سولانیوم و توکن Slim چیست ؟

15 دقیقه زمان مطالعه
سولانیوم و توکن Slim چیست ؟

سولانیوم پلتفرم جمع آوری سرمایه و سکوی پرتاب کریپتویی و غیرمتمرکز است که روی بلاکچین سولانا اجرا شده است. همچنین قابلیت هایی مانند صرافی غیرمتمرکز (DEX) دارد که با هسته صرافی شماره یک اکوسیستم سولانا، یعنی SERUM کار می‌کند. در این صرافی کاربران می توانند توکن‌های ( SLIM ) اسلیم خود را با استفاده از سیستم رده‌بندی منعطف، اِستِیک (بلوکه کردن سرمایه برای مدت مشخص به هدف بدست آوردن سود) کنند و توکن‌های xSLIM به دست آورند که قابلیت های حاکمیتی در شبکه دارد.

اکوسیستم کریپتویی سولانیوم یکی از تازه‌ترین پروژه‌هایی است که روی بلاکچین سولانا اجرا شده و بستری هیجان انگیز ترین برای رویدادهای عرضه توکن در آینده خواهد بود.

در این مقاله نگاهی عمیق به اکوسیستم کریپتویی سولانیوم خواهیم داشت، توکن داخلی آن یعنی اسلیم و توکن حاکمیتی XSLIM را بررسی خواهیم کرد. همچنین صرافی غیرمتمرکزش را محک می زنیم و در مورد استیک کردن، استخرهای نقدینگی، ساز و کار حکومتی و سکوی پرتاب سولانیوم با شما سخن خواهیم گفت. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سولانیوم چیست؟

همانطور که قبلا هم گفتیم سولانیوم پلتفرمی غیرمتمرکز برای جمع آوری سرمایه و سکوی پرتابی برای پروژه‌های کریپتویی است که بر روی بلاکچین سولانا، که سریعترین بلاکچین دنیاست کار می‌کند.

این پلتفرم به کاربران خود امکان می‌دهد که در عرضه عمومی توکن شرکت کنند و به وسیله صرافی غیرمتمرکز درونی و کیف پول دیجیتالی یکپارچه شده با آن، به راحتی به معامله بپردازند. همچنین می‌توانند با استیک کردن توکن اسلیم و بدست اوردن توکن حاکمیتی XSLIM، در سازوکار حاکمیتی سولانیوم مشارکت داشته باشند.

سولانیوم - توکن slim

هدف سولانیوم ایجاد دسترسی به بلاک چین سولانا برای همه مردم است. همچنین بر رابط کاربری قوی (UI) و تجربه کاربری (UX) عالی تاکید دارد و با شکل دادن همکاری های محکم با دیگر پروژه ها، قصد ترویج و تطبیق پذیری بیشتر با اکوسیستم سولانا را دارد.

به کاربرانی که نقدینگی را به استخرهای نقدینگی سولانیوم تزریق می‌کنند، توکنی با نام SLIM-LP تعلق می‌گیرد. هر دو توکن اسلیم و SLIM-LP می توانند استیک شوند و در ازای آن ها توکن حاکمیتی XSLIM به کاربران داده می‌شود. دارندگان این توکن می‌توانند سهمی از هزینه های تراکنش در پلتفرم دریافت کنند و شانس شرکت کردن در ایردراپ ها (AIR DROP) را نیز دارند.

سازوکار چند رده‌ای استیک کردن در سولانیوم، دسترسی عادلانه و برابر به رویدادها در سکوی پرتاب توکن ها را فراهم می‌کند. معیار این دسترسی بستگی به تعداد توکن و مدت زمان استیک شدن آن دارد. این سیستم به کاربرانی که مدت زمان بیشتری توکن های خود را استیک می‌کنند، جوایز بیشتری می‌دهد.

یعنی جایزه افرادی که مقدار توکن کمی دارند ولی مدت زمان بیشتری آن را استیک می‌کند، نسبت به افرادی که توکن زیادی دارند ولی مدت کوتاه‌تری آن را استیک می‌کنند، یکسان است.

بلاکچین سولانا

بلاکچین سولانا که توسط گروهی به نام SOLANA LABS طراحی و ساخته شد، سریع ترین بلاکچین حال حاضر دنیاست.

نرخ تراکنش بر ثانیه یا همان TPS سولانا برابر با ۵۰ هزار است. این ویژگی برای میزبانی گسترده از برنامه‌های دیفای (اقتصاد غیرمتمرکز) مانند سولانیوم ایده آل است. علاوه بر خصوصیات فوق، مقیاس پذیری بالای این بلاکچین بی‌نظیر است و برای مقیاس پذیری نیاز به راه حل های دو لایه یا چند لایه نیست.

بلاکچین سولانا

توکن درون شبکه‌ای سولانا یعنی SOL هم اکنون در بین 10 رمز ارز برتر از لحاظ حجم معاملات بازار قرار دارد. سولانا به یکی از پرکاربردترین بلاکچین ها برای اجرای قراردادهای هوشمند در این صنعت تبدیل شده است. همچنین تیم توسعه دهنده آن از متخصصان نرم‌افزاری تشکیل شده که اعضاء شرکت های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت، توییتر و دیگر اسامی بزرگ در این حوزه بوده اند.

از منحصر به فردترین ویژگی های بلاک چین سولانا میتوان به ساعت درونی آن اشاره کرد. این ثبت زمان در تراکنش ها برای اولین بار در بلاکچین سولانا انجام شده است. این ساعت به وسیله دستکاری در الگوریتم استخراج sh۲۵۶ ساخته شد، همان الگوریتمی که در بلاک چین بیت کوین استفاده می شود. سپس این ویژگی با مدل توافق اثبات سهام (POS) ترکیب شد تا امنیت، توان خروجی و مقیاس پذیری بلاک چین سولانا را افزایش دهد.

صرافی غیر متمرکز سروم (SERUM)

 سروم ( serum ) اولین صرافی راه اندازی شده بر روی بلاکچین سولاناست. این صرافی کاملاً غیر متمرکز بوده و هزینه‌های معاملاتی بسیار رقابتی را ارائه می دهد. صرافی غیر متمرکز سولانیوم از نقدینگی بسیار بالا، قابلیت تطابق سفارش خودکار و دفترچه سفارشات درون زنجیره ای صرافی سروم بهره می برد.

علاوه قابلیت‌های گفته شده، محدودیت در ثبت سفارشات، استاپ لاس (جلوگیری از ضرر بیش از حد مشخص شده) و دیگر اندیکاتورهای صرافی سروم در صرافی سولانیوم قابل دسترس است.

صرافی سروم ( serum )

با استفاده از این قابلیت ها سولانیوم تجربه معاملاتی حرفه‌ای با رابط کاربری آسان را فراهم می سازد. همچنین سروم از سریعترین صرافی ها از لحاظ زمان پردازش تراکنش هاست و میانگین هزینه تراکنش‌های آن کمتر از 0/0001 دلار آمریکاست.

سکوی پرتاب کریپتویی (لانچ پَد)

این سرویس در سولانیوم به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا در رویدادهای فروش توکن قبل از ورودشان به صرافی های بزرگ کریپتویی شرکت کنند. از سمت تیم پروژه‌ها نیز این لانچ پد ( سکوی پرتاب ) مرکز رشدی است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا فرآیند برندینگ و بازاریابی های لازم برای راه اندازی توکن جدیدشان در اکوسیستم آسان‌تر شود. در واقع سکوهای پرتاب کریپتویی اغلب وظیفه غربالگری پروژه‌ها را به عهده دارند تا کاربرانشان را مطمئن سازند که روی پروژه ای سرمایه‌گذاری می‌کنند که دارای پتانسیل، تقاضا و پر کردن یک خلاء در بازار است و حرف تازه ای برای گفتن دارد.

این سکوها یا به عبارتی لانچ پَدها به شرکت کنندگان امکان خرید توکن ها در قیمتی پایین را می‌دهند، چون وقتی توکنی در یک صرافی بزرگ لیست شود، قیمت آن به شدت افزایش می‌یابد. تنها ریسک موجود این است که آیا این پروژه ها می توانند خود را سازماندهی کنند و به هدف شان برسند یا شکست می‌خورند و منحل می‌شوند؟ اما با جان خریدن این ریسک سرمایه‌گذاران می‌توانند سودهای خوبی کسب کنند.

برای مثال توکن اسلیم در عرضه عمومی خود قیمت اولیه ۰.۲ دلاری داشت. آنهایی که خودشان بودند و در این قیمت‌ موفق به خریداری آن شدند توانستند سودی ۲۰ برابری را به دست بیاورند زیرا این توکن در بیشترین قیمت تاریخی خود، به حدود ۴ دلار رسید.

لانچ پدهای کریپتویی محبوب مانند تراست سوآپ و پولکااستارتر بعد از راه‌اندازی تعدادی از پروژه‌های موفقیت‌آمیز بود که مورد توجه کاربران قرار گرفتند. کار لانچ پدها قرار دادن پروژه‌های جدید و در حال توسعه در مقابل سرمایه‌گذاران  است. این کار هم به نفع کاربر، هم خود سکوی پرتاب و هم پروژه‌هاست. چون با به اشتراک گذاری و برندینگ این پروژه‌ها برای کاربران مشتاق و سرمایه‌گذاران پتانسل شناس، همه از این کار نفع خواهند برد.

از سوی دیگر کاربران خاطرجمع می‌شوند که پروژه به وسیله لانچ پد مورد بررسی قرار گرفته و حداقل به صورت تئوری پتانسیل اجرای اهداف مشخص شده را دارد. لانچ پدها نیز خواهان جلب اعتماد و کسب اعتبار برای خود هستند، به همین دلیل پروژه‌های معتبر و بدیع را انتخاب می‌کنند تا به فرآیند جمع‌آوری سرمایه غیرمتمرکز توسط عموم کمک شود و نرخ سود بر سرمایه (ROI) بالایی عاید سرمایه گذاران ‌شود.

لانچ پد سولانیوم

 صرافی غیر متمرکز سولانیوم

فاز اولیه این پلتفرم با معرفی رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای صرافی سِروم آغاز می شود. زمانیکه استخرهای سولانیوم تکمیل شد، بازار در این صرافی شکل می گیرد و بدون نیاز به کسب اجازه از سروم، معاملات آن آغاز می شود.

اکثر قسمت های صرافی سولانیوم فورک شده از مخزن کُدهای سروم هستند و طراحی های مشابه ای را به اشتراک می‌گذارند.

البته رابط کاربری گرافیکی سولانیوم قابلیت های متنوع و جدیدی را عرضه می‌کند. این قابلیت ها شامل حاشیه و کادر بندی های شخصی سازی شده، مدیریت کننده تراکنش‌ جدید، به علاوه دیتاسِت های پویا واکنش گرا می شود که همه با استفاده از رابط برنامه نویسی کاربردی (API) سروم به دست آمده اند.

صرافی غیر متمرکز سولانیوم

صرافی غیر متمرکز سولانیوم، تجربه معاملاتی و UI و UX مشابه ای با صرافی‌های کریپتویی متمرکز دارد. همچنین آموزش اولیه ای از چگونگی کار با صرافی را به کاربران ارائه خواهد کرد. در ضمن خزانه حاکمیتی سولانیوم از هزینه تراکنش های ارجاعی صرافی سروم، سهمی دریافت می‌کند.

 

 استخرهای سولانیوم

یکی از قابلیت های اصلی سولانیوم استخرهای آن هستند. این استخرها به هر والت (کیف پول دیجیتال) سولانا امکان می‌دهد تا استخر نقدینگی برای خود بسازد و به وسیله رابط کاربری آسانش، سهمی از توکن های SLIM-LP بگیرد. تنها با چند کلیک ساده کاربران می‌توانند استخرهای نقدینگی سفارشی بسازند و می توانند برای هر استخر ساخته شده، رابط کاربری شخصی برای خود شکل دهند.

درصد ثابتی از هزینه‌ تراکنش‌ها در استخرهای نقدینگی سولانیوم، به دارندگان توکن های XSLIM و خزانه حاکمیتی می رسد.  دارندگان توکن های حاکمیتی برای شرکت در رویدادهای عرضه توکن ها در سکوی پرتاب نیز اولویت خواهند داشت. این اولویت ها بر اساس میزان و مقدار زمان مالکیت توکن های حاکمیتی تعیین می شود.

استیک کردن در سولانیوم

توکن درون شبکه‌ای و کاربردی شبکه سولانیوم اسلیم (SLIM) نام دارد. اصلی ترین کاربرد این توکن استیک کردن آن است. هر دارنده توکن اسلیم می‌تواند در فرآیند استیک کردن شرکت کنند و محدودیتی برای کاربران وجود ندارد. در ازای استیک کردن، کاربران توکن حاکمیتی (XSLIM) دریافت می‌کنند. البته این کاربران می‌توانند مدت زمان استیک شدن توکن های خود را حداکثر تا یک سال به دلخواه تعیین کنند.

با استفاده از سیستم استیک ۵ رده ای، کاربرانی که توکن های خود را استیک کرده اند، می‌توانند شانس خود را برای به دست آوردن جایگاه در رویدادهای سکوی پرتاب افزایش دهند. رده های بالاتر شانس بیشتری برای پیروزی در این رویداد لاتاری مانند سولانیوم دارند. ضرورت این جایگاه ها زمانی مشخص می‌شود که افراد خوش شانس توکن اسلیم را در این رویدادها با قیمت 0.2 دلار خریدند و اکنون که در موردش صحبت می‌کنیم قیمت آن به 4 دلار هم رسیده است. این سود 20 برابری نصیب همه افراد نشد و حساسیت رده بندی در استیک سولانیوم را نشان می دهد.

استیک کردن در سولانیوم

حداکثر توکن های موجود اسلیم ۱۰۰ میلیون عدد است. ۲۵ درصد این توکن ها در عرضه های اولیه، عمومی و خصوصی پخش شده اند. ۲۰ درصد آنها سهم تیم سولانیوم است. ۵ درصد به مشاوران می‌رسد و ۲۵ درصد در رزرو شرکت باقی می‌ماند. ۱۰ درصد برای بازاریابی و جوایز استیک و ۱۵ درصد آخر نیز در نقدینگی کل سیستم جای می گیرد.

توکن های حاکمیتی XSLIM

این توکن ها برای کاربردهای حاکمیتی ( گاورننس ) درون سیستمی سولانیوم به کار گرفته می‌شوند. در آغاز حاکمیت این پلتفرم ترکیبی خواهد بود. قسمتی از آن با رای گیری های درون زنجیره‌ای توسط برنامه ای متمرکز انجام می شود. شرکت کنندگان والت هایشان را در این برنامه ثبت می کنند و در رای گیری ها مشارکت می کنند. اینگونه می توانند در تغییرات پلتفرم مشارکت کنند. البته این فرآیند به موقع خودش کاملاً غیر متمرکز خواهد شد، اما برای شروع کار به کمک راهکارهای متمرکز، تیم سولانیوم امیدوار است که تعامل و مقبولیت جامعه را تسریع بخشد.

وزن رای ها با مقدار توکن حاکمیتی کاربر هنگام رای دادن برابری می‌کند. یعنی هرچه تعداد توکن های کاربر در زمان رای بیشتر باشد، رای او در نتیجه به دست آمده تاثیرگذارتر خواهد بود.

البته هنگامی که این سیستم حاکمیتی تمامی غیرمتمرکز شود، دارندگان توکن XSLIM مسئولیت خزانه حاکمیتی سولانیوم را نیز به عهده خواهند داشت. اینگونه جامعه سولانیوم خواهد توانست برای هر پروژه تصمیم بگیرد. این تصمیمات انتخاب پروژه برای جذب سرمایه، مقدار سرمایه ای که به آنها اختصاص داده می‌شود و مقدار هزینه برای توسعه اکوسیستم و مشوق ها را تعیین خواهد کرد. هر استخر سولانیوم نرخ هزینه تراکنش ثابت ۵ درصدی دارد و تمامی دارندگان توکن XSLIM، سهمی از این هزینه تراکنش استخرها خواهند داشت.

جمع بندی سولانیوم و توکن اسلیم

اکوسیستم کریپتویی سولانیوم، بازه گسترده ای از قابلیت‌ها را برای هر کاربر مدرن دیفای (اقتصاد غیرمتمرکز) در خود جای داده است.

جمع بندی در مورد پروژه سولانیوم و توکن Slim

با جوایز استیک کردن توکن ها و صرافی غیرمتمرکزش، این پلتفرم خود را میان بهترین و آینده دارترین پروژه های جدید بلاکچین سولانا قرار داده است. همچنین با نقدینگی فزاینده ای که از صرافی غیرمتمرکز سروم تامین می‌شود، صرافی سولانیوم میتواند تجربه معاملاتی را ارائه دهد که هم مناسب معامله‌گران حرفه‌ای و هم آماتورهاست.  یادمان نرود که سولانیوم با سرعت انجام تراکنش فوق سریع و هزینه تراکنش‌های فوق‌العاده کم بلاکچین سولانا کار می‌کند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *