۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

14 دقیقه زمان مطالعه
10 کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

طبق گزارش جرایم ارز دیجیتال چاینا آنالیزز (Chainanalysis)، تنها در سال 2021، 14 میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است. این رقم از 7.8 میلیارد دلار در سال 2020 دو برابر شده بود.

امروز نگاهی به ۱۰ مورد از بزرگترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در تاریخ خواهیم داشت. ما به شما نکاتی را ارائه می دهیم که چگونه می توانید از این کلاهبرداری ها جلوگیری کنید.

 

چرا کلاهبرداری های ارز دیجیتال مرگ آور هستند؟

یکی از ویژگی های مهم ارزهای دیجیتال این است که آنها برگشت ناپذیر هستند. این بدان معناست که هنگامی که تراکنش کامل شد، هیچ کس نمی تواند آنها را معکوس کند.

حتی ماینرهای ارز دیجیتال و ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار ارزهای دیجیتال قادر به این کار نیستند. بنابراین، اگر کسی مورد کلاهبرداری قرار گیرد، راهی برای بازگرداندن رمزارز او وجود ندارد.

کلاهبرداری های ارز دیجیتال نیز به دلیل استفاده از نام مستعار برای آدرس های بیتکوین کشنده هستند. آنها معمولاً شامل حدود ۳۰ کاراکتر زنجیره ای تصادفی هستند که با موجودیت های دنیای واقعی مرتبط نیستند. در مورد کلاهبرداری، دانستن هویت کلاهبردار و آدرس او بسیار دشوار است.

کلاهبرداری‌های حوزه رمزارزها شامل کلاهبرداری کوین ها و توکن ها، کلاهبرداری پروژه‌های NFT، صرافی های ارز دیجیتال، پروژ‌ه‌های گیم و پلتفرم‌های سرمایه گذاری و غیره می‌باشد.

با این حال همه می دانند که کلاهبرداری در معنای کلی خود می تواند چقدر بد باشد؛ اکنون بیایید نگاهی به ۱۰ کلاهبرداری بزرگ ارزهای دیجیتال بیندازیم.

10 کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال
۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

۱۰ تا از بزرگترین کلاهبرداری ارز دیجیتال در تاریخ

 

کلاهبرداری وان کوین (OneCoin)

از زمان اختراع ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۹، بسیاری از کوین ها به عنوان ارزهای ارز دیجیتال شده قانونی ظاهر شدند که وان کوین یکی از آنهاست.

بنیانگذار، روجا ایگناتوا، اعضا را تشویق به خرید مواد آموزشی و نشانه هایی کرد که به آنها وعده ثروت بی اندازه می داد. این امر منجر به این شد که افراد از بیش از ۱۷۵ کشور به جمع آنها بپیوندند تا ۴ میلیارد دلار کلاهبرداری کنند.

اولین هشدار خطرناک کننده این بود که هیچ زنجیره بلوکی در پشت کوین وجود نداشت. به جای استفاده از پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال، از پلتفرم های خود استفاده کرد.

بنیانگذار این پروژه، روجا ایگناتوا، در سال ۲۰۱۷ مخفی شد و دیگر هرگز دیده نشد.

 

کلاهبرداری صرافی افریکریپت (Africrypt)

در مورد همدلی خانواده صحبت کنید، فریکریپت یکی از بزرگترین کلاهبرداری های ارز دیجیتال بود که شامل دو برادر آفریقای جنوبی بود.

Raees و Ameer با هم  فریکریپت را در سال 2019 تاسیس کرده بودند. همانطور که شروع به کار کردند، از مردم خواستند پولی را که برای خرید بیتکوین استفاده می شود سپرده گذاری کنند.

بسیاری از مردم نه تنها در آفریقا، بلکه در بریتانیا و سایر نقاط جهان برای سرمایه گذاری در فریکریپت عجله کردند. همه چیز در آوریل ۲۰۲۱ خراب شد.

هفت روز قبل از “هک” ادعایی، همه کارمندان فریکریپت دسترسی به حسابهای خود و پلتفرم باطن شرکت را از دست دادند. پس از وقوع هک، برادران به همراه 3.6 میلیارد دلار بیتکوین ناپدید شدند.

 

کلاهبرداری صرافی تودکس (Thodex)

تودکس یکی از بدترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال بود. بنیانگذاران ارز دیجیتال ترکیه طرحی مفصل برای سرقت ۲.۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال از سرمایه گذاران ارائه کردند.

در آوریل ۲۰۲۱، آنها تعلیق عملیات را به دلیل “مشارکت در حال انجام” اعلام کردند.

آنها از سرمایه گذاران خواستند که نگران نباشند و عملیات پس از حدود پنج روز از سر گرفته شود. اما فقط پنج روز طول نکشید. سرمایه گذاران شروع به شکایت کردند که نمی توانند از حساب های خود برداشت کنند. برخی برای طرح دعوا پیش رفتند.

آنها هرگز پول خود را پس نگرفتند زیرا بنیانگذاران مدتها بود ناپدید شده بودند

10 کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال
۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

 

رسوایی Mt. Gox

رسوایی Mt. Gox قطعا یکی از بزرگترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در تاریخ است. صرافی بیتکوین مستقر در ژاپن از سال 2010 شروع به کار کرده بود و تا سال 2013، بیش از 70 درصد از تراکنش های بیتکوین را در سراسر جهان انجام می داد.

Mt. Gox اولین بار در سال ۲۰۱۱ مورد حمله قرار گرفت و ۸.۷۵ میلیون دلار توسط مهاجمان برداشته شد. دومین و مرگبارترین حمله در اواخر سال ۲۰۱۳ رخ داد، زمانی که هکرها ۸۰۰۰۰۰ دلار رمزارز را گرفتند که ارزش آن نزدیک به ۴۵۰ میلیون دلار بود.

این شرکت هرگز از این ضربه خلاص نشد و در سال ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد. بنابراین، آنها مجبور شدند دارایی های خود را نقد کنند. مبلغ سرقت شده امروز ۵ میلیارد دلار ارزش داشت.

 

هک توییتر ۲۰۲۰

در جولای ۲۰۲۰، حساب های توییتر چهره های برجسته هک شد. اینها شامل روایت های ایلان ماسک، جو بایدن و باراک اوباما می شود. متقلبان قول داده بودند که بیتکوینی را که به کیف پول بیتکوین مشخصی به نام پس دادن به جامعه ارسال می شود، دو برابر کنند.

این باعث شد که دنبال کنندگان حساب های هک شده بیتکوین خود را ارسال کنند. هکرها قبل از اینکه عموم مردم متوجه شوند که این یک کلاهبرداری است، نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ دلار بیتکوین جمع آوری کردند.

مدیر عامل توییتر، جک دورسی به این موضوع پرداخت و قول داد که در مورد آن تحقیق کند. آنها به قفل کردن حساب ها و حذف توییت های کلاهبرداری ادامه دادند. این نزدیک به یک ساعت پس از هک شدن حساب ها بود.

 

دش کوین (Coin Dash)

کلاهبرداری ارز دیجیتال مربوط به دش کوین در ۱۷ جولای ۲۰۱۷ رخ داد. این روزی بود که دش کوین پیشنهاد اولیه کوین خود را اعلام کرد. هکرها آدرس اصلی اتریوم را با آدرس خود جایگزین کردند و ۴۳۰۰۰ توکن اتریوم جمع آوری کردند.

در آن زمان، مدیر عامل دش کوین اعلام کرد که هر کسی که اتریوم خود را به آدرس مخرب ارسال کند، با توکن های CDT به ارزش اتریوم از دست رفته خود، غرامت دریافت می کند.

با کمال تعجب، هکر ۲۰۰۰۰ توکن اتریوم را سه ماه بعد در سپتامبر برگرداند و با ۲۳۰۰۰ توکن دیگر باقی ماند. این حرکت باعث شد تا اعضای عمومی حدس بزنند که این یک کار داخلی است.

 

پین کوین (Pincoin)

برخلاف دیگر طرح‌های پونزی، پیکین در ابتدا قانونی به نظر می‌رسید. سرمایه گذاران با استفاده از توکنی به نام iFan پول پرداخت کردند و قول دادند که این توکن ها پلی بین طرفداران و افراد مشهور ایجاد کنند.

طبق گزارش Tuoi Tre News، پیکین متعهد شد که هر سرمایه گذار ۴۸ درصد سود ماهانه دریافت کند. این امر باعث شد تا افراد بیشتری روی ارز دیجیتال ویتنامی سرمایه گذاری کنند.

در مارس ۲۰۱۸، سرمایه گذاران شوک یک عمر را تجربه کردند که دیگر نمی توانستند به حساب های خود دسترسی داشته باشند. تیم پیکین مخفی شده بود و ۶۰۰ میلیون دلاری را که از بیش از ۳۲۰۰۰ سرمایه گذار جمع آوری کرده بود با خود برد.

10 کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال
۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

 

توکن MILF آدین راس

ادین راس یک استریمر توییچ است که در یک کلاهبرداری با پمپ و دامپ دست داشت که هزاران دلار از پیروانش سرقت کرد.

در ماه مه ۲۰۲۱، آدین از پلتفرم رسانه اجتماعی خود برای تبلیغ توکن MILF برای دنبال کنندگان خود استفاده کرد. پس از ارتقاء او، ارزش توکن در عرض 24 ساعت نزدیک به 20 برابر شد.

طبق گزارش Coffezilla، گفته می شود که آدین راس برای حضورش 200 هزار دلار دریافت کرده است. بعداً، راس توکن MILF را در ویدئویی محکوم کرد که در فضای مجازی منتشر شد.

او گفت که این کار را فقط برای تبلیغ انجام می دهد و “امیدوار است” هیچ یک از دنبال کنندگانش این توکن را نخریده باشند. این منجر به کاهش کلی توکن شد و مردم پولی را که در توکن MILF سرمایه گذاری کرده بودند از دست دادند.

 

بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club)

بورد ایپ یات کلاب از NFT های نسخه محدود با بالاترین قیمت تشکیل شده است. متأسفانه، یک کارآفرین، کالوین بِسِرا، در 31 اکتبر 2021 قربانی کلاهبرداری شد، جایی که هر 3 میمون حوصله NFT خود را از دست داد.

کلاهبرداران به عنوان پشتیبانی فنی در مورد اختلاف ظاهر شدند و به او کمک کردند تا مشکلی را که با آن روبرو بود حل کند. اخبار Coincu گزارش داد که 3 میمون NFT نزدیک به 1 میلیون دلار ارزش داشتند.

یکی از آنها را فقط دو هفته قبل از حادثه خریده بود. راستش را بخواهید، او ساده لوح بود که مدارک خود را به افراد ناشناس داد و از این رو برای آن هزینه گزافی پرداخت.

 

توکن بازی مرکب (Squid)

در سپتامبر ۲۰۲۱، بازی مرکب ، یک سریال محدود کره جنوبی در نتفلیکس منتشر شد. به طور گسترده پذیرفته شد و با داشتن بیش از ۱.۶۵ میلیارد ساعت پخش در چهار هفته اول، رکورد را شکست.

این نمایش چنان هیجان انگیز شد که یک ارز دیجیتال از آن بیرون آمد، کوین Squid Game.

با این حال، توکن بسیار مشکوک بود. مثلا مردم فقط می توانستند کوین را بخرند و آن را نفروشند. CNBC همچنین گزارش داد که نمی توان در مورد حساب های تلگرام و توییتر سازندگان کوین اظهار نظر کرد.

با این حال، این مانع از خرید ارز دیجیتال نشد. پس از دو هفته، سازندگان تمام توکن‌های خود را فروختند که منجر به کاهش شدید ارزش کوین به 0 دلار شد. این حرکت باعث شد سرمایه گذاران نزدیک به 3 میلیون دلار ضرر کنند.

 

چگونه می توانید از کلاهبرداری های ارز دیجیتال جلوگیری کنید؟

پس از مشاهده اینکه چگونه مردم هزاران و حتی میلیون ها پول را از دست داده اند، باید محتاط بود. در اینجا ۳ نکته برای اطمینان از جلوگیری از کلاهبرداری های ارز دیجیتال وجود دارد.

 

  1. بررسی های کامل پس زمینه را انجام دهید.

قبل از سرمایه گذاری در یک شرکت ارز دیجیتال، یک بررسی کامل در زمینه آنها انجام دهید. آیا آنها از بلاکچین تغذیه می کنند؟ آیا آنها داده های تراکنش خود را دنبال می کنند؟

مطمئن شوید که ICO مشخص شده آنها را نیز بررسی کنید (پیشنهادات اولیه کوین) و نقدینگی ارز دیجیتال آنها را نیز بررسی کنید.

10 کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال
۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال

 

  1. از Copy Pasting URL ها خودداری کنید

وب سایت های جعلی برای کلاهبرداری از کاربران ناآگاه به صورت روزانه راه اندازی می شوند. وب سایت ها در نهایت شبیه به وب سایت های اصلی به نظر میرسند، اما URL چیزی است که تغییر کرده است.

تغییر در URL معمولاً بسیار ظریف است. به عنوان مثال، یک هکر می تواند حرف I را به عدد 1 تبدیل کند و به جای آن شما را برای پرداخت به وب سایت خود هدایت کند.

 

  1. مراقب ایمیل های کلاهبرداری باشید

دوبار بررسی کنید که هم لوگو و هم آدرس ایمیل متعلق به شرکت ارز دیجیتال باشد. همچنین باید از کلیک روی پیوندهای ایمیلی که شما را به یک وب سایت مشخص می برد، خودداری کنید.

در نهایت یکی از نکات مهم از ۱۰ کلاهبرداری بزرگ در ارز دیجیتال این است که وقتی معامله خیلی خوب است، دو بار فکر کنید.

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *