آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

15 دقیقه زمان مطالعه
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

برخلاف صرافی‌های مشهور ارزهای دیجیتال مانند بایننس و کوین‌ بیس که توسط یک نهاد واحد اداره می‌شوند، در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) امکان معامله بدون واسطه وجود دارد. بسیاری از این صرافی‌ها مبتنی بر اتریوم هستند که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در آنها انجام می‌شود.

با این حال، همان‌طور که بلاکچین‌ های رقیب ریشه دوانده‌ اند، صرافی‌های غیرمتمرکز نیز در جاهای دیگر ظاهر می‌شوند. پنکیک‌ سواپ، به جای اتریوم در زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده است و در نتیجه کارمزدهای معاملاتی بسیار پایین‌تری دارد. زنجیره هوشمند بایننس جدیدتر از اتریوم و کمتر شناخته‌شده است، اما پنکیک‌ سواپ در حال حاضر انقلاب بزرگی بین صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد کرده است.

در اینجا آنچه که باید در مورد پنکیک‌ سواپ در زنجیره هوشمند بایننس بدانید، از جمله مقدمات اجمالی درباره نحوۀ شروع کار، بیان می‌شود. در کنار صرافی های متمرکز مانند بایننس، کوین بیس، کوکوین و غیره، صرافی های غیرمتمرکزی با اهداف مجزایی وجود دارند.

یکی از آنها پنکیک سواپ است. این صرافی غیرمتمرکز در سپتامبر ۲۰۲۰ ایجاد شد تا تحولی بزرگ در دنیای بلاکچین را رقم بزند. پیش از پنکیک سواپ، صرافی های غیرمتمرکز دیگری نیز وجود داشتند؛ مانند یونی سواپ. اما یونی سواپ بر روی بستر اتریوم کار میکرد و از آنجا که بستر اتریوم، بستر گران قیمتی در دنیای بلاکچین شناخته میشود، ضرورت ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز بر شبکه ای ارزان تر حس می شد. همین شد که پنکیک سواپ بر بستر بایننس اسمارت چین یا همان BSC شکل گرفت.

پنکیک‌ سواپ چیست؟

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

پنکیک‌ سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که به شما امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال و توکن‌ها را بدون واسطۀ صرافی‌های متمرکز دادوستد کنید. پنکیک‌ سواپ بر اساس قراردادهای هوشمند خودکار مستقر در زنجیرۀ هوشمند بایننس و پلتفرم بلاکچین که توسط صرافی بایننس اجرا می‌شود، ساخته شده است.

هرچند بایننس یک صرافی متمرکز است، پنکیک‌ سواپ را کنترل نمی‌کند (پنکیک‌ سواپ توسط سازندگان ناشناس ساخته شده است). ظاهر این سرویس بسیار شبیه به صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ است. پنکیک‌ سواپ به طور خاص برای توکن‌های BEP-20 که در زنجیرۀ هوشمند بایننس اجرا می‌شوند، استفاده می‌شود.

البته می‌توان توکن‌ها را از پلتفرم‌های دیگر و از طریق پُل بایننس آورد و آنها را به توکن BEP-20 برای استفاده در این صرافی غیرمتمرکز تبدیل کرد.

مانند بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر، پنکیک‌ سواپ روی یک سیستم بازارساز خودکار (AMM) ساخته شده است که برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال به استخرهای نقدینگی کاربران متکی است.

به جای اینکه با یک دفترچۀ سفارشات سروکار داشته باشید و شخص دیگری را پیدا کنید که بخواهد ارزهای دیجیتال شما را با مواردی که می‌خواهید مبادله کند، ارزهای دیجیتال خود را از طریق قراردادهای هوشمند در استخر نقدینگی قرار می‌دهید. این کار به شما امکان می‌دهد تا مبادلۀ مورد نظر خود را انجام دهید. کاربرانی که کوین های خود را در این استخر نگه می‌دارند همیشه جوایزی دریافت می‌کنند.

پنکیک‌ سواپ بخشی از موج روبه‌رشد خدمات DeFi است که معامله‌گران رمزارزها را قادر می‌سازد تا تراکنش‌های خود را با توکن‌های تجاری انجام دهند بدون اینکه شخص واسطه‌ای بخش قابل توجهی از وجوه را بردارد. این یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز در زنجیرۀ هوشمند بایننس است، هرچند صرافی‌های غیرمتمرکزی در اتریوم (مانند یونی‌ سواپ) با میانگین حجم معاملات بسیار بالاتر وجود دارند.

صرافی پنکیک سواپ

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

صرافی پنکیک‌ سواپ یک صرافی غیرمتمرکز برای مبادله توکن‌های BEP-20 است.

آیا چیزی درباره یونی‌ سواپ یا سوشی‌ سواپ می‌دانید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس در درک پنکیک سواپ مشکلی نخواهید داشت، چون طراحی اصلی آنها کاملاً مشابه است. پنکیک سواپ در مقایسه با سوشی سواپ و یونی سواپ بسیار سریع تر و ارزان تر است؛ این مزیت از آنجا نشات میگیرد که پنکیک سواپ بر روی شبکه بلاکچینی بایننس اسمارت چین راه اندازی شده است تا بتواند با شبکه پر قدرت اتریوم رقابت داشته باشد.

پنکیک سواپ از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند. این بدان معناست که می‌توانید ارز دیجیتال را روی این پلتفرم معامله کنید، بدون نیاز به دفترچۀ سفارشی که در آن با شخص دیگری تعامل داشته باشید. در عوض، شما در یک استخر نقدینگی معامله می‌کنید.

این استخرها با وجوه سایر کاربران پر شده است. آنها در این استخر سپرده‌گذاری می‌کنند و در ازای آن توکن‌های نقدینگی (یا LP) دریافت می‌کنند. آنها می‌توانند از این توکن‌ها برای بازپس‌گیری سهم خود به علاوۀ بخشی از کارمزدهای معاملاتی استفاده کنند.

بنابراین، می‌توانید توکن‌های BEP-20 را معامله کنید یا نقدینگی اضافه کنید و پاداش بگیرید. ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

توکن‌های LP چندین نوع دارند؛ اگر مثلاً BUSD و BNB را به استخر اضافه کنید، در ازای آن توکن‌های BUSD-BNB LP را دریافت خواهید کرد. اگر BETH و ETH را اضافه کنید، توکن‌های BETH-ETH LP را دریافت می‌کنید.

دانلود پنکیک سواپ

لازم به ذکر است که صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ، اپلیکیشن یا افزونه مرورگر مستقلی ندارد؛ به منظور استفاده از صرافی پنکیک سواپ، لازم است به واسطه کیف پول ها یا صرافی های دیگر وارد این قسمت بشوید. بنابراین میتوانید کیف پول تراست ولت یا متامسک را از گوگل پلی بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و سپس به قسمت DEX یا صرافی های غیرمتمرکز رفته و صرافی پنکیک سواپ را انتخاب کنید.

استیک و سپرده گذاری در پنکیک سواپ

پنکیک سواپ همچنین به شما امکان می‌دهد تا توکن حاکمیتی آن (یعنی CAKE) را کِشت دهید. در این مزرعه، می‌توانید توکن‌های LP خود را سپرده‌ گذاری کنید و کیک پاداش بگیرید. کدام توکن‌های LP را می‌توان سپرده‌گذاری کرد؟ این فهرست بسیار طولانی است، در اینجا رایج‌ترین آنها را آورده‌ایم:

  • CAKE – BNB LP
  • BUSD – BNB LP
  • BETH – ETH LP
  • USDT – BUSD LP
  • USDC – BUSD LP
  • DAI – BUSD LP
  • LINK – BUSD LP
  • TWT – BNB LP

جوایز به اینجا ختم نمی‌شود! با سهام‌گذاری کیک خود در استخرهای شربت (SYRUP) می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید.

بنابراین، شما مقداری وجه برای دریافت توکن‌های LP واریز کرده‌اید و از آنها برای کِشت کیک استفاده کرده‌اید. سپس، می‌توانید کیک خود را سهام‌گذاری و از طریق استخرهای ویژه، توکن‌های دیگری کسب کنید.

بزرگترین استخر SYRUP مختص توکن CAKE است که می‌توانید کیک خود را برای کسب کیک بیشتر در آن سرمایه‌گذاری کنید، از طرفی می‌توانید با سهام‌گذاری CAKE توکن‌های بیشتری به دست آورید، بنابراین حتماً به صفحۀ استخر SYRUP توجه داشته باشید.

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

استفاده از پنکیک سواپ

اگر از سایت پنکیک سواپ بازدید کنید، متوجه خواهید شد که تا زمانی که روی باز کردن قفل کیف پول کلیک نکنید، به بسیاری از ویژگی‌ها دسترسی ندارید. وقتی روی آن کلیک می‌کنید، با چند گزینه روبه‌رو خواهید شد: MetaMask، Trust Wallet، WalletConnect، Binance Chain Wallet و سایر گزینه‌ها.

حتماً می‌گویید، مگر MetaMask یک کیف پول اتریوم نیست؟

بله، همین طور است، اما معماری زنجیرۀ هوشمند بایننس به گونه‌ای است که می‌توانید از MetaMask برای تعامل با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین BSC استفاده کنید. اگر می‌خواهید از کیف پول MetaMask استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای اتصال MetaMask با زنجیرۀ هوشمند بایننس را بررسی کنید.

هنگامی که آن را تنظیم کردید، می‌توانید قفل کیف پول خود را باز کنید تا اطلاعات بیشتری دریافت کنید. خواهید دید که توکن‌های مختلف LP بازده متفاوتی دارند. حالا چگونه می‌توان نقدینگی را افزایش داد؟

افزایش نقدینگی

اگر قبلاً از AMM استفاده کرده باشید، پس افزایش نقدینگی را هم بلدید. برای کِشت کیک، ابتدا باید نقدینگی را در صرافی افزایش دهید.

به نوار ابزار کناری سمت چپ بروید، سپس روی Liquidity کلیک کنید، Add Liquidity را بزنید و جفت توکن‌هایی را که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید، انتخاب کنید. همچنین، قبل از افزودن نقدینگی به یک استخر، از ضرر ناپایدار آن اطمینان حاصل کنید.

کشت در پنکیک سواپ

خوب، پس توکن‌های LP را دریافت کرده‌اید، اکنون زمان آن است که آنها را برای کسب کیک سرمایه‌گذاری کنید. به تب Farms بروید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که با توکن‌های LP شما مطابقت دارد.

همانند توکن‌های ERC-20، باید جابه‌جایی توکن‌ها را تأیید کنید. این کار به قرارداد اجازه می‌دهد آنها را از طرف شما برداشت کند. وقتی روی تأیید قرارداد کلیک می‌کنید، یک پنجره باز می‌شود و کارمزدی را نشان می‌دهد، از شما می‌خواهد تراکنش را تأیید کنید.

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

پس از تأیید تراکنش، به راحتی می‌توانید مبلغی را که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، آن را انتخاب و تأیید کنید. حالا می‌توانید بروید و هر وقت خواستید برگردید تا ببینید چه مقدار کیک به دست آورده‌اید. هر زمان که خواستید پاداش خود را دریافت کنید، روی برداشت (Harvest) کلیک و تراکنش را تأیید کنید.

سپرده گذاری در پنکیک سواپ

ارز دیجیتال اختصاصی پنکیک سواپ، کیک (CAKE) است. هنگامی که CAKE گرفتید، می‌توانید آن را در استخرهای SYRUP قرار دهید. به تب Pools بروید، استخرهایی به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید کیک خود را در آنها قرار دهید.

یک بار دیگر باید برداشت توکن‌های خود را تأیید کنید. برای انجام این کار روی Approve CAKE بزنید. وقتی تأیید شد، باید مقدار کیکی را که می‌خواهید سهام‌گذاری کنید، انتخاب کنید.

اکنون که کیک سرمایه‌گذاری شده است، توکن پاداش استخر را به دست خواهید آورد. اگر می‌خواهید جوایز خود را نقد کنید، روی Harvest کلیک کنید.

لاتاری در پنکیک سواپ

چه کار دیگری می‌توانید با کیک خود انجام دهید؟ شما می‌توانید در قرعه‌کشی پنکیک سواپ شرکت کنید.

هر قرعه‌کشی 6 ساعت طول می‌کشد و قیمت هر بلیط 10 کیک است. یک عبارت تصادفی چهار رقمی از اعداد 1 تا 14 به شما داده می‌شود، به عنوان مثال، 12-8-4-3. برای بردن جایزۀ بزرگ (50٪ از کل استخر قرعه‌کشی)، اعداد موجود در بلیط شما باید با هر چهار عدد بلیط برنده (با همان ترتیب اعداد) مطابقت داشته باشد.

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

حالا اگر با هر چهار عدد مطابقت نداشته باشد چه؟ جای نگرانی نیست، حتی اگر دو یا چند عدد از شماره‌های شما مشابه اعداد بلیط برنده باشد، جایزه را می‌برید.

NFT ها

می‌توانید با پنکیک سواپ کارهای بیشتری انجام دهید؟ بله، شما می‌توانید برندۀ NFTهای ویژه شوید.

اگر برندۀ یکی از این NFTها شده‌اید، می‌توانید آن را با کیکی به همان ارزش معاوضه کنید یا آن را به عنوان یک کالای کلکسیونری در کیف پول خود نگه دارید.

چگونه می‌توان NFT برنده شد؟ ابتدا باید ثبت نام کنید. برندگان به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. همچنین میتوانید صفحۀ NFT را برای از دست ندادن فرصت‌های بعدی زیر نظر داشته باشید.

آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)
آموزش صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (Pancakeswap)

 

IFOها

عرضۀ اولیۀ مزرعه (IFO) راهی برای دریافت توکن جدید کاربران با استفاده از قدرت کِشت سود است. در پنکیک سواپ، می‌توانید این کار را با استفاده از توکن‌های LP یک استخر پشتیبانی‌شده برای دسترسی به فروش توکن‌های جدید کاربران انجام دهید.

می‌توانید IFOهای فعال پنکیک سواپ را در صفحۀ IFO ببینید.

آیا پنکیک سواپ امن است؟

پنکیک سواپ توسط CertiK دارای ممیزی شده است. آیا این بدان معناست که استفاده از آن کاملا بی‌خطر است؟ خیر، در واریز وجه در یک قرارداد هوشمند همیشه خطر وجود دارد، حتی برای پروژه‌های حسابرسی‌شده و بسیار معتبر. هرگز بیش از توانتان سپرده‌گذاری نکنید.

حرف آخر درباره پنکیک سواپ

پنکیک سواپ بزرگترین پروژۀ AMM در زنجیرۀ هوشمند بایننس (BSC) با ویژگی‌های نوآورانه است. همچنین می‌توانید بسیاری از معیارهای آن را در https://pancakeswap.info/ بیابید.

ممکن است اتریوم روند DeFi را آغاز کرده باشد، اما ابتکاراتی مانند پنکیک سواپ نشان می‌دهد که موج نوآوری به زنجیره‌های دیگر نیز رسیده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *