تفاوت لانچ پد و لانچ پول بایننس [ Launchpad and moneylaunch ]

17 دقیقه زمان مطالعه
تفاوت لانچ پد و لانچ پول بایننس [ Launchpad and moneylaunch ]

مقایسه لانچ پد و لانچ پول، کدام‌ یک باعث رشد بیشتر بازار کریپتو خواهد شد؟

بایننس اکوسیستم همه چیز تمامی را به وجود آورده که خدمات متنوعی برای تمام کاربران، معامله‌گران و هولدرها (سرمایه گذاران بلندمدت) در بازار رمز ارزها فراهم می کند.

اگر مدتی از خدمات بایننس استفاده کرده باشید، احتمال اینکه با لانچ پد بایننس یا لانچ پول بایننس برخورد کرده باشید زیاد است. هر دوی این پلتفرم ها هدف حمایت از اکوسیستم کریپتویی را دارند و به وسیله عرضه دسته اول توکن های آینده دار به تمام کاربران بایننس، این مهم را به انجام می‌رسانند.

همچنین از توکن استارت آپ های کریپتویی خوش آتیه حمایت می‌کنند و این کار را از طریق رویدادهایی انجام می دهند که با هدف کمک به آگاهی و جلب توجه افراد به پروژه‌ها، راهنمایی پروژه‌ها برای زمان مناسب عرضه توکن و تبلیغات برگزار می شود.

 

به عبارت دیگر لانچ پد و لانچ پول بایننس، هر دو به جذب سرمایه برای پروژه های معتبر و با کیفیت کمک می‌کند و هم برای سرمایه‌گذاران و هم کاربران خود، سودآوری مناسبی را فراهم می‌سازند.

حال این سوال پیش می آید که تفاوت بین این دو پلتفرم در چه چیزی است؟ و در مقایسه با یکدیگر کدام یک می‌تواند برای شما بهتر باشد؟

لانچ پد و لانچ پول: سود رساندن به هولدرها

اگر سطحی بنگریم، هر دوی این پلتفرم ها برای رشد پروژه های کریپتویی و توکن های مرتبط با آنها بوجود آمده اند.کاربرانی که به این دارایی ها دسترسی پیدا می کنند نیز از این رشد نفع خواهند برد. ارزش توکن هایی که شامل خریداران در لانچ پد و فارم‌های کریپتویی در لانچ پول می‌شود، به ۱۴۳ میلیون دلار می‌رسد. البته ارزش کل تو‌کن های موجود در هر دو بستر به ۹۳۴ میلیون دلار می‌رسد که عدد واقعاً چشمگیری است.

 لانچ پد بایننس که قدیمی تر از لانچ پول راه اندازی شده در سال ۲۰۱۹، مقدار توکن‌های فروش رفته ای به ارزش ۵۷.۸ میلیون دلار برای 23 پروژه داشته است. اما اکنون ارزش کل این توکن ها به 725.2 میلیون دلار رسیده و  برای آنهایی که موفق به خریداری توکن در این پلتفرم شده بودند، رشد میانگین ۱۱.۵ برابری به همراه داشته است.

امسال لانچ پد موفق شده ۳۸.۲ میلیون توکن bnb (به ارزش حدود ۱۰ میلیارد دلار) را از شرکت‌کنندگان سرمایه گذار جمع آوری کند که نشان دهنده مورد استقبال قرار گرفتن توکن ها در این بستر است.

لانچ پد و لانچ پول بایننس

لانچ پول بایننس که در سپتامبر ۲۰۲۰ معرفی شد، در حال حاضر ۱۹ پروژه را شامل می شود که ۲ عدد از آنها بازه های زمانی فارمینگ را پیش روی خود دارند. این پلتفرم موفق شده تا توکن های ۱۷ پروژه تکمیل شده را به ارزش ۸۵.۳ میلیون دلار به سرمایه گذاران عرضه کند. این توکن ها هم اکنون ارزشی در حدود ۲۱۰ میلیون دلار دارند که با وجود بازار نزولی ۲ ماه گذشته در بازار کریپتو، بطور میانگین ۱۴۶ درصد رشد را به همراه داشته است.

ذخیره استخرهای نقدینگی فارمینگ لانچ پول، ارزش بلوکه شده کلی (TVL) برابر با 5.46 میلیارد توکن BUSD ، 143.5 میلیون توکن bnb و مقدار چشمگیری از رمزارزهای دیگر مانند بیتکوین، اتریوم، دات و چندی دیگر را شامل می شود. اگرچه نتایج این ۲ پلتفرم مشابه یکدیگر بوده اند، اما در عملکرد تفاوت هایی دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

لانچ پول بایننس: بنیان گذار جمع آوری سرمایه کریپتویی

بایننس بنیان گذار مدل IEO  (عرضه اولیه در صرافی) به وسیله معرفی لانچ پد بود و توکن های انحصاری مرتبط با پروژه های بلاکچینی تغییر پذیر در این پلتفرم عرضه می کند. با ظهور IEO جمع آوری سرمایه در بازار کریپتو به سطح تازه ای دست پیدا کرد که با امنیت و آسانی، هر دو طرف این پلتفرم یعنی پروژه ها و سرمایه گذاران در آن سود بردند.

قبل از بوجود آمدن لانچ پد، پروژه های بلاکچینی توسط مدل عرضه اولیه کوین(ICO)، به جمع آوری سرمایه مورد نیاز خود برای رشد و توسعه می پرداختند. سرمایه گذاران در روش قدیمی به علت خطرات و ریسک شکست پروژه ها یا کلاهبردار از آب درآمدن آنها، احساس امینت بالایی را در تجربه نمی کردند و نبود دستگاه نظارتی نیز بر این حس خطر و بلاتکلیفی بیشتر دامن می زد.

با معرفی مفهوم IEO در پتلفرم لانچ پد بایننس، الگوی جدیدی برای معرفی پروژه ها و جذب سرمایه توسط کاربران شکل گرفت که راهی مطمعن تر و آسانتر نیز بود. مزیت هایی که لانچ پد بایننس نسبت به روش های قبلی ارائه کرد را تک تک برمی شماریم:

لانچ پول بایننس

  • عرضه توکن ها درون پلتفرمی مطمئن

با استفاده از لانچ پد بایننس کاربران با خیال راحت می توانند سرمایه های خود را برای حمایت از پروژه ها در اختیار پلتفرم قرار دهند، زیرا این بستر چندین سال است که مشغول فعالیت است و نام بایننس را برای اطمینان بیشتر با خود یدک می کشد. بایننس به عنوان بزرگترین صرافی رمزارز در جهان از نظر حجم معاملات، بیشترین دسترسی به کاربران و سرمایه گذاران و هولدرها را دارد. این افراد قطعا تمایل دارند در عرضه اولیه های لانچ پد شرکت کنند و به خرید توکن های آینده دار و موفق علاقه مند هستند.

  • ایمنی و محافظت برای کاربران و پروژه ها

بایننس به امنیت بالا برای کاربران کریپتویی خود اهمیت بسیاری می دهد و این مورد در فروش توکن ها نیز صدق می کند. با استفاده از پلتفرم لانچ پد بایننس، پروژه های کریپتویی دیگر دغدغه راه اندازی بستری برای خود به منظور جمع آوری سرمایه برای پروژه خود را نخواهد داشت و اینگونه مورد هدف حملات باج افزاری  یا هک شدن های کمتری نیز قرار می گیرند.

از سوی دیگر سرمایه گذاران دیگر نیازی به خروج سرمایه خود از صرافی بایننس یا تبدیل کردن دارایی خود به دیگر رمزارزها برای خرید توکن های جدید ندارند و می توانند آسانتر و ایمن تر در رویدادها شرکت کنند و درگیر مشکلات امنیتی و ریسک های غیر ضروری نباشند.

  • رشد پرسرعت برای پروژه های کریپتویی لایق و سزاوار

وقتی که پروژه ها در پلتفرم لانچ پد بایننس معرفی می شوند، در دسترس میلیون ها کاربر این صرافی در سرتاسر قرار می گیرند و با راه اندازی و لیست شدن توکن های شان، نقدینگی در سطح جهانی را تجربه خواهند کرد و همچنین از تیم های سرمایه گذاری و مزایای لیست شدن در این صرافی نیز بهره خواهد برد. البته برای تایید در لانچ پد باید فرآیند ارزش یابی تخصصی و پیچیده ای که توسط متخصصان حاضر در این صرافی انجام می شود را با موفقیت طی کرد.

  • تقسیم منصفانه عرضه اولیه توکن

پلتفرم لانچ پد بایننس از سیستم لاتاری گونه ای برای تقسیم توکن هایش استفاده می کند. وقتی که IEO جدیدی معرفی می شود، تصویر لحظه ای از مقدار دارایی BNB سرمایه گذاران احتمالی در زمان مشخصی گرفته می شود که می تواند بسته به هر فروش یا عرضه متغیر باشد. سپس در بازه ۲۴ ساعته ای، دکمه تایید برای کاربرانی که می خواهند بلیط لاتاری خود را تایید کنند، در حساب کاربری شان نمایش داده می شود.

بعد از آن لاتاری آغاز شده و به کاربران برنده بصورت خودکار اجازه داده می شود تا در IEO به ازای مقدار توکن BNB شان شرکت کنند. مقدار توکنی که سرمایه گذاران می توانند در این عرضه ها نگه داری کنند بستگی به حجم کل آن توکن و سرمایه خود فرد دارد.

استفاده از این سیستم لاتاری برای لانچ پد باعث می شود که عرضه اولیه توکن ها بین هر تعداد نفری که ممکن و منطقی باشد، بصورت منصفانه و عادلانه برگزار شود. با این روش دیگر نیازی به نگرانی نیست که چند نهنگ بازار کریپتو، مالکیت اکثریت توکن ها را بدست بگیرند. اینگونه نتیجه کار به نفع همه و حتی خود پروژه ها خواهد بود.

  • موفقیت محتمل بلند مدت برای پروژه ها و هولدرها

لانچ پد از زمان آغاز به کار خود برای ۲۳ پروژه تکمیل شده سرمایه‌ای به ارزش ۵۷.۸ میلیون دلار جمع آوری کرده و این کار به وسیله 1،498،542 کاربر منحصر به فردی انجام شده که در این عرضه ها شرکت کرده بودند. اگرچه نتایج برای هر پروژه می تواند متفاوت باشد، اما لانچ پد به این پروژه‌ها کمک کرده تا شروع موفقیت آمیز و چشمگیری داشته باشند. در کنار تلاش بی وقفه و سختی که پروژه‌ها برای حضور در رویدادهای لانچ پد انجام می‌دهند، مدل عرضه IEO نتایج خوبی را به همراه داشته است که عملکرد بعضی از آنها را به شما نشان خواهیم داد.

لانچ پد بایننس

جدول ۱

توکن های برتر در پلتفرم لانچ پد بایننس

INJ

 

AXS

 

WRX

 

EGLD

 

MATIC

 

توکن

$۱,۶۲۰,۰۰۰

 

$۲,۹۷۰,۰۰۰

 

$۲,۰۰۰,۰۰۰

 

$۳,۲۵۰,۰۰۰

 

$۴,۹۹۷,۰۰۰

ارزش کل توکن های فروخته شده

$۵۵,۹۴۴,۰۰۰

 

$۱۱۳,۱۵۷,۰۰۰

$۱۲۳,۳۰۰,۰۰۰

 

$۳۴۰,۰۰۰,۰۰۰

$۲,۳۰۹,۶۴۰,۰۰۰

 

ارزش کل اخیر این توکن ها

+۳۳۵۳%

 

+۳۷۱۰%

 

+۶۰۶۵%

 

+۱۰۳۶۱%

 

+۴۶۱۲۰%

 

درصد رشد

 لانچ پول بایننس: تحولی در جمع آوری سرمایه به وسیله دیفای

گاهی اوقات به نقطه ای می رسید که می خواهید دارایی کریپتویی شما برای‌تان کار کند. به بیان دیگر به جای رها کردن شان در کیف پول های دیجیتال و به انتظار نشستن برای رشد و افول های قیمتی که بسته به شرایط بازار پیش می‌آید، بتوانیم دارایی‌های خود را در کنار ایمن نگه داشتن شان در فرآیند، برای به دست آوردن توکن های جدید به کارگیری کنید.

در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ بود که پلتفرم لانچ پول آغاز به کار کرد، زمانی که اوج ظهور اقتصاد غیر متمرکز یا دیفای (DEFI- DECENTRALIZED FINANCE) در دنیای کریپتو بود. این سرویس به کاربران اجازه استیک کردن (STAKING) سرمایه‌های کریپتویی شان را می دادند تا از این سرمایه برای پر کردن استخرهای نقدینگی استفاده شود و در ازای آن، سرمایه‌گذار نیز جایزه‌ای دریافت کند.

این فرآیند ییلد فارمینگ (YIELD FARMING) نامیده می‌شود.

لانچ پول با استفاده از امنیت بالا و کاربری آسان صرافی متمرکز بایننس و ترکیب آن با بهترین کاربرد دیفای به وجود آمد. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا دارایی‌های خود را فارم کنند و در ازای آن قادر به دریافت توکن های جدید خواهند بود. این روش با استیک کردن توکن های BNB، BUSD و دیگر توکن ها بدون هیچ هزینه اضافه تری امکان پذیر می شود. برخلاف لانچ پد که مخصوص خرید توکن هاست، لانچ پول به هولدر امکان می‌دهد که علاوه بر نگه داشتن سرمایه شان، جوایز اضافه ای نیز دریافت کنند.

لانچ پول بایننس 1

 در ادامه به چند ویژگی لانچ پول بایننس اشاره می کنیم:

۱– ساز و کار ساده برای به دست آوردن توکن های رایگان

به وسیله لانچ پول بایننس، فرآیند به دست آوردن توکن های جدید بسیار راحت است و تنها کاری که باید انجام دهید، واریز دارایی خود به استخرهای نقدینگی است. مقدار توکن به دست آمده روزانه شما از این پلتفرم بسته به تعداد توکنی دارد که به عضویت استخرهای نقدینگی در می‌آورید، و البته مقدار زمانی که فارم را انجام می دهید.

شما معمولاً در زمان از قبل مشخص شده ای توکن جدید به دست خواهید آورد و این زمان معمولاً ۳۰ روز است. توکن های جدید از هفتمین روز فارم قابل معامله خواهند بود و از آن زمان به بعد می توانید هر تعداد توکنی که به دست آورده اید را در بازه ای ۳۰ معامله کنید.

برای شرکت در پلتفرم لانچ پول به یک حساب کاربری بایننس و مقداری اعتبار بیشتر از ۰.۱ bnb یا دیگر توکن هایی که در استخرهای نقدینگی پشتیبانی می شوند، نیاز خواهید داشت.

۲– انعطاف در بدست آوردن توکن های جدید و حفظ دارایی‌های حال حاضر خود

مقدار توکنی که از پلتفرم لانچ پول بایننس به دست می‌آورید بر اساس نرخ ساعتی محاسبه می شود و می توانید هر زمان که می‌خواهید جایزه فارم خود را برداشت کنید. به عبارتی دیگر لانچ پول بایننس جایی است که می توانید توکن های خود را برای فارم کردن توکن های جدید استفاده کنید و در پایان زمان مشخص شده، مقدار توکن بلوکه شده خود را پس بگیرید. شما می توانید هر زمان که مایل باشید اعتباری که به استخرها اختصاص داده اید را از آنها خارج کرده و دارای خود را برداشت کنید.

۳– حمایت بایننس از پروژه های کریپتویی آینده دار

همانند پلتفرم لانچ پد، پروژه هایی که در لانچ پول عضو می شوند نیز به سیستم حمایتی سطح اول بایننس دسترسی پیدا می کنند. همچنین از مشاوره ها برای زمان و چگونگی عرضه توکن ها و بازاریابی و جذب افزاد به جوامع خود بهره مند می شوند.

۴-رشد دوطرفه برای هولدرها و پروژه ها

با مزیت های متنوعی که پلتفرم لانچ پول بایننس ارائه می‌کند، پروژه ها می توانند ارزش خود را رشد دهند و همچنین منفعتی برای تامین کنندگان مالی شان فراهم کنند. این اتفاق با ساختن جامعه و بنیاد هایی برای پروژه ها شکل می گیرد. حال شاید بپرسید که ما از چه مقدار رشد حرف می‌زنیم؟ برای بعضی از بهترین توکن های در پروژه‌های لانچ پول، شاهد رشد ۴۴ برابری بوده‌ایم که قیمت اولیه آنها را عملا رایگان می توان در نظر گرفت.

 

جدول ۲

توکن های برتر در پتلفرم بایننس لانچ پول

توکن

ALICE

 

ALPHA

 

REEF

 

LIT

 

UNFI

 

ارزش کل جوایز در زمان عرضه

$۳۰۰,۰۰۰

$۱,۰۰۰,۰۰۰

 

$۷۸۰,۰۰۰

 

$۷۵۰,۰۰۰

 

$۵۲۰,۰۰۰

 

ارزش کل اخیر توکن ها

$۱۳,۴۴۰,۰۰۰

 

$۲۰,۰۶۰,۰۰۰

 

$۹,۴۶۲,۰۰۰

 

$۷,۶۵۰,۰۰۰

 

$۲,۶۶۴,۰۰۰

درصد رشد

+۴۳۸۰%

 

+۱۹۰۶%

 

+۱۱۱۳%

 

+۹۲۰%

 

+۴۱۲%

 

سخن آخر

در مقاله بالا به روشنی دیدیم که کاربران در پلتفرم های لانچ پد و لانچ پول از سودهای بسیار بالایی بهره برده اند و پروژه‌های کریپتویی شرکت کننده نیز از این استقبال کاربران، منتفع شده اند. امیدواریم نوشته امروز ما توانسته باشد این دو پلتفرم را به طور کامل به شما معرفی کند و بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای سرمایه‌گذاری‌های شما مناسب تر است.

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *