بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟

10 دقیقه زمان مطالعه
بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟

بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟

بیت کوین طلای پایان پذیر

یکی از خصوصیات مهم بیت کوین محدود بودن تعداد آن است. در واقع مخترع بیت کوین ساتوشی ناکاموتو، نام مستعاری که برای سازنده‌ ارز دیجیتال بیت کوین از آن استفاده می‌کنند، ارز دیجیتال را به عنوان طلای دیجیتال طراحی کرد و حداکثر مقدار موجود بیت کوین را مانند طلای واقعی محدود ساخت.

حداکثر تعداد بیت کوینی که می‌توان استخراج کرد، 21 میلیون است. حدوداً هر ده دقیقه بیت کوین‌ های جدیدی به موجودی بیت کوین اضافه می‌شود و این ده دقیقه متوسط زمانی است که طول می‌کشد تا یک بلاک جدید بیت کوین ساخته شود.

طراحی بیت کوین به این صورت است که با استخراج هر ۲۱۰۰۰ بلاک یا هر ۴ سال یک بار، تعداد بیت کوین‌هایی که به ازای هر بلاک زده می‎‌شود، نصف خواهد شد. زمانی که موجودی بیت کوین به حداکثر تعداد خود برسد، هیچ بیت کوین دیگری ایجاد نخواهد شد و احتمالاً تنها درآمد استخراج کننده‌ های بیت کوین از مخارج انتقال خواهد بود.

آیا ممکن است زمانی تعداد بیت کوین به عدد نهایی خود، یعنی ۲۱ میلیون برسد؟

انتظار نداریم که هیچ‌گاه تعداد بیت کوین‌ های استخراج شده به عدد 21 میلیون برسد، چرا که شبکه‌ی بیت کوین از اپراتورهای تغییر بیت- اپراتورهای حسابگر استفاده می‌کند که برخی مقادیر اعشاری را به نزدیک‌ترین عدد صحیح کمتر از عدد مورد نظر گرد می‌کنند.

این فرایند گرد کردن به پایین زمانی اتفاق می‌افتد که پاداش بلاک به دست آمده از تولید یک بلاک جدید بیت کوین به دو بخش تقسیم شود، و مقدار پاداش جدید محاسبه شود. ممکن است این پاداش به ساتوشی بیان شود، که هر ساتوشی برابر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است.

از آن جایی که هر ساتوشی کم ترین واحد اندازه‌گیری در شبکه‌ی بیت کوین است، آن را نمی‌توان به دو قسمت تقسیم کرد. زمانی که وظیفه‌ی تقسیم یک ساتوشی به دو بخش و محاسبه‌ی میزان پاداشی جدید به آن سپرده شد، برنامه‌ نویسی بلاک چین بیت کوین با استفاده از اپراتورهای تغییر بیت صورت گرفت تا رو به پایین و به نزدیک‌ترین عدد صحیح گرد کند.

بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟
بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟

این گرد کردن سازمان یافته‌‌ی پاداش‌های بلاک بیت کوین به پایین و به کسری از ساتوشی، همان چیزی است که موجب شده است تا احتمالاً هیچ گاه تعداد کل بیت کوین‌های استخراج شده به 21 میلیون نرسد.

«تا به تاریخ ژانویه‌ی 2022، 18.9 میلیون بیت کوین استخراج شده است و هنوز حدود 2.1 میلیون بیت کوین به بازار وارد نشده است.»

این موضوع که هر چهار سال تعداد بیت کوینی که به ازای هر بلاک استخراج می‌شود، نصف خواهد شد، موجب شده است تا تولید آخرین بیت کوین تا سال 2140 صورت نگیرد. تعداد بیت کوین‌های جدیدی که به ازای هر بلاک استخراج می‌شود، از زمان تاسیس بیت کوین تا مه 2020 از 50 به 6.25 کاهش یافته است.

پاداش‌های بیت کوین حدوداً هر چهار سال نصف می‌شوند.

با وجود این که امکان استخراج حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد، احتمالاً تعداد بیت کوین‌های در گردش به میزان قابل توجهی کمتر از این مقدار باقی خواهد ماند. ممکن است برخی از صاحبان بیت کوین دسترسی به بیت کوین خود را به علت گم کردن رمز خصوصی کیف پول‌های بیت کوین خود از دست بدهند و یا بدون در میان گذاشتن اطلاعات کیف پول شان فوت کنند.

در پژوهشی که در ژوئن ۲۰۲۰ توسط تحلیل گران رمز ارز شرکت Chainalysis صورت گرفت، برآورد شد که حدود 20 درصد بیت کوینی که تا به امروز استخراج شده است، برای همیشه از دست رفته است.

بعد از این که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شد، چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که تعداد بیت کوین ها به حداکثر خود برسد، حتی اگر این تعداد در نهایت کمی کمتر از ۲۱ میلیون نیز باشد، هیچ بیت کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد. معاملات بیت کوین باز هم در استخر بلاک خواهند بود و پردازش خواهند شد و استخراج‌کننده‌های بیت کوین نیز باز هم پاداش دریافت خواهند کرد؛ اما احتمالاً تنها پاداشی که دریافت کنند از طریق مخارج پردازش معاملات باشد.

رسیدن تعداد بیت کوین به حداکثر خود به احتمال قوی اثراتی بر استخراج‌کننده‌های بیت کوین خواهد داشت، اما این که چه اثری داشته باشد، به این بستگی دارد که تکامل بیت کوین به عنوان یک رمز ارز به چه نحوی صورت بگیرد. اگر بلاک چین بیت کوین در سال 2140 معاملات زیادی را پردازش کند، استخراج‌کننده‌های بیت کوین باز هم می‌توانند تنها از مخارج پردازش معاملات نیز سود دریافت کنند.

اگر بیت کوین در سال ۲۱۴۰ نیز یک عنصر ارزش اندوز باشد و برای خریدهای روزمره استفاده نشود، امکان سود کردن استخراج‌کننده‌ها حتی با وجود پایین بودن معاملات و ناپدید شدن پاداش بلاک نیز وجود دارد.

استخراج‌کننده‌ها می‌توانند با تسهیل مسائل مربوط به مخارج روزانه‌ی بیت کوین با استفاده از بلاک چین‌ های «لایه‌ی 2» مانند شبکه‌ی لایتنینگ همراه با بلاک چین بیت کوین، مبالغ زیادی را برای پردازش معاملات گران بها و یا دسته‌های بزرگ معاملات درخواست کنند.

بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟
بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟

اما اگر استخراج بیت کوین در غیاب پاداش‌های بلاک دیگر سود مطمئنی نداشته باشد، ممکن است شاهد نتایج نامطلوبی چون موارد زیر باشیم:

  • ایجاد کارتل‌ توسط استخراج‌کنندگان: ممکن است دسته‌ای از استخراج‌کنندگان برای کنترل منابع استخراج تبانی کنند و مبالغ بیشتری را برای معاملات درخواست کنند.
  • وقوع استخراج خودخواهانه: استخراج‌کنندگانی که استخراج خودخواهانه می‌کنند، تبانی خواهند کرد تا بلاک‌های معتبر جدید را پنهان کنند و آن‌ها را بعدا به عنوان بلاک‌‌های جداشده‌ای که مورد تایید شبکه‌ی بیت کوین نیستند، به بازار وارد کنند. این کار ممکن است موجب افزایش مدت زمان لازم برای پردازش بلاک‌ها شود و به تبع مبالغ هنگفتی برای بلاک‌های جدیدی که وارد بلاک چین می‌شوند، پرداخت شود.

چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

آیا در سال ۲۱۴۰ از بیت کوین به عنوان پول خرد استفاده خواهیم کرد یا که به مانند شمش طلا گران بها خواهد بود؟ اکوسیستم بیت کوین هنوز در حال رشد است و نتیجه‌ی این موضوع این است که بیت کوین نیز احتمالاً در دهه‌های آتی تکامل خواهد یافت.

اما تکامل بیت کوین به هر صورتی هم که باشد، دیگر هیچ بیت کوینی بعد از این که تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون برسد، به بازار وارد نخواهد شد. رسیدن به این تعداد احتمالاً بیشترین اثر را روی استخراج‌کنندگان بیت کوین خواهد گذاشت، اما ممکن است سرمایه‌گذاران بیت کوین نیز شاهد نتایج نامطلوبی باشند.

چه تعدادی بیت کوین تا به امروز استخراج شده است؟

تا به این تاریخ یعنی تا ژانویه‌ی 2022، 18.9 میلیون بیت کوین استخراج شده است و هنوز حدود ۲.۱ میلیون بیت کوین به بازار وارد نشده است. بیشترین تعداد بیت کوین موجود ۲۱ میلیون است و بیت کوینی بعد از این تعداد به بازار وارد نخواهد شد.

مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین چقدر است؟

زمانی که برای استخراج هر بیت کوین لازم است بستگی به میزان پاداش بلاک یا تعداد بیت‌کوین‌های جدیدی که به استخراج‌کنندگان رمزارز برای ایجاد هر بلاک جدید بیت کوین داده می‌شود، دارد. پاداش بلاک فعلی 6.25 بیت کوین است و حدودا هر ده دقیقه یک بلاک جدید تولید می‌شود. بنابراین، به طور متوسط هر 1.6 دقیقه یک بیت کوین جدید استخراج می‌شود.

رسیدن تعداد بیت کوین به حداکثر خود، چه اثری بر هزینه استخراج آن دارد؟

دستمزدهای استخراج بیت کوین با رسیدن تعداد بیت کوین به حداکثر خود یعنی همان ۲۱ میلیون صفر خواهد شد. احتمالاً تنها درآمد استخراج‌کنندگان از دستمزد انتقال باشد و درآمدشان دیگر مجموع پاداش بلاک و دستمزد انتقال نباشد.

بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟
بعد از استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی می افتد؟
این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *