Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟

21 دقیقه زمان مطالعه
Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟

 

روش های زیادی برای کلاهبرداری و سواستفاده در دنیای رمزارزها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از این موارد آشنا کنیم تا سرمایه خود را از دست ندهید. با ما همراه باشید.

موردی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم راگ پول یا Rug Pull است. این روش همیشه معامله گران را مبهوت می سازد و کاری می کند که سرمایه شما در عرض یک دقیقه بی ارزش شود. با این مقاله روش هایی خواهید آموخت که شما را در برابر صدمات راگ پول حفظ خواهد کرد.

راگ پول، یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری در فضای ارز دیجیتال است. قرار است در ادامه نکاتی را آموزش ببینید که شما را از صدمات ناشی از راگ پول حفظ خواهد کرد.

همچنین شما به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه امنیت و کلاهبرداری‌های موجود در دنیای ارز دیجیتال می‌توانید مقاله‌های بزرگترین کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال و کلاهبرداری NFT را از سایت حشم بان مطالعه کنید.

 

کلاهبرداری راگ پول چیست؟

کلاهبرداری “Rug Pull” نوعی کلاهبرداری در فضای ارزهای دیجیتال است. اگرچه روش اجرا در هر مورد متفاوت است اما به طور کلی می توان آن را نوعی کلاهبرداری معرفی کرد که در طی آن دارایی سرمایه گذاران به طور ناگهانی بی ارزش خواهد شد.

یک روش رایج از کلاهبرداری راگ پول این است که بنیانگذاران یک پروژه، توسعه پروژه را متوقف کرده و تمام نقدینگی را فروخته یا حذف کرده اند‌‌ در چنین مواردی این رمزارز ها اساساً بی ارزش شده اند. این پروژه‌ها معمولاً پروژه‌های جدیدی هستند که عمدتاً بر روی DEX معامله می‌شوند.

تامین نقدینگی و شروع تجارت در DEX برای پروژه های جدید آسان تر است چرا که عمدتاً بدون مجوز هستند و به هیچ سند KYC یا AML نیاز ندارند.

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
راگ پول ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

 

چنین به نظر می رسد که کلاهبرداری از نوع راگ پول در سال گذشته افزایش یافته است. گزارش Chainalysis نشان می دهد که تقریباً 37 درصد از کل درآمد کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال در سال 2021 از طریق راگ پول صورت گرفته است‌.

این افزایش ۱ درصدی در سال ۲۰۲۰ سهم زیادی دارد. به نظر می رسد این میزان افزتیش با افزایش جریان سرمایه گذاران خرد و پروژه هایی که به دلیل دوره صعودی در ۲۰۲۱ رابطه مستقیم دارد.

 

سه کلاهبرداری بزرگ با راگ پول

سه روش کلی از کلاهبرداری وجود دارد که توسط Rug Pull انجام می شود. تفاوت بین هر کدام در روش مورد استفاده برای اجرای کلاهبرداری نهفته است. به این ترتیب سه روش اصلی عبارتند از:

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
انواع راگ پول

 

استخر نقدینگی

هنگامی که رمزارزهای جدید راه‌اندازی می‌شوند، تیم توسعه معمولاً با ایجاد یک استخر نقدینگی در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) نقدینگی را برای رمزارز تأمین می‌کند. “استخر نقدینگی” ترکیبی از دو دارایی است که معامله‌گران می‌توانند با واریز یکی از آنها و برداشت میزان مساوی از دیگری معامله کنند.

توسعه دهندگان یک پروژه معمولاً بزرگترین مشارکت کنندگان در یک استخر نقدینگی هستند، به این معنی که بخش بزرگی از دارایی های موجود در استخر می تواند توسط آنها برداشت شود.

به خاطر داشته باشید هنگامی که توسعه‌دهندگان استخرهای نقدینگی را راه‌اندازی می‌کنند، یکی از دو رمزارز موجود در استخر نقدینگی توسط آن‌ها ایجاد می‌شود و به عبارتی هزینه‌ تامین مالی آن صفر است. رمزارز دیگر، معمولاً بسته به زنجیره ETH یا BNB است که تنها هزینه واقعی است که تیم هنگام راه‌اندازی استخر نقدینگی به دست می‌آورد.

با این حال، هنگامی که پروژه سرمایه گذارات را به خود جذب میکند و سرمایه گذاران شروع به خرید رمزارز می کنند، طرف استخری که با ETH یا BNB تامین مالی می شود گسترش می یابد و در عین حال تعداد رمزارز های پروژه کاهش می یابد. این بدان معناست که ETH یا BNB افزایش یافته یا و ارزش آت بالاتر از زمانی است که استخر ایجاد شده است.

اینجاست که اولین روش Rug Pull به نام «سرقت نقدینگی» وارد عمل می‌شود. هنگامی که قیمت رمزارز به اندازه کافی افزایش یافت، توسعه‌دهنده پروژه می‌تواند با برداشتن سهم خود از استخر نقدینگی از بازار خارج شود.

از آنجایی که اکثر تیم‌های توسعه بزرگترین یا تنها ارائه‌دهنده نقدینگی در یک استخر هستند، پس از برداشت نقدینگی، دارندگان رمزارز نمی‌توانند از موقعیت خود خارج شوند چرا که دیگر نقدینگی برای معامله وجود ندارد. در این موارد ارزش دارایی سرمایه گذاران به صفر می رسد.

این روش راگ پول معمولاً در دسته کلاهبرداری های سخت قرار می گیرد. به این معنی که راگ پول کردن پروژه از ابتدا مشخص بوده است.

 

محدود کردن سفارشات فروش

دومین روش متداول در راگ پول “محدود کردن سفارش فروش” است. در این روش تیم توسعه، قرارداد هوشمندی برای رمزارز طراحی می‌کند که فقط به آدرس‌های کیف پول خاصی اجازه دهد تا دستورات فروش روی رمزارز را اجرا کنند. این روش اجازه می‌دهد تا قیمت رمز ارز به  سرعت افزایش یابد چراکه سفارش ها فقط سفارش خرید هستند.

سرمایه‌گذاران خرد اغلب تنها به رنگ نمودار که سبز است توجه می کنند، وسوسه می‌شوند و به امید سودی سریع و یک شبه شروع به خرید رمزارز می‌کنند. هنگامی که اخبار مبنی بر عدم توانایی سرمایه گذاران برای فروش رمزارز منتشر می شود، بنیانگذاران معمولاً از پروژه خارج می شوند تا نقدینگی استخر را تخلیه کنند.

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
اسکویید گیم

 

یکی از نمونه‌های مشهور این نوع راگ پول، راگ پول اسکویید گیم است (که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت). راگ پول رمزارز اسکویید گیم در سایت توییچ به طور زنده نمایش داده شد. محدود کردن سفارشات فروش نیز روش دیگری است که در دسته بندی “راگ پول سخت” قرار می گیرد.

 

دامپینگ

دامپینگ سومین و متداول ترین روشی است که در راگ پول استفاده می شود. این روش کاملاً ساده است. این روش معمولا توسط پروژه هایی اجرا می شود که تبلیغات گسترده ای برای خرید انجام داده اند. در روش «دامپینگ»، تیم معمولاً پس از حذب سرمایه گذاران و افزایش قیمت، بخش عظیمی از رمزارزهای پروژه را در بازار آزاد می‌فروشد.

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟

 

این روش همچنین توسط پروژه‌هایی استفاده می‌شود که در ابتدا با نیت خوب فعالیت خود را آغاز می‌کنند و زمانی که با مشکل مواجه می شوند، دست به انجام چنین کاری می زنند. هنگامی که برخی از تیم ها متوجه می شوند که پروژه آینده ای ندارد، سهم خود از رمزارز ها را به آرامی یا یکباره می فروشند.

بسته به اینکه رمزارز یکباره فروخته شود یا به آرامی، راگ پول را می توان به ترتیب در دسته «سخت» یا «نرم» قرار داد. شناسایی “راگ پول نرم” در ابتدا امکان پذیر نیست و می‌تواند به عنوان یک پروژه سوء مدیریت یا کلاهبرداری که به آرامی در طول زمان اجرا شده است نیز تعبیر شود.

 

چگونه از راگ پول جلوگیری کنیم؟

اکنون که با انواع روش‌های Rug Pull آشنا شده اید زمان آن رسیده است که در مورد چگونگی محافظت در برابر آن‌ها بحث کنیم.

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
روش های راگ پول

 

موقعیت‌های نقدینگی قفل شده در یک استخر

همیشه مطمئن شوید که نقدینگی ارائه شده توسط توسعه دهنده در استخر نقدینگی قفل شده است. با وارد کردن آدرس قرارداد رمزارز در وب‌سایت‌هایی مانند Token Sniffer یا Crypto Watchtower می‌توانید این اطلاعات را به راحتی پیدا کنید. اگر موقعیت نقدینگی قفل نشده باشد، به این معنی است که وجوه مستعد برداشت در هر زمان است و در نتیجه احتمال «سرقت نقدینگی» افزایش می یابد.

سعی کنید همیشه قبل از سرمایه گذاری، دقت لازم را انجام دهید. صرفا به این دلیل که یک پروژه در رسانه های اجتماعی تبلیغ شده است نباید به آن اعتماد کرد‌. همانطور که در بخش محدود کردن سفارش فروش صحبت کردیم، همین امر در مورد قیمت مثبت یک رمزارز نیز صدق می کند.

 

از پروژه ها با توسعه دهندگان ناشناس دوری کنید

بهتر است در معامله با توسعه دهندگان ناشناس احتیاط کنید. اگرچه پروژه‌های زیادی با توسعه‌دهندگان ناشناس وجود دارد،   اما به خاطر داشته باشید که احتمال اینکه یک فرد مشهور به شهرت خود آسیب بزند بسیار کم تر است.

اگر پروژه ای پیدا کردید که شرایط بسیار عالی دارد بهتر است از آن دوری کنید. اگر تا به حال با پروژه‌ای با نرخ بازدهی غیرعادی مواجه شدید، به احتمال زیاد این پروژه کلاهبرداری است و صرفا جهت جمع اوری پول و دراگ پول طراحی شده است.

این موضوع همچنین در مورد وایت پیپر و پروژه‌هایی با نقشه‌ راه بزرگ که دقیقاً نحوه دستیابی به اهداف خود را مشخص نمی‌کنند نیز صدق می‌کند. حتی وجود نقشه‌های راهی که بلندپروازانه هستند نیز قابل ستایش است و به مراتب بهتر از  وعده‌های مبهم است. نقشه راه باید طرحی شفاف از مسیری که باید طی شود ارائه دهد.

 

ممیزی ها

اطمینان حاصل کنید که پروژه ای که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید، تحت بازرسی خارجی از یک شرکت معتبر قرار گرفته است. این مورد به کشف هر گونه آسیب پذیری در قرارداد هوشمند رمزارز کمک می کند.

 

حواستان به پیشرفت های تدریجی در یک پروژه باشد

اگر نمی‌خواهید پس از سال‌ها سرمایه‌گذاری، سرمایه خود را از دست بدهید، به طور منظم نقاط عطف توسعه پروژه را بررسی کنید. اگر کاهشی در فعالیت یک پروژه خاص مشاهده کردید یا اگر به نظر می رسد که بنیانگذاران در حال خارج کردن سرمایه خود هستند، احتمالاً زمان آن رسیده است که در موقعیت سرمایه گذاری خود تجدید نظر کنید؛ چرا که این موارد نشانه هایی از کاهش علاقه و دراگ پول نرم است.

 

 

بزرگ‌ترین راگ پول‌های دنیا

Thodex

Thodex، یک صرافی ارز دیجیتال ترکیه، یکی از بزرگترین راگ پول ها در سال ۲۰۲۱ بود. برخلاف سایر پروژه‌های راگ پول، Thodex یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال با بیش از 2.6 میلیارد دلار سپرده‌گذاری کاربران بود.

این پلتفرم با بستن «موقت» پلتفرم برای رفع «نوسانات غیرعادی در حساب‌های شرکت» شروع به راگ پول کرد. این امر دسترسی کاربران به وجوه خود در این پلتفرم را مسدود کرد.

در این میان، فاروق فاتح اوزر، بنیانگذار و مدیر عامل آن، با بیش از ۲ میلیارد دلار سپرده کاربران نزد خود، به آلبانی گریخت. او همچنان آزاد است و یک حکم بین المللی فعال برای دستگیری او وجود دارد.

 

فراستیز

Frosties یک پروژه ۸۸۸۸ NFT بود که در اوایل سال 2022 راه اندازی شد. این پروژه در مجموع 1.3 میلیون دلار فروش اولیه داشت. با این حال، تیم Frosties پروژه را تنها چند ساعت پس از فروش اولیه با حذف تمام کانال های اجتماعی خود و انتقال وجوه به کیف پول های مختلف دیگر متوقف کرد و در توییتر پیامی تحت عنوان «متاسفم» منتشر کرد.

با این حال، آنچه واقعاً در مورد این راگ پول جالب است این است که وزارت دادگستری موفق شد بنیان‌گذاران Ethan Nguyen و Andre Llacuna را ردیابی کند و آنها را به اتهامات پولشویی و کلاهبرداری در رابطه با Rug Pull متهم کند. این مورد یکی از اولین بارهایی است که فردی به خاطر راگ پول NFT متهم شد و سازندگان آن تا 20 سال زندان محکوم شدند.

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
Frosties NFTs در OpenSea

 

برای ردیابی بنیانگذاران، تیم تحقیق احضاریه هایی را برای Discord، پلتفرمی که پروژه در آن کاملاً فعال بود، ارسال کرد. Discord  آدرس IP را که نام کاربری بنیانگذاران در آن فعال بود، فاش کرد. سپس تیم یک تراکنش Coinbase را پیدا کرد که در همان آدرس IP اتفاق افتاد.

احضاریه دیگری بعداً هویت کاربر Discord “Frostie” را Ethan Nguyen فاش کرد. جالب اینجاست که در زمانی که مقامات آنها را متهم کردند، هم ایتان و هم آندره در حال راه اندازی پروژه بعدی NFT به نام Embers بودند. اگر آنها متهم نمی شدند، این پروژه نیز به احتمال زیاد به یک راگ پول ختم می شد.

 

اسکویید گیم

رمز ارز اسکویید گیم یکی از آن پروژه‌هایی بود که که به واسطه فیلم اسکویید گیم محبوبیت بالایی داشت. فیلم طرحی از یک بازی بود که در آن شرکت کنندگان با شرکت در “بازی های مرگ” برای کسب جایزه ای عظیم مسابقه می دادند.

رمز ارز اسکویید گیم همچنین یک وایت پیپر منتشر کرد که در آن وعده ارائه یک بازی برای کسب درآمد با الگوبرداری از مفهوم فیلم داده شد و از این رو سرمایه گذاران شروع به سرمایه گذاری کردند.

 

Rug Pull در ارزهای دیجیتال چیست؟
پخش مستقیم از لحظه راگ پول رمز ارز اسکویید SQUID

 

متأسفانه، این پروژه سفارش‌های فروش را فقط به کیف پول‌های خاص متعلق به تیم محدود می‌کرد. این بدان معنا بود که سرمایه گذاران می توانستند رمزارزها را خریداری کنند اما امکان فروش آن وجود نداشت. این رخداد قیمت را به طرز چشمگیری افزایش داد به طوری که سرفصل اخبار در سراسر جهان را به خود اختصاص داد.

این رمز ارز از ۰.۰۱ دلار در زمان عرضه، پس از یک هفته به ۳۰۰۰ دلار رسید. با رسیدن رمز ارز به قیمت ۲۸۶۱ دلار، تیم شروع به تخلیه نقدینگی از استخر نقدینگی کرد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، لحظه دراگ پول این تیم توسط توییچ به صورت زنده پخش شد. پس از آن سرمایه گذاران متوجه شدند که چندین نشانه در این پروژه وجود داشت. وایت پیپر پروژه دارای دستور زبان ضعیف، چندین اشتباه املایی، کمبود جزئیات در مورد اقتصاد بازی و غیره بود.

 

سوالات متداول درباره راگ پول

 

آیا راگ پول ارز دیجیتال غیرقانونی است؟

پاسخ به این سوال به عوامل متعددی از جمله شکل اجرای راگ پول، وعده های داده شده توسط پروژه، قوانین مربوط به دارایی های دیجیتال در حوزه قضایی محل اقامه دعوی و غیره بستگی دارد. اگر راگ پول «سخت» صورت بگیرد، در اغلب موارد، امکان تشکیل پرونده برای سرمایه گذاران فراهم می شود.

اگر راگ پول “نرم” باشد، اغلب دشوار است که قصد دقیق تیم را در تخلیه آهسته بودجه مشخص کنیم. ممکن است این کار برای توسعه پروژه و یا یک استراتژی خروج برنامه ریزی شده باشد. با این حال، همانطور که در بخش Frosties NFT گفته شد، قانون گذاران اقدامات پیشگیرانه را آغاز کرده اند.

 

چگونه متوجه شویم که یک رمز ارز کلاهبرداری راگ پول است؟

ساده‌ترین راه برای اینکه ببینیم آیا یک رمزارز یا پروژه به سرانجام می‌رسد یا خیر، نظارت بر رسانه‌های اجتماعی و فعالیت کیف پول زنجیره‌ای تیم است. اگر به نظر می رسد که با وجود تبلیغات زیاد، هیچ ابزار یا هدف واقعی مشخص نشده است، پس به احتمال زیاد این رمزارز طعمه ای برای راگ پول است.

همچنین می‌توانید از ابزارهای رایگانی مانند «Token Sniffer» یا «Crypto Watchtower» استفاده کنید تا یک تجزیه و تحلیل ساده از پروژه داشته باشید. همچنین، به یاد داشته باشید که به دنبال نشانه هایی که قبلاً فهرست کردیم هم باشید.

 

آیا می توان بیتکوین را راگ پول کرد؟

بیتکوین یک شبکه و اقتصاد کاملا غیرمتمرکز است که تقریباً ۱۴ سال است که وجود دارد. در شرایط فعلی، بسیار بعید است که دارندگان بیتکوین تحت فشار قرار بگیرند. گفته می شود که خالق شبکه بیتکوین، ساتوشی ناکاموتو، با بیش از ۱ میلیون رمزارز بیتکوین در روزهای اولیه قبل از ناپدید شدن وی در سال ۲۰۱۰، بزرگترین دارنده بیتکوین است.

این دارایی بیتکوین در ۲۲۰۰۰ آدرس کیف پول پراکنده شده است که از زمان ناپدید شدن او در سال ۲۰۱۰ تاکنون غیرفعال مانده اند. در صورتی که ساتوشی قرار باشد BTC خود را بازگرداند (در مجموع 22000 کیف پول)، قطعاً شاهد اقدامات منفی گسترده ای در قیمت خواهیم بود. اما به خاطر داشته باشید که این کار بسیار بعید است.

 

چگونه از راگ پول رمزنگاری جلوگیری کنیم؟

اگر در دام یک راگ پول گیر افتادید عملا هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. اولین اقدام این است که در صورت امکان از موقعیت خود خارج شوید. نکته دوم این است که با سایر اعضا تماس بگیرید و ببینید آیا اقدام قانونی در حال انجام است یا خیر. اگرچه بعید است که بتوانید سرمایه خود را جبران کنید، اما ابزارهای پیشرفته بلاکچین، شناسایی بازیگران مخرب را آسانتر کرده است.

 

نتیجه

اکنون که از نحوه عملکرد راگ پول آگاه هستید، بهتر است هرگاه که قصد سرمایه گذاری در یک پروژه دارید خوب آن را بررسی کنید. کلاهبرداری همیشه در فضای رمزارز وجود خواهد داشت، اما اگر ما دقت عمل خود را بالا ببریم، می توانیم خطر قرار گرفتن در معرض چنین پروژه هایی را کاهش دهیم.

اگر هنوز برخی ابهامات برای شما وجود دارد می توانید مجدداً مقاله را و به ویژه قسمت سوالات متداول را مطالعه کنید. در امان باشید!

سلب مسئولیت: موارد ذکر شده نظرات نویسنده است و نباید توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید خود تحقیقات لازم را انجام دهند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *