آیا شورت گرفتن روی ارز دیجیتال خوب است ؟

48 دقیقه زمان مطالعه
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

به هیچ وجه نمی توان این واقعیت که قیمت ارزهای دیجیتال به سرعت تغییر می کند را نادیده گرفت. در پرتفوی بسیاری از ما ممکن است یک یا تعدادی ارز دیجیتال وجود داشته باشد که به رنگ قرمز درامده است اما آیا می دانستید راه هایی وجود دارد که بتوانیم حتی در بازار نزولی نیز به سود برسیم؟

این که آیا شورتینگ ارزدیجیتال ایده خوبی است یا خیر را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. از این که می توانیم تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهیم بسیار خرسندیم.

همانطور که می دانید کسب دانش در زمینه ارز دیجیتال الزامی است. بسیاری سعی می کنند تا با تبلیغات فریبکارانه شما را گمراه کنند اما ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی به شما ارائه دهیم.

همچنین شما در راستای سرمایه‌گذاری در بازار خرسی ارزهای دیجیتال می‌توانید از مقالات دیگر سایت حشم بان، نظیر آخرین بازار خرسی ارز دیجیتال چقدر طول خواهد کشید و همچنین ویدیوی مهارت بازار خرسی استفاده کنید.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال چیست؟

برای سرمایه گذاری و معامله چندین راه وجود دارد و این مورد برای سهام، فارکس، کالاها، ارزهای دیجیتال و تقریباً هر دارایی دیگری صدق می کند. بسیاری از اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار می دهیم، به همان اندازه که مربوط به ارزهای دیجیتال است درمورد دارایی های دیگری مانند طلا یا سایر کالاها نیز صدق می کند.

اگرچه رایج ترین رویکرد برای سرمایه گذاری خرید و نگه داشتن آن است ( با این امید که ارزش آن قبل از فروش افزایش یابد) اما راه هایی وجود دارد که سرمایه گذاران و معامله گران می توانند از روند نزولی بازار بیشترین استفاده را بکنند. این کار اصطلاحا شورت گرفتن نامیده می شود.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
نگاهی به یک نمونه ترید شورتینگ

 

شورت گرفتن بیتکوین عبارت است از فروش ارز دیجیتال به این امید که ارزش آن کاهش یابد تا آن را با قیمتی پایین تر خریداری کنید. شعار معروفی در زمینه سرمایه‌گذاری وجود دارد، «با قیمت پایین بخرید و با قیمت بالا بفروشید».

شورتینگ نیز تقریبا همینطور است اما روال کار برعکس است. همانطور که می دانید معامله گران از نوسانات بازار سود می برند؛ این مورد در زمینه شورت گرفتن هم صادق است. به عنوان مثال بیتکوین را در نظر بگیرید.

فرض کنید بیتکوین در حال حاضر ۲۵ هزار است اما شما پیش بینی می کنید که در آینده قیمت آن کاهش خواهد یافت. پس به جای آنکه اکنون آن را خریداری کنید، در ابتدا آن را می فروشید و هر زمان که قیمت آن کاهش یافت آن را خریداری می کنید. به این عمل شورت گرفتن می گویند.

به منظور انجام شورتینگ، یک معامله‌گر می‌بایست از یک ارز دیجیتال وام بگیرد و آن را در صرافی به قیمت فعلی یا یک قیمت مشخص بفروشد. پس از آن که ارز به موقعیت دلخواه معامله گر رسید، ارز را مجددا خریده و سرمایه وام گرفته شده را بازپرداخت می‌کند.

اگر قیمت آن ارز کاهش یافته باشد، معامله گر از تفاوت بین خرید و فروش سود می برد. در این تصویر از DailyFX این موضوع به خوبی مشخص است. در اینجا مثالی از فروش سهام میزنیم اما توجه داشته باشید که این مورد برای ارز دیجیتال هم صدق می کند:

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

ممکن است بسیار پیچیده به نظر برسد، اما بیشتر این اتفاقات در پشت صحنه رخ می دهد. معامله‌گر به سادگی با زدن دکمه «فروش» موقعیت خود را باز می کند، سپس دکمه «بستن» را می‌زند یا یک هدف سود یا زیان برای بستن موقعیت تعیین می‌کند. همه چیز با چند کلیک روی یک دکمه اتفاق می افتد.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

اجازه دهید با ذکر این مثال این مسئله را بیشتر توضیح دهیم:

یک معامله گر می خواهد بیتکوین را در ارزش بازار ۴۰ هزار شورت گرفتن کند. با زدن دکمه فروش، معامله‌گر یک بیتکوین از صرافی قرض می‌گیرد و موقعیت را به ارزش بازار می بندد. معامله‌گر اکنون 1 بیتکوین به ارزش 40 هزار در موقعیتی که به عنوان موقعیت «باز» یا «شناور» شناخته می‌شود، در اختیار دارد.

حال فرض کنید که قیمت بیتکوین به ۳۰ هزار کاهش می یابد. اگر معامله‌گر هدف سود خود را در این قیمت تعیین کرده باشد یا معامله خود را بسته باشد، اساساً یک بیتکوین را با این قیمت 30 هزار خریده و آن را به کارگزار برمی‌گرداند.

به یاد داشته باشید که شما فقط ۱ بیتکوین آن هم” به قیمت بازار” به کارگزار بدهکار هستید، بنابراین اگر چه 1 بیتکوین را با 40 هزار وام قرض کرده اید، فقط باید 1 بیتکوین به قیمت 30 هزار (البته به اضافه کارمزد معاملات) بازپرداخت کنید.

سود معامله گر تفاوت بین قیمت فروش و خرید خواهد بود. یعنی ۴۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار = ۱۰۰۰۰ دلار سود منهای هر گونه بهره، کارمزد و بدون در نظر گرفتن اهرم. این روش رایج‌ترین روش شورت گرفتن ارز دیجیتال هنگام معامله در مارجین یا بازار نقدی است که با ابزارهای اهرمی کار می‌کند.

با این حال، روش‌های پیشرفته‌تری برای شورتینگ ارز دیجیتال وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به استفاده از قراردادهای فیوچرز، اختیار معامله و CFD‌ها اشاره کرد که هرکدام به طور متفاوتی عمل می‌کنند. اگرچه در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد اما  جزئیات آن در این مقال نمیگنجد.

 

چرا باید شورت گرفتن روی ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

معامله گرانی که بیتکوین یا هر دارایی را شورت گرفتن می کنند، نسبت به بازه زمانی که در آن معامله می کنند، دیدگاه نزولی از بازار دارند. ممکن است بر این باور باشید که یک ارز دیجیتال در بلند مدت روند صعودی دارد اما پیش بینی می کنید که ارزش آن در کوتاه مدت یعنی چند دقیقه، ساعت، روز، هفته یا ماه آینده کاهش می یابد.

در واقع، بسیاری از معامله‌گران برای سود بلندمدت معاملات باز خواهند داشت، زیرا ممکن است احساس کنند ارزش دارایی در یک هفته یا ماه آینده بیشتر خواهد شد، اما در عین حال ممکن است چنین پیش بینی کنند که در چند ساعت یا چند روز آینده ارز مورد نظر سیر نزولی خواهد داشت.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

برای معامله گرانی که قصد شورت گرفتن بیتکوین یا هر دارایی دیگری را دارند، ضروری است که اخبار و تغییرات صنعت که ممکن است بر قیمت و نوسانات دارایی تأثیر بگذارد را پیگیری کنند.

اگرچه ممکن است ارز دیجیتال در کوتاه مدت با کاهش قیمت رو به رو شود اما بهتر است بدانید که بسیاری از بانک‌ها، مؤسسات و حتی دولت‌ها نسبت به آینده ارزهای دیجیتال و بلاکچین خوش‌بین هستند و پذیرش آن به سرعت در حال رشد است.

این امر منجر به موقعیت‌های شورت گرفتن یا سرمایه‌گذاری‌هایی می‌شود که دارای درجه ریسک بالاتری هستند، زیرا قیمت بیتکوین در افق زمانی طولانی‌تر به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و بسیاری احساس می‌کنند که بیتکوین در طول زمان به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

بیتکوین به عنوان بهترین دارایی در دهه گذشته شناخته شده است. محبوبیت و پذیرش آن سریعتر از رشد اینترنت در اوایل دهه ۹۰ بوده است‌.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

این امر باعث می‌شود که بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این باور باشند که سرمایه گذاری بلندمدت روی شورت گرفتن بیتکوین مناسب نیست، چرا که بیتکوین اغلب با اینترنت در دهه 90 مورد مقایسه قرار می گیرد.

البته نمی توان این را توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفت و صرفا نظر بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران است.

اگر شما در زمینه ارز دیجیتال شکاک هستید و به پتانسیل بلندمدت نوآوری بلاکچین اعتقاد ندارید، باید بدانید که در این امر تنها نیستید.

بسیاری از منتقدان ارزهای دیجیتال نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند و به روش‌هایی تجارت می‌کنند که در صورت فروپاشی بازار هم سود خود را خواهند داشت. فقط زمان است که می تواند نتیجه را مشخص کند.

 

۸ راه برای شورت گرفتن بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال

راه های زیادی برای سرمایه گذاران و معامله گران وجود دارد تا از قیمت بیتکوین و کاهش دارایی های دیجیتال سود مناسبی کسب کنند. برخی از این راه ها کاملاً ساده هستند، شورت گرفتن در بازار یا مارجین از این دسته هستند.

در حالی که برخی دیگر می توانند پیچیده تر باشند. دسترسی به معاملات گزینه های باینری، CFD ها یا ETP های معکوس نیز از این دسته هستند. اجازه دهید برخی از این موارد را در زیر بررسی می کنیم:

 

معامله مارجین

رایج ترین راه برای شورت گرفتن بیتکوین از طریق یک پلت فرم معاملات ارز دیجیتال مانند Binance یا FTX است که از معاملات مارجین پشتیبانی می کند.

این روش رایج به معامله گران امکان دسترسی به اهرم را می دهد و درک و اجرای معاملات را آسان می کند. معاملات مارجین همچنین پرکاربردترین نوع معاملاتی است که در اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال موجود است.

معاملات مارجین به سرمایه گذاران و سفته بازان اجازه می دهد تا برای انجام معامله از یک کارگزار پول قرض کنند. صرافی های رمزنگاری بین ۱ تا ۱۲۵ برابر اهرم ارائه می دهند.

 

هشدار ایمنی ⚠&#۶۵۰۳۹;: استفاده از اهرم بالا بسیار خطرناک است و اکثر معامله‌گران وجوه خود را در این راه از دست می‌دهند. اهرم بالا می تواند منجر به از دست دادن کل سرمایه یک معامله گر شود. معاملات مارجین آنقدر مخاطره آمیز است که طبق قانون، کارگزاری ها موظفند به معامله گران اطلاع دهند که بیش از 70 درصد معامله گرانی که از مارجین استفاده می کنند وجوه خود را از دست می دهند. اگرچه به نظر می رسد این آمار به 90درصد می رسد.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
نمونه ای از هشدار سلب مسئولیتی که در بسیاری از سایت های کارگزاری و صرافی یافت می شود.

 

حتی در این راستا اصلی به نام قانون ۹۰-۹۰-۹۰ وجود دارد. این اصل بیان می کند ۹۰٪ معامله گران ۹۰٪ پول خود را در ۹۰ روز از دست می دهند. اهرم ابزاری است که توسط معامله گران حرفه ای با استراتژی و سابقه تجاری موفق می تواند بسیار مفید باشد.

اکثر معامله گران حرفه ای ممکن است از اهرم ۳ یا ۵ برابر استفاده کنند و حتی اهرم ۱۰۰ برابر توسط بسیاری از معامله گران حرفه ای استفاده می شود. یکی از بزرگترین انتقادات علیه صرافی های رمزنگاری، ارائه چنین ویژگی خطرناکی برای معامله گران بی تجربه است.

به دلیل ریسک‌های مرتبط با اهرم بالا، صرافی‌هایی مانند Coinbase به‌کلی پیشنهاد معاملات مارجین را متوقف کرده‌اند و صرافی Kraken آن را به ۵ برابر محدود کرده است. این کار احتمالاً اقدامی برای اجتناب از بررسی‌های نظارتی و محافظت از معامله‌گران بی‌تجربه بود.

 

بازار فیوچرز

بازار فیوچرز ابزار محبوب دیگری برای معامله گران است که دارایی های رمزنگاری مورد علاقه خود را لانگ یا شورت کنند. (لانگ کردن به معنی خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا است. شورت کردن همانطور که توضیح دادیم به معنی وام گرفتن و فروش در قیمت بالا و سپس خرید در قیمت پایین است.)

در معاملات فیوچرز، خریدار با خرید یک قرارداد اوراق بهادار بر سر اینکه در آینده در چه زمانی و در چه نقطه قیمتی اوراق بهادار فروخته می شود به نوعی شرط بندی می کند. در این بخش می توانید به خوبی با معاملات فیوچرز آشنا شوید:

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

هنگامی که یک معامله گر یک قرارداد فیوچرز را خریداری می کند، شرط می بندد که قیمت اوراق بهادار افزایش می یابد و اطمینان حاصل می کند که می تواند در تاریخ آینده قیمت خوبی را برای آن بدست آورد.

هنگامی که معامله گران یک قرارداد فیوچرز را می فروشند، به این معنی است که پیش بینی می کنند قیمت دارایی کاهش می یابد.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
معاملات فیوچرز در صرافی محبوب FTX:

 

معاملات فیوچرز در اکثر صرافی های اصلی در دسترس هستند. اگر می‌خواهید درباره معاملات فیوچرز و نحوه عملکرد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، سایت حشم بان مقاله ای عالی درباره آموزش معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین دارد که نکات مربوط به معاملات فیوچرز و نحوه عملکرد آن را توضیح می‌دهد.

 

معاملات باینری یا اختیار معامله

معاملات باینری به معامله گران امکان می دهد که بیتکوین و دارایی های دیگر را لانگ یا شورت کنند.

زمانی که یک معامله گر بخواهد یک دارایی را شورت کند، یک سفارش ایجاد می کند و اگر قیمت دارایی را صعودی پیش بینی کند و بخواهد ان را لانگ کند، یک call order تنظیم می کند. این بدان معنا است که معامله گر قصد دارد ارز را به قیمت امروز بفروشد، بدون توجه به اینکه قیمت بعداً کاهش یا افزایش می یابد.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

چندین صرافی اختیار معامله را ارائه می دهند، اگرچه توجه به این نکته مهم است که این نوع معاملات ریسک بالایی دارند. یکی از مزایای اختیار معامله نسبت به قراردادهای فیوچرز این است که معامله گران می توانند زیان خود را محدود کنند.

در واقع این گزینه موجب می شود که معامله گران در بدترین شرایط ارز را به قیمتی که خریده اند بفروشند و زیان بیشتری نپردازند. یکی از پلتفرم‌های محبوب برای اختیار معامله، OKX است.

 

بازارهای پیش بینی

بازارهای پیش بینی راهی برای پیش بینی نتایج رویدادها هستند. معامله گران می توانند شرط بندی کنند و حدس بزنند که آیا قیمت یک دارایی به دلیل نتیجه یک رویداد، رویدادهای ایجاد شده توسط کاربران پلت فرم یا خود پلت فرم افزایش یا کاهش می یابد. نمونه رایج آن در زمان انتخابات آمریکا بود.

FTX یک بازار پیش بینی داشت که در آن معامله گران می توانستند با پیش بینی اینکه ترامپ در انتخابات پیروز می شود یا خیر، دارایی های لانگ یا شورت داشته باشند.

در بازارهای پیش‌بینی، معامله‌گران می‌توانند پیش‌بینی کنند که یک دارایی درصد خاصی کاهش یا افزایش پیدا می کند. در این مدل شرط بندی معامله گر دیگری می تواند در طرف دیگر شرط بندی قرار بگیرد.

 

شورت سل (Short-Selling)

این استراتژی شبیه “خرید پایین و فروش بالا” است. اینجاست که معامله‌گران یک دارایی را با قیمتی که از آن راضی هستند می‌فروشند، منتظر می‌مانند تا قیمت کاهش یابد و سپس دوباره آن را خریداری می‌کنند.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
به نظر بسیار آسان به نظر می رسد.

 

در صورتی که قیمت آنطور که یک معامله گر انتظار دارد تعدیل نشود، پول زیادی از دست خواهد داد. ممکن است معامله گر با امید تعدیل قیمت فروش زودهنگام داشته باشد یا دارایی هایی را خریداری کند که کاهش قیمت دارند؛ در حالیکه ممکن است قیمت هرگز بهبود نیابد. بیایید با ذکر یک‌ مثال این استراتژی را توضیح دهیم.

فرض کنید یک معامله گر اتریوم را با قیمت ۳۰۰ دلار می خرد و آن را به قیمت ۵۰۰ دلار می فروشد. در این زمان قصد دارد زمانی که اتریوم به کمتر از ۵۰۰ دلار رسید، مجددا آن را خریداری کند.

در عوض، قیمت اتریوم سیر صعودی دارد و قیمت آن به ۱۰۰۰ دلار، ۲۰۰۰ دلار و ۳۰۰۰ دلار می رسد و دیگر هیچ گاه به زیر ۵۰۰ دلار بر نمی گردد.

این معامله‌گر سود بسیاری را از دست داده است و اگر بخواهد دوباره اتریوم بخرد، قیمت بسیار بالاتری خواهد داشت. قبل از اقدام به این استراتژی، توجه به این نکته مهم است که از لحاظ تاریخی، هم برای معاملات سهام و هم برای معاملات ارزهای دیجیتال، معامله‌گرانی که سعی می‌کنند بازار را با استفاده از این استراتژی زمان‌بندی کنند، به طور میانگین عملکرد ضعیفی داشته اند.

بنابراین، این تکنیک تنها برای کسانی مناسب است که در تحلیل فنی و احساسات بازار متخصص هستند، درک عمیقی از چرخه ها و روندهای بازار دارند و درک خوبی از طبقه دارایی ها دارند.

اگر به یادگیری تحلیل تکنیکال علاقه دارید، حتماً مقاله ما را در مورد نحوه تجزیه و تحلیل فنی یا مجموعه ویدیویی سه قسمتی گای در مورد تحلیل تکنیکال را بررسی کنید:

 

قرارداد های مابه‌التفاوت یا CFD

قرارداد CFD یک بازار مالی است که بر اساس تفاوت قیمت بین جایی که قیمت باز است و جایی که قیمت برای تسویه بسته می شود، پول پرداخت می کند.

قراردادهای مابه‌التفاوت بیتکوین شبیه به معاملات فیوچرز بیتکوین هستند، زیرا بر روی قیمت فیوچرز یک ارز دیجیتال شرط بندی می کنند. معامله گران می توانند یک CFD خریداری کنند که پیش بینی می کند ارزش دارایی آن کاهش می یابد. این راه روش دیگری برای شورت گرفتن بیتکوین است.

یکی از مزایای این کار این است که CFD ها به صورت فیات تسویه می شوند، بنابراین معامله گران نیازی به نگرانی در مورد مالکیت یا ذخیره بیتکوین یا سایر دارایی های دیجیتال ندارند.

CFD ها نسبت به قراردادهای فیوچرز که از تاریخ های تسویه از پیش تعیین شده استفاده می کنند، مدت تسویه منعطف تری دارند. همچنین، برخی از بازارهای CFD به معامله گران اجازه می دهند تا بر اساس عملکرد بیتکوین نسبت به سایر ارزهای فیات یا سایر دارایی های رمزنگاری شده، قراردادی منعقد کنند.

 

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF های معکوس جایی هستند که سرمایه گذاران می توانند در یک صندوق سرمایه گذاری با پیش بینی کاهش قیمت یک دارایی پایه، فیات را کنار بگذارند.

ETFها مشابه قراردادهای فیوچرز هستند و از آنها همراه با سایر مشتقات برای تولید بازده استفاده می کنند، با این تفاوت که توسط کارگزاری ها و شرکت های تجاری ارائه می شوند.

ETFها بازارهای قابل معامله تنظیم شده ای هستند که توسط شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری صادر می شوند و نمی توان آنها را در مبادلات ارزهای دیجیتال اصلی یافت.

ساکنان ایالات متحده می توانند صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (BITI) را بررسی کنند، سرمایه گذاران کانادایی می توانند در BetaPro Bitcoin Inverse ETF سرمایه گذاری کنند و سرمایه گذاران اروپایی می توانند ETP 21Shares Short Bitcoin را در نظر بگیرند.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت کردن ETP بیتکوین

 

رمزارزهای ETP و ETF برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال لانگ کردن یا شورت کردن رمز ارزها هستند، بسیار محبوب شده‌اند به طوری که اکنون ده‌ها صندوق مختلف سرمایه‌گذاری در دسترس هستند.

 

رمزارز های اهرمی

از بین همه موارد ذکر شده در لیست، این مورد از گزینه های محبوب ما برای لانگ یا شورت کردن دارایی های رمزنگاری با دسترسی به مقادیر مطمئن اهرم است، در حالی که پیچیدگی ها و خطرات معاملات مارجین را از بین می برد.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

بسیاری از صرافی‌های رمزنگاری محبوب مانند FTX، بایننس، KuCoin، Huobi و Gate.io مواردی را ارائه می‌دهند که به عنوان رمزارزهای اهرمی شناخته می‌شوند. این رمزارز ها در بازار نقدی معامله می شوند و معامله گران را در برابر اهرم 2 برابری، 3 برابری یا 5 برابری قرار می دهند.

مزایای این رمزارز های اهرمی این است که همانطور که گفته شد در بازار نقدی معامله می شوند و ریسک انحلال و مارجین فراخوان کاهش می یابد.

هر پلتفرم برای رمزارز های اهرمی خود از نمادهای تیکر متفاوتی استفاده می کند. برای استفاده از Gate.io به عنوان مثال، معامله‌گران می‌توانند با یافتن نماد رمزارز، مدت زیادی روی اتریوم ادامه دهند:

ETH5L: به معنای اهرم ۵ برابر برای اتریوم لانگ و به طور خلاصه، نماد رمزارز را انتخاب می کنند:

ETH5S: به معنای اهرم ۵ برابری اتریوم شورت

 

مزایای شورت گرفتن ارز دیجیتال

فروش استقراضی می تواند برای معامله گران ماهر (یا خوش شانس) بسیار سودآور باشد. با این حال، فقط باید توسط معامله گران با تجربه با یک استراتژی تجاری سودآور و در عین حال اثبات شده انجام شود.

ETP های کوتاه برای سرمایه گذارانی مناسب هستند که سرمایه هایی را که می توانند از دست بدهند تخصیص می دهند و معتقدند که دارایی های ارز دیجیتال در آینده ارزش کمتری خواهند داشت.

برای معامله گران و سرمایه گذارانی که به دنبال شورت کردن ارز دیجیتال هستند، در ادامه برخی از مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد:

 

پتانسیل سود بالا.

مخافظت در برابر موقعیت های لانگ.

توانایی کسب سود حتی زمانی که ارزش یک دارایی در حال کاهش است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با چشم‌اندازی منفی نسبت به آینده ارزهای دیجیتال به ETP و ETF معکوس دسترسی داشته باشند.

در صورت دسترسی به مارجین/اهرم، سرمایه محدودی مورد نیاز است.

پلتفرم‌های متعددی برای تجارت در دسترس هستند و ارز دیجیتال تنها بازاری است که می‌توان آن را هر روز و در هرساعتی معامله کرد.

معایب شورت گرفتن ارز دیجیتال.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

معایب شورت گرفتن ارز دیجیتال

احتمال ضرر زیاد.

استفاده از اهرم می تواند زیان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

معامله گران می توانند کل ارزش حساب های خود را از دست بدهند.

دارایی‌های محبوبی مانند بیتکوین و اتریوم در بلندمدت شاهد افزایش قیمت‌های نجومی بوده‌اند و بسیاری از سرمایه‌گذاران به خاطر شورتینگ با زیان‌های سنگین رو به رو شده اند.

شرایط غیرقابل پیش بینی بازار می تواند موجب افزایش زیان شود.

 

چگونه بیتکوین را شورت کنیم؟

-بیتکوین را درک کنید!

این موضوع برای هر طبقه دارایی صدق می کند. برای اینکه یک معامله گر موفق باشید، باید صنعت و طبقه دارایی را به همراه رویدادهای خرد و کلان اقتصادی که احتمالاً بر قیمت تأثیر می گذارند، بشناسید.

تاریخچه قیمت باید مورد مطالعه قرار گیرد تا الگوها و مناطق قوی حمایت و مقاومت در جایی که انتظار می رود قیمت جذب شود، پیدا شود. چیزهایی مانند چرخه های ۴ ساله بیتکوین و چشم انداز نظارتی در حال تحول نیز باید به خوبی درک شوند.

 

-نحوه شورت کردن بیتکوین را انتخاب کنید!

مطمئن شوید که روش های ذکر شده در بالا را به طور کامل درک کرده اید تا انتخاب کنید کدام بازار یا وسیله سرمایه گذاری برای شما مناسب تر است.

آموزش در این زمینه امری حیاتی است. اطمینان حاصل کنید که خطرات مربوط به هر روش و اینکه کدام یک به بهترین وجه با سبک معاملاتی شما سازگار است را به درستی متوجه شده اید.

رمزارز های مارجین و اهرمی رایج‌ترین موارد هستند، زیرا راحت‌تر، قابل درک‌تر و در دسترس‌تر هستند. صندوق های ETP به طور کلی سرمایه گذاران، معامله گران، صندوق ها و مدیران را هدف قرار می دهند اما برای سرمایه گذاران خرد نیز کاملا مناسب هستند.

 

-مدیریت ریسک داشته باشید!

این مورد بسیار حائز اهمیت است. معامله می تواند منجر به از دست دادن تمام دارایی معامله گر شود. مطمئن شوید که خطرات احتمالی را، به خصوص اگر استفاده از مارجین بالا را انتخاب کرده اید، درک کرده باشید.

مدیریت ریسک مناسبی انجام دهید، حد ضرر خود را تعیین کنید، تنظیمات معاملات تقریباً همیشه باید از نسبت ریسک به پاداش مثبت استفاده کنند و هرگز با پولی بیشتر از آنچه که می توانید از دست بدهید معامله نکنید. توصیه می شود معامله گران قبل از معامله، استراتژی های مدیریت ریسک موثر را درک کرده و مطالعه کنند.

 

-موقعیت خود را باز کنید

هنگامی که تمام تحلیل‌های احساسی و تکنیکی خود را انجام دادید، به تنظیم تجارت خود اطمینان داشتید و یک استراتژی مدیریت ریسک مناسب را به کار گرفتید، در اینجاست که می توانید معامله کنید.

همچنین توجه به رویدادهای خبری و تحولات صنعت که می تواند بر قیمت دارایی تأثیر بگذارد نیز از جمله موارد ضروری محسوب می شود.

 

خطراتی که باید قبل از شورت کردن ارز دیجیتال در نظر گرفت!

معامله یا سرمایه گذاری در هر زمینه ای دارای خطرات احتمالی است زیرا همیشه احتمال از دست دادن سرمایه وجود دارد.

با این حال، بازار ارز دیجیتال به دلیل ماهیت نظارتی و سرمایه بازار کوچکتر، ریسک بالاتری نسبت به هر طبقه دارایی دیگری دارد و همین امر منجر به نوسانات و تغییرات قابل توجهی در قیمت‌ها می‌شود که پیش‌بینی آن دشوار است.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
ارزدیجیتال خطرناک است! به همین دلیل هم سرمایه گذاران سنتی اغلب سرمایه گذارای در ارزدیجیتال را بیهوده می دانند.

 

بسیاری از بازارهای سنتی مانند فارکس بسیار قابل پیش‌بینی‌تر از ارزهای دیجیتال هستند و پیش‌بینی حرکات و تجارت این دارایی‌ها را آسان‌تر می‌کنند.

چرا که آنها تحت تأثیر رویدادهای کلان و خرد اقتصادی هستند که اغلب از قبل شناخته می شوند. معامله گران و سرمایه گذاران نیز از اطلاعیه های نرخ بهره فیوچرز، گزارش های درآمد، ارقام اشتغال و غیره مطلع هستند.

اکثر این طبقات دارایی دارای چندین دهه داده های تاریخی برای مطالعه هستند که به معامله گران و سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا پیش بینی های آگاهانه تری از نحوه واکنش این طبقات دارایی به رویدادهای اقتصادی انجام دهند.

بازارهای ارزهای دیجیتال به مراتب کمتر قابل پیش بینی هستند و از بسیاری از روندهای شناخته شده بازارهای سنتی پیروی نمی کنند.

ناآگاهی از تاریخ باعث می‌شود که نحوه واکنش به برخی شرایط اقتصادی مشخص نباشد. در نتیجه، ارز دیجیتال یک چشم انداز جدید است و معامله گران باید آن را یاد بگیرند.

 

ارز دیجیتال بی ثبات است!

بیشتر راه‌ها برای لانگ یا شورت کردن ارز دیجیتال بر پایه مشتقات است. این مشتقات مبتنی بر قیمت گذاری دارایی های ارز دیجیتال هستند و نوسانات قیمت بر سود و زیان معامله گران اثر دومینویی دارد.

اگر هرگز قیمت سهام / کالا / املاک / فارکس را تجزیه و تحلیل نکرده اید، ممکن است ندانید که دارایی های ارز دیجیتال از نظر نوسان منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال، به نوسانات ۳۰ روزه بیتکوین در مقابل طلا و S&P 500 نگاهی بیندازید:

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

به یاد داشته باشید که بیتکوین با ثبات ترین ارز دیجیتال است. به عنوان معامله‌گران ارزهای دیجیتال، بارها شاهد تغییرات منظم قیمت در حدود 10 درصد یا بیشتر در یک روز بوده ایم.

حرکاتی از این دست در سایر طبقات دارایی تقریباً بی سابقه است. اگر یک شاخص سهام در یک روز یک درصد حرکت کند، مشکل بزرگی تلقی می شود، چه رسد به حرکت های ۱۰ درصدی که در ارز دیجیتال به صورت روزانه می بینیم.

این امر معامله ارز دیجیتال را نسبت به سایر دارایی‌ها خطرناک‌تر می‌کند، اما با این ریسک، پتانسیل پاداش بالاتری نیز به همراه دارد، که همان چیزی است که معامله‌گران را به این صنعت جذب می‌کند.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

آیا تا به حال شکایت کارجویان را شنیده اید که به دلیل نداشتن سابقه کار نمی توانند شغلی پیدا کنند و به دلیل اینکه نمی توانند شغلی پیدا کنند، نمی توانند هیچ تجربه ای کسب کنند؟

این چرخه در زمینه ارز دیجیتال نیز اتفاق می‌افتد و یکی از بزرگ‌ترین عواملی است که موجب نوسانات می شود. نوسانات شدید بخشی از ارزش بازار کوچک است.

ارزش بازار به مقدار پول سرمایه گذاری شده در یک طبقه دارایی اشاره دارد. به عنوان مثال، ارزش بازار طلا ۱۱ تریلیون دلار است و بیتکوین در زمان نگارش مقاله ۴۴۰ میلیارد دلار است. بیایید بررسی کنیم که چرا این مسئله مهم است.

فرض کنید که طلا یک دریاچه بزرگ است – 11 تریلیون دلار مقدار آب موجود در دریاچه است. حال فرض کنید که بیتکوین یک گودال کوچک است که تنها 440 میلیارد دلار از آب آن نشان داده می شود.

اگر سنگی در شمایل یک پرتقال که ارزش آن در این مثال ۱۰۰۰۰۰ دلار است داشته باشیم و آن را به داخل دریاچه بیندازیم، سطح آب بالا نمی آید و میزان تغییر آن محسوس نیست.

این مقدار در دریاچه آنقدر ناچیز خواهد بود که کسانی که در ساحل ایستاده اند حتی متوجه بالا آمدن سطح آب یا هیچ موجی نخواهند شد.

اما اگر آن سنگ را داخل یک گودال بیندازید، آب از لبه ها بیرون می ریزد، سطح آب به طور قابل توجهی بالا می رود و هرکسی که درحال تماشای گودال باشد متوجه این تغییر خواهد شد. این کار شبیه تاثیر یک معامله بزرگ بر بازار طلا در مقابل بیتکوین است.

هیچ کس متوجه نخواهد شد که نیم میلیارد دلار به یک طبقه دارایی ۱۱ تریلیون دلاری اضافه یا از آن خارج می شود، اما نیم میلیارد مطمئناً بازاری را با سرمایه گذاری کمتر از یک تریلیون دلار مختل می کند.

بنابراین، از آنجایی که ارز دیجیتال بسیار بی ثبات است، بسیاری از سرمایه گذاران نمی خواهند خود را درگیر آن کنند و در نتیجه ارزش بازار کوچک باقی می ماند.

در ادامه ارزش بازار کوچک منجر به نوسانات شدید می شود، که باعث می شود سرمایه گذاران تمایلی به مشارکت نداشته باشند. بنابراین درست مانند مثال کارجویان این چرخه دائما در گردش است.

انتظار می رود که با درک بیشتر سرمایه گذاران از پتانسیل بیتکوین و به محض تایید ETF بیتکوین در ایالات متحده، مقدار پول نهادی که ممکن است به بیتکوین سرازیر شود  به میزان قابل توجهی از نوسانات آن بکاهد و این دارایی بیشتر شبیه به شاخص ها یا کالاها رفتار کند.

 

فقدان پیشینه و تاریخ برای ارزهای دیجیتال!

در مقایسه با سایر دارایی‌ها، بیتکوین تنها بیش از یک دهه است که وجود دارد و این بدان معناست که داده‌های تاریخی کافی برای کمک به سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد رفتار یا روند قیمت وجود ندارد.

دارایی های رمزنگاری فاقد داده های تاریخی هستند که بسیاری از سرمایه گذاران برای تصمیم گیری آگاهانه به آن تکیه کنند.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

فقدان تاریخ یک عامل بازدارنده است، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران ممکن است هفته ها، سال ها یا حتی دهه ها داده های تاریخی قیمت را مطالعه کنند تا تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه بگیرند.

 

وضعیت نظارتی بر بازار رمزارزها نامشخص است!

این مورد نیز شبیه به عدم پیداکردن شغل بدون تجربه و کسب تجربه بدون سناریوی شغلی است. از آنجایی که ارز دیجیتال بسیار پرخطر، بی ثبات و یک طبقه دارایی سوداگرانه تلقی می شود؛

برای مقامات مشخص نیست که چگونه باید تنظیم شود و از آنجایی که رمزارز کنترل نشده باقی می‌ماند، همچنان پرخطر و بی‌ثبات می‌ماند، زیرا سرمایه‌گذاران نمی‌توانند درگیردارایی‌های غیرقانونی شوند، که مجدداً منجر به کوچک ماندن ارزش بازار بیتکوین و ارزهای دیجیتال می‌شود که خود ایجاد ریسک و نوسانات را در پی دارد.

فقدان نظارتی به این معنا است که صرافی‌ها باید با مشکلاتی که در بازارهای تنظیم‌شده مجاز نیستند، کنار بیایند.

ما این را در مواردی مانند صرافی هایی که سطوح بالایی از اهرم را ارائه می دهند و شایعات زیادی که در رابطه با عملکرد نادرست صرافی ها در مقابل مشتریان وجود دارد مشاهده کرده ایم. این موارد نیز موجب افزایش ریسک در معاملات ارز دیجیتال می شود.

 

صرافی های ارز دیجیتال برای شورت گرفتن

این فهرست جامع نیست، اما برخی از صرافی های محبوبی که احکان فروش استقراضی را فراهم می کنند عبارتند از:

Binance

FTX

Kraken

Bitfinex

 Bybit

 OKX

سوالات متداول درباره شورت گرفتن ارز دیجیتال

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟

 

شورت گرفتن ارزدیجیتال به چه معناست؟

شورت گرفتن ارز دیجیتال عمل حدس و گمان کاهش قیمت دارایی است. معامله گران می توانند بازارها یا ابزار خاصی را معامله کنند که به آنها امکان می دهد از کاهش قیمت دارایی سود ببرند.

 

آیا شورت گرفتن بیتکوین فکر خوبی است؟

برای معامله گران با تجربه، شورت کردن بیتکوین می تواند در کوتاه مدت یک حرکت سودآور باشد. بسیاری از معامله‌گران ارزهای دیجیتال برای بلندمدت چشم اندازی صعودی برای بیتکوین دارند، اما از حرکات کوتاه‌مدت به سمت نزول سود خواهند برد.

با نگاهی به عملکرد بلندمدت قیمت بیتکوین، از آنجایی که بهترین طبقه دارایی در دهه گذشته بوده است، بسیاری شورت کردن بیتکوین را ایده خوبی به عنوان حرکت مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت نمی دانند.

 

کجا می توانم ارز دیجیتال را شورت کنم؟

بسیاری از صرافی های محبوب مانند FTX، Binance، Kraken، OKX، Bitfinex و غیره از دارایی هایی پشتیبانی می کنند که معامله گران می توانند ارز دیجیتال را شورت کنند.

 

آیا شورت کردن ارز دیجیتال غیرقانونی است؟

شورت کردن ارز دیجیتال یک روش برای معامله ارزهای دیجیتال است و مانند سایر دارایی های قابل معامله، در اکثر حوزه های قضایی کاملاً قانونی است. اگر یک صرافی در کشور شما تنظیم شده است که راه‌هایی برای شورت کردن ارز دیجیتال ارائه می‌دهد، دیگر جای نگرانی نیست.

خطرات شورت کردن ارز دیجیتال چیست؟

مانند هر تجارت یا سرمایه گذاری دیگری، همیشه خطر از دست دادن پول وجود دارد. برای مثال، اگر معامله‌گری به‌گونه‌ای سرمایه‌گذاری کند که در مورد افت قیمت پیش بینی کند، یعنی یک دارایی را «شورت» کند و آن دارایی افزایش یابد، در معرض خطر توقف ضرر، فراخوانی مارجین یا کاهش ارزش خالص است.

شورت گرفتن ارز دیجیتال می تواند منجر به از دست دادن تمام سرمایه شود. علاوه بر این، خطرات شورت کردن ارز دیجیتال در مقابل سایر دارایی‌ها به دلیل نوسانات بیشتر، دسترسی غیرمسئولانه به مقادیر بالاتر اهرم و این واقعیت که تنظیم‌ نشده است و به عنوان یک طبقه دارایی بسیار سوداگرانه در نظر گرفته می‌شود، بیشتر است.

 

آیا می توانم ارز دیجیتال را با استفاده از اهرم شورت کنم؟

در بسیاری از حوزه‌های قضایی، صرافی‌های رمزنگاری به معامله‌گران اجازه می‌دهند با استفاده از اهرم، ارز دیجیتال را شورت کنند. ما FTX.US یا Kraken را برای ساکنان ایالات متحده توصیه می کنیم و برای کاربران جهانی، Binance، Bitfinex و OKX موارد مناسبی هستند.

 

سخن پایانی

یکی از مزیت‌های اصلی معامله‌گران نسبت به سرمایه‌گذاران این است که سرمایه‌گذاران عمدتاً با افزایش قیمت‌ها درآمد کسب می‌کنند و با کاهش قیمت‌ها ضرر می‌کنند، در مقابل معامله‌گرانی هستند که می‌توانند در مسیر صعود یا کاهش با شورت گرفتن درآمد کسب کنند.

این مورد سرمایه‌گذارانی را که روی محصولات معکوس سرمایه‌گذاری می‌کنند شامل نمی شود چرا که برای سرمایه‌گذاری این چنینی رایج نیست.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که وجود دارد این است که یوتیوبرها، وب‌سایت‌ها، گروه‌های رسانه‌های اجتماعی و آگهی‌های بی‌شمار باعث می‌شود تا معامله‌گران بی‌تجربه فکر کنند که تجارت کاری آسان است؛

هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد و شما می‌توانید یک شبه از طریق تلفن خود ثروتمند شوید. گول نخورید.

 

شورت گرفتن روی ارز دیجیتال آیا خوب است؟
نرخ بازگشت سرمایه سالانه برکشایر هاتاوی بافت

 

روزانه ده ها پست میبینیم که افراد سود  1000 درصدی خود را نشان می دهند. هر معامله گر حرفه ای وال استریت به شما خواهد گفت که این امر نه تنها امکان پذیر نیست بلکه محال است.

هرکسی که چنین سودهایی را کسب می کند، یا خوش شانس است یا در مقادیر بسیار بالایی از اهرم استفاده می کند که منجر به هجوم حساب ها می شود و یا احتمالاً نتایج نشان داده شده مربوط به حساب های آزمایشی است.

 

در واقعیت بیش از ۹۰٪ از معامله گران شکست می خورند و پول خود را از دست می دهند. تجارت به یک صنعت بسیار غارتگرانه تبدیل شده است که در آن افراد متخلف معامله گران جدید و نا آگاه را شکار می کنند.

اگر دیدید که یک “تاجر” در مقابل یک لامبورگینی ژست گرفته و اسکناس های صد دلاری را به هوا پرتاب می کند بهتر است فرار کنید. معامله گران اینفلوئنسر نیستند و اگر چنین چیزی دیدید به احتمال زیاد به این دلیل است که آنها به عنوان یک معامله گر شکست خورده اند و به راه دیگری برای کسب درآمد روی آورده اند.

 

در نظر داشته باشید که برخی از بهترین معامله‌گران جهان و مدیران دارایی که برای بزرگترین شرکت‌های وال استریت کار می‌کنند، سالانه ۱۰ تا ۳۰ درصد حقوق دریافت می‌کنند.

وارن بافت، که اغلب از او به عنوان بهترین معامله گر/سرمایه گذار تمام دوران یاد می شود، به طور مداوم برای چندین دهه ۲۰ تا ۳۰ درصد در سال توانست به دست آورد. معامله گران باید به طور جدی در نظر بگیرند که آیا می توانند به طور واقع بینانه از “Oracle from Omaha” برای مدت طولانی پیش از اینکه زندگی خود را وقف این حرفه کنند، بهتر عمل کنند.

داشتن انتظارات واقع بینانه هنگام ورود به معامله و درک این نکته مهم است که میلیونر شدن یک شبه در بهترین حالت غیرممکن است. همچنین این امر در ابتدا به در نظر گرفتن میزان وجوهی که می توانید به تجارت اختصاص دهید کمک می کند.

معامله گران عموماً به یک حساب معاملاتی ۶ رقمی یا یک افق زمانی طولانی نیاز دارند تا یک حساب کوچک بسازند تا معاملات را ارزشمند کنند، زیرا ۱۰ درصد سود در سال در یک حساب معاملاتی ۵۰۰ دلاری برای بقا کافی نیست.

مچنین به خاطر داشته باشید که این معامله گران حرفه ای که از ۱۰٪ -۳۰٪ در سال راضی هستند، اغلب به ابزارها، تیم های تحقیقاتی، نمودارهای تحلیلی و موارد دیگر دسترسی دارند که معامله گران خرده پا ندارند.

بسیاری از تاجرانی که با مقدار کم تجارت می کنند معتقدند که می‌توانند با وجود ارتشی از تحلیلگران که نمودارهای شبانه‌روزی و ابزارهای تحلیلی پیشرفته را تماشا می‌کنند، از یک صندوق سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری بهتر عمل کنند.

این کار غیرممکن نیست اما فوق العاده دشوار است. به ازای هر معامله‌گر ارز دیجیتال که بیتکوین را با قیمت ۵۰۰ دلار خریداری کرده و میلیونر شده است، هزاران نفر دیگر ضرر کرده‌اند.

اینها را نمی گوییم تا شما را از معامله بازداریم فقط سعی می‌کنیم انتظارات واقع‌بینانه‌ای را ارائه دهیم، زیرا افراد زیادی وجود دارند که به عنوان راهی آسان برای کسب درآمد هستند و از شما می‌خواهند برای دوره آنها یا چیزی که آنها سعی در ترویج آن دارند ثبت نام کنید.

اگر این افراد در تجارت موفق هستند، چرا به پول شما نیاز دارند؟ هر معامله گر موفقی به شما خواهد گفت که تجارت سال ها تحقیق، فداکاری و تمرین نیاز دارد و راهی برای یک شبه ثروتمند شدن سریع نیست.

اگر احساس کنید می‌توانید بخشی از معدود معامله‌گرانی شوید که واقعاً در این راه موفق می‌شوند، تجارت می‌تواند بسیار سودآور و شغلی فوق‌العاده باشد. همیشه توصیه می‌کنیم با یک حساب آزمایشی شروع کنید، در مورد استراتژی‌های معاملاتی، استراتژی‌های تست پشتیبان تحقیق کنید و از طریق اقدامات تاریخی قیمت، الگوها و روندها را جستجو کنید.

این ایده خوبی است که فقط زمانی که ثابت کردید می توانید در یک حساب آزمایشی برای مدت طولانی سودآور باشید، پول خود را به خطر بیندازید.

سلب مسئولیت: موارد ذکر شده نباید توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید خود تحقیقات لازم را انجام دهند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *