شبکه اوموس (Evmos) چیست؟ – ارز دیجیتال Evmos

45 دقیقه زمان مطالعه
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

اوموس یکی از اولین بلاکچین‌های مبتنی بر ماشین (Machine-based) مجازی اتریوم در اکوسیستم کازموس است و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌هایی را راه‌اندازی کنند که قراردادهای هوشمند را با هر تعداد بلاکچین مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) و کازموس اجرا می‌کنند.

اوموس این فرآیند را تا حد امکان ساده و خلل‌ناپذیر می‌کند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به ایجاد برنامه‌ها در Solidity و Vyper ، همان‌طور که در اکوسیستم اتریوم عادت داشتند، ادامه دهند.

اوموس مرز جدیدی را بر روی برنامه‌های بلاکچین باز می‌کند و عملکرد ماشین مجازی اتریوم را با فعال کردن برنامه‌های کراس چین (cross-chain) که از نقدینگی و پایگاه‌های کاربری اکوسیستم‌های بلاکچین متعدد بهره می‌برند، در جهت ارائه تجربیات یکپارچه‌تر، گسترش می‌دهد.

به عبارتی دیگر اوموس یک بلاکچین گواه اثبات سهام مقیاس‌پذیر و با توان عملیاتی بالا است که کاملاً با اتریوم سازگار و تعامل‌پذیر است و در عین حال حاکمیت و لایه امنیتی خود را حفظ می‌کند.

این با استفاده از کیت کازموس و اولین زنجیره مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم و امکان ارتباط بین بلاکچینی به دست می‌آید، در نتیجه ترکیب‌پذیری اتریوم و نهایی‌سازی سریع تندرمینت را در یک اکوسیستم بلاکچین عظیم ترکیب می‌کند.

در طرح کلان، اوموس به کاربران تمامی ۴۲ بلاکچین دارای قابلیت ارتباط بین بلاکچینی امکان می‌دهد تا بدون اصطکاک به طیف کامل برنامه‌های اتریوم از جمله صرافی‌های غیرمتمرکز، بازارهایNFT، پروتکل‌های وام دهی، فرصت‌های فارمینگ (farming)، بازی و موارد دیگر دسترسی داشته باشند.

اوموس به‌عنوان یک بلاکچین سازگار با ماشین مجازی اتریوم به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به‌دلیل محیط کد یکسان، برنامه‌های کاربردی اتریوم را بدون تغییرات قابل‌توجه در پایگاه کد خود به‌طور یکپارچه اجرا کنند.

در نتیجه، کاربران می‌توانند به برنامه‌های غیرمتمرکز مورد علاقه‌شان دسترسی داشته باشند و در حین این دسترسی از سرعت تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های گس (gas fee) کمتر بهره مند شوند.

با فعال کردن قابلیت ارتباط بین بلاکچینی، جابه‌جا کردن دارایی‌ها بین زنجیره‌های دارای قابلیت ارتباط بین بلاکچینی به شیوه‌ای سریع و کارآمد از طریق Wormhole V2 برای کاربران و توسعه دهندگان بسیار آسان‌تر می شود.

این اجازه می‌دهد تا سرمایه آزادانه به و از دیگر زنجیره های سازگار با ماشین مجازی اتریوم و زنجیره های فعال با قابلیت ارتباط بین بلاکچینی جریان یابد، که منجر به دسترسی به بازار بسیار گسترده‌تری برای اوموس می‌شود.

 

شبکه بلاکچین اوموس چیست؟

اوموس یک بلاکچین گواه اثبات سهام مقیاس‌پذیر و با توان عملیاتی بالا است که به‌طور کامل با اتریوم سازگار است. اوموس با استفاده از فریم ورک کیت کازموس (Cosmos SDK) ساخته شده است که در موتور توافقی Tendermint Core اجرا می‌شود.

اوموس اجازه می‌دهد تا اتریوم وانیلی به‌عنوان یک بلاکچین مخصوص و مختص برنامه کازموس اجرا شود. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا تمام ویژگی‌های مورد نظر اتریوم را در اختیار داشته باشند و در عین حال از پیاده سازی گواه اثبات سهام تندرمینت (Tendermint) بهره‌مند شوند.

اوموس همچنین به دلیل اینکه بر روی کیت کازموس ساخته شده است، می‌تواند از طریق پروتکل ارتباطی بین بلاکچین (IBC) با بقیه اکوسیستم کازموس تبادل ارزش کند.

اوموس که با استفاده از کیت کازموس و با هسته تندرمینت (Tendermint Core) ساخته شده است، نهایی‌سازی سریع و بازده بالای بلاکچین‌های مبتنی بر کازموس را ارائه می‌دهد.

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

با استفاده از ماشین مجازی اتریوم، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های مبتنی بر اتریوم خود را در محیط اجماع تندرمینت با کارمزد تراکنش‌های کمتر، سرعت تراکنش‌های سریع‌تر و امنیت ارائه شده توسط گواه اثبات سهام، مستقر کنند.

اوموس همچنین پروتکل ارتباطات بین بلاک چینی کازموس (IBC) را فعال کرده است، پروتکلی که امکان اشتراک گذاری مستقیم توکن‌ها و داده‌ها را در بین زنجیره‌های مبتنی بر تندرمینت که از آن استفاده می‌کنند را ارائه می دهد.

بنابراین برنامه‌های ماشین مجازی اتریوم مستقر در اوموس می‌توانند برای شرکت‌کنندگان در شبکه‌هایی در سراسر اکوسیستم گسترده‌ کازموس، از جمله Cosmos، Terra، Crypto.org Chain، Osmosis، Cronos، Sentinel و Secret Network و بسیاری دیگر قابل دسترسی باشند.

کاربران تمامی ۲۸ بلاکچین مستقل که دارای قابلیت ارتباط بین بلاکچینی هستند، می‌توانند به ابزارهاییدر اتریوم مشاهده می‌شود، از جمله صرافی‌های غیرمتمرکز، بازارها، پروتکل‌های وام دهی، برنامه‌های NFT، بازی‌ها و موارد دیگر دسترسی داشته باشند، زیرا توسعه‌دهندگان منطق برنامه خود را از اتریوم مستقیماً در اوموس مستقر می‌کنند.

اوموس در واقع ایده تکامل‌یافته اترمینت است، مفهومی که در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان راهی برای استقرار قراردادهای هوشمند مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم در تندرمینت به‌منظور استفاده از گواه اثبات سهام برای اجماع معرفی شد.

اترمینت چشم‌انداز پشتیبانی از تمام ابزارهای اتریوم را داشت، درست همان کاری که امروزه اوموس انجام می‌دهد. هدف این بود که همان تجربه‌ای که توسعه‌دهندگان در اتریوم داشتند را برای توسعه‌دهندگان قرارداد هوشمند Solidity در تندرمینت ایجاد کند.

پس از راه اندازی قابلیت ارتباط بین بلاکچینی در مارس ۲۰۲۱، تیم توسعه‌دهنده هسته Tharsis پیشنهاد پیشبرد ابتکار اترمینت را از طریق رای‌گیری اجتماع در پیشنهاد شماره 44 کازموس ارائه داد. این پیشنهاد که اکنون به عنوان اوموس شناخته می‌شود، به سرعت با 98.31٪ موافقت افراد اجتماع در آوریل 2021 تصویب شد.

EVMOS، توکن بومی اوموس، برای پرداخت هزینه‌های تراکنش، سهام‌داری برای امنیت شبکه و شرکت در مدیریت اوموس جهت تصمیم‌گیری در زمینه تغییر پارامترهای پروتکل اصلی، توزیع خزانه‌داری اجتماع و موارد دیگر استفاده می‌شود.

هر دارنده EVMOS می‌تواند با استفاده از ماژول مدیریت پروتکل، پیشنهادی برای استفاده از وجوه موجود در استخر اجتماع اوموس ارسال کند یا به پیشنهادات رأی دهد. استخر انجمن 10٪ از توکن های ضرب‌شده در هر دوره را دریافت می‌کند.

 

اترمینت و تندرمینت چیست؟

کار اترمینت در اکتبر ۲۰۱۶ با هدف مقیاس‌پذیر کردن پروتکل اجماع تندرمینت به اتریوم یا برنامه‌های مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم آغاز شد. با ارائه راه‌حل‌های اخیر مانند گزینه‌های Polygon یا L2 همچون Arbitrum یا rollups، چشم‌انداز این پروژه پیشاپیش محقق شده است. از این رو، زنجیره اصلی اترمینت دیگر چیز جالبی را برای اکوسیستم بلاکچین عمومی ارائه نمی‌دهد.

چشم انداز پروژه اما اکنون تکامل یافته است. در چشم‌انداز آینده ترکیبی از چندین زنجیره بسیار امن و سریع مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم دیده می‌شود که قابلیت همکاری و ترکیب پذیری بیشتری را برای قراردادهای هوشمند بین بلاکچینی فراهم می‌کنند.

تیم تارسیس Tharsis به پیشبرد مرزهای UX می‌پردازد، چه برای توسعه‌دهندگان، کاربران یا اپراتورها. نهایی‌شدن سریع خیلی زود در جامعه اتریوم مورد توجه قرار می گیرد. تارسیس (Tharsis) متعهد شده است که این چشم انداز را تا پایان سال 2021 تحقق بخشد.

تیم تارسیس از آوریل ۲۰۲۱، تیم اصلی توسعه پایگاه کد اترمینت بوده است. انجمن رأی به ارائه سرمایه اولیه به تیم برای شروع عملیات و رشد آن تحت پیشنهاد شماره ۴۴ کازموس داد.

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

در چند ماه گذشته تیم به سختی مشغول انجام کار کدها، مقیاس‌بندی و ارائه چشم‌اندازی قانع‌کننده برای زنجیره ماشین مجازی اتریوم در کازموس بوده است که سال‌ها دوام خواهد آورد.

این تیم توسط فدریکو کونزه کولمر، یک مشارکت کننده تمام وقت کازموس از سال ۲۰۱۷ هدایت می‌شود که روی Peggy، کیت کازموس و قابلیت ارتباط بین بلاکچینی کار کرده است، و آکاش خوسلا، که قبلاً مهندس نرم افزار بوده است، رهبری می‌شود.

دو بنیانگذار از آغاز کار در کریپتو روی رشد ارگانیک تحت رهبری جامعه متمرکز بوده‌اند و بلاکچین را در برکلی به یکی از برجسته‌ترین سازمان‌های دانشگاه بنیان تبدیل کرده‌اند.

 

اوموس اکوسیستم اترمینت است!

اوموس، ماشین مجازی اتریوم بر روی کازموس، تنها آغاز کار است. اوموس یک آگنوستیک‌چین کاربردی خواهد بود که با شبکه اصلی اتریوم، محیط‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم و سایر زنجیره‌های BFT از طریق قابلیت ارتباط بین بلاکچینی تعامل خواهد داشت و به کاربران و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به راحتی ارزش را بین زنجیره‌ها جابجا کنند.

اما چشم‌انداز اترمینت فراتر از اوموس گسترش می‌یابد زیرا تیم قصد دارد از توسعه زنجیره‌های خاص برنامه‌ای که از کتابخانه اترمینت استفاده می‌کنند، پشتیبانی کند و به حفظ آن ادامه دهد.

تصمیم به فعالیت تحت نام جدید اوموس بر توانایی تیم برای ارائه شبکه اصلی در سال جاری تأثیری نمی‌گذارد؛ آنها می‌گویند:

می‌خواهیم شفاف بودن و تعامل با جامعه را به یک عمل دائمی تبدیل کنیم.

 

تاریخچه شبکه اوموس

این پروژه که قبلا با نام اترمینت (Ethermint) شناخته می‌شد، ابتدا در اکتبر 2016 با هدف ارائه مقیاس‌پذیری پروتکل اجماع تندرمینت به اتریوم آغاز شد.

با این حال، نوآوری‌های اخیر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مانند Polygon، Arbitrum، Metis، Optimism، zkSync و StarkNet همگی چشم‌انداز و اهداف اولیه اترمینت را محقق کرده‌اند و ارزش‌های مورد انتظاپر آن‌ را عملاً خنثی کرده‌اند.

در نتیجه، چشم‌انداز Tharsis (تیم پشتیبان اوموس/ اترمینت) در مورد اترمینت تکامل یافت. آن‌ها یک پل سریع نهایی، قابل همکاری و قابل ترکیب را برای زنجیره‌های مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم به زنجیره‌های دارای قابلیت ارتباط بین بلاکچینی متصور شدند. به عبارت دیگر، آنها می‌خواستند دروازه‌ای بین اتریوم و اکوسیستم بزرگتر کازموس ایجاد کنند.

پس از اجرای ارتباط بین بلاکچینی در اکوسیستم کازموس، Tharsis در مارس 2021 پیشنهاد  جذب کمک مالی برای تأمین مالی و پیشرفت بیشتر پایگاه کد موجود خود برای تبدیل چشم‌انداز جدید خود به واقعیت را  ارائه داد.

با این حال، به دلیل برخی مشکلات حقوقی و علائم تجاری با «اترمینت»، تیم در نهایت تصمیم گرفت نام تجاری خود را به اوموس تغییر دهد.

با وجود حداقل ۳۷ پروژه در انتظار راه‌اندازی در اوموس، شبکه اصلی زنجیره قرار بود در 28 فوریه 2022 فعال شود. این پروژه همچنین اخیراً یک «Rektdrop» برای توزیع توکن اصلی زنجیره، EVMOS، انجام داده است.

متأسفانه، تیم مجبور شد به دلایل مختلف نامشخص، راه‌اندازی توکن در آن روز را به تعویق بیاندازد. در روزهای پس از زمان تعیین‌شده، تیم راه‌اندازی این زنجیره را در تاریخ 3 مارس 2022 به صورت زنده پخش کرد.

با این حال، کاربران با مشکلات مختلفی در رابطه با توکن‌های airdropped خود به دلیل برخی مشکلات حیاتی که در کیف پول Keplr و MetaMask ایجاد شد، مواجه شدند. چهار روز بعد تیم تلاش کرد تا برای حل مشکلات، شبکه را ارتقا دهد. که (متاسفانه) شکست خورد و حتی باعث شد کل زنجیره متوقف شود.

دو روز پس از این حادثه، Tharsis یک گزارش تشریحی منتشر کرد که جزئیات ارتقای ناموفق را نشان می‌داد. در این گزارش، آن‌ها فاش کردند که ارتقاء به‌درستی آزمایش نشده بود و همچنین به دلیل انتشار در آخرین لحظه، هماهنگی بسیار ضعیفی داشته است.

علاوه بر این، در حالی که زنجیره آفلاین بود، پنج اعتباردهنده نیز به دلیل امضای دوباره یک بلوک در طول یک توقف اجماع، برای همیشه محبوس شدند. در نتیجه، تمام اعتباردهنده‌های دیگر مجبور به راه‌اندازی مجدد گره‌های خود و بازیابی داده‌های خود از نقطه پیشین شدند.

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

نامگذاری شبکه اوموس

وقتی تیم تارسیس برای تسهیل بحث در مورد پیشنهاد ۴۴ به انجمن‌های کازموس رفت، متوجه شد که سابقه علامت تجاری «اترمینت» از پیش وجود دارد. تیم خوش‌بین بود که با گذشت زمان و مذاکره می‌تواند از این نام برای پروژه استفاده کند، اما نتوانست.

علامت تجاری اترمینت در حال حاضر متعلق به All in Bits Inc.، DBA Tendermint Inc است، شرکتی که پشت راه‌اندازی اولیه کازموس هاب قرار دارد.

مشاور حقوقی تیم توصیه کرد که برای راه‌اندازی به موقع و جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی، بهتر است نام تجاری خود را تغییر دهیم. این موضوع بزرگ‌ترین مانع راه‌اندازی بوده و راه‌اندازی رسمی شبکه آزمایشی را که در ماه آگوست قرار بود انجام شود، به تاخیر انداخته است.

با نگاهی به گذشته، واضح است که دامنه اترمینت نسبت به نسخه‌های گذشته خود بسیار رشد کرده است و اکنون در اکوسیستمی بسیار متفاوت با آنچه که شروع شده بود قرار دارد. تیم به نتیجه رسید که این برند به نام جدیدی نیاز دارد تا این افزایش دامنه را نشان دهد، زیرا اترمینت فقط حاوی کد مربوط به ماژول ماشین مجازی اتریوم است. به همین دلایل، تصمیم گرفتند که پروژه آینده خود را اوموس نام‌گذاری کنیم.

 

ویژگی‌های شبکه اوموس

اوموس قابلیت همکاری غیرمتمرکز بین برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اتریوم و اکوسیستم کازموس با بلاکچین‌های غیرمتمرکز مستقل، از جمله کازموس، Terra، Crypto.org Chain، Osmosis و بسیاری دیگر را ممکن می‌کند.

سازگاری اوموس با ماشین مجازی اتریوم و راه‌اندازی آن با فعال‌سازی قابلیت ارتباط بین بلاکچینی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با ویژگی‌های مورد نظر اتریوم در محیط تندرمینت دست به ساختن بزنند و به کاربران و دارایی‌هایشان از سراسر اکوسیستم کازموس اجازه می‌دهد به ابزارهای موجود در اتریوم دسترسی داشته باشند.

اوموس به دلیل سازگاری با ماشین مجازی اتریوم، احتمالاً یک کانون در اکوسیستم تندرمینت برای توسعه وب ۳ خواهد بود.

اپراتورهای اعتبار سنجی می‌توانند در ازای مشارکت در ایمن‌سازی شبکه و اضافه کردن بلوک‌های جدید به زنجیره، جوایز مشارکتی کسب کننو در عین حال دارنده توکن می تواند توکن های اوموس  خود را به اعتباربخشی واگذار کند تا سهمی از جوایز را به دست آورد.

 

در اینجا نگاهی به برخی از ویژگی‌های کلیدی اوموس می‌اندازیم:

-سازگاری با Web3

-توان عملیاتی بالا از طریق هسته تندرمینت (Tendermint Core)

-مقیاس‌پذیری افقی از طریق قابلیت ارتباط بین بلاکچینی

-نهایی‌شدن سریع تراکنش

 

اوموس این ویژگی‌های مهم را از طرق زیر فعال کرده است:

-پیاده سازی برنامه رابط بلاکچین کاربردی (ABCI) هسته ترمیدنت (Tendermint Core) برای مدیریت بلاکچین.

-استفاده از ماژول‌ها و سایر مکانیسم‌های پیاده‌سازی‌شده توسط کیت کازموس (Cosmos SDK).

-استفاده از geth به‌عنوان یک کتابخانه برای ترویج استفاده مجدد از کد و بهبود قابلیت نگهداری.

-قرار دادن یک لایه کاملاً سازگار Web3 JSON-RPC برای تعامل با کلاینت‌ها و ابزارهای موجود اتریوم (متاماسک، ریمیکس، ترافل و غیره).

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

مجموع این ویژگی‌ها به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از ابزار و نرم‌افزار موجود اکوسیستم اتریوم برای استقرار یکپارچه قراردادهای هوشمند استفاده کنند که با بقیه اکوسیستم کازموس تعامل دارند!

اوموس اولین ماشین مجازی اتریوم سازگار با ارتباطات بین بلاکچینی است که در کازموس اجرا می‌شود و در ۳ مارس، ساعت ۳ بامداد به وقت گرینویچ + ۸ راه انداخته شد.

اوموس یک بلاکچین گواه اثبات سهام مقیاس‌پذیر و با توان عملیاتی بالا است که به‌طور کامل با اتریوم سازگار است. اوموس با استفاده از فریم ورک کیت کازموس( Cosmos SDK) ساخته شده است که در موتور توافقی Tendermint Core اجرا می‌شود.

تندرمینت نرم افزار و کازموس بلاکچین است. تندرمینت به‌عنوان مرکز اصلی اینترنت بلاکچین عمل می‌کند.

پس این در واقع به چه معناست؟ این بدان معناست که همه توسعه‌دهندگان در اتریوم می‌توانند کد خود را کپی کرده و مستقیماً روی اوموس اجرا کنند و به ابزار حاکمیت، سهام و قابلیت ارتباط بین بلاکچینی  کازموس دسترسی پیدا کنند.

اوموس اساساً شبکه اتریوم را با قیمت ارزان‌تر و سرعت بالاتر تکرار می‌کند. علاوه بر این، همه برنامه های کاربردی در حال حاضر با یکدیگر قابلیت همکاری خواهند داشت.

اوموس فقط یک کارمزد و توکن استیک کردن نیست. بلکه این اولین توکن در یک ماشین مجازی اتریوم EVM خواهد بود که نتایج حاکمیتی را برای آن هدایت می‌کند. اما همچنین به‌عنوان وسیله‌ای برای تعیین نتایج اقتصادی آتی که سه بازیگر اصلی (توسعه‌دهندگان، کاربران و اعتباربخش‌ها) را همسو می‌نماید، عمل می‌کند.

 

چرا سازگاری با ماشین مجازی اتریوم برای اوموس مهم است؟

استقرار و استفاده از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اتریوم در محیط‌های بلاکچین جایگزین به جنبه‌ای چند میلیارد دلاری از اکوسیستم وب 3 تبدیل شده است.

فشار برای استقرار برنامه‌های مبتنی بر اتریوم در محیط‌های جایگزین به دلیل وجود تعدادی از عوامل مبتنی بر قابلیت همکاری داخلی و هم‌ترازی انگیزه است:

(۱) دسترسی به گواه اثبات سهام

(۲) سرعت تراکنش سریع‌تر

(۳) کارمزدهای تراکنش کمتر

(۴) گسترش پایگاه کاربران موجود

 

کامل بودن و پایگاه کاربر گسترده اتریوم آن را به مکانی عالی برای ساخت برنامه‌های web3 تبدیل می‌کند، اما این خود منجر به تراکم می‌شود که باعث ایجاد کارمزدهای عملیاتی بالا و سرعت پایین تراکنش می شود.

یک شبکه لایه ۱ سازگار با ماشین مجازی اتریوم، مانند اوموس، به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که همین برنامه ها را برای مجموعه گسترده‌تری از دارندگان توکن راه‌اندازی کنند، تا به ابزارهای ارائه‌شده دسترسی داشته باشند.

اگرچه مفهوم سازگاری اترمینت با ماشین مجازی اتریوم بر اساس توافق تندرمینت از سال ۲۰۱۶ مورد توجه قرار گرفته است، اوموس اولین محیط بدون مجوز گواه اثبات سهام و سازگار با ماشین مجازی اتریوم است که در اکوسیستم گسترده‌تر تندرمینت راه‌اندازی شده است.

 

چگونه می‌توانیم در پروژه اوموس مشارکت کنیم؟

دو نوع گره در اوموس وجود دارد:

-گره های اعتباربخش که مسئول اعتباربخشی تراکنش‌ها و تخصیص بلوک‌های جدید به بلاکچین هستند.

-گره های کامل که وضعیت کامل بلاکچین را ذخیره می‌کنند و هنگام فراخوانی، داده‌های بلاکچین را بازیابی می‌کنند.

 

یک اعتبار سنج باید هم یک گره اعتبار سنجی و هم یک گره کامل (هر دو در یک خوشه گره اعتباربخشی ابر Coinbase گنجانده شده است» را اجرا کند، در حالی که خواندن/نوشتن زیرساخت فقط به استفاده از یک گره کامل نیاز دارد.

مجموعه فعال اوموس متشکل از ۱۵۰ اعتباردهنده است که بیشترین سهم EVMOS را در اختیار دارند (شامل سهام مستقل و واگذار شده).

انتخاب یک اعتباربخش که پیشنهاد بلوک بعدی را بدهد بر اساس نسبت سهام اسیتک‌شده توسط آن اعتباربخش به کل سهام‌های استیک‌شده صورت می‌گیرد (یعنی اگر اعتباربخش الف 10 توکن استیک کرده باشد و تمام توکن‌های استیک‌شده 100 عدد باید، در ده درصد مواقع الف انتخاب خواهد شد).

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

پاداش‌های شبکه اوموس

نرخ استیک هدف در حال حاضر تقریباً ۵۰٪ است که دلیل آن استفاده از توکن‌های EVMOS برای پرداخت هزینه تراکنش/محاسبات (گس) است. تیم اوموس خاطرنشان می‌کند که اگر در آینده، شرط‌بندی لیکوییدی به‌صورت بومی در اوموس اجرا شود، نرخ استیک هدف احتمالاً افزایش خواهد یافت.

چهار نوع پاداش در اوموس وجود دارد:

 

-هزینه‌های تراکنش به‌طور مساوی بین اعتباربخش‌های مجموعه فعال در اوموس توزیع می‌شود، اگرچه امکان پذیرش هر توکن مبتنی بر کازموس به‌عنوان پرداخت می‌تواند در آینده از طریق مدیریت فعال شود. توسعه‌دهندگان برنامه همچنین درصدی از تمام کارمزدهای تراکنش ماشین مجازی اتریوم را دریافت خواهند کرد که بین اعتبار سنجی تراکنش و توسعه دهندگان برنامه Evmos dApp Store تقسیم می‌شود.

-پاداش‌های تورمی (Block Provision) درصدی از تورم EVMOS است که به تناسب بین همه شرکت‌کنندگان فعال در شبکه توزیع می‌شود.

-جوایز پیشنهاد‌دهنده یک پاداش 1 تا 5 درصدی برای اعتباربخشی است که با موفقیت بلوکی را در توافق پیشنهاد ‌می‌کند.

-مشوق‌های استفاده ۲۵ درصد از بلوک را به‌عنوان یک مشوق اضافی تشکیل می‌دهند که شامل تخفیف‌های گس و استخراج نقدینگی و مشوق‌هایی اضافی از سوی مدیریت ( حاکمیت) می‌شود.

 

همانطور که قبلاً ذکر شد، برای تشویق پیشنهادات بلوک‌های غیرخالی همراه با شبکه‌سازی بین اعتباردهنده‌ها، جوایز پیشنهاد‌دهنده از 1% به 5% پاداش افزایش می‌یابد، همچنان که ظرفیت پرشده بلوک از 66 درصد به سمت 100 درصد حرکت می‌کند.

بنابراین، یک اعتباربخش می‌تواند مشارکت خود را با صبر کردن به اندازه کافی برای گنجاندن امضای اعتباربخشی در بلوک پیشنهادی بهینه کند، اما نه آنقدر که پیشنهاد بلوک بعدی را از دست بدهد.

قبل از فراخوانی پاداش توسط نماینده پروتکل، نرخ کمیسیون اعتباربخشی برای همه پاداش‌های اعتباربخش‌ها اعمال می‌شود.

 

ریسک‌های مشارکت در پروژه اوموس

اگر یک اعتباردهنده آنطور که انتظار می‌رود در شبکه رفتار نکند، هم سهم اعتباردهنده و هم هر سهم نماینده را می‌توان کاهش داد. به این شکل نمایندگان تشویق می‌شوند تا توکن‌های خود را در اختیار اعتباربخش‌هایی قرار دهند که ایمن عمل می‌کنند.

تعدادی از رفتارهای ضعیف اعتباردهنده وجود دارد که منجر به کاهش عملکرد در اوموس می‌شود:

-امضای دوگانه: امضای دو بلوک در یک ارتفاع بلوک منجر به کاهش عملکرد در اوموس می‌شود، اگرچه پارامترهای تنبیهی برای امضای دوگانه هنوز تعریف نشده‌اند.

-Downtime: اعتباردهنده‌ای که بیش از 95٪ از 10000 بلوک قبلی را از دست داده باشد باعث کاهش عملکرد یک صدم درصدی می‌شود.

-در دسترس نبودن: آفلاین بودن اعتباردهنده برای تعداد مجموعه‌ای از بلوک‌ها منجر به کاهش عملکرد می‌شود و اگر اعتباردهنده بیش از مقدار مشخصی از بلوک‌ها را از دست بدهد، از مجموعه فعال خارج می‌شود، اگرچه پارامترهای عدم دسترسی نیز هنوز تعریف نشده‌اند.

-امنیت ضعیف که منجر به رفتار مخرب می شود: اگر یک اعتباردهندهقربانی یک حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS) باشد و کلید خصوصی آن به خطر بیفتد، یا اگر سایر رفتارهای ضعیف غیرعمدی مشابهی از او سر بزند، ممکن است کل سهام اعتباردهندگان کاهش یابد. این نشان‌دهنده اهمیت انتخاب زیرساخت‌های مشارکتی ایمن و در دسترس است.

 

انتظار می‌رود که اوموس پارامترهای زندانی شدن کازموس را پیاده‌سازی کند، اعتباردهندگانی که کاهش عملکرد داشته‌اند، قبل از واجد شرایط بودن برای پیوستن مجدد به اجماع، به‌طور خودکار وارد یک دوره منع عملکرد (حبس) می‌شوند.

در کازموس، این دوره حبس در حال حاضر ۲ روز است، پس از این مدت اعتباردهنده می‌تواند یک تراکنش خروج از حبس برای پیوستن مجدد به مجموعه فعال ارسال کند.

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

حاکمیت در اوموس

حاکمیت یکی از ویژگی های پروتکل اوموس خواهد بود، اگرچه هنوز به‌طور کامل تعریف نشده است. اعتباردهندگان نقش بزرگی در حکمرانی ایفا خواهند کرد، زیرا این احتمال وجود دارد که نمایندگانی که به‌طور فعال مشارکت ندارند، رایشان به اعضای فعال انتقال پیدا کند.

علاوه بر این، اعتباردهنده‌های اوموس را می‌توان به دلیل غفلت از رای‌گیری در مورد پیشنهادهای حاکمیتی، به مقداری ناچیز، اما تعریف‌نشده، جریمه کرد.

توکن‌های EVMOS ابزار اصلی برای مشارکت در حاکمیت اوموس هستند. هر دارنده EVMOS می‌تواند پیشنهادهایی را برای ارتقای پروتکل ارسال کند یا از وجوه خزانه جامعه اوموس استفاده کند.

انتظار می‌رود که اوموس پارامترهای حاکمیتی کازموس را پیاده‌سازی کند. کازموس از سیستم «یک توکن، یک رأی» استفاده می‌کند، به این معنی که هر دارنده EVMOS می‌تواند در مورد پیشنهادهای حاکمیتی رای دهد؛

بدون اینکه وزن اضافی به آرای خاص داده شود کاربران در کازموس می‌توانند پیشنهادهای حاکمیتی را با مقداری سپرده ارسال کنند و پس از رسیدن به حداقل سپرده، این پیشنهاد وارد دوره رأی‌گیری می‌شود.

اگر پیشنهاد پذیرفته شود یا هرگز برای یک دوره رای گیری به حداقل لازم نرسد، سپرده برگردانده می‌شود. اگر پیشنهاد ناموفق باشد، سپرده‌ها توسط خزانه‌داری کازموس ضبط می‌شود.

 

ارز دیجیتال اوموس

ماشین مجازی اتریوم به کازموس می‌آید و قراردادهای هوشمند آزمایش‌شده، یک توکن بومی کاملاً جدید و نگاهی اجمالی به این مسئله که چگونه شبکه‌های L1 آینده می‌توانند برای توزیع عادلانه ارزش به‌جای تلاش برای قبضه کردن آن تکامل یابند را با خود همراه می‌آورد.

معرفی Rektdrop بیانگر این بود که DeFi و NFT dApps چقدر شرایط را در اتریوم تغییر داده‌اند. پرداخت گس(gas) ناخوشایند و دردناک است و از جمع‌شدن ارزش در گروه‌های مستحق جلوگیری می‌کند.

اما اگر dApps هیجان را ایجاد می‌کند، چرا توسعه دهندگان و کاربران سهم بیشتری از توکن‌های شبکه‌ای که برای آن تولید ارزش کرده‌اند، در اختیار نداشته باشند؟ آیا توسعه‌دهندگان می توانند در این زمینه کاری انجام دهند؟

سیستم های تشویقی و مدل توزیع توکن اوموس که در این مقاله بیان شده است، اولین گام به سمت ساخت L1 است که سهامداران را به‌جای بیگانه کردن با هم همسو می‌کند. چشم‌انداز ما در مورد شبکه با اقتصاد توکن و کارهای توسعه‌دهندگان شروع می‌شود.

 

توکن EVMOS

توکن اتریوم در وایت پیپر به‌صورت زیر توضیح داده شده است:

«اتر» اصلی‌ترین سوخت رمزنگاری داخلی اتریوم است و برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود.

این ایده سوخت از زاویه رسیدگی به کمبود فضای بلوک قانع‌کننده است. اما ما احساس کردیم که می‌توان آن را با اوموس گسترش داد، به‌ویژه وقتی صحبت از مشارکت بیشتر از طریق اقتصاد متوازن می‌شود.

 

اوموس عدم توازن در لایه ۱ را اصلاح می‌کند!

یک شبکه لایه ۱ به‌طور معمول دارای سه بازیگر است: توسعه‌دهندگان، کاربران و پیشنهاد‌دهندگان بلوک (اعتباردهنگان یا استخراج‌کنندگان).

هر یک از این سه نقش مهمی در هدایت و حفظ ارزش برای هر شبکه‌ای را دارند، اگرچه بسیاری از L1 ها از لحاظ تاریخی نتوانسته‌اند ارزش پایدار را به‌طور مساوی در بین این بازیگران ایجاد کنند.

معمولاً پیشنهاد‌دهندگان بلوک بیشترین سهم را از شبکه جمع می‌کنند در حالی که کاربران و توسعه دهندگان، یعنی فعال‌ترین شرکت‌کنندگان، نصیب کمتری می‌برند.

اوموس قصد دارد که این عدم توازن را اصلاح کند و جایگزینی برای رفتار رانت‌جویانه‌ای که در گذشته در پروتکل‌های fat دیده می‌شد، ارائه دهد. مشوق‌ها در سطح شبکه به کاربران فعال پاداش می‌دهند و هزینه‌های گس تراکنش به‌طور عادلانه بین توزیع‌کنندگان برنامه‌های کاربردی مهم و ارائه‌دهندگان زیرساخت‌های حیاتی شبکه توزیع می‌شود.

ما زنجیره‌های دیگر در اکوسیستم کازموس را دیده‌ایم که نشان می‌دهند چگونه یک پروتکل می‌تواند کارهای بیشتری برای ایجاد یک ماشین اقتصادی متوازن‌تر و خودپایدار انجام دهد.

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

EVMOS فقط یک توکن برای پرداخت کارمزد و استیک کردن نیست. بلکه اولین توکن در یک ماشین مجازی اتریوم خواهد بود که کارکردهای حاکمیتی را نیز در بر می‌گیرد. اما همچنین به‌عنوان وسیله‌ای برای تعیین نتایج اقتصادی آتی که سه بازیگر اصلی (توسعه دهندگان، کاربران و اعتباردهندگان) را همسو می‌کند نیز به کار خواهد رفت.

دارندگان توکن مسئول هدایت سازمان غیرمتمرکز خودگردان و تعیین سرنوشت تمام دارایی‌های بلاکچینی هستند که از طریق پورت ورودی اوموس به کازموس وارد می‌شوند. این شبکه اکثریت قریب به اتفاق توکن‌ها را کنترل می‌کند تا تحت مالکیت و کنترل همه افراد غیر از تیم باشند. این لیست کارکردهایی است که ما از توکن‌ها انتظار داریم:

-پرداخت به توسعه‌دهندگان و اپراتورهای شبکه در برابر خدماتشان از طریق مدل درآمد مشترک داخلی (فروشگاه dApp)

-رای‌گیری در مورد ارتقاء پروتکل

-ثبت توکن ها در ماژول ERC20 برای ادغام EVM-IBC با ERC20s

-تخصیص مشوق‌های استفاده برای برنامه‌های کاربردی در اوموس

-فعال کردن پیش‌کامپایل‌ها برای عملکرد مفید و دارای اولویت

-قرار نیست توکن‌های از پیش استخراج‌شده Evmos فروخته شوند

 

برنامه آزادسازی ارزهای دیجیتال

اوموس یک عرضه اولیه ۲۰۰ میلیون توکنی در زمان پیدایش خواهد داشت که بین شرکت‌کنندگان Rektdrop، استخر اجتماع و ذخیره استراتژیک تقسیم می‌شود.

انتشار توکن‌هایEvmos در ابتدا بسیار متورم بود و بیش از 300 میلیون توکن در سال اول ضرب شد. تحت مدل توکن اولیه، توکن‌های جدید تحت یک برنامه کاهش نمایی منتشر می‌شوند که در آن تورم هر سال کاهش می‌یابد (365 دوره روزانه). هدف نهایی انتشار 1 میلیارد توکن Evmos در طی 4 سال خواهد بود.

ما این فرمول را نیمه عمر می‌نامیم:

این امر باعث می‌شود در درازمدت شبکه از نظر فنی کاهش تورم داشته باشد، اما ما Evmos را به‌عنوان توکنی با عرضه نامحدود می‌بینیم. ما اجتماع را تشویق می‌کنیم تا پس از سال چهارم یک مدل تورم جایگزین را انتخاب کنند. برای مثال، اگر پاداش‌ها خیلی کم تلقی شوند، اجتماع می‌تواند یک مدل خطی یا ثابت را پیشنهاد کند.

توکن‌های تازه منتشر‌شده به روش زیر و بر اساس هر بلوک توزیع می‌شوند:

-پاداش استیک کردن: ۴۰ درصد

-پوشش تیم: ۲۵ درصد

-مشوق‌های استفاده: 25 درصد

-استخر اجتماع: ۱۰ درصد

 

تخفیف‌های تعویقی هزینه تراکنش (Gas)

در ابتدا، مجموعه مشوق‌های استفاده در اوموس صرف کم کردن هزینه‌های گس برای مصرف‌کنندگان نهایی می‌شوند . تنها محدودیت این است که این مشوق ها باید کمتر از خود هزینه ها باشد.

به منظور ایجاد انگیزه در استفاده از قرارداد هوشمند در اوموس، اجتماع می‌تواند انگیزه‌ای را برای یک قرارداد هوشمند معین از طریق حاکمیت ثبت کند تا از بخشی از استخر مشوق‌های استفاده برای مدت زمان مشخصی استفاده کند.

توزیع این پاداش‌ها در هر دوره (به‌طور پیش‌فرض 1 هفته) اتفاق می‌افتد، بنابراین تخفیف‌های تعویقی از هزینه‌های پرداختی انباشته می‌شوند. هدف از این کار توزیع جوایز میان استفاده‌کنندگان از قرارداد است تا به شکلی به‌عنوان یارانه گس عمل کند.

این در واقع راهی برای شبکه است تا تصمیم بگیرد که کدام dAppها برای کاربران خود یارانه گس دریافت کنند. دارندگان توکن بهترین وسیله را دارند تا استفاده از شبکه را به سمت این dAppها سوق دهند.

 

استخراج نقدینگی

در آینده نزدیک، برنامه بر روی مشوق‌های استفاده تمرکز می‌کند که TVL (کل ارزش قفل شده) را هدایت می‌کند، زیرا وسیله‌ای برای تشویق رفتار مازاد در چندین جای مختلف است.

ایده این است که توکن‌های Evmos به‌جای استخر مشوق‌های استفاده به قراردادی اختصاص یابد که در آن پوزیشن‌های DEX LP، بدهی‌های بازار پول یا بدهی سایر نقدینگی‌های خود را قفل می‌کنید. این توکن‌ها معمولاً با عنوان توکن‌های ERC20 نشان داده می‌شوند.

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

این قرارداد تحت کنترل حاکمیتی خواهد بود تا دارندگان توکن بتوانند تصمیم بگیرند که چه برنامه‌هایی در زنجیره اوموس برای مشوق‌های استفاده در زمینه فارمینگ واجد شرایط هستند. این یک برنامه استخراج نقدینگی موثر است که به لایه پایه مرتبط است، اما تحت کنترل حاکمیتی است.

با گذشت ۴ سال، مجموعاً ۲۰۰ میلیون توکن Evmos وجود خواهد داشت. اندازه این استخر بزرگ است زیرا کاربران ستون فقرات هر پروژه کریپتو هستند. به‌عنوان مثال، اگر حاکمیت تصمیم بگیرد که شبکه از رشد کاربر بیشتر سود می برد، مشوق‌های استفاده بیشتر خواهند شد.

 

هزینه تراکنش یا فی‌ها

اوموس کارمزدهایی دارد که بر اساس استفاده از شبکه قیمت‌گذاری می شود. قیمت‌گذاری گس بر اساس EIP1559 است. اما در اوموس به‌جای سوزاندن کارمزد پایه، آن را دوباره توزیع کرده و به جریان می‌اندازند.

 

فروشگاه dApp

در اوموس کارمزدها دیگر فقط پول سوخته یا وجوهی نیستند که سهم مالک شبکه  ازاپراتورهای شبکه را افزایش می‌دهند.

اوموس اکنون کارمزدها را به‌عنوان پاداش بین توسعه‌دهندگان و اپراتورهای شبکه برای خدمات خود از طریق یک مدل درآمدی داخلی و اشتراکی تقسیم می‌کند. ما این مدل درآمد/توزیع هزینه را dApp Store (فروشگاهdApp )می‌نامیم.

این در اصل یک مدل فروشگاه اپلیکیشن(app store) است که معمولاً بخشی از درآمد حاصل از فروش اپلیکیشن به اپراتور فروشگاه اپلیکیشن می‌رسد و بیشتر آن به توسعه‌دهنده می‌رسد.

تفاوت در اینجا این است که شبکه یک سرویس فعال و جاری است که در آن اپراتور شبکه بسیاری از زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای یک برنامه غیرمتمرکز را اجاره می‌دهد.

این به توسع‌دهندگان بر اساس ارزش و تأثیر dApp آنها پاداش می‌دهد، به جای آنکه این کار را با سنجیدن توانایی آن‌ها در ایجاد یک توکن حاکمیتی جدید و اهرم اتصال به سرمایه انجام دهد. کسانی که در اوموس دست به ساختن می‌زنند، سهم واقعی در رشد و مدیریت پروتکل دارند.

این توزیع کارمزد به‌صورت تقسیم 50/50 بین توسعه‌دهندگان قرارداد و اعتباردهندگان در زمان شروع کار اجرا می‌شود و توسط حاکمیت تنظیم می‌شود.

برای جلوگیری از هرزنامه(spam)، قراردادهایی که واجد شرایط هستند باید از کنترل حاکمیت بگذرند. توجه داشته باشید که این کار در ادامه ارائه مشوق‌های استفاده (یارانه گس) است.

کارمزد تراکنش‌های زنجیره‌های کازموس معمولاً با توکن‌های توزیع توکن تجمیع می‌شود و سپس بین اعتباردهندگان و پیشنهادکنندگان بلوک توزیع می‌شود. کارمزدها در توزیع بلوک جای نمی‌گیرند زیرا بسته به فعالیت در شبکه متغیرند و و تابع بازار قیمت گس هستند.

 

تخفیف تراکنش‌ها برای تسهیل‌ ارتباط بین بلاکچینی (IBC

تسهیل‌گرها معمولاً به‌خاطر کارشان مورد تقدیر قرار نمی‌گیرند زیرا صرفاً یک هزینه سوخته در ترازنامه اعتباردهندگان هستند. در اوموس تراکنش های ارتباط بین بلاکچینی، به‌ویژه UpdateClient و IBC Transfers حداقل 50 درصد تخفیف خواهند داشت.

توجه داشته باشید که این کار به موازات کار ICS-29 در زمینه ایجاد انگیزه تسهیل‌گر است. هدف از این کار جایگزینی مستقیم برای استاندارد نیست، بلکه راهی برای تشکر از تسهیل‌گران برای خدمات مداومشان است، زیرا آنها تنها دلیلی هستند که ارتباط بین بلاکچینی می‌تواند از زنجیره‌ای به زنجیره دیگر برود.

این رفتار نوع‌دوستانه تسهیل‌گران دقیقاً عاملی است که اکوسیستم کازموس را قادر ساخته در حال ساخت غیرمتمرکزترین مجموعه زنجیره‌ای باشد به بهترین شکل اداره می‌شود؛که ما مفتخریم آن را همسایه بنامیم.

 

پاداش‌های استیک کردن

اعتباربخش‌ها و نمایندگان برای تضمین امنیت بلاکچین اوموس و کمک به پیشنهاد و تأیید بلوک‌ها بسیار مهم هستند. نقش آن‌ها می‌تواند به ارائه اوراکل‌ها، پل‌های ایمنی، ارائه خدمات جمع‌آوری به سلستیا یا سایر زنجیره‌های کودک اوموس گسترش یابد و آن‌ها را به شرکت‌کنندگانی مهم بدل کند.

در ابتدای کار ۱۵۰ اعتباردهنده فعال وجود خواهد داشت که هر به کدام به میزان متفاوتی اعتبار تفویض شده است . تعداد اعتباردهنده‌های احتمالی تابع  تصمیم حاکمیت و قابل تنظیم است.

۴۰ درصد از توکن‌های تازه منتشر شده، به‌طور متناسب بر اساس میزان توکن‌های Evmos، به اعتباردهندگان‌ فعال و نمایندگان آنها پاداش می‌رسد. اعتباردهندگان در ازای پاداش‌های به‌دست‌آمده، از نمایندگان خود کمیسیون دریافت می‌کنند. هر اعتباردهنده ممکن است نرخ کمیسیون خود را انتخاب کند، اما حداقل نرخ کمیسیون اجباری 5٪در سراسر شبکه وجود دارد.

 

شبکه اوموس (Evmos) چیست؟
شبکه اوموس (Evmos) چیست؟

 

ذخیره استراتژیک

در زمان پیدایش، ۱۰۰ میلیون توکن Evmos به یک ذخیره استراتژیک اختصاص داده خواهد شد. این ذخیره استراتژیک توسط یک سازمان غیرمتمرکز خودگردان متعلق به بنیاد کنترل خواهد شد که در ابتدا از اعضای تیم توسعه و اجتماع کازموس تشکیل شده است. در آینده این سازمان گسترش خواهد یافت و در تصمیم‌گیری‌هایش شفاف خواهد بود.

از این ذخیره برای تأمین مالی طرح‌ها از طریق کمک‌های مالی و حمایت از تأییدکنندگان از طریق نمایندگی که در شبکه فعال هستند، استفاده می‌شود. این می تواند شامل ارائه خدمات تسهیلی، ایجاد کاوشگرها، حفظ ابزار منبع باز و استقرار داشبوردهایی باشد که رشد کلی بازار را در شبکه نشان می دهد.

مشارکت‌کنندگان اوموس برای ایده ارائه بیشتر امتیاز به شرکت‌کنندگان فعال در شبکه در جهت رشد بیشتر شبکه برای همه، از جمله صاحبان غیرفعال توکن‌ها، ارزش قائل هستند. همچنین از این ذخیره برای همسویی شرکای استراتژیک برای پروژه اوموس استفاده خواهد شد. هرگونه جمع‌آوری کمک مالی از طریق سازمان غیرمتمرکز خودگردان مشمول دوره‌های سرمایه‌گذاری خواهد بود.

سازمان نامتمرکز خودگردان اطمینان حاصل خواهد کرد که در حفظ تمرکززدایی شبکه زیاده روی نمی‌کند. ذخیره استراتژیک برای فروش بازار یا کنترل شبکه استفاده نخواهد شد. جامعه در نهایت مالکیت بیشتری خواهد داشت، زیرا ذخیره برای منافع عمومی مصرف خواهد شد. ما امیدواریم که برنامه انتشار توکن منجر به ورود بازیکنان فعال بیشتری در شبکه شود.

 

استخر اجتماع

رویای اوموس با بهره از استخر اجتماع کازموس ممکن شد. ما می‌خواستیم مطمئن شویم که یک استخر جامعه اوموس فعال داریم تا دیگران نیز بتوانند رویاهای خود را پیش ببرند.

استخر اجتماع در ابتدا با ۲۰ میلیون توکن Evmos پر می‌شود و همچنین 10 درصد از توکن‌های تازه منتشر‌شده نیز به استخر ریخته خواهند شد.

بودجه استخر توسط حاکمیت کنترل می‌شود و باید همواره قابل دسترس باشد. انتظار می‌رود که ذخیره استخر برای راه اندازی ابزارهای مهم، زیرساخت‌ها، محتوای آموزشی و سایر منابع استفاده شود.

ما همچنین فکر می‌کنیم که استخر اجتماع می‌تواند برای تأمین مالی ماسبق کالاهای عمومی استفاده شود. نرم افزار ما همچنین بر روی ابزارهای دیگر مانند Go-Ethereum، Cosmos SDK و Osmosis ساخته شده است، بنابراین درخواست سازندگان دیگر به‌شدت تشویق می‌شود!

 

سخن آخر درباره اوموس

در نهایت مجدداً یادآوری می‌کنیم که اوموس یک گواه اثبات سهام غیرمتمرکز بلاکچین در اکوسیستم کازموس است. این دستگاه مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) است، به این معنی که کاملاً با شبکه اتریوم سازگار است.

هدف اوموس این است که دنیای برنامه‌ها و دارایی‌های مبتنی بر اتریوم را به شبکه‌های تعاملی اکوسیستم کازموس متصل کند. این پروژه در حالی که انگیزه‌های توسعه‌دهندگان و کاربران را همسو می‌کند، هدفش نوآوری در فضای ماشین مجازی اتریوم و ترکیب‌پذیری بین زنجیره‌ای است.

همچنین در راستای توکن های شبکه اوموس، به‌منظور ایجاد مجموعه‌ای از تیم‌های کلاس جهانی، 25 درصد از توکن‌های اوموس در هر دوره برای توسعه‌دهندگان پروتکل اوموس ضرب می‌شود.

این ۲۰۰ میلیون توکن Evmos در معرض کلیف (cliff) قرار دارند و در حال واگذاری هستند. اینها تا زمانی که آزاد نشوند قابل انتقال و یا استیک کردن نخواهند بود.

دارندگان توکن می‌توانند تعیین کنند که آیا می‌خواهند تیم توسعه‌دهنده فعلی در شبکه مشارکت داشته باشند یا خیر و انتخاب کنند که از طریق حاکمیت، توکن‌های منتشر نشده را از تیم توسعه‌دهنده پس بگیرند و آنها را تغییر مسیر دهند. تیم اوموس می‌خواهد با اجتماع کار کند تا تمرکززدایی را از طریق آن ببیند.

Genesis تنها اولین قدم به‌سوی یک اکوسیستم L1 متوازن‌تر است. انتظار می رود اوموس همگام با نیازهای اجتماع خود تکامل یابد. آنچه که در روز اول عرضه می‌شود ممکن است شبیه اوموس ششما، یک سال یا یک دهه دیگر نباشد.

این برای مدل توکن نیز صادق است. در حالی که اولین انتشار انجام خواهد شد، ویژگی‌های جدیدی برای پاسخگویی به نیازهای اجتماع و ایجاد ارزش در برنامه قرار خواهد گرفت. مشوق‌ها در طول زمان اصلاح می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همه بازیگران به‌طور پایدار در آینده سود خواهند برد. اجتماع می‌تواند مدل‌های توکن را به سمت مدل‌های جایگزین هدایت کند، تا شبکه فعال باقی بماند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *