می‌کند.

لایت کوین در مقایسه با بیت کوین چند برتری ذاتی دارد. لایت کوین با هدفِ اولویت قرار دادن سرعت تراکنش ایجاد شد و این دلیل اصلی محبوبیتش است. در حال حاضر، به‌طور میانگین زمان تایید تراکنش شبکه‌ی بیت کوین کم‌تر از 9 دقیقه برای هر تراکنش است، در حالی که این زمان برای لایت کوین تقریبا 5/2 دقیقه است. شبکه‌ی لایت کوین به‌دلیل زمان کم‌تر تولید بلاک، می‌تواند به تراکنش‌های بیشتری رسیدگی کند.

ارزش بازار بیت کوین بسیار بیش‌تر از لایت کوین است. تا 31 آگوست 2021، مجموع ارزش تمام بیت کوین‌های در گردش تقریبا 1 تریلیون دلار است، در حالی که ارزش بازار لایت کوین تقریبا 9/11میلیارد دلار است. همچنان ارزش بازار ارزهای دیجیتال دیگر در مقایسه با بیت کوین ناچیز است.

بیت کوین و لایت کوین جفتشان عرضه‌ی ثابت دارند. اگرچه، حد عرضه‌ی بیت کوین تنها 21 میلیون کوین است، در حالی که مجموع عرضه‌ی ثابت لایت کوین 84 میلیون کوین است.

لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین
لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین

اهداف لایت کوین

لایت کوین، مانند تمام ارزهای مجازی، شکلی از پول دیجیتال است. هم افراد و هم مؤسسات امکان استفاده از لایت کوین را برای خرید چیزهای مختلف و انتقال وجوه میان حساب‌های مختلف را دارند. شرکت‌کنندگان می‌توانند با لایت کوین تراکنش‌ها را بدون واسطه‌هایی مانند بانک‌ها، شرکت‌های کارت اعتباری یا سرویس‌های پردازش پرداخت انجام دهند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران از لحاظ عملکردی توجه‌ی چندانی به لایت کوین ندارند، بلکه بیش‌تر به آن به‌صورت یک دارایی بلندمدت بالقوه نگاه می‌کنند. سرمایه‌گذاران لایت کوین، مانند سرمایه‌گذاران هر نوع ارزی، در اندیشه‌ی این هستند که با گذشت زمان لایت کوین برای آن‌ها ثروت نسبی می‌سازد.

لایت کوین دقیقاٌ چیست و شیوه‌ کارش چگونه است؟

لایت کوین یک ارز مجازی همتابه‌همتا است، یعنی هیچ قدرت مرکزی‌ای لایت کوین را اداره نمی‌کند. شبکه‌ی لایت کوین پرداخت‌های فوری و تقریباً بدون هزینه‌ای را ارائه می‌دهد که افراد یا مؤسسات در سراسر جهان توانایی انجام آن‌ها را دارند.

بیت کوین، لایت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر از الگوریتم اثبات کار برای امن کردن شبکه‌های خودشان استفاده می‌کنند. اساساً، الگوریتم اثبات کار نیازمند این است که یکی از طرفین به تمام طرف‌های شرکت‌کننده در شبکه ثابت کند که میزان تلاش محاسباتی مورد نیاز انجام شده است.

برخلاف بیت کوین، که از الگوریتم هشینگ اثبات کار SHA-256 استفاده می‌کند، لایت کوین از الگوریتم اثبات کار اسکریپت، که تمرکز کم‌تری بر منبع دارد، استفاده می‌کند.

کاربرد لایت کوین چیست؟

لایت کوین در هر نقطه‌ای از دنیا و بدون نیاز به واسطه برای انجام تراکنش، می‌تواند به عنوان روشی برای پرداخت به افراد استفاده شود.

اوج قیمت لایت کوین چقدر بوده است؟

لایت کوین در ۱۰ می ۲۰۲۱، با قیمت ۲۶/۴۱۰ دلار، به بالاترین قیمت تاریخش رسید. پایین‌ترین قیمت تاریخ لایت کوین 5/1 دلار بود و در تاریخ 14 ژانویه 2015 ثبت شد. همچنین برای مشاهده قیمت به روز لایت کوین میتوانید به صفحه لایت کوین در سایت کوین مارکت کپ مراجعه و نمودار این ارز دیجیتال را به صورت لحظه ای مشاهده کنید.

قیمت اصلی لایت کوین چقدر بود؟

در زمان معرفی لایت کوین در سال ۲۰۱۳، قیمت یک لایت کوین برابر با ۳۰/۴ دلار بود.

آخرین هاوینگ لایت کوین چه زمانی بود؟

مانند بیت کوین، ایجاد توکن‌های لایت کوین نیز مستلزم رویه‌ای به نام استخراج است. برای شرکت در عمل استخراج، ماینرها لایت کوین جایزه می‌گیرند. نصف‌شدن لایت کوین اشاره به مرحله‌ای دارد که میزان پاداش دریافتیِ ماینرها به ازای هر بلاک نصف می‌شود.

هدف از هاوینگ و نصف شدن پاداش لایت کوین حفظ قدرت خرید آن است. آخرین نصف‌شدن لایت کوین در 5 آگوست 2019 اتفاق افتاد. در آن تاریخ پاداش استخراج از 25 لایت کوین به ازای هر بلاک، به 5/12 لایت کوین به ازای هر بلاک کاهش یافت. انتظار می‌رود نصف‌شدن بعدی (از 5/12 لایت کوین به ازای هر بلاک به 25/6 لایت کوین به ازای هر بلاک) در حدود 23 آگوست 2023 رخ دهد.

چه میزان لایت کوین باقی مانده است؟

در نهایت، ۸۴ میلیون لایت کوین در گردش خواهد بود. در نوامبر ۲۰۲۱ فقط ۶۹ میلیون لایت کوین در گردش بود. که این یعنی کم‌تر از 15 میلیون لایت کوین قابل استخراج باقی مانده است.

لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین
لایت کوین (LTC) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال لایت کوین

جمع‌بندی درباره لایت کوین

یک ارز زمانی می‌تواند خود را به‌عنوان یک روش پرداخت حفظ کند که کاربرانش به تعداد کافی رسیده باشند و کاربران مطمئن باشند که آن ارز واقعاً همان چیزی است که نشان می‌دهد و احتمالاً در آینده ارزش خود را حفظ می‌کند.

لایت کوین فاصله بسیاری تا پذیرش جهانی دارد. اما با پذیرش ارزهای دیجیتال و تثبیت شدن ارزش‌شان، یک یا دو مورد از آن‌ها-احتمالاً شامل لایت کوین- به عنوان ارزهای استاندارد قلمروی دیجیتال ظاهر خواهند شد.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌های اولیه‌ی سکه(ICO) بسیار پرمخاطره و برپایه‌ی حدس و گمان است، و قصد نویسنده این مقاله، پیشنهاد دادن سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر عرضه‌های اولیه‌ی سکه نیست. شرایط هر فردی منحصربه‌فرد است، به همین دلیل همیشه قبل از تصمیم‌گیری‌های مالی باید با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *