هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟

9 دقیقه زمان مطالعه
ساتوشی Satoshi

ساتوشی Satoshi

ساتوشی چیست؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی مختصری داشته باشید، حتما نام ساتوشی به گوش تان خورده است. ساتوشی به کوچکترین واحد ارز دیجیتال بیتکوین گفته می شود.

همانطور که برای مقادیر پولی رایج، واحدهای کوچکتری تعریف میشود، مانند سنت برای دلار (هر دلار معادل ۱۰۰ سنت است)، اگر یک واحد بیتکوین صد میلیون بار (۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰) کوچکتر کنیم یک ساتوشی خواهیم داشت. و به عبارت دیگر اگر یک ساتوشی را صد میلیون بار (۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰) بزرگتر کنیم، یک واحد ارز دیجیتال بیتکوین خواهیم داشت.

هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟
هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟

ساتوشی از کجا آمده است؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، با هویتی نامعلوم به عنوان ابداع کننده و مخترع بیتکوین شناخته می شود. به پاسداشت نام ساتوشی ناکاتومو، در بستر بلاکچین ساتوشی بعنوان کوچک ترین واحد یک ارز دیجیتال بیتکوین شناخته میشود. در بستر و زنجیره بلاکچین، برای اینکه بتوان با مقادیر کوچکتری از رمزارز بیتکوین استفاده کرد، ناچاریم که واحد کوچکتری استفاده کنیم. آن واحد کوچکتر، ساتوشی است.

فرض کنید که ما تنها یک دلار پول داریم و ناچاریم آن را میان ۱۰۰ نفر تقسیم کنیم؛ برای آسانی محاسبات و همچنین کاربردی تلقی کردن آن، چاره ای جز این نداریم که یک واحد پولی کوچکتر از ۱ دلار تعریف کنیم. به همین منظور استفاده از واحد سنت که معادل یک صدم دلار است، در میان مردم رواج پیدا کرد. یعنی در این حالت ما میتوانیم به هر شخص ۱ سنت پرداخت کنیم، به جای اینکه بگوییم به هر شخص یک صدم دلار پرداخت کرده ایم.

اما ماجرای تعریف ساتوشی در بستر بلاکچین به جز مزیت تقسیم بندی بیتکوین به واحدهای کوچکتر، اهمیت های دیگری نیز دارد؛ در روزهای اولیه آفرینش بیتکوین در سال ۲۰۱۰، انجمن تحت وب بیتکوین تاک یک پرسش اساسی مطرح شد:

آیا تقسیم بیتکوین به واحدهای کوچکتر اهمیتی دارد؟ آیا لازم است این کار را انجام بدهیم؟

از آنجایی که در ابتدا بیتکوین قیمت چندانی نداشت و البته در ابتدای راه قرار داشت این سوال بی جواب باقی ماند! اما پس از گذشت چند ماه پاسخ این سوال با خلق واحد ساتوشی داده شد. Ribuk شخصی بود که برای اولین بار پیشنهاد داد هر یک بیتکوین معادل ۱۰۰ ساتوشی باشد، و سپس پیشنهاد خود را اصلاح کرده و گفت بهتر از هر بیتکوین معادل ۱۰۰ میلیون ساتوشی باشد.

یا به عبارتی دیگر، هر ساتوشی، یک صد میلیونیوم بیتکوین باشد. این پیشنهاد، بسیار مورد توجه قرار گرفت و رفته رفته در میان فعالان حوزه ارزهای دیجیتال جای خود را پیدا کرد؛ چرا که اگر قرار بود بیتکوین تنها بر حسب خودش یا برحسب پول های رایج دنیا نظیر دلار شناخته شود، قطعاً محاسبات ساده و در دسترسی نمیداشت.

اهمیت ساتوشی

علاوه بر تمام این ها ساتوشی در بستر بلاکچین نیز اهمیت بالایی دارد؛ سورس کد از مقدار ساتوشی برای ارز دیجیتال بیتکوین استفاده میکند و تمام مقادیر پیش از اینکه به نمایش دربیایند، به ساتوشی تعریف و ارزش گذاری می‌ شوند. همچنین پاداش های مربوط به استخراج از استخرها به مقدار ساتوشی محاسبه و نمایش داده می شوند و در نمایش های کسری بیت کوین برای محاسبه هزینه ها، از ساتوشی استفاده می شود.

هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟
هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟

پس از اینکه رمزارز بیتکوین رفته رفته جای خود را در بازارهای سرمایه گذاری مالی پیدا کرد و رشدهای قیمتی خوبی را تجربه کرد، فعالان این حوزه احساس نیاز پیدا کردند به اینکه حتی ساتوشی را تبدیل به مقدار کوچکتری نیز کنند؛ یعنی یک صدم میلیونیوم بیتکوین، برای محاسبات، پرداخت ها، خرید و فروش ها و غیره کافی نبود. همین شد که واحد میلی ساتوشی نیز خلق شد، که معادل یک صد میلیاردیم بیتکوین است.

نماد ساتوشی

هنوز که هنوزه ساتوشی نتوانسته است نماد ثابتی در بازار رمزارزها داشته باشد؛ در فرهنگ ها و زبان های مختلف، ساتوشی را به نمادهای مختلف می شناسند، اما نمادی که شهرت بیشتری نسبت به بقیه به خود جلب کرده است، نماد Sat یا S است. هر فعال حوزه کریپتو، S را می‌شناسد و پس از شنیدن یا دیدن این نماد، نیاز ندارد که درباره آن سرچ کند یا از دیگران بپرسد.

یکی از مسائلی که فعالان نو ورود بازار ارزهای دیجیتال با آن مواجه هستند این است که آنها گمان میکنند ساتوشی یک رمزارز مستقل از بیتکوین است! در حالی که هرگز چنین نیست. ساتوشی هیچ تفاوتی با بیتکوین ندارد و در واقع همان بیتکوین است، منتهی در مقادیر بسیار کوچکتر. یک بیتکوین، یک بیتکوین است، و یک ساتوشی یک ساتوشی. اما به محاسبه ای دیگر، یک بیتکوین، صد میلیون ساتوشی نیز هست.

تبدیل بیتکوین به ساتوشی و ساتوشی به بیتکوین

برای تبدیل بیتکوین به ساتوشی باید مقدار بیتکوین را در عدد ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ضرب کنیم.

برای تبدیل ساتوشی به بیتکوین باید مقدار ساتوشی را در عدد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ضرب کنیم.

بعنوان مثال اگر شما ۰.۱ بیتکوین داشته باشید، ۱۰ میلیون ساتوشی دارید.

همچنین اگر ۱۰۰۰ عدد ساتوشی داشته باشید، در واقع ۰.۰۰۰۰۱ بیتکوین دارید.

تبدیل بیتکوین به تومان

بسیاری از سرمایه گذاران حوزه ارزهای دیجیتال، نیاز به فرمولی دارند که بیتکوین آنها را تبدیل به تومان کند! چرا که واحد پولی رایج کشور ایران، تومان است و سرمایه گذاران معمولاً این علاقه را دارند که به طور روزمره دارایی خود را معادل واحد پولی رایج کشورشان کنند.

احتمالاً سرمایه گذاران آمریکایی، هر روز بیتکوین را به معادل دلاری آن تبدیل میکنند؛ البته آنها نیازی به فرمول ندارند، چرا که بیتکوین در اکثر صرافی ها و کیف پول ها معادل دلاری خود را دارد؛ این کار را ارز دیجیتال تتر، یا استیبل کوین های دیگر فراهم کرده اند. مثلاً در همین لحظه در تاریخ ۶ فروردین ۱۴۰۱، بیتکوین معادل $ ۴۴,۷۰۰ است.

هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟
هر ساتوشی چقدر بیتکوین است؟

اما ما ایرانی ها برای اینکه مقدار بیتکوینی که داریم را به تومان تبدیل کنیم، باید چه کار کنیم؟ برخی صرافی های ایرانی، معادل یک بیتکوین را به تومان نمایش می دهند.

اما در حالتی غیر از مراجعه به صفحات صرافی ها چگونه باید معادل تومانی موجودی بیتکوین مان را بدست آوریم؟

فرمول زیر، به سادگی معادل تومانی مقدار بیتکوینی که دارید را در اختیارتان قرار خواهد داد. با یک محاسبه ساده؛ به فرمول زیر و مثالی که در زیر آن آمده است توجه کنید:

(تمامی قیمت‌ ها مطابق تاریخ 6 فروردین 1401 محاسبه شده اند)

مقدار بیتکوین ما به تومان = معادل یک واحد تتر به تومان ×   معادل روز تتری بیتکوین  ×  

مقدار بیتکوینی که داریم

۲۳,۲۴۴,۰۰۰ هزار تومان = هر تتر معادل ۲۶ هزار تومان ×  ۴۴.۷۰۰ USDT    ×   ۰.۰۲ بیتکوین داریم

فرمول بالا، به سادگی معادل تومانی مقدار بیتکوینی که دارید را در اختیارتان قرار خواهد داد. با یک محاسبه ساده؛ به فرمول و مثالی که در جدول بالا آمده است توجه کنید. این فرمول میتواند برای محاسبه تمام ارزهای دیجیتال موجود در بازار استفاده شود؛ تنها کافیست به جای بیتکوین و قیمت روز تتری آن، رمزارز مورد نظر خود را جایگزین کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *