آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

10 دقیقه زمان مطالعه
آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

ارزهای دیجیتال روزبه‌روز تنوع بیشتری پیدا می‌کنند اما متأسفانه، همزمان با رشد آن، کلاهبرداران و روش‌های کلاهبرداری آن نیز همواره در حال افزایش است. با اینکه هک کردن شبکه‌های بلاکچین بسیار دشوار است، در بیشتر اوقات هکرها راه‌هایی برای دستکاری اطلاعات کاربران جهت دست یافتن به سرمایه‌های آن‌ها می‌یابند. تنها در سال گدشته بیش از ۱ میلیارد دلار رمزارز در چندین مورد سرقت دزدیده شد.

در این مقاله، درباره شیوه افزایش امنیت کیف پول خودتان به‌عنوان یک کاربر تراست والت را خواهید آموخت.

شیوه کار کیف پول تراست والت

برای افرادی که به‌تازگی به دنیای رمزارز وارد شده‌اند باید گفت که کیف پول نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی را در دارایی‌های رمزارز شما ذخیره می‌کند.

کیف پول شما تراکنش‌ها را با استفاده از دو کلید عمومی و خصوصی ثبت و ضبط می‌کند. کلید عمومی (شماره شناسهٔ حساب بانک پژوهشی) آدرسی است که آن را برای دریافت رمزارز به دیگران ارسال می‌کنید و کلید خصوصی (پین‌کد تراکنش پژوهشی) امکان مالکیت کیف پول را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ویکتور رادچنکو به‌منظور فراهم ساختن امکان ارسال، دریافت و مبادله رمزارز به آسان‌ترین روش، تراست ولت (Trust Wallet) را معرفی کرد (مطالعه کامل متن زبان اصلی). با استفاده از این کیف پول کاربران همچنین می‌توانند وارد دنیای دفی (DeFi) شوند، توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) را کشف کنند یا با استفاده از اپلیکیشن غیرمتمرکز داخلی به انجام بازی‌های بلاکچین بپردازند.

کیف پول‌های موبایلی چندجفت‌ارزی مطرح با بیش از ۴۰ بلاکچین در تعامل هستند و از بیش از ۱۶۰ هزار دارایی دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. هر دارایی از یک کلید عمومی یا آدرس مخصوص به خود که برای دریافت رمزارز به دیگر کاربران ارسال شده و یک کلید خصوصی برای نهایی کردن تراکنش‌ها برخوردار است. همچنین شما میتوانید در سایت ما به دو مقاله درباره آموزش کامل کار کردن با کیف پول تراست والت قسمت ۱ و قسمت ۲ مراجعه کرده و اطلاعات کافی را پیش از نصب و استفاده از آن کسب کنید.

عبارت بازیابی، رمز عبور شما

تراست والت برای هر مورد کاربری تمام کلیدهای خصوصی دارایی‌‌ها را جهت ایجاد یک شاه‌کلید خصوصی رمزگذاری می‌کند که این شاه‌کلید سپس از یک الگوریتم عبور کرده و یک عبارت ۱۲حرفی معروف به عبارت بازیابی را تولید می‌کند.

به‌محض نهایی کردن تراکنش، یک کیف پول به شما تخصیص خواهد یافت که باید بلافاصله با استفاده از عبارت بازیابی خودتان یک نسخه پشتیبان از آن ایجاد کنید.

آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)
آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

بهترین روش برای ذخیره نسخه پشتیبان کیف پول تراست والت

عبارت بازیابی اساساً همهٔ کلیدهای خصوصی شما را به یک قالب ۱۲حرفی خوانا تبدیل می‌کند. این کار برای امنیت کیف پول شما بسیار ضروری است زیرا هرکسی که عبارت بازیابی شما را داشته باشد به همه سرمایه‌های موجود در کیف پول تان هم دسترسی پیدا می‌کند. همچنین، بدون داشتن این رمز، در صورتی‌که دستگاهتان را گم کنید نمی‌توانید به سرمایه‌های تان دسترسی داشته باشید.

به همین خاطر است که باید هر حرف عبارت بازیابی را به‌دقت و با ترتیب درست وارد کنید و آن را در چند جای امن ذخیره کنید.

با اینکه برخی افراد عبارت بازیابی ۱۲ حرفی خودشان را در اپلیکیشن‌های نوت حفاظت‌شده با رمز عبور ذخیره می‌کنند، اما ذخیره آفلاین آن گزینهٔ امن‌تری است.

حتماً عبارت بازیابی را با ترتیب درست روی کاغذ بنویسید و درستی حرف‌ها را دوباره چک کرده و آن را در مکانی امن ذخیره کنید. برای دوام بیشتر، شاید بهتر باشد به‌جای نوشتن آن روی کاغذ از کریپتوتگ استفاده کنید.

همچنین، شاید بهتر است ترفندهای صندوق دارایی امن (SAFU) صرافی بایننس را هم اجمالاً بررسی کنید که از طرف خود سی‌زد (CZ) ارائه شده‌اند.

روش تهیه نسخه پشتیبان پس از ساخت کیف پول

آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)
آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

در صورتی‌که کیف پولی را ساخته‌اید و مطمئن نیستید که عبارت بازیابی‌تان را به‌درستی ذخیره کرده‌اید یا نه، با دنبال کردن مراحل زیر همچنان می‌توانید به کیف  پول تان دسترسی داشته باشید:

۱. بخش تنظیمات (Settings) را باز کنید.

۲. روی گزینهٔ کیف پول (Wallet) کلیک کنید.

۳. روی آیکون «i» ضربه بزنید تا عبارت بازیابی را مشاهده کنید.

۴. عبارت بازیابی را در مکانی امن از حافظه ذخیره کنید.

افزودن امنیت بیشتر: اسکنر اثر انگشت (Touch ID) یا اسکنر صورت (Face ID)

آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)
آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

پس از تهیه نسخه پشتیبان، گام بعدی افزودن یک لایهٔ اضافی امنیتی به‌وسیلهٔ افزودن یک کلمه عبور است. افزودن کلمه عبور، در صورت به سرقت رفتن گوشی شما دسترسی به کیف پول، ارسال رمزارز یا تغییر پین شما را برای سارق دشوارتر می‌کند.

روش تعریف کلمه عبور:

۱. به بخش تنظیمات (Settings) بروید.

۲. روی گزینهٔ امنیت (Security) کلیک کنید.

۳. گزینهٔ قفل اپ (App Lock) را فعال کنید و کلمه عبور دلخواه خودتان را وارد کنید.

می‌توانید زمان قفل خودکار را روی بلافاصله (immediate)، ۵ دقیقه، ۱۰ دقیقه، ۱ ساعت یا ۵ ساعت قرار دهید. همچنین، بسته به مدل دستگاهتان برای باز کردن قفل می‌توانید گزینهٔ اثر انگشت (Touch ID) یا اسکنر صورت (Face ID) را هم فعال کنید.

مراقب کلاهبرداری‌ های اینترنتی (فیشینگ) باشید!

کلاهبرداری اینترنی اقدامی است که عوامل مخرب برای اغوای کاربران به فاش کردن اطلاعات حساس خودشان در پیش می‌گیرند تا بتوانند به سرمایه‌های کاربران دسترسی پیدا کنند.

روش کار آن‌ها به این صورت است:

یک کلاهبردار اینترنتی نسخه همسانی (clone) از وبسایت تراست والت یا صفحات اجتماعی ما می‌سازد و از شما درخواست می‌کند تا یک سری کارها را انجام دهید مثلاً برای برنده شدن یک جایزه مجازی عبارت بازیابی خودتان را به او بگویید. کلاهبرداران دیگر از روش ارسال متن مستقیم استفاده می‌کنند و خودشان را به‌عنوان ادمین‌هایی جا می‌زنند که در ظاهر به‌دنبال ارائه راه‌حل برای مشکلات شما هستند.

به مثال زیر توجه کنید.

آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)
آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

برای جلوگیری از افتادن در دام کلاهبرداران اینترنتی، مراحل زیر را به خاطر بسپارید:

۱. هیچ‌یک از ادمین‌ها یا صفحات شبکه‌های اجتماعی ما شامل فیسبوک، توییتر و اینستاگرام، از طریق پیام مستقیم (DM) به هیچ وجه از شما درخواست نخواهند کرد که عبارت بازیابی‌تان را ارسال کنید.

۲. هر کسی که در هر یک از صفحات شبکه‌های اجتماعی به شما پیام ارسال می‌کند به احتمال زیاد یک کلاهبردار اینترنتی است و شما باید او را گزارش کرده یا بلافاصله مسدودش (بلاک) کنید.

۳. عبارت بازیابی شما فقط متعلق به خودتان است. هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهید آن را در اختیار فرد دیگری بگذارید. فرقی ندارد که آن فرد چه کسی باشد و چه بهانه‌ای بیاورد.

اتصال به سایت‌های شخص ثالت را محدود کنید

اتصال کیف پول شما با یکی از سایت‌های شخص ثالث (چه سایت‌های قابل اعتماد چه سایت‌های نامعتبر) احتمال آسیب‌پذیری شما در برابر سرقت کلاهبرداران را افزایش می‌دهد. این کار به‌ویژه در مورد کاربران آی‌او‌اس (iOS) رایج‌تر است چراکه این کاربران همچنان برای اتصال کیف پول خود به داپس (DApps) از والت کانکنت استفاده می‌کنند.

بااین‌حال، خبر خوب این است که تنها با دنبال کردن دو گام زیر می‌توانید جستجوگر داپس (DApps) را در کیف پول تان فعال کنید.

۱. اپ سافاری را باز کنید و به آدرس trust://browser_enable بروید.

۲. یک صفحه پاپ‌آپ ظاهر می‌شود که درخواست باز کردن صفحه در تراست را می‌کند. روی «Open» بزنید. سپس اپ تراست والت جستجوگر را اجرا خواهد کرد.

جمع‌بندی درباره امن‌سازی تراست والت

آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)
آموزش بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet)

می‌توان گفت که در حال حاضر تراست والت امن‌ترین کیف پول رمزارز موبایلی حاضر در دنیا است.

بااین‌حال، برای تضمین بالاترین حد امنیت سرمایه‌هایتان، پیروی از دستورالعمل‌های امنیت کیف پول همچنان ضروری است. پس یادتان باشد که عبارت بازیابی خودتان را یادداشت کرده و یک کلمه عبور به کیف پول تان اضافه کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *