آیا ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) قابل ردیابی است؟

15 دقیقه زمان مطالعه

آیا ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) قابل ردیابی است؟

در دنیای امروزه بیت کوین (BTC) یکی از مهمترین و با ارزشترین ارز دیجیتال در دنیا شناخته می شود. در واقع بیت کوین (BTC) اولین ارز رمزنگاری‌ شده‌ ای است که به دنیا معرفی شد.

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در تمام دنیا و مخاطبان و خریداران ارزهای دیجیتال از آنجا که مبالغ زیادی را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین پرداخت می‌کنند، شفاف سازی و اطلاع رسانی بخش های ذی ربط و بخش‌هایی مانند صرافی آنلاین ارز دیجیتال، از جمله موارد مهم و ضروری محسوب می‌ شود.

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به صورت مداوم اخبارهای مرتبط با بیت کوین (BTC) ، خرید بیت کوین (BTC)، فروش ارزهای دیجیتال و… را پیگیری می کنند. برای مثال یکی از پرسش‌ هایی که ذهن خریداران را در بحث خرید و فروش حرفه‌ای ارز دیجیتال به خود مشغول می‌کند این است که آیا ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) قابل ردیابی است؟ یا اینکه تراکنش‌های مربوط به خرید و فروش بیت کوین (BTC) در کجا ثبت می‌ شوند؟ آیا صرافی‌ های ارز دیجیتال می‌توانند تراکنش‌ها را ردیابی نمایند؟ به همین دلیل و با توجه به اهمیت بالای این نوع ارز دیجیتال و قیمت بالای آن، در این مطلب قصد داریم اطلاعات حرفه‌ای و مفیدی را به شما ارائه دهیم.

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) چیست؟

بیت کوین (BTC) نوعی پول دیجیتال است که بر خلاف پول های فیات مانند دلار، یورو، ریال و… که روزانه استفاده می‌ کنیم و توسط بانک‌ های مرکزی کنترل می‌شوند، بیت کوین (BTC) تحت کنترل هیچ بانکی نبوده و در عوض از آن‌ جهت که همه چیز در بیت کوین (BTC) به صورت دیجیتالی است، این ارز دیجیتال توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان اداره شده و شبکه آن به لطف کاربرانی که در شبکه هستند، در حال فعالیت می باشد. افرادی که در شبکه بیت کوین فعالیت می‌کنند توسط فرد یا نهاد خاصی انتخاب نمی‌شوند و تصمیم برای فعالیت در این شبکه، به صورت کامل داوطلبانه و اختیاری است.

به بیان دیگر بیت کوین (BTC) یک ارز رمزنگاری‌ شده همتا به همتا (P2P) است که به صورت غیر متمرکز اداره می‌ شود و تمام سابقه آن به صورت زنجیره‌ وار، بر روی یک دفتر کلی به نام بلاک چین ذخیره می‌شود.

اگر بخواهیم ویژگی های این رمز ارز را معرفی کنیم باید بگوییم:

  • بیت کوین (BTC) قابل سانسور نیست.
  • امکان بیش از یک بار خرج کردن (Double-Spending) بیت کوین (BTC) وجود ندارد.
  • تراکنش‌های بیت کوین (BTC) در هر زمان و هر مکانی قابل انجام هستند.

پشتوانه بیت کوین (BTC)

یکی از نکات مهم مربوط به پول‌های فیات یا همان دلار، یورو و… پشتوانه‌ای است که آن‌ها دارند. این پشتوانه توسط دولت هر کشور تعیین می‌شود و می‌تواند مواردی مانند طلا، نفت، گاز، اوراق مالی و… باشد. در حقیقت، می‌توان گفت پشتوانه ارز رایج هر کشور، قدرت اقتصادی آن کشور است. اما بیت کوین (BTC) نه توسط دولتی به وجود آمده و نه توسط دولتی کنترل می‌شود.

پس پشتوانه بیت کوین (BTC) چه چیزی است؟ چه چیزی به بیت کوین (BTC) اعتبار می‌دهد؟ همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، بیت کوین (BTC) نوعی پول دیجیتال است که وجود فیزیکی ندارد و تمام ماهیت آن را کدهایش تشکیل می‌دهند. بنابراین چیزی که اولین رمزارز معتبر دنیا را ارزشمند می‌کند، استقبال مردم از تکنولوژی آن، به رسمیت شناختن آن و استفاده از آن برای اهداف مختلف است.

آیا بیت کوین (BTC) قابلیت ردیابی است؟

سال های قبل تصور بر این بود که خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) قابلیت ردیابی ندارد. به نحوی که یکی از نخستین سرمایه گذاران بیت کوین (BTC) نیز به این موضوع اشاره کرده بود تا خریداران با خیال راحت به خرید بیت کوین (BTC) بپردازند. اما با گذشت زمان و بروز چند اتفاق مهم در دنیای رمز ارزها و خرید و فروش بیت کوین (BTC) باعث گردید تا خلاف این موضوع اثبات شود.

ما در اینجا به دو مثال اشاره خواهیم کرد تا شما به پشت پرده برخی از بیزینس‌های برخاسته از ارز دیجیتال پی ببرید. در سال 2015 بنیانگذار شرکت سیلک رود (Silk Road) به دلیل ایجاد شبکه خرید و فروش مواد مخدر در بازار بیت کوین (BTC) به حبس ابد محکوم گردید.

پس از آن مورد، شخص ۲۸ ساله دیگری از جمهوری چک، به انجام پولشویی به میزان ۴۰ میلیون دلار که از بیت کوین (BTC) دزدی حاصل شده بود، متهم گردید. ضمن اینکه، مواردی در خصوص کلاه برداری، اختلاس و ترفند «پانزی» گزارش شد که همه اینها در حوزه خرید و فروش بیت کوین (BTC) اتفاق افتاده بود.

بنابراین، استدلال ما این است که هر چند بیت کوین (BTC) و کاربران آن، در اکثر موارد و مواقع، به صورت قانونی و رعایت تمامی قوانین مربوطه به انجام معاملات آن می‌ پردازند، اما همین بیت کوین (BTC) می‌تواند عامل محرک و قدرتمندی محسوب گردد که در اختیار مجرمان فرصت طلب قرار می‌ گیرد.

هرچند که این افراد تصور می‌کنند که در خرید بیت کوین (BTC)، ردپایی از آنها بر جای نمی‌ماند و همه پروسه‌ ها به صورت پنهانی انجام می‌گیرد. اما برعکس، تمامی داده‌ ها و شواهد نشان می‌دهند که بیت کوین (BTC) و تمامی تراکنش‌ های مربوط به آن، قابل ردیابی است.

به بیان دیگر می‌توان گفت که تراکنش‌های بیت کوین (BTC) نیمه‌ ناشناس هستند. یعنی به طور کامل ناشناس نیستند و امکان ردیابی آن‌ها وجود دارد. از آنجایی که اطلاعات هر تراکنش بیت کوین (BTC) بر روی بلاک چین ثبت می‌شود، امکان شناسایی تراکنش‌ ها وجود دارد.

اطلاعاتی از قبیل آدرس عمومی کیف پول در بلاکچین ثبت می‌شود و همین مورد برای ردیابی یک تراکنش کافی است. در صورتی که برای ارسال یک تراکنش از اینترنت شخصی استفاده کنید و برای دریافت این اینترنت اطلاعات هویتی خود را در اختیار شرکتی قرار داده باشید، امکان دسترسی به اطلاعات هویتی شما نیز وجود خواهد داشت.

دلیل این که تراکنش‌های بیت کوین (BTC) را نیمه‌ ناشناس می‌نامند، این است که اطلاعات هویتی شما جایی در بلاک چین بیت کوین (BTC) وجود ندارد و ثبت نمی‌شود، اما با بررسی این تراکنش‌ها، ممکن است به اطلاعات شما دست پیدا کنند.

آیا ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) قابل ردیابی است؟

چرا خرید بیت کوین (BTC) قابلیت ردیابی دارد؟

ممکن است این سوال شما هم باشد که چرا بیت کوین (BTC) می‌تواند ردیابی شود؟ زیرا ردیابی آن بر خلاف قوانین پول رمزی (Cryptocurrency) است. در حال حاضر، اکثریت افرادی که در ساخت بیت کوین (BTC)، نرم افزارها و رمزنگاری آن مشارکت داشته اند، حال با نیروهای پلیس در کشورهای مختلف، جهت پیدا کردن سر نخی از کلاهبرداران و مجرمین بیت کوین (BTC)، مشارکت دارند.

سازمان پلیس فدرال آمریکا (FBI) معتقد است که بازرس‌ها می‌توانند به راحتی خرید بیت کوین (BTC) را ردیابی کنند. از آنجایی که بیت کوین (BTC) از ارزش معنوی برخوردار بوده، به امور بانکی و پشتوانه طلا نیازی نداشته و تماما الکترونیکی ضرب می‌شود، تنها از ارقام و حروف تشکیل شده است.

بنابراین، خرید بیت کوین (BTC) تنها در دنیای دیجیتال صورت پذیرفته و با توجه به اینکه از گذشته تا کنون بین افراد پرشماری خرید و فروش شده است؛ عموم جامعه از اطلاعات این تجارت‌های مربوط به خرید بیت کوین (BTC) مطلع و آگاه هستند. ممکن است بپرسید که چگونه مردم از این اطلاعات با خبر هستند؟ در پاسخ به این پرسش مهم باید عنوان کرد که مالکیت گذشته و زمان حال خرید بیت کوین (BTC) در پایگاه داده‌ای موسوم به بلاک چین (Blockchain) دائما در حال ذخیره‌سازی و به‌روز رسانی است.

آیا ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) قابل ردیابی است؟

معدن چی به چه افرادی گفته می‌ شود؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید جهت کنترل خرید بیت کوین (BTC) و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده و تقلب در این خصوص افرادی به صورت داوطلبانه که به آن‌ها معدن چیان (Miner) گفته می‌شود، با استفاده از یک سری معادلات ریاضی که بسیار هم پیچیده هستند، امور مربوط به خرید و فروش بیت کوین را کنترل کرده تا صداقت و صحت آن‌ها را تائید کنند.

بنابر محاسبات پیچیده، معدن چیان به کامپیوترهای بسیار قوی نیاز دارند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این کامپیوترها در حین انجام عملیات، به قدری داغ می‌شوند که گرمای حاصله از آن‌ها قادر است تا گرمای یک خانه را در فصل زمستان، کاملا تامین نماید.

بلاک چین و خرید بیت کوین (BTC)

با توجه به توضیحات فوق، شما متوجه شده اید که تراکنش‌های مربوط به خرید بیت کوین (BTC) قابل ردیابی است. وب سایت موسوم به بلاک چین دات کام (Blockchain.com) به عنوان یکی از موثرترین و معروف‌ترین وب سایت‌های تراکنش بیت کوین (BTC) محسوب می‌گردد.

جالب است که بدانید بیت کوین (BTC) و ارزهای دیجیتالی که بر پایه بلاک چین (Blockchain) هستند، از میزان شفافیت بالایی در خصوص مشاهده، ردیابی و پیگیری امور مربوط به خرید بیت کوین (BTC) برخوردار هستند. لذا، بر خلاف برخی از تراکنش‌های بانکی که دسترسی به اطلاعات مربوط به آن‌ها دشوار است، ردیابی بیت کوین (BTC) راحت‌ تر انجام می‌گیرد. به بلاک چین (Blockchain)، کیف پول بیت کوین (BTC) هم گفته می‌شود.

به بیان دیگر هر چند که ناشناخته ماندن هویت افرادی که به خرید بیت کوین (BTC) اقدام کرده اند تا حدودی تامین خواهد شد و در ادامه آزادی اقتصادی و امنیت هم افزایش می‌یابد، اما سوابق انجام معاملات در وب سایت بلاک چین (Blockchain) ثبت شده و همه افراد می‌توانند آن را مشاهده و بررسی نمایند. می‌توان گفت که در حال حاضر معاملات خرید بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال تماما قابلیت پیگیری داشته و دولت‌ها در کشورهای مختلف توانسته اند به کمک همین سیستم کارآمد بلاک چین (Blockchain)، بسیاری از مجرمین رمز ارزها و خرید بیت کوین (BTC) را دستگیر نمایند.

 جمع بندی

بیت کوین (BTC) نوعی پول دیجیتال است که تحت کنترل هیچ بانکی نبوده و توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان اداره شده و شبکه آن به لطف کاربرانی که در شبکه هستند، در حال فعالیت می باشد. تراکنش‌های بیت کوین (BTC) نیمه‌ ناشناس هستند. یعنی به طور کامل ناشناس نیستند و امکان ردیابی آن‌ها وجود دارد.

از آنجایی که اطلاعات هر تراکنش بیت کوین (BTC) بر روی بلاک چین (Blockchain) ثبت می‌شود، امکان شناسایی تراکنش‌ ها وجود دارد. اطلاعاتی از جمله آدرس عمومی کیف پول در بلاک چین (Blockchain) ثبت می‌شود و همین مورد برای ردیابی یک تراکنش کافی است. در صورتی که برای ارسال یک تراکنش از اینترنت شخصی استفاده کنید و برای دریافت این اینترنت اطلاعات هویتی خود را در اختیار شرکتی قرار داده باشید، امکان دسترسی به اطلاعات هویتی شما نیز وجود خواهد داشت.

به صورت کلی وب سایت‌های موسوم به تراکنش یاب (Explorer) و خدماتی که توسط صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال ارائه می‌گردد، این امکان را برای کاربران فراهم آورده تا بتوانند تراکنش‌ هایی را که در زمینه خرید بیت کوین (BTC) انجام داده اند، رصد نموده و پیگیری نمایند. با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد؛ شما می‌توانید از بابت خرید بیت کوین (BTC)، ردیابی آن و کسب اطلاعات مربوط به آن از صرافی‌های آنلاین، آسوده خاطر باشید.

پرسش‌های متداول

چرا شفاف سازی در خصوص بیت کوین و ارزهای دیجیتال اهمیت بالایی دارد؟

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین (BTC) بسیار پرطرفدار بوده و علاقمندان پرشماری مایلند تا آن را خریداری کنند. به همین دلیل، می‌باید تا شفاف سازی‌هایی در این خصوص انجام شده تا افراد با خیال راحت بیت کوین (BTC) بخرند.

جرقه این مورد که افراد متوجه شدند بیت کوین (BTC) قابلیت ردیابی دارد، ابتدا از چه موردی زده شد؟

تجارت‌های پشت پرده، پول شویی‌ها و اختلاس‌هایی که با استفاده از خرید بیت کوین (BTC) انجام می‌شد، کارشناسان را به شک انداخت؛ بنابراین به سراغ سرنخ‌ها رفته و مجرمان را شناسایی کردند.

چرا بیت کوین (BTC) می‌تواند ردیابی شود؟

زیرا کارشناسان و افرادی که ابتدا در ساخت بیت کوین (BTC) فعالیت داشتند، هم اکنون با پلیس‌های فدرال و بازرسین همکاری می‌کنند و اطلاعات مربوطه پشت پرده خریدها و فروش‌ های بیت کوین (BTC) را در اختیار می‌گذارند.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین (Blockchain) ، به عنوان پایگاه داده‌ای است که در آن تمامی تراکنش‌های مربوط به بیت کوین (BTC) ثبت می‌شوند؛ تمامی ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین (BTC) بر پایه بلاک چین هستند.

ماینر (Miner) چه کسی است؟

ماینر (Miner) فردی است که با استفاده از یک سری معادلات پیچیده ریاضی و کامپیوترهای قوی، معاملات مربوط به بیت کوین (BTC) را بررسی و ردیابی کرده تا از صحت و درستی انجام این موارد اطمینان حاصل شود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *