طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

11 دقیقه زمان مطالعه
طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

 

سرمایه گذاری بر روی طلا یا بیتکوین؟

تحلیلگران و اقتصاددانان غیرحرفه‌ای عاشق هشداردادن دربارۀ رکودهای اقتصادی قریب‌الوقوع‌اند. فقط یک دهه از رکود بزرگ مالی در دهۀ ۲۰۰۰ بیشتر نگذشته است؛ اما در نتیجۀ کووید۱۹، شاهد رکود اقتصادی دیگری هستیم که البته یکی از کوتاه‌ترین رکودهای تاریخ است.

وقوع دوباره رکود‌های اقتصادی به نگرانی سرمایه‌گذاران دامن زده است: سرمایه‌گذاران در پی یافتن راهی جدیدند تا در صورت بروز رکودی جدید، ضررشان را به حداقل برسانند.

به عنوان یک سرمایه‌گذار، حتما فلزهای ارزشمند مانند طلا بخشی از سبد سرمایه‌گذاری‌تان را تشکیل می‌دهند. چنین راهبردی باعث می‌شود هنگام کاهش ارزش سهام‌ در دوران افت اقتصادی، پوشش ریسک مناسبی داشته باشید.

کارایی این راهبرد سنتی برای حفظ سرمایه در گذشته ثابت شده است و هنوز مؤثر است؛ اما جایگزینی جدید این راهبرد سنتی را به چالش کشیده است. بیتکوین خودش را به‌عنوان دارایی جدید برای سرمایه‌گذاران جا انداخته است؛ زیرا آن‌قدر [در بازار] حضور داشته است که اعتبار کافی کسب کند و حتی شاخص برخی از روندهای اقتصادی محسوب شود.

 

بیتکوین

بیتکوین در سال ۲۰۰۹ معرفی شد؛ این فناوری غیرمتمرکز باعث ایجاد عصری جدید در عالم اقتصاد و سرمایه‌گذاری شد. در ابتدا، گروه‌های اندکی به ارزهای دیجیتالی علاقه نشان دادند.

در سال ۲۰۱۰، نخستین سوداگران متوجه شدند ارزش بیتکوین‌هایی که قبلا به ازای چند صدم سنت خریده بودند، به ۰.۰۹دلار به‌ازای هر بیتکوین رسیده است. مزرعه‌های بزرگ ماینینگ بیتکوین محبوب شدند و صرافی‌های رمزارز متولد شدند.

طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟
طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

 

سال ۲۰۲۰، هنگامی که بر اثر فراگیری کووید ۱۹ اقتصاد کشورهای مختلف رو به افول گذاشت، ناظران و سرمایه‌گذاران متوجه شدند ارزش بیتکوین مثل ارزش سهام‌ها سقوط نمی‌کند؛

بنابراین سرمایه‌هایشان را به سمت بیتکوین سرازیر کردند و به دنبال راهی برای ایجاد ابزارها و منابع مالی از آن بودند. قیمت بیتکوین سربه‌فلک کشید و در آوریل۲۰۱۲ به ۶۱،۰۰۰دلار رسید.

سرمایه‌گذاران و ناظران از بیتکوین با راهبرد خرید و نگهداری استفاده کردند؛ زیرا قیمتش در سال ۲۰۲۱ نوسان زیادی داشت و امیدوار بودند با ادامۀ دنیاگیری کووید ارزشش را حفظ کند.

 

طلا

تاریخ ثابت کرده است طلا در حین اصلاحات بازار عملکرد خوبی از خودش نشان می‌دهد؛ زیرا ارزشش را حفظ می‌کند، قیمتش تقریبا یکسان می‌ماند و معمولا اگر سرمایه‌گذاران خطر رکود را حس کنند، ارزشش بیشتر می‌شود.

در نتیجه بیتکوین پوشش ریسک ، نوعی از سرمایه‌گذاری که روندی مخالف با دیگر سرمایه‌گذاری‌هایشخص دارد، مناسبی در برابر اصلاحات بازار یا رکود می‌شود.

در دوران دنیاگیری کووید۱۹، بسیاری از سرمایه‌گذاران به بیتکوین روی نیاوردند؛ بسیاری از آنها از راهبردهای سنتی استفاده کردند و از طلا استفادده کردند.

در نتیجه، قیمت طلا که در اواخر سال ۲۰۱۹، ۱،۳۰۰دلار بود، در میانۀ سال ۲۰۲۰ به ۲،۱۰۰دلار رسید. در سال ۲۰۲۱، اقتصاد‌های ملی کم‌کم ترمیم شدند و قیمت طلا سقوط کرد؛ اما ارزش میانگینش از دوران رکورد پیش از دنیاگیری بیشتر شده بود.

 

تفاوت‌های اصلی طلا و بیتکوین

هزاران سال است که طلا روش اصلی مبادله و حفظ ثروت در اقتصادها و بازارهای مختلف است. بیتکوین در سال ۲۰۰۹ متولد شد و فقط در چند سال اندک، در سرتاسر جهان به شهرت رسید. در ادامه، دیگر تفاوت‌های اصلی میان این دو را ارائه کرده‌ایم تا راحت‌تر گزینۀ مناسب برای سبد سرمایه‌گذاری‌تان را بیابید.

 

 

بیتکوین

طلا

مقررات نظارتی

به کشور بستگی دارد محدودیت‌هایی دارد
کاربرد تعداد کاربرانش در حال افزایش است در صنایع و محصولات مختلف استفاده می‌شود
نقدینگی به بازار بستگی دارد به بازار و نوع سرمایه بستگی دارد
نوسان در ابتدای سال ۲۰۲۱، ارزشش ۳۲،۲۲۲دلار بود، در ادامۀ ارزشش به ۶۹،۰۰۰دلار رسید و در پایان سال ۴۶،۲۱۱دلار ارزش داشت. در ابتدای سال ۲۰۲۱، هر اونس طلا ۱،۹۴۳دلار بود، در ادامۀ ارزشش افت کرد و به ۱،۶۸۳دلار رسید و در پایان سال ۱،۸۰۵دلار ارزش داشت.

               

مقررات نظارتی طلا و بیتکوین

طلا را نمی‌توان راحت دزدید یا جعل کرد؛ نظارت بر آن بسیار شدید است. در بسیاری از کشورها، هنگام عبور از مرز، بدون مجوزهای لازم نمی‌توان طلا حمل کرد.

اگر بخواهید در طلا سرمایه‌گذاری ‌کنید، احتمالا فقط می‌توانید آن را از فروشندگان و دلالان خاص بخرید؛ اما بهتر است در صورتی طلای فیزیکی بخرید که بتوانید آن را در جایی امن ذخیره کنید.

به لطف سیستم رمزنگاری‌شده و غیرمتمرکز بیتکوین، جعل و سرقتش دشوار است. به جز چند کشور، استفاده از بیتکوین در فراسوی مرزهای اکثر کشورها قانونی است.

اما زیرساخت‌های نظارتی وجود ندارند که بتوانند امنیت همه کاربران را تامین کنند و ماهیت ناشناس رمزارز نیز نظارت بر آن را دشوار می‌سازد.

 

مقایسه کاربرد طلا و بیتکوین

طلا از نظر تاریخی کاربردهای فراوانی داشته است: ارز، وسایل مجلل، کاربردهای خاص در دندان‌پزشکی، الکترونیک و مواردی این‌چنینی. کاربرد فراحوزه‌ای طلا باعث شده است وقتی دیگر سرمایه‌ها ارزششان را از دست می‌دهند، طلا ارزشش را حفظ کند.

کاربرد بیتکوین محدود است. امروزه بیتکوین صرفا به عنوان یک ارز دیجیتال و ابزار سرمایه‌گذاری پرمخاطره کاربرد دارد. گرچه اخیرا فناوری سرمایه‌گذاری جدیدی به نام «سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز» در حال ظهور است؛

هدف این نوع سرمایه‌گذاری، استفاده از رمزارزها برای انجام تراکنش است. در این فناوری نوظهور، بیتکوین نقش نوعی از وام‌دادن، استقراض و بیشتر از اینها بازی می‌کند.

بعلاوه بیتکوین نیز می‌تواند همانند طلا کاربردهای فراوانی داشته باشد؛ اما دقیقا همین دلایل ممکن است باعث بی‌فایده و بی‌ارزش‌شدنش بشوند.

طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟
طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

نقدینگی

یکی از نگرانی‌های معمول سرمایه‌گذاران در حوزۀ بیتکوین نقدینگی است. درست است که رمزارزها معمولاً سرمایه‌هایی نقدی‌اند؛ اما گاهی اوقات خلاف این داستان نیز صادق است. گاهی اوقات ممکن است از بقیه دارایی‌ها نقدینگی بیشتری داشته باشد و گاهی خیر.

اگر به دنبال سرمایه‌ای می‌گردید که بتوانید فورا آن را نقد کنید و در زمان کوتاه ضرر زیادی نبینید (مثل بیتکوین)، طلا گزینه بهتری است. طلا دارایی زودنقدتری است و اجازه می‌دهد هنگام نوسان بازار، ساختار سبد سرمایه‌گذاری‌تان را سریع‌تر تغییر دهید.

برای مثال، اگر چندصد بیتکوین داشته باشید، نقدکردن عجولانه آنها بسیار سخت خواهد بود؛ زیرا صرافی‌هایی مثل کوین‌بیس فقط اجازه می‌دهند هر سه‌ روز، فقط ۵۰هزاردلار از رمزارزهایتان را نقد کنید.

اگر قیمت بیتکوین از محدوده مجاز روزانه توسط صرافی بیشتر باشد، فقط اجازه فروش بخش‌های کوچک‌تری را خواهید داشت. اما اگر بیتکوین‌های کمتر باشند، سرمایه زودنقدتری برایتان خواهند بود.

بعلاوه، اگر بازار دچار نوسانات عمده بشود و بسیاری از سرمایه‌گذاران شروع به فروختن بیتکوین‌هایشان بکنند، به تبع آن قیمتش افت شدیدی را تجربه خواهد کرد.

 

نوسان

گذر زمان نشان می‌دهد بیتکوین تحت تاثیر رسانه‌ها، تمایلات سرمایه‌گذاران، رفتارهای تنظیم‌گرانه و هجمه‌های تبلیغاتی است. اخبار دنیای ارزهای دیجیتال ممکن است باعث هراس سرمایه‌گذاران بشود و در نتیجه، تصمیمات عجولانه بگیرند و بر اثر آن، قیمت بیتکوین دستخوش تغییر گردد.

به دلایلی که در بالا بیان کردیم، چنین نوسان‌هایی برای طلا اتفاق نمی‌افتد و باعث می‌شود تقریبا دارایی امن‌تری باشد.

در سال‌های اخیر، چندین رمزارز جایگزین عرضه شده‌اند تا ثبات بیشتری از بیتکوین داشته باشند. به این ارزها استیبل‌کوین یا سکه‌ثابت می‌گویند؛ زیرا قیمت‌هایشان با ارزهای رایج یا دیگر دارایی‌های پایدار پیوند خورده است. برای مثال، تتر با قیمت دلار امریکا پیوند خورده است.

اینکه طلا سرمایه‌گذاری بهتری از بیتکوین است یا خیر، به این بستگی دارد که چه اهدافی از سرمایه‌گذاری‌ دارید، آیا از پیش‌بینی قیمت‌ها لذت می‌برد، چقدر ریسک‌پذیرید و اینکه در صورت دگرگونی بازار، سقف ضرر پذیری‌تان چقدر است.

یک مشاور اقتصادی می‌تواند کمک کند اهداف سرمایه‌گذاری‌تان را مشخص کنید و بفهمید که آیا واقعا بیتکوین سرمایه‌گذاری مناسبی برای شما هست یا خیر.

طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟
طلا یا بیتکوین: کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟

 

آیا بیتکوین از طلا کمیاب‌تر است؟

طلا یکی از فلزات کمیاب است. بیتکوین در مقایسه با دیگر رمزارزها، کمیاب است و طلا در مقایسه با دیگر فلزات. هر دو در دسته‌بندی خودشان کمیاب محسوب می‌شوند.

بیتکوین در تعریف بلاکچینی خود تنها به تعداد ۲۱ میلیون در جهان قابل ماین کردن و استخراج است که بیش از حدود ۱۹ میلیون آن تاکنون استخراج شده است و در آینده‌ای نه چندان دور تمامی بیتکوین های پیش بینی شده به پایان خواهند رسید.

اگر برای تان جای سوال است که پس از پایان تمام بیتکوین ها چه اتفاقی خواهد افتاد مقاله بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد را از سایت مطالعه کنید.

 

آیا بیتکوین مثل طلا است؟

بیتکوین از این نظر شبیه طلا است که تبدیل به سرمایه‌گذاری جایگزین برای برخی از سرمایه‌گذاران شده است. کاربردهای فراوانی دارد و اگر با راهبرد درست از آن استفاده کنید، قطعاً سرمایه‌گذاری مطمئنی است.

 

آیا بیتکوین سرمایه‌گذاری بهتری از طلاست؟

جواب بستگی به ریسک‌پذیری شما، سرمایه‌ در دسترستان و سقف ضررپذیری‌تان دارد. بیتکوین نسبت به طلا نوسان‌های بیشتری دارد و در نتیجه، سرمایه‌گذاری خطرناک‌تری از طلا است.

همچنین اگر علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه هستید میتوانید چارت ها و نمودارهای مربوط به رشد طلا و بیتکوین را از سایت رسمی تریدینگ ویو به صورت لحظه و حتی در بازه های زمانی بلندتر مشاهده کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *