صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

23 دقیقه زمان مطالعه
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز یک بازار همتا به همتا است که معاملات در آن مستقیماً بین معامله‌کنندگان رمز ارز انجام می‌شوند. صرافی‌های غیرمتمرکز یکی از امکانات اصلی ارزهای دیجیتال یعنی تقویت تراکنش‌های مالی که توسط بانک‌ها، کارگزاران و یا هر واسطه دیگری انجام نشوند، میسر می‌کنند.

بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز پرطرفدار همچون یونی سواپ و سوشی سواپ روی بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کنند.

پرطرفدارترین صرافی‌های غیرمتمرکز، مثل یونی سواپ و سوشی سواپ، از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند و بخشی از مجموعه در حال رشد ابزارهای امور مالی غیرمتمرکز، دیفای(DeFi)، هستند که گستره وسیعی از خدمات مالی را مستقیماً از یک کیف پول سازگار رمز ارز ممکن می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز به‌سرعت در حال رشد هستند. در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱، ۲۱۷ میلیارد دلار از معاملات از طریق این صرافی‌ها انجام شدند. از آوریل ۲۰۲۱، بیش از ۲ میلیون تریدر از طریق دیفای فعالیت می‌کردند که رشد ده برابری از می ۲۰۲۰ نشان می‌دهد.

در جنبه نظری صرافی‌های غیرمتمرکز به دنبال ارائه جایگزین‌هایی برای صرافی‌های متمرکز هستند؛ اما در عمل مزایا و معایب هرکدام از انواع صرافی‌ها را نشان می‌دهند.

بازارهای بورس و صرافی‌های معمول و سنتی ارز فیات، با جمع‌آوری فروشندگان و خریداران در یک مکان با فراهم کردن نقد شوندگی در بازار، معامله گران را از ورود نسبتاً آسان به معاملات و خروج از آن‌ها مطمئن می‌کردند. نقد شوندگی بالا احتمال اینکه شخصی در سوی دیگر معامله باشد که تمایل به معامله کردن با خریدار یا فروشنده را داشته باشد، افزایش می‌دهد.

درحالی‌که صرافی‌های ارز دیجیتال (CEX) معامله دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاکچین را تسهیل می‌کنند، خود این پلتفرم‌ها می‌توانند متمرکز یا غیرمتمرکز باشند. صرافی‌های متمرکز در معاملات واسطه‌های مورد اعتماد هستند که با ذخیره‌سازی و حفاظت از کلیدهای خصوصی و درنتیجه سرمایه شما، به‌عنوان متصدی عمل می‌کنند.

صرافی‌های متمرکز که در زمینه رمز ارز پیشرو هستند، همه جنبه‌های مربوط به تجربه معاملات دارایی‌های دیجیتال از امنیت گرفته تا قیمت‌گذاری منصفانه بازار، انطباق با مقررات، حمایت از مصرف‌کننده و دسترسی به جدیدترین دارایی‌های دیجیتال را تسهیل می‌کنند.

در اغلب صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، قبل از انجام معامله باید مقداری ارز فیات و یا ارز دیجیتال به کیف پول‌های رمز ارزی نگهداری شده توسط صرافی واریز کنید.می‌توانید آن مبالغ را از کیف پول صرافی خود به یک کیف پول رمز ارز بیرونی منتقل کنید. همچنین می‌توانید رمز ارزها را با ارز فیات مبادله‌ و سرمایه خود را به‌حساب بانکی خود منتقل کنید.

در سپتامبر سال ۲۰۲۰، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال حدود ۹۵٪ از حجم کل معاملات ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دادند.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) به‌عنوان جایگزینی برای صرافی‌های متمرکز ظهور کردند. این صرافی‌ها معاملات همتا به همتا ارائه می‌کنند وامکان دسترسی به جنبه نوظهور امور مالی یعنی دیفای (DeFi)، امور مالی غیرمتمرکز، ایجاد می‌کنند. در حال حاضر بیش از ۳۵ صرافی غیرمتمرکز وجود دارد.

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم‌هایی مثل یونی‌سواپ، کایبر و بانکور به طور گسترده‌ای به‌عنوان جایگزین‌های غیرمتمرکز برای صرافی‌های متمرکز شناخته‌شده‌اند. در ژانویه سال ۲۰۱۹، پلتفرم‌های صرافی‌های غیرمتمرکز فقط ۱۱/۰ ٪ از حجم جهانی معاملات را تشکیل می‌دادند، اما این عدد از آن زمان تا اوت سال ۲۰۲۰ به ۶٪ افزایش پیداکرده است. حجم ماهانه معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز تا اکتبر ۲۰۲۰، ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

پلتفرم‌های صرافی‌های غیرمتمرکز رویکرد دیگری برای تسهیل خریدوفروش دارایی‌های دیجیتال دارند. صرافی‌های غیرمتمرکز به‌جای به کار گیری یک سازمان واسطه برای پایاپای کردن معاملات، از قابلیت انجام خودبه‌خودی قراردادهای هوشمند بهره می‌برند.

در غیاب واسطه‌ها، صرافی‌های غیرمتمرکز چارچوبی غیر امانی دارند به این معنا که خود شما کنترل کلیدهای خصوصی و سرمایه رمز ارزی خود را دارید. بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز ریسک طرف مقابل ندارند به این معنا که ریسک قصور در اعتبار در آن‌ها وجود ندارد و به‌علاوه از پروتکل‌های احراز هویت و ضد پول‌شویی را پیروی نمی‌کنند.

 

چرا صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد شدند؟

ایده پشت صرافی‌های غیرمتمرکز واسطه زدایی است، به این معنا که واسطه‌ها و دلالان حذف شوند تا مردم عادی بتوانند مستقیماً با یکدیگر دادوستد کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز رمز ارزهای کاربران را تصدی و کنترل نمی‌کند. در عوض کاربران همواره همه دارایی‌های خود را مستقیماً در کیف پول‌های خود نگهداری می‌کنند.

بر اساس گزارشی از حسابداری جهانی کی پی ام جی  از اواخر سال ۲۰۲۱، بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال شروع به چالش کشیدن برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌های متمرکز از نظر حجم معاملات کردند. همان‌طور که صرافی‌ها بزرگ‌ترین بنگاه‌های رمز ارزها هستند، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بزرگ‌ترین سازمان‌های غیرمتمرکز هستند.

به‌طورمعمول صرافی‌های غیرمتمرکز دفاتر سفارش متداول را که در آن‌ها فروشندگان و خریداران بر اساس قیمت و حجم سفارش به هم متصل می‌شدند را با استخرهای نقدینگی جایگزین می‌کنند.

این‌ها استخرها  محتوی دارایی‌های رمز ارزی هستند که تحت کنترل صرافی هستند و  هر سفارش خرید یا فروشی که ثبت می‌شود را تسویه می‌کنند. دارایی‌های موجود در استخر توسط سرمایه‌گذارانی تأمین می‌شوند.سرمایه گذاران این سرمایه‌ها را در این استخرها قرار می‌دهند تا از کارمزدهای تراکنش‌های کاربران استخر درصد سودی به دست آورند.

بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ  است که سال ۲۰۱۸ بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شد. مهندس مکانیک سابقی، که یک سال بعد از اخراج شدن از زیمنس کد نویسی را یاد گرفته بود، این صرافی را ساخت. این صرافی تا اواخر سال ۲۰۲۱، روزانه معاملاتی باارزش بیش از ۱ میلیارد دلار پردازش می‌کرد.

بر اساس داده‌های کوین گکو، از فوریه ۲۰۲۲، نسخه سوم پروتکل یونی سواپ در برخی روزها تقریباً دو میلیارد دلار  حجم معاملات را سامان‌دهی می‌کند. این صرافی معمولاً حدود سه برابر حجم نزدیک‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز رقیب خود را مدیریت می‌کند مثل پن‌کیک‌سواپ که معمولاً ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار در حجم روزانه می‌بیند.

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه کار می‌کنند؟

برخلاف صرافی‌های متمرکز همچون کوین بیس، صرافی‌های غیرمتمرکز امکان مبادله ارز فیات با رمز ارزها را ایجاد نمی‌کنند.در این صرافی‌ها صرفاً توکن‌های رمز ارز‌ها با توکن‌های رمز ارزهای دیگر مبادله می‌شوند.

توسط یک صرافی متمرکز (CEX) شما می‌توانید ارز فیات را با یک رمز ارز معامله کنید (و بالعکس) و یا جفت‌های رمز ارز را باهم مبادله‌کنید، مثلاً برخی از بیتکوین‌هایتان را با اتریوم مبادله‌کنید. همچنین اغلب می‌توانید گام‌های پیشرفته‌تری بردارید مثلاً معاملات مارجین و یا انجام سفارش‌های محدود انجام دهید.

اما نهایتا همه این تراکنش‌ها توسط خود صرافی از طریق یک ((دفتر سفارش)) مدیریت می‌شوند. دفاتر سفارش بر اساس سفارش‌های خریدوفروش لحظه ای، قیمت یک رمز ارز مشخص را تعیین می‌کنند. این همان روش مورد استفاده در بازارهای سهامی مثل نزدک است.

صرافی‌های غیرمتمرکز از سوی دیگرند و برای تسهیل معاملات از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند. نقدینگی این استخر‌ها را سرمایه گذاران تامین می‌کنند. آن‌ها سرمایه خود را در این استخرها حبس می‌کنند و در عوض دستمزد شبه‌سودی دریافت می‌کنند.

 درحالی‌که معاملات در صرافی‌های متمرکز روی پایگاه داده داخلی صرافی‌ ذخیره می‌شوند، در صرافی‌های غیرمتمرکز این معاملات مستقیماً روی بلاکچین قرار می‌گیرند، صرفاً مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند هستند. آن‌ها قیمت‌های رمز ارزهای مختلف را نسبت به هم به‌صورت الگوریتمی تعیین می‌کن

صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً روی کدهای متن‌باز ساخته می‌شوند به این معنا که هرکسی می‌تواند روش کار دقیق آن‌ها را ببیند. درنتیجه توسعه‌دهندگان می‌توانند با اقتباس از کدهای موجود و انطباق آن‌ها ، پروژه‌های جدید رقیب بسازند.

به همین شکل، کد یونی‌سواپ توسط گروه زیادی از صرافی‌ها غیرمتمرکز دارای لفظ ((سواپ)) در اسامی خود، مثل سوشی‌سواپ و پن‌کیک‌سواپ استفاده شده‌ است.

 

مزایای صرافی‌های غیرمتمرکز

 صرافی‌های غیرمتمرکز حتی در مراحل اولیه توسعه، مزایایی ارائه می‌کنند که این مزایا روی مؤلفه‌هایی همچون نظارت و سرپرستی  بر دارایی‌های دیجیتال و تنوع آن‌ها، اعتماد معاملاتی، کارمزدهای معاملاتی و حریم شخصی سرمایه‌گذاران تأثیرگذار هستند.

 

صرافی‌های غیرمتمرکز سرپرست ندارند

صرافی‌های غیرمتمرکز غیر امانی و بدون نیاز به سرپرست هستند،‌ به این معنا که برای انجام معاملات لازم نیست معامله گران کنترل کلیدهای خصوصی خود به دیگری واگذار کنند. در عوض کیف پول‌های بیرونی با صرافی‌های متمرکز در تعامل هستند و معاملات از طریق قراردادهای هوشمند به شکل خودبه‌خودی انجام می‌شوند.

این درصورتی است که صرافی‌های متمرکز با کنترل کلیدهای خصوصی شما، نقش سرپرست و متصدی سرمایه‌تان را ایفا می‌کنند و شما باید کنترل کلیدهای خصوصی خود را واگذار کنید، البته صرافی‌های متمرکز اطمینان و امنیت فراهم می‌کنند.

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز تنوع گسترده ای دارند

در اکتبر سال ۲۰۲۰، بیش از ۷۴۰۰ رمز ارز در بازار وجود داشت. صرافی‌های متمرکز گروهی از رمز ارزها را فهرست کرده و فقط کنترل آن‌ها را بر عهده می‌گیرند.

این صرافی‌ها عموماً فقط رمز ارزهایی را در فهرست رمز ارزهای معاملاتی قرار می‌دهند که دارای استانداردهای مؤثر امنیتی و رواج  کافی برای فعالیت تجاری  خود داشته باشند تا از این طریق از سودآوری این رمز ارز‌ها و پیروی آن‌ها از قوانین اطمینان حاصل کنند.

بیشتر آلتکوین‌ها فقط از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز که امکان انجام معاملات همتا به همتا بدون نیاز به حجم معاملاتی زیاد در آن‌ها وجود دارد، قابل‌دسترسی هستند. این مسئله فرصت مشارکت گسترده‌تری در دارایی‌های دیجیتالی فراهم می‌کند و جامعیت مالی را افزایش می‌دهد.

اگر علاقه‌مندید یک توکن موفق را در مراحل اولیه‌ پیدا کنید، دیفای بهترین مکان برای آن است. صرافی‌های متمرکز عملاً گستره نامحدودی از توکن‌ها، از معروف‌ترین‌ها تا غیرمتداول‌ترین‌ها، عرضه می‌کنند چرا که که هرکسی می‌تواند یک توکن مبتنی بر اتریوم تولید کند و یک استخر نقدینگی برای آن بسازد.

بنابراین در این صرافی‌ها به مجموعه گسترده‌تری از پروژه‌ها ، چه بررسی‌ شده چه بررسی نشده دسترسی پیدا می‌کنید.

 

ناشناس ماندن و انجام معاملات بدون نیاز به اعتماد

در صرافی‌های متمرکز همه معاملات توسط یک مرجع مرکزی که خود صرافی است مورد نظارت واقع شده و ذخیره می‌شوند. صرافی‌های غیرمتمرکز معاملات را از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌دهند و آن‌ها را بر روی بلاکچین ذخیره می‌کنند.

این مسئله انجام معاملات بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث را ممکن می‌کند.به علاوه چون صرافی‌های غیرمتمرکز سرمایه شما را نگهداری نمی‌کنند، احتمال هک شدن آن‌ها کمتر است.

همچنین برای استفاده از بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز پرطرفدار، نیاز به وارد کردن هیچ اطلاعات شخصی نیست.

سودمندی در کشورهای درحال‌توسعه: امانت دهی همتا به همتا، معاملات سریع و گمنامی که توسط صرافی‌های غیرمتمرکز ممکن شده‌اند، آن‌ها را به‌طور فزاینده‌ای در جوامع درحال‌توسعه که ممکن است زیرساخت‌های محکم بانکی موجود نباشند، پرطرفدار کرده‌اند. هرکسی با داشتن یک تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت می‌تواند از طریق یک صرافی‌ غیرمتمرکز معامله کند.

کارمزد کمتر صرافی‌های غیرمتمرکز

فعالیت صرافی‌های غیرمتمرکز از طریق استفاده از قراردادهای هوشمندی خود‌به‌خود است. صرافی‌های غیرمتمرکز در نبود واسطه، از ساختار کارمزد ((گس)) بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز مثل یونی‌سواپ کارمزد اندکی در حدود۳/۰ ٪  برای معاملات دریافت می‌کنند. با وجود نوساناتی که این کارمزدها در پاسخ به‌ بهره‌برداری و استفاده از شبکه پیدا می‌کنند، اما بااین‌حال این کارمزد‌ها همچنان بسیار کمتر از هزینه‌های  وارد شده در جایگزین‌های متمرکز هستند.

 

رعایت حریم شخصی در صرافی‌های غیرمتمرکز

معامله‌گرانی که از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند نیازی به فاش کردن کلیدهای خصوصی خود ندارند چرا که  در این صرافی‌ها کیف پول‌ها بیرونی هستند و صرافی مسئول سرمایه‌ معامله گران نیست.

به همین دلیل اساساً برای استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز کاربران نیازی به تکمیل فرایندهای احراز هویت و فرایندهای ضد پول‌شویی ندارند. بااینکه این موضوع می‌تواند از جنبه راحت و بی‌دردسر بودن یک مزیت محسوب شود اما می‌تواند از منظر قانونی مشکل‌ساز باشد.

 

معایب صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز دارای معایبی هستند که این معایب می‌توانند موانعی برای پذیرش گسترده این نوع از صرافی‌ها ایجاد کنند. این کمبودها شامل مقیاس‌پذیری صرافی‌های غیرمتمرکز، تجربه کاربری، نقد شوندگی بازار و تحرک سرمایه هستند.

 

مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری بلاکچین ها به تعداد تراکنشی بستگی دارد که یک شبکه می‌تواند پردازش کند قبل ازاینکه به ظرفیت نهایی خود برسد. برای مثال شبکه بیتکوین می‌تواند ۶/۴ تراکنش بر ثانیه را پردازش کند درصورتی‌که این عدد در اتریوم ۱۵ تراکنش بر ثانیه است.

صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند که بر روی شبکه‌های بلاکچین قرار می‌گیرند ، عمل می‌کنند. به‌این‌ترتیب صرافی‌های غیرمتمرکز به وسیله محدودیت‌های زیرساختی شبکه‌های زیربنایی خود محدود می‌شوند.

 

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

تجربه کاربری

صرافی‌های غیرمتمرکز در مراحل اولیه توسعه هستند بنابراین استفاده از آن‌ها می‌تواند برای کسانی که با تکنولوژی‌های غیرمتمرکز بلاکچین آشنا نیستند، چالش‌برانگیز باشد. کاربران برای تعامل با صرافی‌های غیرمتمرکز، ابتدا باید با پلتفرم‌های کیف پول بیرونی آشنا شوند.

سپس باید کیف پول خود را با انتقال فیات و یا ارز دیجیتال شارژ کنند. نهایتاً باید این کیف پول را به رابط کاربری صرافی متصل کنند تا بتوانند معامله کنند. فرایند واریز وجه برای انجام معاملات در صرافی‌های متمرکز به مقدار قابل‌توجهی ساده‌تر و سرراست‌تر است.

 

رابط‌های کاربری پیچیده

کاوش و فعالیت در صرافی‌های غیرمتمرکز نیازمند دانش تخصصی است. این رابط‌های کاربری همیشه آسان نیستند بنابر این آماده‌ جست‌وجوی‌های فراوان باشید و انتظار راهنمایی از صرافی نداشته باشید. به‌طورکلی شما باید جایی بیشتر از سایت خود صرافی‌ها دنبال راهنمایی‌های دقیق و یا یافتن تبیین‌گر بگردید.

باید احتیاط کنید چرا‌که ممکن است یک خطای غیرقابل اصلاحی مثل انتقال کوین به کیف پول اشتباه انجام دهید. ضرر ناپایدار مشکل معمول دیگری است که می‌تواند درنتیجه جفت کردن یک ارز دیجیتال پر نوسان با یک ارز کم نوسان‌تر در یک سطح نقدینگی ایجاد شود. (ایده اصلی چیست؟ خودتان تحقیق کنید!)

 

آسیب‌پذیری قراردادهای هوشمند

هر پروتکل دیفای فقط به‌اندازه قرارداد هوشمندی که آن را فعال می‌کند، ایمن است. علیرغم آزمایش‌های طولانی‌مدت، کدها می‌توانند باگ‌های قابل سوءاستفاده‌ای داشته باشند که می‌تواند باعث خسارت شما شود.

با وجود اینکه قراردادهای هوشمند در شرایط طبیعی ممکن است مطابق پیش بینی‌ها عمل کنند، اما توسعه‌دهندگان نمی‌توانند همه حوادث غیرمعمول، عوامل انسانی و هک‌ها را پیش‌بینی کنند.

به دلیل وجود مجموعه گسترده ارزهای بررسی نشده قابل دسترسی در صرافی‌های غیر متمرکز، ارز‌های پر‌ریسک‌تر، کلاه‌برداری‌ها و حیله‌ها بیشتر هستند که باید در مورد آن‌ها احتیاط کرد. وقتی فردی تعدادی توکن جدید تولید می‌کند،این توکن ها استخر نقدینگی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ارزش پول آن را سرکوب می‌کنند.

سپس اگر آن  ارز شکست بخورد، یک توکن که در اوج به سر می‌برد ناگهان راگ پول می‌شود [منظور وقتی است که پروژه‌ای با تبلیغ باارزش جلوه داده می‌شود و افراد زیادی به آن اقبال نشان می‌دهند و آن ارز موفق می‌شود، سپس تولیدکنندگان سرمایه‌های افراد را از استخر نقدینگی بیرون می‌کشند و آن ارز شکست می‌خورد و افراد سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.]

قبل از خرید یک رمز ارز که تازه با آن روبرو شده‌اید و یا استفاده از یک پروتکل جدید، اهمیت دارد هر اندازه که می‌توانید در مورد آن آگاهی پیدا کنید.

وایت پیپر‌ها را مطالعه کنید، به فید‌های توییتر و کانال‌های دیسکورد توسعه‌دهندگان را سر بزنید و بازرسی‌های انجام‌شده در مورد هر پروژه‌ای که در آن به آن علاقه‌مند هستید بررسی کنید (برخی از بازرسان بزرگ شامل کرتیک، کانسنسیس، چین سکیوریتی و تریل آو بیتس هستند.)

 

نقد شوندگی

صرافی‌های غیرمتمرکز هنوز نسبتاً جدید هستند و جفت ارزهای معاملاتی متنوعی را پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه تقسیم‌بندی بازار تأثیر منفی بر نقد شوندگی آن گذاشته است. بااین‌حال نقد شوندگی دارایی‌ها با گسترش دیفای به مقدار قابل‌توجهی افزایش پیداکرده است.

 

مبادله ارز فیات با رمز ارزها

خرید دارایی‌های دیجیتال با ارزهای فیات همچون دلار امریکا با فناوری‌های حاضر صرافی‌های غیرمتمرکز ممکن نیست. به علاوه شما نمی‌توانید با ارز فیات معامله کنید و یا دارایی‌های خود را به‌حساب بانکی‌تان منتقل کنید.

بااینکه فناوری ارز دیجیتال باثبات در حال شبیه‌سازی نقش ارزهای فیات در اکوسیستم دیفای است، اما نبود امکان مبادله فیات با رمز ارزها ( تبدیل فیات به رمز ارز و بالعکس) مانعی برای ورود کاربران تازه‌کار است.

 

آیا صرافی‌های غیرمتمرکز جایگزین صرافی‌های متمرکز خواهند شد؟

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) چیست و چگونه کار می‌کند؟

با اینکه صرافی‌های متمرکز همچنان بر بازارهای ارز دیجیتال تسلط دارند و پاسخگوی نیازهای روزمره تریدر ها و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هستند، اما جایگزین‌های غیرمتمرکز آن‌ها نیز، گزینه‌های جالب‌توجهی هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند روی بلاکچین، شیوه‌ای بدون نیاز به اعتماد [به شخص دیگری] برای مرتبط کردن خریداران و فروشندگان ارائه می‌کنند. به علاوه مدل‌های جدیدی برای مشارکت و اداره منصفانه برای ذی‌نفعان را پیشنهاد می‌کند.

بااین‌حال این پلتفرم‌ها هنوز در مراحل اولیه رشد خود به سر می‌برند و برای اطمینان از پذیرفته شدن هر چه بیش‌تر آن‌ها د رآینده، ضروری است که اصلاحاتی در زمینه تجربه استفاده کاربری، توسعه زیرساخت‌ها، رشد مکانیسم‌های مقیاس‌پذیری و افزایش ارتباط با مؤسسات متمرکز ارزهای دیجیتال و مؤسسات مالی قدیمی ایجاد شوند.

 

چگونه باید با صرافی‌های غیرمتمرکز تعامل کرد؟

شما می‌توانید از یک صرافی غیرمتمرکز مثل یونی سواپ با استفاده از کیف پول‌هایی همچون متامسک (برای مرورگر) یا کیف پول کوین بیس (برای گوشی همراه) استفاده کنید.

درحالی‌که می‌توانید مستقیما با صرافی‌ها از طریق مرورگری که داخل کیف پول کوین بیس قرار دارد ارتباط برقرار کنید، یک روش ساده‌تر این است که در مرورگر کامپیوتر خود وب‌سایت صرافی را بازکنید و روی گزینه ((اتصال به کیف پول)) کلیک کنید (مثلاً آدرس وب‌سایت صرافی یونی سواپ app.uniswap.org است.)

یک کد QR ظاهر می‌شود که می‌توانید با دوربین گوشی خود آن را اسکن کنید (برای دسترسی به دوربین در گوشه بالای سمت راست اپلیکیشن کیف پول کوین بیس کلیک کنید.) هنگامی‌که این کد اسکن شود، کیف پول شما به صرافی متصل می‌شود.

همچنین برای آغاز معاملات در بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز شما به مقداری اتریوم نیاز دارید که می‌توانید از صرافی‌هایی مثل کوین بیس تهیه کنید. اتریوم برای پرداختن کارمزدهایی (که با اصطلاح گس‌فی شناخته می‌شوند) که برای هر تراکنش روی بلاکچین اتریوم وجود دارند، موردنیاز است. این کارمزدها از کارمزدهای که خود صرافی‌های غیرمتمرکز دریافت می‌کنند جدا هستند.

 

کارمزدهای صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه هستند؟

کارمزدها متنوع هستند. یونی‌سواپ کارمزد ۳/۰ ٪ دریافت می‌کند که میان تأمین‌کنندگان نقد شوندگی تقسیم می‌شود و یک کارمزد پروتکل در آینده ممکن است اضافه شود.

اما باید به این نکته توجه کرد که کارمزدهایی که صرافی‌های غیرمتمرکز دریافت می‌کنند را می‌توان با کارمزدهای گس / هزینه‌های گس استفاده از شبکه اتریوم کمتر کرد. آپدیت‌های اتریوم ۲ که دائما در حال انجام هستند (همچنین تعدادی از راه‌حل‌های ((لایه ۲)) مثل آپتیمیسم (Optimism) و پالی گان (Polygon)) طراحی‌شده‌اند تا کارمزدها را کاهش دهند و سرعت انجام تراکنش‌ها را افزایش دهند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *