آیا در سال ۲۰۲۲ اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟

37 دقیقه زمان مطالعه
آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟

آیا در سال ۲۰۲۲ اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟

 

سال‌ها است که بین علاقه‌مندان بیتکوین و اتریوم چالشی در جریان است و این سوال وجود دارد که در نهایت کدام یک از نظر ارزش بازار بزرگترین کوین خواهد بود. این عنوان همیشه در اختیار بیتکوین بوده است که با اختلاف بالاترین ارزش بازار را نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارد.

لازم به ذکر است که اتریوم نیز از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۵ موقعیت خوبی را نسبت به بیتکوین به دست آورده است و مدت زیادی است که به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ در جهان شناخته می شود.

با ارتقا مداوم شبکه اتریوم و ساخته شدن ابزارهای مفید در این شبکه، این ارز دیجیتال توانسته است نرخ پذیرش بالاتری کسب کند و همچنین فعالیت توسعه دهندگان را سریع تر ارائه دهد.

همین امر باعث می شود بسیاری بر این باور باشند که اتریوم به زودی جایگاه بیتکوین را خواهد گرفت و جایگاه اول در فضای کریپتو کارنسی را به خود اختصاص خواهد داد.

به قرار گرفتن اتریوم در جایگاه بیتکوین اصطلاحا فلیپنینگ (Flippening) گفته می‌شود و اصطلاحی است که توسط بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هنگامی که اتریوم از نظر ارزش بازار جای بیتکوین را می گیرد به کار برده می شود.

در این مقاله قصد داریم به این نکته بپردازیم که چرا اتریوم می تواند جای بیتکوین را در سال ۲۰۲۲ بگیرد و دلایلی را که چرا بیت کوین ممکن است بدون مقابله این جایگاه را از دست بدهد را بررسی کنیم.

پیش از شروع، بهتر است این نکته را بیان کنیم که بسیاری از طرفداران اتریوم خواستار این جایگزینی هستند و در عین حال بسیاری از طرفداران بیتکوین معتقدند هرگز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

در این مقاله تلاش ما بر این است که کاملا بی طرفانه این موضوع را بررسی کنیم. مقایسه و انتخاب میان بیتکوین و اتریوم کار بسیار دشواری است؛

شبیه به این است که از یک مادر بپرسید کدام یک از فرزندان خود را بیشتر دوست دارد یا ترجیح می دهید برای زنده ماندن آب را انتخاب کنید یا هوا؟ بدیهی است که انتخاب یک مورد به تنهایی امکان پذیر نیست.

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
آیا در سال ۲۰۲۲ اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟

ارزش بازار چیست؟

محاسبه ارزش بازار (Market Capitalization) در زمینه ارز دیجیتال با محاسبه آن در زمینه سهام کاملا متفاوت است. در زمینه کریپتو، ارزش بازار معادل ارزش کل تمام کوین هایی است که ضرب شده است. ارزش بازار با ضرب کردن تعداد کوین های در گردش در قیمت فعلی بازار یک کوین محاسبه می شود.

ارزش بازار برای اندازه گیری ارزش یک دارایی رمزنگاری استفاده می شود و توجه به این نکته مهم است که هر چه ارزش بازار بالاتر باشد، نوسانات کمتر و احتمال پایداری دارایی بیشتر است.

دلیل این پایداری این است که برای جابجایی یک دارایی با ارزش بازار بالا، به مقدار قابل توجهی پول نیاز است.

به همین دلیل است که گاهی اوقات آلتکوین‌های کوچک‌تر 1000 برابر پامپ می کنند، چرا که برای انجام چنین معاملاتی تنها به چند نهنگ نیاز است. (نهنگ اصطلاحی است که برای سرمایه‌گذارانی استفاده می شود که مقدار بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال را در مدت زمان کوتاهی خریداری می کنند‌)

اگر چه این اتفاقات ممکن است برای آلتکوین هایی با ارزش بازار کوچک تر رخ دهد اما در زمینه بیتکوین هرگز شاهد افزایش ۱۰۰۰برابری در یک بازه زمانی کوتاه نخواهیم بود چرا که برای معادلاتی در حجم بالا ده ها میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

به همین دلیل نیز بیتکوین امن‌ترین ارز رمزنگاری‌شده محسوب می شود چرا که هر چیزی که بتواند 1000 برابر افزایش یابد به راحتی نیز ارزش خود را از دست خواهد داد.

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
یکی از راه های بررسی ارزش بازار مشاهده سایت coinmarketcap.com است

چرا ارزش بازار مهم است؟

یکی از مواردی که برای سرمایه گذاری می توان به آن توجه کرد قیمت توکن است. اما توجه داشته باشید که این مورد تنها یکی از راه های پیش رو است. سرمایه گذاران از ارزش بازار استفاده می کنند تا با مقایسه ارزش ارزهای دیجیتال بتوانند دید کامل تری نسبت به ارزها پیدا کنند.

بررسی ارزش بازار می تواند پتانسیل رشد یک ارز دیجیتال را نشان دهد و مشخص کند آیا در مقایسه با سایر ارزها انتخاب این ارز برای خرید مناسب است یا خیر. بنابراین قیمت چیزی نیست که به تنهایی برای تعیین ارزش یک دارایی در نظر گرفته شود.

سرمایه گذاران مبتدی ممکن است چنین فکر کنند که بیتکوین با برچسب قیمت ۵۰ هزار بسیار گران است و از آنجایی که یک دارایی مانند کاردانو، قیمتی معادل ۱.۵۰ دلار دارد، برای خرید و سرمایه گذاری مناسب تر است!

تصمیم گیری به این روش مانند مقایسه کردن سیب با پرتقال است و این کار از ریشه اشتباه است. در ادامه با ذکر یک مثال از دو کوین فرضی این مسئله را بیشتر بررسی می کنیم:

ارز دیجیتالی به نام تاپیوکا (Tapioca token) دارای ۴۰۰۰۰۰ کوین در گردش است. ارزش هر کوین ۱ دلار و ارزش بازار آن ۴۰۰۰۰۰ دلار است. ارز دیجیتال دیگری به نام توکن رایس پودینگ (Rice Pudding token) دارای ۱۰۰۰۰۰ کوین در گردش است، ارزش هر کوین ۲ دلار و ارزش بازار آن ۲۰۰۰۰۰ دلار است.

اگرچه قیمت توکن رایس پودینگ از توکن تاپیوکا بالاتر است، اما ارزش بازار توکن تاپیوکا دو برابر توکن رایس پودینگ است.

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
نحوه محاسبه ارزش بازار

 

نمایش ارزش بازار بیتکوین و اتریوم

از ژانویه ۲۰۲۲، اتریوم دارای ارزش بازاری ۴۸.۴ درصدی است و مسیر کمی را باید طی کند تا با بیتکوین به یک ارزش برابر برسد.

یک ابزار مفید برای مشاهده این معیار و اجتناب از انجام محاسبات دستی را می‌توانید در آدرس blockchaincenter پیدا کنید.

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
می توان گفت که در سال ۲۰۱۷ اتریوم نزدیک بود بیتکوین را وارد مرحله فلیپنینگ کند و در سال گذشته در حدود ۵۰٪ در نوسان بود.

 

هنگامی که این نمودار به ۱۰۰% برسد به این معنی است که ارزش بازار اتریوم با بیتکوین برابر است. در حال حاضر و بدون در نظر گرفتن افزایش ارزش بازار بیتکوین در آینده، اتریوم باید بیش از دو برابر شود تا به جایگاه بیتکوین برسد.

اتریوم پیش از این در برخی از معیارها از بیتکوین پیشی گرفته است. در ادامه قصد داریم با اشاره به این موارد استدلال کنیم که چرا اتریوم شانس خوبی برای شکست دادن بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال شماره یک دارد. اتریوم قبلاً از بیتکوین در تراکنش‌های زنجیره‌ای، تسویه ارزش و کارمزد تراکنش‌ها پیشی گرفته است.

 

تعداد معاملات

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
این رابطه می تواند کل تراکنش‌های زنجیره‌ای که روی شبکه‌ها اتفاق می‌افتد را نشان دهد و می توانیم بگوییم که اتریوم در این زمینه بیش از 500٪ از بیتکوین پیشی گرفته است.

 

این امر نشان می دهد که اتریوم به طور گسترده تر و بیشتر از بیتکوین در صنعت ارزهای دیجیتال استفاده می شود. هرچند جای تعجب نیست چرا که اتریوم به نوعی ستون و پایه دیفای تلقی می شود و اکوسیستم های NFT و سایر تراکنش ها بیشتر در بستر اتریوم انجام می شوند.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که اتریوم می‌تواند چارچوب مورد نیاز برای ساخت متاورس (Metaverses) را فراهم کند، همانطور که پیشتر چنین کاری را در رابه با دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) انجام داده است.

تصور کنید چه می شود اگر اتریوم منبع سوختی برای متاورس، بازی های بلاکچین، دیفای و انواع وب ۳ باشد. با این کار پتانسیل اتریوم و موارد استفاده از آن نامحدود خواهد شد. در چنین حالتی با رشد این صنایع، بیتکوین هیچ شانسی ندارد که جایگاه خود را در مقابل اتریوم از دست ندهد.

 

کارمزد معامله

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
این نمودار کل ارزش دلاری هزینه های پرداخت شده برای انجام تراکنش در شبکه را نشان می دهد. در اینجا اتریوم بیتکوین را هزاران درصد تغییر داده است.

 

یک بلاکچین خوب باید بلوک های فعالی داشته باشد به صورتی که مردم مایل باشند برای آن هزینه بپردازند. این میزان هزینه از طرف کاربران می تواند نشان دهد که یک بلاکچین چقدر ارزشمند است.

اتریوم از این نظر از بیتکوین پیشی می گیرد زیرا اکوسیستمی جذاب با فعالیت های اقتصادی و اجتماعی ارائه می دهد که مردم مایل‌اند برای آن هزینه پرداخت کنند.

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
۴ مورد از ۵ مورد برتر، پروژه های مبتنی بر اتریوم هستند.

 

ارزش تسویه شده 

ارزش تسویه شده معیاری است که نشان می دهد چقدر ارزش اقتصادی در بلاکچین تسویه می شود. بلاکچین ها لایه های تسویه حساب هستند و مقدار ارزش تسویه شده بر روی یک بلاکچین ضمن تسهیل فعالیت های اقتصادی نشان می دهد که آیا از شبکه استفاده می شود یا خیر. این مورد نشان می دهد که افراد بیشتری از اتریوم برای تسویه تراکنش ها استفاده می کنند.

قبل از اینکه بخواهیم ETH را عالی جلوه دهیم باید بگوییم که اگر بیتکوین را با طلا و اتریوم را با نفت مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که چنین حجم تراکنش هایی کاملا منطقی است.

اکثر افراد چنین ترجیح می دهند که بیتکوین را برای سال ها نگه دارند، به آن دست نزنند و و از آن برای تراکنش های روزانه استفاده نکنند. این در حالی است که ترجیح اکثر افراد بر این است که برای تراکنش های روزانه بیشتر از اتریوم استفاده شود.

مثل اینکه بگوییم هر روز با ماشینم به سر کار می‌روم اما شمش های طلا را در گاوصندوق گذاشتم. صرف اینکه هر روز از ماشین استفاده می کنیم اما به شمش های طلا دست نمی زنیم به این معنی نیست که ماشین را بیشتر دوست داریم یا ارزش ماشین بیشتر است.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
متوجه می شویم که ارزش تسویه شده روزانه اتریوم از بیتکوین بیشتر است‌.

 

در اینجا یک معیار دیگر را باید مورد بررسی قرار دهیم چرا که حجم تراکنش های بیتکوین و اتریوم درحال نوسان است. این معیار می تواند کل مبلغی که از طریق آن شبکه ارسال می شود را نشان می دهد؛

از این رو اهمیت بسیاری دارد. این معیار، نقل و انتقالات استیبل کوین را نیز در نظر می گیرد. طبق این معیار متوجه می شویم که در مقایسه با بیتکوین، به کرات پول بیشتری در شبکه اتریوم جریان داشته است.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
حجم کل تراکنش های انجام شده در شبکه های ETH و BTC

 

همچنین لازم به ذکر است که اتریوم در زمینه های دیگر مانند آدرس‌های فعال و حجم کل معاملات در صرافی‌ها در حال نزدیک شدن به بیتکوین است.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
سایر معیارها نشان می دهد که اگرچه بیتکوین برتری دارد اما ETH نیز در حال رشد است.

 

آیا NFTها، دیفای‌ها و متاورس‌ها برای امضای معامله کافی هستند؟

هیچ کس فکر نمی کرد که NFT در سال ۲۰۲۱ تا این حد محبوب شود. این محبوبیت موجب شده تا بسیاری گمان کنند که تنها پذیرش NFT باعث می شود اتریوم جای بیتکوین را بگیرد.

تقریبا تمام افراد NFT ها را دنبال می کنند و سلبریتی ها، ورزشکاران، هنرمندان و گیمرها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. اکثر فعالیت های NFT با اختلاف زیادی در اتریوم انجام می شود.

همانطور که پیشتر گفته شد، بازی های بلاکچین، دیفای و متاورس ترندهای عظیمی هستند که احتمالاً در سال ۲۰۲۲ و پس از آن نیز رشد روزافزون خواهند داشت.

از آنجایی که پذیرش شبکه و فعالیت توسعه دهندگان همچنان از بیتکوین پیشی می گیرد، احتمال زیادی وجود دارد که اتریوم روزی جای بیتکوین را بگیرد.

البته این اتفاق نیازمند آن است که اتریوم بتواند به Eth 2.0 ارتقا یابد و بدون شبکه های دیگر مانند Cardano، Solana، Polkadot، Avalanche، Tezos و… حرکت کند.

NFTها، بازی‌های بلاکچین و متاورس می‌توانند ادعا کنند که نیروی محرکه‌ای هستند که تازه‌واردان را به دنیای بلاکچین معرفی می‌کند و منجر به تسلط بر بازار ETH در سال 2022 می‌شود. این بخش‌ها توانایی منحصربه‌فردی برای جذب میلیون‌ها نفر به فضای کریپتو دارند.

در زمینه کریپتو افرادی وجود دارند که به ارزهای دیجیتال اهمیت می دهند یا به دنبال یک ذخیره برتر ارزش، آزادی و ویژگی های حاکمیتی دیفای یا فناوری دفتر کل هستند. اما از طرف دیگر شمار افرادی که نسبت به NFT ها، بازی ها و متاورس ها تمایل بیشتری نشان می دهند بیشتر است. از همین رو می توان به چیرگی اتریوم بر بیتکوین امیدوار بود.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
فعالیت توسعه‌دهنده معیاری مهم است زیرا ایجاد برنامه کاربردی را در شبکه برجسته می کند.

 

بسیاری از چهره‌های کلیدی در فضای رمزنگاری مانند سرمایه‌گذار ماکرو رائول پال، جورین تیمر که مدیر Global Macro در Fidelity Investments است، نایجل گرین، مدیر عامل DeVere، و همچنین دان مورهد، مدیر عامل Pantera Capital و بسیاری دیگر بر این باورند که این روند فلیپنینگ یا جایگزینی نیازمند زمان است و بسیاری بر این باورند که سال 2022 سال جایگزینی اتریوم خواهد بود.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
سرمایه گذار بسیار محترم کلان و مدیر عامل Real Vision به افق این جایگزینی اطمینان دارد.

 

یکی دیگر از کاتالیزورهای بزرگ اتریوم که نمی‌توان آن را دست کم گرفت، تأثیر عملکرد قرارداد هوشمند است، زیرا این قابلیت را دارد که بسیاری از جنبه‌های دنیای سنتی را به بلاکچین وارد کند. 

 

اتریوم، پول فوق مشروع!

بیتکوین یک پول مشروع است اما تصویب پیشنهاد EIP-1559 در سال 2021 باعث شد ETH برای هر تراکنشی استفاده شود، درنتیجه یک دارایی ایجاد شد که پتانسیل کاهش‌ تورم دارد. اتریوم همچنین تعداد عرضه خود را افزایش داد. عرضه محدود بیتکوین می تواند به میزان کمی باعث ایجاد تورم شود.

خالق بیتکوین نرخ تورم را از نرخ تورم پایدار طلا تقلید کرده است. این مورد به خودی خود چیز بدی نیست چرا که تورم می تواند ارزش دارایی را در طول زمان افزایش دهد، اما اتریوم اکنون در واقع پتانسیل کاهش تورم را دارد و آن را کاهش می دهد.

اگر مطالب پایه‌ی اقتصادی را به خاطر داشته باشید باید بدانید که با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
یکی از دلایل تبدیل شدن اتریوم به پول “فوق مشروع”، کاهش پتانسیل عرضه آن است.

 

اعتراضات شدیدی مبنی بر ناسازگاری استخراج ارز دیجیتال با محیط ‌زیست در جریان است و بیتکوین مستقیماً در تیررس اعتراضات و مورد حمله و موشکافی شدید قرار گرفته است.  بسیاری از ما متوجه شدیم که این روایت به شدت اغراق آمیز است و بسیاری از ادعاها به دلیل انتشار FUD بی دلیل، صحت ندارد.

بسیاری از همان افرادی که از مصرف انرژی بیتکوین شکایت دارند، به هیچ عنوان در مصرف برق صرفه جویی ندارند و انرژی بسیار بیشتری نسبت به استخراج بیتکوین مصرف می‌کنند.

ناگفته نماند که موسسات مالی سنتی جهانی انرژی بسیار بیشتری از استخراج بیتکوین مصرف می کنند، اما بنا به دلایلی از بیان این موارد صرف نظر می شود. توصیه می کنیم حتما مقاله ما را در مورد اینکه چرا نگرانی های انرژی استخراج بیتکوین چیزی بیش از FUD نیست را بررسی کنید.

رسانه ها باعث شدند که بسیاری از افراد ناآگاه به شکل غیرمنصفانه و مغرضانه نظر بدهند. سازگاری رمزارزها با محیط زیست موضوع مهمی است و طبیعی است که ما نگران مراقبت از سیاره خود باشیم. با ارتقای اتریوم به ETH 2.0 (که در مسیر اثبات اجماع سهام پیش می‌رود)، باعث شده است که اتریوم نسبت به بیتکوین سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته باشد‌. اگرچه ذکر این نکته نیز مهم است که بیتکوین در حال حاضر با منابع عمدتاً تجدیدپذیر استخراج می شود.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
تا اینجا به نظر می رسد که مشکل اساسی، استخراج بیتکوین است. بیایید همه اقلامی را که از الکتریسیته استفاده می کند نادیده بگیریم.

 

چرا بیتکوین بدون مبارزه خود را تسلیم نمی کند؟

با افزایش ترس از تورم در اقتصادهای جهان، سرمایه گذاران به یک پناهگاه امن هجوم می آورند تا پول خود را در آن سرمایه گذاری کنند و از ثروت خود محافظت کنند. این قایق نجات در فضای دیجیتال در قالب بیتکوین ارائه شده است.

ما باید به یاد داشته باشیم که اکثریت جهان هنوز تفاوت بین بیتکوین و اتریوم را درک نمی کنند، آنها فقط می دانند که باید پول را در مکانی امن ذخیره کنند و تنها چیزی که به آنها معرفی شده بیتکوین است.

همچنین، بیتکوین عنوان بهترین دارایی دهه را به خود اختصاص داده است، بنابراین با توجه به اینکه مردم به دنبال بازدهی بالا هستند، بیتکوین توانسته است در صنعت سرمایه گذاری توجه افراد زیادی را به خود جلب کند.

بیتکوین سرمایه گذاران را شگفت زده می کند، زیرا شاهد بودیم که بسیاری از شرکت ها مانند تسلا، بلاک، مایکرواستراتژی و آرک اینوست بیتکوین را به ترازنامه شرکت اضافه کرده اند.

از آنجایی که موسسات و شرکت‌های بیشتری به دنبال تنوع بخشیدن به دارایی‌های دیجیتال هستند، بیتکوین برنده آشکار این فضا است زیرا روایتی از «طلای دیجیتال» نهایی را در خود جای داده است.

شهرت بیتکوین به عنوان یک محافظ تورم، ذخیره امن ارزش، پول مشروع و دارایی اوج نژاد بشر، ناگزیر سرمایه نهادی بیشتری را به این دارایی می کشاند. همانطور که در حال حاضر هم همین است و ما تقریباً به اندازه بیتکوین علاقه ای به اتریوم از نظر سازمانی یا شرکتی نداریم.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
ارقامی مانند اینها تقاضای سازمانی برای بیتکوین را افزایش می دهد.

 

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت این است که اتریوم در معرض خطر بالای سرنگونی توسط رقبای خود قرار دارد و در حال حاضر سلطه قابل توجهی را نسبت به جایگزین های اتریوم از دست داده است.

چندین شبکه مانند Solana، Cardano، Polkadot، Tezos و Avalanche وجود دارند که در بسیاری از معیارها نسبت به اتریوم برتری دارند. بسیاری بر این باورند که تنها دلیلی که اتریوم همچنان در صدر قرار دارد، صرفاً به این خاطر است که قدیمی تر است و توانسته است بیشترین فعالیت توسعه‌دهندگان را از همان ابتدا به خود اختصاص دهد.

بنابراین اگر هر یک از آن شبکه ها مجددا برای اولین بار راه اندازی شوند، اتریوم محبوبیت زمان حال را نخواهد داشت. چه کسی حاضر است بین اتریوم و بسیاری از گزینه ها، اتریوم را با هزینه‌های بسیار بالای گس و سرعتی پایین انتخاب کند؟

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
اتریوم در حال از دست دادن تسلط به رقبای برتر با نرخ فزاینده ای است، آیا مزیت و فعالیت توسعه دهنده First Mover برای ETH کافی است؟

 

چیزی که اتریوم را در اوج نگه می‌دارد این است که این اتریوم از همان ابتدا وجود داشت و توسعه‌دهندگان اولیه همه ابزارها و ویژگی‌هایی مورد نیاز را طراحی کردند. علاوه بر این، وعده انتشار Eth 2.0 در سال 2022، مردم را نسبت به آینده اتریوم مشتاق نگه می دارد.

نکته مثبتی که در بیتکوین وحود دارد این است که هیچ جایگزین یا رقابتی برای بیتکوین در جایگاه آن به عنوان ذخیره نهایی ارزش وجود ندارد.

اتریوم رقبایی دارد که به دنبال تصاحب عنوان آن هستند، در حالی که این مورد در رابطه با بیتکوین صدق نمی کند. مگر اینکه فکر کنید که اتریوم روزی می تواند همان کاری که بیتکوین انجام می دهد را انجام دهد.

 

بیتکوین قابل اعتمادتر است!

اتریوم که از آن به عنوان پول فوق مشروع یاد می شود، مستقیماً بیتکوین را هدف قرار داد به طوری که علاقه مندان به Eth که گمان می کنند ETH مورد بهتری برای ذخیره ارزش است و سیاست پولی بهتری در قبال بیت کوین دارد.

بسیاری با ادعای پول فوق مشروع مخالف هستند و معتقدند بیتکوین به مراتب بیشتر از اتریوم قابل اعتماد است و همچنین تقویت و آزمایش شده است.

سیاست پولی بیتکوین معتبرتر است، همه دقیقاً می‌دانند که از بیتکوین چه انتظاری دارند نو معیارهای پولی آن تغییر نمی‌کند. از طرف دیگر اتریوم دستخوش تغییرات آزمایشی است و خطر شکست با راه اندازی Eth 2.0 وجود دارد.

هیچ کس نمی داند که قرار است چه اتفاقی برای اتریوم بیفتد و این راه اندازی می تواند منجر به شکست فاجعه بار شبکه شود این در حالیست که چنین اتفاقی برای بیتکوین رخ نخواهد داد.

این مفهوم را می توان به نوعی با زندگی در یک خانه مقایسه کرد. آیا ترجیح می‌دهید در خانه‌ای زندگی کنید که از قبل ساخته شده است و زیربنای محکمی دارد، یا در خانه‌ای که کارگران هنوز در حال ساختن دیوارها هستند و سقفی که می‌سازند هر لحظه ممکن است آوار شود؟

سیاست پولی بیتکوین در هیچ نقطه ای در آینده تغییر نخواهد کرد، اتریوم در حال تغییر است و آینده ای نامعلوم دارد. بسیاری از افرادی که از بیتکوین‌ استفاده می کنند به «اثر لیندی» ایمان دارند که ملاحظات مهمی را ائه داده است.

اثر لیندی، با نام مستعار قانون لیندی، پدیده ای تئوریزه شده است که به موجب آن امید به آینده یک فناوری با سن فعلی آن متناسب است. اثر لیندی پیشنهاد می‌کند که هر چه عمر یک فناوری طولانی‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده نیز باقی بماند.

در دنیای فناوری، به نظر می رسد طول عمر ۱۲ ساله یک نقطه عطف تلقی می شود. آمارها نشان می‌دهد که فناوری‌هایی که ۱۲ سال دوام آورده‌اند، احتمال بیشتری برای بقا در آینده دارند. بیتکوین 13 سال است که وجود دارد پس از یک معیار بسیار مهم پیروی می کند.

همانطور که اتریوم EIP-1559 را پیاده سازی کرد، به طور موثر خود را بازنشانی کرد و اکنون 12 سال از بیتکوین عقب است، که در نتیجه اعتبار سیاست پولی ETH توسط پیروان قانون Lindy به 0 رسید. زمانی که ETH 2.0 عرضه شود، این اتفاق دوباره رخ خواهد داد.

استدلال دیگری که برای فلیپنینگ اتریوم می توان آورد وجود پول فوق‌ مشروع است که می‌تواند در مقابل تورم کم بیتکوین، تورم‌زدایی کند. این استدلال را می توان به راحتی مورد مناقشه قرار داد زیرا هم دارایی های تورمی و هم دارایی های تورم زدا هر دو دارای مزایا و معایب هستند و فقط به این دلیل که یک دارایی ممکن است تورم زدا باشد به این معنی نیست که به طور خودکار برتر است.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
اثر لیندی مسیر بالقوه را برای بیتکوین نشان می دهد.

 

توسعه بیتکوین هیچ گاه متوقف نشده است!

بیتکوین با راه‌اندازی شبکه لایتنینگ که بر محدودیت‌های بیتکوین در سرعت پایین تراکنش و TPS پایین غلبه می‌کند، گام‌های بزرگی در زمینه توسعه برداشته است.

همچنین از ارتقاء taproot در سال 2021 برخوردار شد که چندین امضا و تراکنش را به هم متصل می‌کند و تأیید تراکنش‌ها را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

Taproot در اجازه دادن به شبکه بیتکوین برای مقیاس پذیری، ارائه کارایی و حریم خصوصی بیشتر در شبکه و حتی باز کردن پتانسیل قرارداد هوشمند و عملکرد NFT که می تواند یک تغییر واقعی بازی باشد، بسیار مهم بود.

ما نمی توانیم در مورد توسعه بیتکوین بدون ذکر پروتکل Stacks (STX) صحبت کنیم که با شبکه بیتکوین کار می کند تا پتانسیل کامل آن را باز کند. بدون پرداختن به جزئیات زیاد، Stacks همان چیزی است که بسیاری از NFT ها، دیفای، برنامه ها، متاورس ها و قراردادهای هوشمند را در بیتکوین فعال می کند.

Stacks همچنین چیزی است که به شهرهایی مانند میامی این امکان را می دهد که به اولین شهری تبدیل شود که کوین خود را با استفاده از پروتکل Stacks عرضه می کند چراکه امکان فعالسازی قراردادهای هوشمند در بیتکوین وجود دارد‌.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
Stacks بالقوه بیتکوین

 

متاورس، NFTها و قراردادهای هوشمند، در بیتکوین ممکن است؟

فعالیت‌های توسعه‌دهنده و پروژه‌هایی روی پلتفرم‌های دیفای، برنامه‌های NFT و حتی متاورس در شبکه بیتکوین کار می‌کنند.

بسیاری از طرفداران بیتکوین احساس می‌کنند که زمانی که بیتکوین بتواند تمام کارهایی را که اتریوم می‌تواند انجام دهد را انجام دهد، سایر ارزهای دیجیتال به سادگی شکست خواهند خورد و از بین می‌روند؛ زیرا بیتکوین تنها توکن و شبکه مورد نیاز خواهد بود و به عقیده آنها دیر یا زود این اتفاق رخ خواهد داد.

شاید بیتکوین روزی بتواند به تمام امکانات اتریوم دست یابد اما آیا در آن روز ما از هردو استفاده خواهیم کرد؟ بیتکوین با داشتن تمام عملکردهای اتریوم مطمئنا جالب خواهد بود و احتمالاً بخش زیادی از سهم بازار را از آن خود خواهد کرد.

در این سناریو، ما معتقدیم که آنها احتمالاً در کنار هم مانند سناریوی کوکاکولا و پپسی فعالیت خواهند کرد. در این سناریو بعید است که بیتکوین بتواند به یک رقیب جدی برای اتریوم تبدیل شود و قبل از اینکه اتریوم جایگزین بیتکوین شود، همه کارکردهای مشابه را انجام دهد.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
معیارهایی که رشد ثابت بیتکوین را در بین توسعه دهندگان، رسانه های اجتماعی و فعالیت ها نشان می دهد.

 

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر که اکنون مدیر عامل بلاک است، زندگی خود را وقف آوردن پروتکل های دیفای به بیتکوین کرده است و اگر کسی بتواند این معیارها را در رسانه های اجتماعی منتشر کند قطعا اوست که با انتشار اخبار اخیر از ادغام پرداخت های بیتکوین در توییتر و آوردن شبکه لایتنینگ به CashApp این کار را انجام خواهد داد.

دیگر بازیگران کلیدی در زمینه طرفداران بیتکوین، افرادی مانند مایکل سیلر، مدیرعامل مایکرواستراتژی، Saifedean Ammous، استاد اقتصاد و نویسنده کتاب The Bitcoin Standard، و Max Keiser، کهنه‌کار سابق وال استریت هستند.

 

پذیرش بیتکوین برای افرادی که تا بحال هیچ کوینی نداشتند!

درست است که پذیرش اتریوم از پذیرش بیتکوین برای کسانی که در فضای کریپتو هستند و هر کسی که به دنبال سوله های رمزنگاری مانند دیفای، متاورس، بازی های بلاکچین و NFT است، پیشی گرفته است اما به یاد داشته باشید که افرادی که تا بحال هیچ کوینی خریداری نکرده اند بیتکوین را بسیار سریعتر از اتریوم می پذیرند.

به دنبال این نباشید که تمام شهرها مانند میامی و نیویورک توکن‌های شهری را در Stacks راه‌اندازی کنند ما شاهد تعداد فزاینده‌ای از سیاستمداران، ورزشکاران و جمعیت عمومی هستیم که درخواست می‌کنند وجوه خود را به بیتکوین پرداخت کنند.

هیچ کس در مورد پرداخت به اتریوم صحبت نمی کند. بیت کوین نهایی، “دروازه رمزنگاری” است که توده ها را وارد دنیای ارزهای دیجیتال می کند.

 

آیا در سال 2022 اتریوم جای بیتکوین را میگیرد؟
تعداد فزاینده ای از افرادی که خواهان حقوق خود در بیتکوین هستند

 

مطابق آنچه ابزارهایی جستجوی گوگل نشان می دهند، مردم در تلاشند تا درباره بیتکوین بیشتر بیاموزند، چرا که انروزه با شنیدن نام ارزهای دیجیتال نام بیتکوین در ذهن تداعی می شود.

اتریوم و هر رمزارز دیگری ( بجز دوج کوین) هنوز برای عموم مردم نسبتاً ناشناخته هستند. افراد اطراف خود را درنظر بگیرید، مادربزرگ، پدر و مادر شما تقریباً می‌دانند که چیزی به نام «بیتکوین» وجود دارد و تصوری تقریبی از چیستی آن دارند. اما این موضوع برای اتریوم صدق نمی کند.

اگر این روند ادامه پیدا کند و بیتکوین در خط مقدم درک افراد عادی از ارزهای دیجیتال باقی بماند، اتریوم کار بسیار سختی برای رسیدن به بیتکوین در پیش خواهد داشت.

 

سخن پایانی

استدلال های زیادی برای “فلیپنینگ” وجود دارد. چالش بین این دو ارز دیجیتال مانند یک مسابقه بسیار جذاب است. ما اغلب دنیای ارزهای دیجیتال را مانند یک میدان مسابقه تصور می کنیم که در آن اتریوم نسبت به رقبای خود به خط پایان نزدیک تر است، اما ماشین های سریعتر اکنون در مسیر هستند و هر کسی حدس می زند که چه کسی اول به خط پایان می رسد.

به عقیده ما مقابله بیتکوین و اتریوم نیز به همین صورت است، اما آنها در مسیرهای مختلفی رقابت می کنند که ممکن است در آینده همپوشانی داشته باشند.

این امکان وجود دارد که اتریوم در سال ۲۰۲۲ جایگزین بیتکوین شود، اما فکر می کنیم که این موضوع به شدت به پذیرش جریان اصلی رمزارزها وابسته است.

اگر نرخ پذیرش کریپتو در جهان کاهش پیدا کند و تنها کسانی که در حوزه ارزهای دیجیتال باقی مانده اند، افراد قدیمی باشند، به راحتی می توان گفت که ETH جایگزین بیتکوین در سال 2022 خواهد شد.

بسیاری از ما موافقیم که ابزار اتریوم و هر چیزی که بر روی آن ساخته می شود منجر به عبور اجتناب ناپذیر بیتکوین می شود. اگرچه همه اینها به سرعت توسعه در شبکه بیتکوین بستگی دارد و یک عامل مهمتر که باید در نظر گرفت این است که جهان با چه سرعتی رمزارز را می پذیرد.

ما باید نرخی را در نظر بگیریم که در آن “افرادی که تابحال کوین نداشتند”، موسسات، شرکت ها و افراد عادی به “علاقه مند” تبدیل شوند.

اگر این نرخ به سرعت افزایش یابد، اتریوم در کوتاه‌مدت هیچ شانسی برای فلیپنینگ نخواهد داشت و همه به سمت بیتکوین خواهند رفت‌ اگر بانک ها، مؤسسات بزرگ و 1 درصد نخبگان برتر جهان تصمیم بگیرند که که از بیتکوین استفاده کنند مبلغ سرمایه کل می تواند صدها میلیارد یا تریلیون ها دلار باشد.

به نظر ما اتریوم نمی‌تواند در این سناریو همگام شود، زیرا بسیاری از این افراد احتمالاً درک کمی از اتریوم دارند و به آن اهمیت نمی‌دهند و بیشتر بر روی BTC تمرکز خواهند کرد.

اگرچه ممکن است بسیاری از شما با آن مخالف باشید که اما بنا بر حدس و گمان این موضوع به این بستگی دارد که در کجا بیشتر سرمایه گذاری می شود؟

موسسات و نهنگ‌هایی که قصد خرید بیتکوین را دارند یا میلیاردها نفر از امثال ما که خواهان دسترسی به تمام ابزارهای اتریوم هستند.

این فلیپنینگ بستگی به این دارد که آیا برای آینده اینترنت و زیرساخت‌هایی که زندگی ما را تشکیل می‌دهند تقاضای بیشتری است، یا نیاز به یک سیستم پولی جهانی قوی‌تر و مطمئن‌تر وجود دارد و هر شبکه چقدر به دستیابی به آن روایت نهایی و نهایی نزدیک است؟

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *