سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

46 دقیقه زمان مطالعه
سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

متاورس که از آن به عنوان فراتر از واقعیت مجازی یاد می‌شود، روز به روز در حال گسترس و تبدیل شدن به یکی از مهم ترین بخش های تکنولوژی در خدمت بشر است. امروزه، مفهوم زمین مجازی، که به اندازه کافی عجیب و دور از ذهن به نظر می‌رسد، در حال تبدیل شدن به رقیبی برای سرمایه‌گذاری های فیزیکی و واقعی شده است. سرمایه گذاران سنتی و کسانی که به سرمایه گذاری در رمزارزها اعتقادی ندارند، غالباً سرمایه گذاران کریپتو را کم هوش می دانند. ما در فضای سرمایه گذاری زیر بار انتقادات و شک و تردیدهای زیادی هستیم، مثلاً این خبر را شنیده اید؟ وارن بافت (Warren Buffett) نه تنها فکر می کند بیتکوین (Bitcoin) عامل انحرافی است، بلکه به نظرش تمام بیتکوین های دنیا 25 دلار هم نمی ارزد! به یاد داشته باشید که آقای بافت سهام آمازون و مایکروسافت را هم همان اول کار واگذار کرد. اوراکل اوماها «Oracle from Omaha» نیز چندباری خطا داشته، پس بد به دل مان راه نمی­دهیم. آقای بافت همان طوری در مورد بیت کوین صحبت می کند که یک بچه دبیرستانی دلشکسته پس از یک جدایی بد در شبکه های اجتماعی، عشق سابقش را مورد عنایت قرار می دهد! سوال ما این است: وارن، بیتکوین ظالم با تو چه کرده؟ ممکن است حق با آنها باشد، شاید ما آنقدر که باید و شاید باهوش نباشیم، و روی چیز اشتباهی سرمایه گذاری کرده باشیم.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

درست زمانی که آنها فکر می‌ کردند که ما از وقتی «پول اینترنتی رنگین کمان جادویی» که «هیچ هدف یا ارزشی ندارد» را خریدیم دیوانه تر نمی‌شویم، ما سطح شیدایی را بالاتر بردیم و اکنون در سرزمین‌های افسانه‌های مجازی املاک خیالی جادویی می‌خریم. اگر دیوانگی این است، در مورد تعهد و اعتماد مضاعف مان به ملک دیجیتال (Digital Land) چه می گویید. آنچه قصد داریم در این مقاله بررسی کنیم، سرمایه گذاری زمین دیجیتال و متاورس است و به این موضوع می پردازیم که چرا این مفهوم ممکن است آنقدر که به نظر می رسد دیوانه کننده نباشد. سلب مسئولیت: این مقاله صرفاً هدف آموزشی دارد؛ بر اساس اطلاعات ارائه شده در اینجا تصمیمی برای سرمایه گذاری نگیرید.

متاورس چیست؟

این سوال در نوع خود فوق العاده است؛ چون پاسخ واحدی برای آن وجود ندارد. سوال در مورد چیستی متاورس مثل این است که بپرسیم اینترنت چیست؟ می توان این سوال را از ۱۰۰ نفر مختلف پرسید و ۱۰۰ پاسخ متفاوت دریافت کرد. نکته قابل توجه این است که متاورس صرفاً یک مکان نیست، بلکه درست مثل اینترنت، یک همکاری جهانی است. برای مثال، اینترنت به گوگل، فیس‌بوک یا آمازون محدود نمی شود و یک ماهیت واحد ندارد، بلکه یک فضای جهانی متشکل از اطلاعات است که همه به آن دسترسی و در آن مشارکت دارند.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

متاورس در حال تکامل است تا بتواند اساساً به روشی مشابه کار کند و تا همین حالا هم متاورس­های متعددی ساخته شده­اند. فیس‌بوک (متای فعلی) در حال ساخت متاورس خود است، سونی، مایکروسافت و دیزنی در حال ساخت متاورس‌های خود هستند، و متاورس هایی مانند سندباکس (Sandbox) و دیسنترالند (Decentraland) حی و حاضر هستند و پایگاه کاربری دارند. به معنای واقعی کلمه ده­ ها متاورس در راه هستند، بنابراین بنا نیست که متاورس صرفاً یک مکان باشد. لازم به ذکر است که اولین تجربه کاربری در متاورس توسط پروژه سولانا ایجاد شد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این اتفاق به مقاله پروژه سولانا پورتالز در وب سایت ما مراجعه کنید.

چه کسی یک متاورس را می سازد؟

حس شخصی ما این است که متاورس تکامل بعدی یا تکرار اینترنتی است که مدت­ هاست در حال استفاده از آن هستیم، و یک نسخه وب 3.0 از وب 2.0 فعلی یا همان اینترنت امروزی است. متاورس شانه به شانه و به صورت مسالمت آمیز در کنار وب 2 کار خواهد کرد. در نهایت، اصطلاحات “متاورس” ، “metaverseواینترنت” حتی ممکن است به جای هم و به عنوان مترادف استفاده شوند. مشابه امروزی اش اصطلاح “وب سایت” است که خیلی راحت به کار می بریم وحتی با این که فناوری اساسی­اش از قبل از HTML به HTML1، HTML2 و در نهایت  تا HTML 5 پیشروی کرده، دهه هاست که تغییری نکرده و کاربران توجه زیادی به آن نشان نمی دهند تا جایی که هنوز هم آنها را وب سایت می نامیم. تفاوت اصلی در این است که به جای دسترسی به اینترنت با رایانه و تلفن های هوشمند، از طریق فناوری واقعیت مجازی به طور تمام و کمال در این جهان های مجازی غرق خواهیم شد.

کانسنسیس خیلی روشن و ساده جان کلام را شرح می دهد:

وب ۱ (روزهای اول اینترنت) فقط قابلیت خواندن read-only داشت. وب ۲ (ایتریشن کنونی) قابلیت خواندن-نوشتن read-write دارد و همه می توانند در آن تولید محتوا کرده و یا بنویسند. وب ۳ قابلیت خواندن-نوشتن-مالکیت (read-write-own) دارد. به‌جای اینکه غول‌های فناوری مانند گوگل، یوتیوب، فیس‌بوک و غیره همه داده‌های شما را در اختیار داشته باشند، کاربر، در مدل حاکمیتی، مالک داده‌ها، محتوا و حتی بخشی از پلتفرم خود خواهد بود. وب ۳ یک لایه پولی (money layer) برای اینترنت است. وب ۳ یک لایه هویتی (identity layer) برای اینترنت است.

به اعتقاد ما همانطور که امروز مردم در راستای اهداف و شرکت های مختلف در وب سایت ها می­گردند، در آینده به جای وب‌سایت‌ها، به متاورس های مختلف خواهند رفت. برخی از متاورس ها در اختیار شرکت ها، و برخی دیگر غیرمتمرکز و متعلق به جامعه خواهند بود. همانند آنچه پیشتر در مورد افرادی مانند جی­پی مورگان (JP Morgan)، سازنده­ی اولین بانک دیجیتال در متاورس دیسنترالند (Decentraland) و زمین خریداری شده غول حسابداری پرایس­واترهاوس کوپر (Pricewaterhouse Cooper) در متاورس سندباکس (Sandbox) شاهد بودیم، این متاورس ­های غیرمتمرکز و مردمی، مکان­ هایی خواهند بود که شرکت ها و کاربران می توانند در آنجا حضور داشته و به طور برابر فروشگاه­های خود را راه ­اندازی کنند.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

این جنبش به تازگی شروع شده ­است و هم ­اکنون شاهد این هستیم که شرکت­ های بیمه، بانک ­ها، شرکت­ های بازی­ های کامپیوتری، آژانس های جدید، شرکت­ های تبلیغات و غیره، در این دنیاهای مجازی ساخت و ساز می کنند.

آیا متاورس پتانسیل رشد دارد؟

اگر شما هم مثل خیلی های دیگر معتقدید که متاورس تکامل بعدی اینترنت است، دلیل پتانسیل بی حد و حصر متاورس روشن می شود. اگر اوایل دهه ی ۹۰ از مردم می پرسیدید که اینترنت چگونه می تواند آینده را تحت تأثیر قرار داده و شکل دهد، شک دارم که کسی می توانست انقلاب امروز اینترنت را درک یا پیش بینی کند. متاورس احتمالاً در نهایت تمام وب ‌سایت های شرکتی را در خود جای خواهد داد، و همه چیزهایی که امروز به خاطرشان وارد اینترنت می شویم، در متاورس اتفاق می‌افتند. بازی، خرید، کار، تماشای تلویزیون و فیلم، بانکداری و موارد بی‌شمار دیگر به احتمال زیاد عمدتاً به صورت مجازی انجام می‌شوند. همانطور که بسیاری از ما از تغییر مرور وب سایت خود از HTML 4 به HTML 5 غافل بودیم، 4.95 میلیارد نفر روی کره زمین که امروزه از اینترنت استفاده می کنند، خواه ناخواه، سوار قطار اینترنتی به وب 3، و به احتمال زیاد، متاورس خواهند شد.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

به یاد داشته باشید که پذیرش اینترنتی به یکباره اتفاق نیفتاده است، این تراوش کاربران بود، که به یک جریان، و سپس به یک موج تبدیل شد. به احتمال زیاد پذیرش متاورس هم مسیر مشابهی را دنبال خواهد کرد. اگر می توانستید به دهه ۹۰ بازگشته و بخشی از اینترنت را “از آن خود کنید”، این کار را نمی کردید؟ بسیاری سرمایه‌گذاری در متاورس را راهی برای تملک بخشی از زیرساخت‌های آینده می‌دانند که جزء بزرگی از زندگی روزمره ما را تشکیل خواهد داد. این عقیده که ما بخش اعظم وقت خود را در یک متاورس سپری خواهیم کرد، توسط بسیاری مانند مایکروسافت (Microsoft) و متای فیسبوک (Facebook’s Meta) تکرار شده است.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

در حالی که یک متاورس تمامیت خواه که توسط زاکربرگ به عنوان قاضی، هیئت منصفه و جلاد آن اداره می‌شود، خیلی از ما را زهره ترک می کند، ویدیوی آن‌ها در مورد متاورس که همه ما را در حال استراحت و معاشرت، چت کردن، بازی، کار، و غیره، در متاورس نشان می دهد، به نظر ما تصویر بسیار خوبی از یک متاورس به دست می دهد. اما پیشنهاد ما این است که از متاورسی استفاده کنیم که توسط غول‌های فناوری هراس آفرین و تشنه داده کنترل نمی‌شود. عجیب است که حتی مک‌دونالد (Mcdonald’s)، چیپوتل (Chipotle) و وندی (Wendy’s) هم رستوران‌های مجازی خود را در متاورس راه‌اندازی کرده‌اند، بنابراین بله، متاورس در خور توجه است.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

هر کسی با یک اتصال اینترنتی ساده به متاورس دسترسی خواهد داشت. این امر دروازه ی یک پایگاه جهانی مشتری ها و مراجعین بالقوه را به روی شرکت ها باز می کند که دردسرهای لجستیکی و هزینه های سربار ناشی از گسترش فیزیکی کسب و کار در کشورهای دیگر را هم ندارد. همکاری می‌تواند در سطوحی وجود داشته و رشد کند که قبلاً امکان‌پذیر نبوده، و نوآوری بی حد و حصری را ایجاد ‌کند که امروز حتی در مخیله مان هم نمی گنجد. تصور کنید چیزهایی در یک دنیای مجازی امکان پذیر خواهد بود که محدودیت های فیزیکی دنیای واقعی روی آنها بی اثر است.

در ادامه چند دلیل و مدرک می آوریم: -سندباکس لند (Sandbox LAND) در سال 2021 بیش از 15000 درصد رشد کرد. -اعتقاد بر این است که متاورس (Metaverse) روزی به یک صنعت چند تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد. -در سال 2021 به طور متوسط روزانه 180 معامله زمین / ملک برای سندباکس انجام شد، که به نوعی یک دارایی نقد در بازار املاک و مستغلات محسوب می شود! -شرکت ها و موسسات میلیاردها دلار در متاورس سرمایه گذاری می کنند. -فروش چهار پلتفرم بزرگ متاورس در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رسید و انتظار می رود این میزان در سال جاری به ۱ میلیارد دلار برسد.

-تنها حدود ۲۵۰۰۰ کیف پول رمزنگاری (crypto wallets) جداگانه وجود دارد که دارایی های مستغلات متاورس را در خود جای داده اند، بنابراین ما اصلاً دیر نکرده ایم. کاملاً واضح است که چرا میلیاردها دلار برای سرمایه‌گذاری و توسعه ی متاورس (metaverse) سرازیر شده است، زیرا احتمالاً در آینده نزدیک همه ی ما در این مکان دور هم جمع می شویم. فکر کنید هر ساعتی که اکنون به صفحه‌های نمایش خیره می‌شویم، احتمالاً به طور مستقیم به زمان سپری شده در متاورس تبدیل خواهد شد. اما زمین دیجیتال به طور خاص چیست و چه چیزی آن را تا این حد جذاب می کند؟

زمین های متاورس چیست؟

املاک و مستغلات متاورس قطعه هایی از زمین یا دارایی حاضر در دنیای مجازی هستند. به زبان ساده، آنها پیکسل‌هایی از زمین هستند که چشم‌انداز وسیع‌تری را تشکیل می‌دهند و با اتصال یک کیف پول رمزنگاری‌شده و دسترسی به اینترنت از طریق یک دستگاه، قابل خریداری و تملک هستند. زمین دیجیتال چیزی فراتر از تصاویر دیجیتالی است زیرا قابل برنامه ریزی هستند. کاربران می توانند آن ها را هر طور که می خواهند طراحی کرده و در آن وقت بگذرانند. به آن مانند ماینکرفت (Minecraft) فکر کنید، اما تفاوت اصلی این است که شما واقعاً مالک اقلام خود هستید، می توانید آنها را به خارج از دنیای مجازی منتقل کرده و به ارزش پول واقعی بفروشید.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

یک تصور غلط رایج در مورد املاک مجازی این است که برای وارد شدن به حیطه ی آن به مهارت های فنی نیاز است، ولی این در مورد اکثر متاورس ها صادق نیست.  متاورس های محبوبی مانند دیسنترالند (Decentraland) دارای یک رابط بصری کشیدن و رها کردن هستند که در آن کاربران می توانند هر آنچه را که دوست دارند بدون نیاز به مهارت کدنویسی ایجاد کنند. با ظهور متاورس، که مورد توجه سرمایه گذاران، شرکت ها و خرده فروش ها قرار گرفته، انتظار می رود صنعت املاک دیجیتال رشد کند. بازار املاک مجازی در سال ۲۰۲۱ پس از تغییر نام فیسبوک (Facebook) به متا (Meta) و اعلام تمرکز بر ایجاد یک متاورس، رونق گرفت. با افزایش محبوبیت در متاورس ها، پیش بینی می شود که املاک مجازی از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۸ دارای یک CAGR   31.2 درصدی باشد.

چه چیزی به زمین های دیجیتال ارزش می دهد؟

ممکن است از خود بپرسید که چرا کسی باید به سرمایه گذاری در زمین دیجیتال تمایل داشته باشد، زیرا تصورش هم عجیب است. از این گذشته، شما نمی توانید روی آن زمین دیجیتال ساخت و ساز فیزیکی داشته باشید، نمی توانید به طور فیزیکی روی آن زندگی کنید، و حتی ممکن است به ذهن تان خطور کند که چیز کمیابی هم نیست.   سیاره زمین اراضی محدودی دارد، همین امر زمین را در برخی مناطق ارزشمند می کند. یک انتقاد شایع علیه زمین مجازی این است که ما می توانیم جهان های مجازی بی شماری را با زمین مجازی بی حد و حصر ایجاد کنیم.

ما می‌توانیم آنقدر زمین مجازی ایجاد کنیم که امکان دسترسی آزاد به زمین به قدر دلخواه برای همه مردم روی این سیاره فراهم شده و موجب کاهش دائمی ارزش ملک دیجیتال شود. هر کس که اندکی شم اقتصادی داشته باشد فوراً متوجه می شود که چرا سرمایه گذاری روی چیزی با عرضه ی بی حد و حصر ایده ی خوبی نیست. این یکی از قوی‌ترین روایت‌های بیتکوین در مورد ارز فیات (fiat currency) است، زیرا همانطور که از زمان پاندمی شاهد آن بودیم، هیچ چیزی مانع از ایجاد پول جدید توسط فدرال رزرو (FED) نمی‌شود. عرضه ی محدود ارز دیجیتال یکی از دلایلی است که بسیاری از مردم معتقدند که باید یک استاندارد بیتکوین وجود داشته باشد و اینکه بیتکوین می تواند به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

توانایی ایجاد یک منبع بی پایان از زمین دیجیتال یک نگرانی کاملاً به جا و یکی از عواملی است که سرمایه گذاری متاورس را ریسکی می کند. یک سرمایه‌گذاری خوب متاورس به محبوبیت/پذیرش متاورس و چیزی که به عنوان اثر شبکه (network effect)  معروف است، ختم می‌شود. با در نظر گرفتن فیس بوک به عنوان یک نمونه ی خوب، تأثیر شگرف شبکه بر سایت های رسانه های اجتماعی را شاهد هستیم. با هر کس که صحبت می کنی انگار از فیس بوک و امپراطور زاکربرگ متنفر است، اما هنوز همه از آن استفاده می کنند. چرا؟ ساده است، چون همه از قبل آنجا حاضر هستند. ا

گر همه دوستان، خانواده و برندهای مورد علاقه تان در فیس بوک حضور دارند، هر چقدر هم که از آن متنفر باشید، گزینه جایگزین چیست؟ می‌توانید بروید و سایت خود را راه‌اندازی کنید، یا یک سایت رسانه اجتماعی جایگزین پیدا کنید، اما اگر کسی شما را در آن دنبال نکند، لطفی نخواهد داشت و خیلی دلگیرکننده است که تنها فردی باشید که از یک رسانه اجتماعی متفاوت استفاده می ‌کند. تسلط متاورس همان اصول اثر شبکه را در صحنه خواهد داشت.

در حال حاضر دو متاورس بزرگ از نظر کاربران فعال، سندباکس (Sandbox) و دیسنترالند (Decentraland) هستند. هر دوی این متاورس ها دارای عرضه ی محدودی از زمین هستند که به آن ارزش می دهد. در واقع، قطعات زمین در دیسنترالند به قیمت میلیون ها دلار فروخته شده است که شگفت آور است! چه کسی فکرش را می‌کرد که زمین دیجیتال با ارزشی بیش از زمین فیزیکی فروخته شود؟ البته همین که به بخش های بعدی برسیم، خواهید دید که چرا آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می رسد دور از عقل نیست.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

همانطور که اشاره شد، زمین های محدودی در متاورس هایی چون دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) وجود دارد. همان طور یک قطعه زمین در جایی مثل نیویورک به طور قابل توجهی گران تر از زمین های جنگلی در ناکجاآباد است، این متاورس ها نیز دارای قطعات زمینی هستند که به خاطر قرار گرفتن در مکان های مطلوب تری نسبت به سایرین، گران تر هستند. در تصویر یک نقشه ی حرارتی نمایش داده شده که هزینه زمین در Sandbox را نشان می‌دهد، و حاکی از این است که قطعات مرکزی‌تر مطلوب‌تر بوده و بنابراین ارزش بالاتری دارند:

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

اسنوپ داگ یکی از سلبریتی‌های برجسته ای است که پرچمش را در متاورس افراشته است. قطعه زمین کنار عمارت او در سندباکس، نه اینکه ویژگی خاصی داشته باشد، بلکه فقط به خاطر این که در مجاورت ملک اسنوپ داگ بود، به قیمت 500 هزار دلار فروخته شد. بنابراین، اگر باز نگرانی در مورد این که می‌توانیم دیسنترالند (Decentraland) یا سندباکس (Sandbox) دیگری بسازیم و جهان‌های مجازی بیشتری ایجاد کنیم ایجاد شد، اثر قدرتمند شبکه به میان می آید؛ چون تنها یک اسنوپ داگ و تنها یک سریال تلویزیونی وجود دارد: The Walking Dead، و آنها تصمیم گرفتند در سندباکس (Sandbox) بچرخند. در حال حاضر هزاران کاربر به همراه سامسونگ(Samsung) ، جی پی مورگان (JP Morgan) ، وگاس سیتیVegas City) (و غول بازی آتاری (Atari) در دیسنترالند (Decentraland) حاضر هستند. بله، ما می‌توانیم دنیای دیگری بسازیم، اما ما می‌خواهیم در دیسنترالند (Decentraland) بچرخیم و آتاری بازی کنیم.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

اگر همه دوستان تان در یک متاورس باشند، و برندهای بزرگ بازی و شرکت های سرگرمی، همراه با رویدادهای ورزشی و شرکت های مد که به آنها اهمیت می دهید هم در یک متاورس باشند، آن اثر شبکه احتمال وجود متاورس های جدیدی را کم می کند که فاقد عوامل تنزل قیمت یک زمین متعلق به یک پروژه متاورس بلوچیپ که قبلاً به خوبی تثبیت شده هستند. عرضه و تقاضا عواملی هستند که در ارزش زمین در اکوسیستم یک متاورس نیز نقش دارند، اما در نهایت این پذیرش، محبوبیت و اثرات شبکه (البته همراه با قابلیت استفاده) هستند که به یک متاورس ارزش بخشیده و برای آن نسبت به متاورس های رقیب تقاضا ایجاد می کنند.  اینها عوامل اصلی هستند که می بایست در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا سرمایه گذاری روی زمین دیجیتال مناسب رشد و ترقی است یا نه، لحاظ شوند.

زمین دیجیتال در مقایسه با زمین فیزیکی

توضیح اینکه چرا کسی ممکن است املاک و مستغلات دیجیتال را به املاک فیزیکی ترجیح دهد، به کسی که در دارایی های فیزیکی و سرمایه گذاری سنتی استخوان ترکانده، سخت است و ما کاملاً درک می کنیم. ما قصد داریم از تجربیات خودمان در اینجا استفاده کنیم و برای هر کسی که به ارز دیجیتال علاقه مند است اما هنوز به درک ارزش زمین دیجیتال واقف نشده مقایسه ای انجام دهیم، زیرا می توان با مقایسه زمین دیجیتال با زمین فیزیکی شباهت هایی را ترسیم کرد. ما می توانیم بیتکوین را با پول نقد فیزیکی یا طلا مقایسه کنیم.

هدف مالی اصلی خیلی از افراد در دنیا داشتن خانه ای بدون بدهی است؛ هدفی که ما هم با آن موافقیم، زیرا احتمالا بهترین سناریو برای اکثر مردم است. تصور کنید که اگر لزومی به پرداخت اجاره یا وام مسکن نبود، چقدر درآمد اضافی در اختیار می داشتید. خرید خانه در مقابل اجاره ی خانه موضوعی است که ما در گذشته به طور طولانی در مورد آن تحقیق کرده ایم و برای همه سیاه یا سفید نیست. به عنوان مثال، آیا می دانستید که در آلمان و سوئیس اجاره ی ملک از مالکیت آن مطلوب تر است؟

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

می توان استدلال کرد که املاک و مستغلات پرهزینه و پرخرج است و همیشه سرمایه گذاری خوبی نیست. در بسیاری از کشورها، املاک و مستغلات به اندازه سایر دارایی ها ارزش گذاری نمی شود، و از زمان سقوط مالی سال ۲۰۰۸، املاک و مستغلات به طور پیوسته در برخی کشورها تنزل پیدا کرده است. در بسیاری از نقاط جهان، سرمایه گذاران بهتر است پول خود را خرج صندوق سرمایه گذاری شاخصی کنند تا خرید خانه، اما الان جای این بحث ها نیست.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

ما به شخصه، ایده داشتن املاک و مستغلات فیزیکی را دوست داریم، دارایی ملموسی که بتوانیم در آن زندگی و روی آن ساخت و ساز کنیم، و وقتی دنیا را آب می برد، بدانم که سقفی بالای سرم داریم. ما می خواهیم قبل از سرمایه گذاری پرریسک در املاک دیجیتالی، یک خانه فیزیکی برای امنیت، و نه لزوماً به عنوان سرمایه، داشته باشیم. البته جهت شفاف سازی و این که خدای نکرده ریاکاری نکرده باشیم، باید بگوییم ما در واقع ملک و زمین دیجیتال دارم، اما هیچ ملک فیزیکی ندارم؛ چیزی که ما به دنبال تغییر آن هستیم. پس این طور شد که وقتی دیدم نمی توانم یک خانه ی واقعی بخرم، تصمیم گرفتم زمین مجازی بخرم و کاری را که در پروژه‌های بلاکتوپیا (Bloktopia) و دیگر پروژه‌هایی که از آن‌ها مقداری درآمد غیرفعال ماهانه دارم تکرار کنم (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهم).

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

در دسترس بودن یک امتیاز بزرگ است که دارایی فیزیکی را از دارایی مجازی تفکیک می کند. برای بسیاری از ما، گرفتن وام مسکن یا خرید ملک می تواند به دلایل متعدد میسر نباشد. هنگام انتخاب زمین مجازی موانع به مراتب کمتری وجود دارد و اساساً هر کسی که اینترنت و سرمایه داشته باشد می تواند این کار را انجام دهد. اگر بتوانید فرصت‌های خوب را به موقع دریابید، می بینید که کسری از هزینه املاک فیزیکی و نرخ بازگشت سرمایه  (ROI) در فروش زمین دیجیتال، بازار فیزیکی املاک و مستغلات را از میدان به در کرده است. برخی از این قطعات زمین به قیمت چند دلار خریداری شد و بعداً به قیمت میلیون ها دلار فروخته شد؛ چیزی که در عرصه فیزیکی شاهد آن نیستیم. اگر با بیتکوین موافق هستید، به احتمال زیاد به دلائل زیر متوجه برتری ارز دیجیتال نسبت به پول فیات و طلا می شوید:

*بیتکوین از فیات بادوام تر است. *بیتکوین از فیات یا طلا قابل حمل تر است. *بیتکوین از طلا بخش پذیرتر است. *بیتکوین یکنواخت است. *بیتکوین از فیات یا طلا کمیاب تر است. *بیتکوین از فیات امن تر است. *بر خلاف طلا و فیات، ارز دیجیتال را می توان تقریباً بلافاصله با هزینه بسیار کم به هر نقطه از جهان منتقل کرد.

مقایسه ی این موارد در مورد زمین دیجیتال در مقابل زمین فیزیکی هم صدق می کند: زمین دیجیتال بادوام تر از زمین فیزیکی است – املاک و مستغلات دیجیتال در معرض خطراتی که اموال فیزیکی را تهدید می کنند نیستند. نیازی به نگرانی در مورد سیل، زلزله یا فرسودگی طبیعی و همچنین هزینه های نگهداری و تعمیر نیست. زمین دیجیتال به نسبت زمین فیزیکی قابل انتقال تر است – مادامی که به اینترنت متصل باشید، می توان به املاک و مستغلات مجازی در هر نقطه از جهان دسترسی داشت و از آن استفاده کرد. همچنین، با سازگاری متقابل با NFT ها، اگر جایی که خانه ی دیجیتال تان ساخته شده است را دوست ندارید، می توانید آن را برداشته و در جای دیگری، حتی روزی بین متاورس ها، بگنجانید.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

تصور کنید که از آپارتمان خود در نیویورک خسته شده اید، یا محله تان خوب نیست، خیلی خوب می شد اگر می توانستید خانه خود را با تمام وسایلش جمع آوری کرده و به کشور یا شهر دیگری منتقل کنید. این کار از نظر تئوری با زمین دیجیتال امکان پذیر خواهد بود. شما همچنین می توانید املاک دیجیتال خود را تقریباً بلافاصله به هر کسی در هر نقطه از جهان بفروشید یا انتقال دهید. محدودیت مرزی در مورد املاک مجازی وجود ندارد. زمین دیجیتالی بخش پذیرتر است – با NFT های تقسیم شده، گروه هایی از سرمایه گذاران می توانند هزینه ها را به اشتراک گذاشته و با مالکیت مشترک زمین و املاک بسیار کارآمدتر و مقیاس پذیرتر از صنعت سنتی املاک، بدون بانک های مزاحم و حقوق مالکیت /مقررات سند مالکیت وارد کار شوند. هیچ چیز مانع عقد قرارداد با گروهی از دوستان یا خانواده و وارد شدن به یک سرمایه گذاری مشترک در املاک و مستغلات دیجیتال نمی شود. به‌علاوه، با قراردادهای هوشمند، همه این کارها را می‌توان به روشی غیرقابل اعتماد و بدون مجوز انجام داد، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد مشکوک بودن یا بیرون رفتن افراد از معامله نخواهد بود.

در دنیای واقعی، قوانین و مقرراتی وجود دارد که تعیین می‌کند چند نام می‌تواند در وام مسکن یا در سند ملک باشد که می تواند بار و مانع ایجاد کند. بلاکچین (Blockchain) اغلب این واسطه ها را که قوانین قراردادی را اجرا می کنند حذف کرده و سیستمی آزادتر و برابرتر ایجاد می کند. در املاک و مستغلات دیجیتال نیز همان اصول کمیابی املاک فیزیکی می تواند حاکم باشد – همانطور که گفته شد، درست مانند دنیای واقعی ، در برخی از این متاورس ها، زمین های محدودی وجود دارد.  در حالی که یک استدلال معتبر این است که ما می‌توانیم به طور مداوم جهان‌های مجازی بیشتری ایجاد کنیم، ولی اگر املاک و مستغلات برتر را در مکان‌های درجه یک متاورس بخواهید، همچنان ارزش محرکه کمیابی وجود خواهد داشت. فقط محض سرگرمی، در ادامه نموداری را ارائه می دهیم که نشان می دهد کدام عوامل قابل قیاس با دارایی دیجیتال، ارزش دارایی از دیدگاه سنتی را هدایت می کنند:

چگونه روی زمین دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

یکی از انقلابی‌ترین ویژگی‌های دنیای متاورس و زمین دیجیتال این است که می‌توان جهان‌های مجازی را بدون محدودیت‌ها یا موانع حاضر در دنیای فیزیکی ایجاد کرد. نیازی به پایبندی به عواملی چون گرانش، ترمودینامیک و فیزیک نیست، به عبارت دیگر تنها محدودیت، تخیل انسان است. مسلماً، ما قوی ترین قوه ی تخیل را روی کره ی زمین نداریم، و مطمئن هستیم که شما می توانید ایده های خلاقانه و مبتکرانه تری نسبت به ما داشته باشید، اما آن چه باعث شد چشمانمان روی احتمالات زیبایی مضحک متاورس باز شود، در جریان اجلاس مجازی کاردانو ۲۰۲۱ اتفاق افتاد.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

این رویداد در پشت یک لاکپشت غول پیکر، احاطه شده با جزایر شناور اتفاق افتاد که بسیار جالب است. در تملک زمین فیزیکی، مشکلات زیادی وجود دارد که موانع دلال ها، اسناد و مدارکی که باید منتقل شوند، منافع مالی طرفین، و تشریفات بی‌پایانی که به شما دیکته می‌کند که چه کاری می‌توانید و چه نمی‌توانید با دارایی «خود» انجام دهید از جمله ی آنها هستند. با تصادفی بودن یک همکاری جهانی از تخیلات عاری از محدودیت های یک جمعیت جهانی ، ما حتی نمی‌توانیم تصور کنیم که شکل کامل متاورس چگونه خواهد بود. برخی از متاورس ها انگار که از کتاب مصور دکتر زوس بیرون آمده باشند یک میلیون بار تکثیر می شوند.

از همین تخیل می توان برای کشف راه های بی پایان کسب درآمد از املاک مجازی، بهره برد. آیا یک خانه ی زیر آب به سبک موریس اشر با دلفین های دوست داشتنی می خواهید؟ شاید با در نظر گرفتن یک هزینه ی ورودی اندک برای بازدید کنندگان، از پس این کار برآیید. ما قبلاً کنسرت های مجازی از افرادی مانند پست مالون را دیده بودیم که با پیکاچو روی صحنه رفتند. آریانا گرانده، د ویکند، جاستین بیبر و اسنوپ داگ نیز در سالن های واقعیت مجازی اجرا داشته اند.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

اگر یک قطعه زمین به اندازه کافی بزرگ دارید، می توانید آن را برای این قبیل کنسرت ها ، مسابقات ورزشی، کنفرانس های مجازی، ساخت سالن های سینمای مجازی، پاساژها، سالن های بولینگ و کازینو، اجاره دهید! تبلیغات نیز در دنیای متاورس بسیار اهمیت دارد. به این فکر کنید که همه تبلیغاتی که امروزه در اینترنت وجود دارد می بایست برای خود در متاورس جایی پیدا کنند. اگر صاحب زمینی هستید که احتمال می رود شاهد ترافیک بالایی باشد، آژانس‌های تبلیغاتی و بازاریابی هزینه ی زیادی پرداخت می کنند تا فرصت پیدا کنند نام تجاری خود را در محل شما قرار دهند. یکی از روش‌های رایجی که ما برای کسب درآمد ماهانه از متاورس به کار بسته ایم، اجاره املاک و مستغلات به شرکت‌هایی است که می‌خواهند برندشان در متاورس دیده شود. برای ما، این در بلاکتوپیا (Bloktopia) اتفاق می افتد.

این کار مانند اجاره دادن فضای اداری به مستاجران در یک ساختمان فیزیکی عمل می کند. درآمد دیگر متاورس از سرمایه گذاری و اجاره NFT های گیم فای (GameFi) به بازیکنان در سراسر جهان است، بنابراین چند راه مختلف برای سرمایه گذاری در این فضا وجود دارد. مادامی که یک قطعه زمین در یک متاورس منطقه دارید که مردم مایل به بازدید از آن هستند، واقعاً حد و مرزی برای تعیین راه‌های مختلف کسب درآمد از آن وجود نخواهد داشت. یا برای یک رویکرد منفعل، بسیاری از سرمایه‌گذاران به سادگی دست به خرید و فروش زمین دیجیتال می زنند، زیرا اغلب می‌توان آن را خریداری کرده و بعداً با سود بیشتر به فروش رساند.

زمین های متاورس را از کجا بخریم؟

این سوال به جایی است که همه می خواهند جواب آن را بدانند، اینطور نیست؟ حقیقت این است که هیچ کس علم غیب ندارد و هیچ کس نمی داند که کدام متاورس موفق خواهد شد و کدام یک شکست خواهد خورد، و ما حتی نمی دانیم که آیا املاک مجازی اصلاً سرمایه گذاری خوبی است یا نه؛ به همین خاطر است که سرمایه گذاری ریسکی و مخاطره آمیزی محسوب می شود.   ممکن است همه ی ما ده سال دیگر به گذشته نگاه کنیم و بگوییم «یادش بخیر انقدر احمق بودیم که زمین مجازی بخریم!». سپس در انبوهی از بینی بیبی ها  (Beanie Babies) و پاگ ها (Pogs) که فکر می کردیم روزی ارزش پیدا می کنند اشک بریزیم.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

هنگام ارزیابی پتانسیل سرمایه گذاری متاورس، مانند هر سرمایه گذاری پرخطر دیگری، اولین چیزی که باید از خود بپرسید این است که آیا به اندازه کافی پول “قابل تصرف” برای سرمایه گذاری متاورس دارید یا خیر. هر پولی که به دارایی‌های پرریسکی مانند رمزارزها اختصاص می یابد، باید پولی باشد که با از دست دادن آن متحمل ضرر و زیان نشوید، ازین رو، تقریباً همه مشاوران مالی و شخصیت‌های معتبر ارز دیجیتال همین را به شما خواهند گفت.

اگر در زندگی مان افرادی از نظر مالی به ما وابسته بودند، از خودمان خانه نداشتیم و هر ماه از نظر مالی در مضیقه بودیم، پروژه های متاورس آخرین چیزی بود که روی آن سرمایه گذاری می کردیم. اگر تصمیم دارید وارد سرمایه گذاری در متاورس شوید، روش‌های سنتی ارزش‌گذاری املاک باید در تصمیم سرمایه‌گذاری شما لحاظ شوند. این روش ها به این قرار هستند:   موقعیت مکانی: صاحبان زمین در همسایگی شما چه کسانی هستند؟ زمانی که برندهای بزرگی مانند آتاری، سامسونگ و آدیداس در سندباکس (Sandbox) مغازه خود را راه اندازی کردند، صاحبان اراضی همسایه شان سود زیادی کردند. آیا زمین در موقعیت مکانی مطلوبی قرار دارد تا بتوانید بعداً از فروش آن سود کنید؟ اثر شبکه ای: آیا جاذبه‌ها، برندها و نام‌های بزرگ به میزان کافی در متاورس شما یافت می شود تا به تعامل و جذب مداوم کاربران کمک کند؟ هزینه: مانند هر سرمایه گذاری دیگری، خرید و فروش زمان های خوب و بد دارد.

بسیاری از سرمایه گذاران مجازی املاک و مستغلات در اوج شیدایی متاورس ۲۰۲۱ خرید خود را انجام دادند و فقط شاهد این بودند که ارزش املاک شان به میزان قابل توجهی، بعضاً تا ۷۰ درصد یا بیشتر، کاهش یافت. توانایی کسب درآمد: هر چه عوامل بیشتری باعث ایجاد ترافیک در منطقه شما شود، توانایی شما را برای کسب درآمد از ملک و راه اندازی جریان های درآمد اضافی، یا به زبان ساده، ارتقاء ارزش سرمایه گذاری تان، افزایش می دهد. چه مدت مایل به نگهداری هستید: بسیاری سرمایه گذاری متاورس را بلندمدت با چشم انداز ۵ تا ۱۰ ساله می دانند.

اکثر فعالیت های فروش املاک متاورس در دو نام برتر در فضا، دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) انجام می شود. اینها ایمن‌ترین نمایش های سرمایه‌گذاری متاورس «بلو چیپ» (Blue chip) محسوب می‌شوند. نام‌های دیگری که روز به روز محبوب تر می شوند، مواردی مانند فضای سامنیوم (Somnium Space)، استار اطلس (Star Atlas)، کریپتو ووکسلز (Cryptovoxels)، بیگ تایم (Big Time)، بلاکتوپیا (Bloktopia)، و متاورس پاویا (Pavia) با قدرت کاردانو Cardano، همراه با بسیاری دیگر از نمونه‌های فوق‌العاده در خط لوله (pipe line) هستند.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

سندباکس (Sandbox) پیشرو است و تقریباً 62٪ از کل بازار املاک متاورس را در اختیار دارد. در طول رونق زمین مجازی در سال 2021، یک قطعه زمین کوچک در سندباکس به طور متوسط 11000 دلار قیمت داشت، در حالی که قطعات گران تر قیمت شش رقمی داشتند. با فروکش کردن هیاهوها، سندباکس لند (Sandbox LAND) اکنون با قیمت متوسط 3100 دلار به فروش می رسد.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

وضعیت ارقام برای دیسنترالند (Decentraland) هم به همین شکل است و میانگین قیمت یک قطعه زمین کوچک کمی بیش از 3000 دلار است، در حالی که قیمت برخی از املاک گران تر اخیراً 182000 دلار رسیده است. این وضعیت با توجه به اینکه قیمت اولیه ی زمین پیشنهادی حدود 20 دلار بود، بد نیست. توانایی تبدیل بیست دلار به شش رقم یکی از محرک‌های هیجان‌انگیز سرمایه‌گذاری در زمین متاورس برای کسانی است که به اندازه کافی خوش شانس هستند که زودتر بازی شده و برگ های برنده را انتخاب کنند.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

در حالی که سرمایه گذاری ممکن است برای بسیاری ارزش ریسک را داشته باشد، به نظر ما جار و جنجال در مورد متاورس می تواند قضاوت منطقی بسیاری را در این فضا تحت تأثیر قرار دهد، زیرا بسیاری ممکن است در مورد آن دچار اضطراب شوند.  همچنین این سؤال وجود دارد که آیا سود متاورس بار دیگر به اوج موفقیتش در سال 2021 خواهد رسید یا خیر، زیرا علاقه به کل فضای NFT، کریپتو و متاورس در سال 2022 کاهش یافته است.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

 

چگونه در املاک مجازی سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در املاک مجازی بسیار ساده تر از املاک فیزیکی است و در عرض چند دقیقه انجام می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است: *یک کیف پول دیجیتال مانند متامسک (Metamask) راه اندازی کنید. (شما می‌توانید آموزش راه اندازی کیف پول متامسک را از مقاله موجود در سایت ما مطالعه کنید.) *در مورد پلتفرم متاورسی که می‌خواهید در آن شرکت کنید تصمیم بگیرید، DYOR و مکان و شرکت‌کنندگانی در حال حاضر آنجا هستند را در نظر بگیرید. شما نمی خواهید یک متاورس با جمعیت یک نفر را خریداری کنید. *به یک بازار NFT دسترسی داشته باشید که در آن زمین به فروش می رود *کیف پول خود را به بازار NFT متصل کنید، آن را با ارز مورد نیاز برای خرید پر کنید و دکمه خرید را فشار دهید.

سرمایه گذاری در زمین های دیجیتال متاورس

*دریافت مظنه، پیش تایید، تکمیل فرم درخواست، پرداخت مبلغ به مشاور املاک، بررسی و ارزیابی اموال، پرداخت هزینه های حقوقی، انتقال سند و مالکیت زمین، امور بانکی، هفته ها و شاید ماه ها انتظار برای انجام تمام کارهای اداری و… اوه صبر کنید، نه، این ها در مورد ملک فیزیکی است. مهم نیست، به مرحله چهار برگردید و کار تمام است! سپس، البته، هر زمان که نقشه ی زمین در اختیارتان قرار گرفت، می توانید بنشینید و آن را نگه دارید یا وقتی دلتان رضا داد، روی آن ساخت و ساز کنید.

جمع بندی

متاورس مفهوم بسیار هیجان انگیزی است زیرا پدیده ی جدیدی است که قادر به درک کامل پتانسیل یا ماهیت نامحدود آن نیستیم. اما مانند هر انقلاب و تکامل فناوری جدیدی، این نوع سرمایه گذاری هم ریسک بالایی دارد. با توسعه و ساخت و ساز بسیار زیادی که در این فضا اتفاق می افتد و تب و تاب همه برای این که بخشی از یک صنعت چند تریلیون دلاری بالقوه باشند، این اطمینان تقریباً وجود دارد که بسیاری از پروژه ها موفق نخواهند شد و لایه دیگری از ریسک را به سرمایه گذاران اضافه می کند.

همانطور که بیش از ۹۰ درصد شرکت‌های اینترنتی اولیه شکست خوردند، بسیاری از شرکت‌های متاورس و ارزهای دیجیتال نیز احتمالاً به همین سرنوشت دچار خواهند شد. برای سرمایه‌گذارانی که تاب تحمل ریسک و نوسانات را دارند، متاورس و سرمایه‌گذاری زمین دیجیتال فرصت‌های بیشتری را برای جریان‌های درآمد، درآمدزایی و پتانسیل بازگشت سرمایه بالاتر نسبت به آنچه در املاک و مستغلات فیزیکی موجود است، فراهم می کند. همچنین می‌توان این کار را بسیار کارآمدتر از سرمایه‌گذاری فیزیکی در املاک و مستغلات ، و به‌جای انبوهی از کاغذبازی‌ها، بوروکراسی شدید و واسطه‌ها، و فرآیندی که ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول کشیده و بیش از حد پیچیده شود، با کلیک روی یک دکمه در چند دقیقه انجام داد.

اگر فردی هستید که تمام زندگی‌تان به صورت آنلاین سپری می‌شود، افزایش حضور مجازی و سرمایه‌گذاری در زمین متاورس می‌تواند گام منطقی بعدی باشد. اما برای بسیاری از کسانی که هنوز می‌خواهند در «زندگی واقعی» شرکت کنند و کارهایی مانند تشکیل خانواده انجام دهند، دوستانی برای باربیکیوهای یکشنبه چیزهایی از این قبیل داشته باشند، به خصوص اگر دارایی فیزیکی و پایدار برای بازی ماجراجویی واقعی خود نداشته باشند، هزینه ی هزاران دلار در املاک مجازی و صرف ساعت‌ها وقت آنلاین برای مدیریت سرمایه گذاری دیجیتال خود، بهترین گزینه ی ممکن نیست.

مااز طرفداران پر و پا قرص آن برنامه‌ها و کتاب‌های تلویزیونی پسا آخرالزمانی و با مضمون زامبی‌ها هستیم، و با تماشای آنها اغلب مال اندوزی‌مان در زندگی را زیر سوال می بریم. در مورد امنیت و ایمنی خود جسمانی تان حرف برای گفتن زیاد است. اگر فرداروزی در همه جهنم ها باز شود و زامبی ها، ارتش های مهاجم، دزدان دریایی، راهزنان یا دزدان دریایی زامبی به شهر بیایند، مطمئن هستیم که ارزهای دیجیتال و NFT هایمان به احتمال زیاد چندان محافظتی از ما به عمل نمی آورند. نمی توان در یک خانه ی مجازی پناه گرفت، بنابراین حس غالب ما این است که قبل از رفتن به سرزمین‌های افسانه‌ای فضای مجازی، بهتر است ابتدا به زندگی فیزیکی‌تان سر و سامان دهید. همیشه خوب است که یک برنامه عقب‌نشینی در چنته داشته باشید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *