سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

28 دقیقه زمان مطالعه
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

 

خیلی‌ها باور دارند سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز (DeFi) راه‌حل جامع است. سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، زاده فسادی است که در بخش مالی سنتی وجود دارد. سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز در پی ایجاد نوعی از سیستم مالی عادلانه و منصفانه است.

همگان، صرف‌نظر از مکان زندگی و جایگاه‌ اجتماعی‌شان، می‌توانند از این سیستم مالی [جدید] استفاده کنند. عده زیادی متعقدند سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، سیستم مالی جامع و آرمان‌شهری است. به عقیده‌شان، این سیستم می‌تواند سیستم مالی شدیدا ناکارآمد فعلی را براندازد.

همچنین معتقدند این سیستم می‌تواند با روش‌هایی خاص،‌ سلامتی مالی و فراغ‌بال به عموم مردم هدیه دهد، روش‌‌هایی که از طریق سیستم بانک‌داری فعلی امکان‌ناپذیرند.

سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، مثل شوالیه‌ای تا دندان مسلح، جهان را از شر بانک‌ها، چیزی که همه «شیطان» می‌پندارند، نجات می‌دهد. سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، مانند رابین‌هود، پول را از بانک‌داران ثروت‌اندوزان و بخیل می‌گیرد و به مردم عادل جهان برمی‌گرداند.

همۀ اینها به لطف زیربنای غیرمتمرکز بلاکچین ممکن شده‌اند. این زیرساخت از سیستم پرداخت همتا به همتایی کارآمد پشتیبانی می‌کند که پای واسطه‌ها و کمیسیون‌های بی‌‌اساسشان برای هر تراکنش را قطع می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهند با بهره بسیار ناچیز و تشریفات اداری کمتر از محصولات قسطی بهره‌مند شوند. همچنین به سرمایه‌گذاران و افراد مایل به قرض‌دادن،  بیشتر از هر بانکی بازگشت سرمایه می‌دهند.

 

دیفای (DeFi) چیست؟

در سیستم مالی سنتی، ابزارهای اقتصادی مثل وام، استقراض، سرمایه‌گذاری، سیستم‌های پرداخت، تسهیلات رهنی و بیمه در اختیار اشخاص قرار می‌گیرد. هدف برنامه‌های دیفای آن است که شخص از‌ منافع همۀ ابزارهای یاد شده، حتی بیمه، بهره‌مند شود، بدون اینکه مجبور باشد معایب موجود در سیستم مالی سنتی را تجربه کند.

بسیاری از این معایب نتیجۀ اقدامات بانک‌هاست: بانک‌ها از عموم مردم و میلیاردها دلار سرمایۀ افرادی مثل من و شما سوء استفاده می‌کنند. بهره‌های زیاد بانک‌ها، سود اندکی که به حساب‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می‌پردازند و دریافت هزینه برای جزئی‌ترین خدمات، نمونه‌ای از این سوء استفاده‌هاست.

سیستم سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز اجازه می‌دهد روی شبکۀ بلاکچین ارزهای دیجیتالی را ایجاد، مبادله و مدیریت کنیم. این باعث می‌شود همه‌چیز در زیست‌بوم بلاکچین میان چندین نود پردازشی به اشتراک گذاشته شود.

هر شخصی که بتواند تراکنش‌ها را تایید کند، می‌تواند این نودهای پردازشی را اجرا کند و اصلاً‌ نیازی نیست که این شخص مورد تایید و تحت نظارت اربابان بانکی باشد.

برای استفاده از دی‌ فای،‌ لازم نیست اشخاص مدارک هویتی ارائه دهند یا مراحل ملال‌آور احراز هویت را از پشت سر بگذارند. همچنین اصلا نهاد‌های مرکزی وجود ندارد که بتواند در تراکنش‌های همتا به همتا دست ببرد.

سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، مفهوم انقلابی است؛ زیرا شخص هرجای دنیا که باشد،‌ برای دسترسی به این سیستم مالی فقط یک اتصال اینترنتی عادی نیاز دارد. در این سیستم شخص اصلا نیازی به بانک ندارد و [حتی] در بعضی از شبکه‌ها می‌توانند سرمایه را به‌صورت آنی و در ازای چند صدم سنت به هرجایی انتقال دهد.

سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، سیستم مالی خاصی را ایجاد. در این سیستم، تک‌تک اشخاص می‌توانند همۀ تراکنش‌ها را ببینند و تایید کنند و در نتیجه، سوابقی دستکاری‌ناپذیر را ایجاد می‌کند. سازوکار فوق به این ایده قوت می‌بخشد که اگر دولت‌ها و نهادها از فناوری بلاکچین استفاده کنند، فساد و فریب کمتر می‌شود؛ زیرا همه دسترسی کامل دارند و می‌توانند تمامی تراکنش‌ها را ببینند.

بلاکچین فعالیت‌های مجرمانه را نیز کاهش می‌شود؛ زیرا استفاده از تراکنش‌های قابل‌ردیابی برای مقاصد نامشروع چندان عاقلانه نیست. داستان‌های زیادی می‌شنویم که فقط مجرمان از بیتکوین استفاده می‌کنند؛ اما [قابل‌ردیابی‌بودن] بیتکوین باعث شده است، استفاده از کیف‌های پر از دلارهای غیرقابل‌ردیابی، روش ترجیحی مجرمان باشد.

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز چه خطراتی دارد؟

دیفای کاملاً ناشناس نیست!

برخلاف پندار عمومی، تراکنش‌های سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز و رمزارز، آن‌چنان که عده‌ای فکر می‌کردند یا امید داشتند، ناشناس نیستند. برای انجام تراکنش در سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز نیازی به احراز هویت نیست؛ اما نهادهای دولتی، آنهایی که با کوته‌نوشت‌های سه‌حرفی وحشتناک مثل اف‌بی‌آی، سی‌آی‌ای و دی‌ای‌اِی شناخته می‌شوند، می‌تواند به راحتی تراکنش‌های رمزارز را از یک آدرس به آدرس دیگر ردیابی کنند و سپس به حساب بانکی برسند.

ارزهای خصوصی مانند مونرو نیز وجود دارند و تا زمانی که بتوانید بدون نیاز به صرافی‌ها یا واریز پول به حساب بانکی‌تان راهی برای خرج‌کردن رمزارزتان پیدا کنید، می‌توانید از گزند این ردیابی‌ها در امان بمانید؛ اما اصلاً توصیه نمی‌کنم که از رمزارزها برای مقاصد مجرمانه استفاده کنید. سایت نعیم حشم بان هیچ نوع توصیه مالی در این زمینه و دربارۀ روش‌های ارتکاب جرم ارائه نمی‌کند.

 

تراکنش‌ های بلاکچین ریسک شخصی فرد را از بین نمی‌برند!

یک باور اشتباه دیگر این است که سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز امن‌تر از سیستم‌های متمرکزی است که فقط یک نهاد آن را اداره می‌کند؛ زیرا تراکنش‌های سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز باید از چندین نود، ماینر و منبع مختلف رد شوند تا تایید و احراز هویتشان انجام شود.

گرچه فناوری بلاکچین می‌تواند در برابر خطاهای مدیریتی و حسابداری از شما مراقبت کند. همچنین اگر موسسه مالی یا زیرساخت مالی ورشکسته شود و منجر به ورشکستگی بانک و اقتصاد شود، از شما محافظت می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های رمزارز این است که تراکنش‌های رمزارزها برگشت ناپذیرند. این ویژگی شمشیری دو‌لبه است و البته عیبی بزرگ دارد. اگر از سر اشتباه، به‌جای کاما، نقطه تایپ کنید و مبلغ بسیار زیادتری را بفرستید یا اگر مبلغ را به آدرس اشتباه ارسال کنید، هیچ موسسه مالی وجود ندارد که بتواند تراکنش را ارجاع دهد یا کمک کند مبلغ را پس بگیرید.

از این رو، اکیدا توصیه می‌کنم، برای انجام تراکنش با رمزارزتان از دامنه بلاکچین استفاده کنید تا از میزان خطر کاسته شود. بعلاوه، در مقالۀ اینجا، به هرچیزی که باید دربارۀ دامنه‌های بلاکچین بدانید، اشاره کرده‌ام.

هک‌های اعصاب‌خراب‌کن و انواع دیگر کلاهبرداری‌ها از دیگر مسائلی‌اند که نمی‌گذارند بلاکچین خطرات شخصی‌تان را کم کند و آسیب ‌شدیدی به تمام جامعۀ رمزارزها وارد می‌کنند.

هیچ کس از کلاهبرداران و هکرها بدتر نیست؛ آیا واقعا زندگی شرافتمندانه و صادقانه و نابودکردن زندگی دیگران این‌قدر دشوار است؟

برخلاف موارد بالا، بانک‌ها برنامه‌های بیمه‌ای جامعی دارند و اگر حساب بانکی‌تان هک شود، موسسات مالی غالبا می‌توانند پولتان را برگردانند یا اگر ثابت شود که هک بر اثر نقص سیستم ایمنی‌شان رخ داده باشد، خسارتتان را جبران می‌کنند.

در جهان رمزارز، به‌ویژه کیف‌پول‌های غیرحضانتی، چنین تضمین‌هایی وجود ندارد. اگر کسی پلتفرم یا کیف‌پول سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز را هک کند، احتمالا باید برای همیشه قید سرمایه‌‌تان را بزنید.

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

 

سخت‌گیری‌های نظارتی

احتمالا بزرگ‌ترین خطر این است که دولت دخالت کند و با اعمال سخت‌گیری، محدودیت‌هایی را بر پروتکل‌های دیفای و سکه‌های پایدار اعمال کند. بسیاری از طرفداران دیفای معتقدند دولت نمی‌‌تواند دیفای را متوقف کند زیرا هیچ نهاد مرکزی ندارد که بتواند تعطیلش کند؛

اما دولت‌ها می‌توانند مجازات‌های سنگینی را برای استفاده از این پلتفرم‌ها تعیین کنند، مردم را از دی‌فای برانند و جلوی نوآوری‌های این حوزه را بگیرند. حتی ممکن است مجریان قانون به‌سراغ موسسان و تیم‌های این پلتفرم‌ها بروند یا دست‌اندکاران حاضر در سازمان خودگردان غیرمتمرکز دیفای را تحت تعقیب قرار دهند.

کمی ساده‌لوحانه است اگر فکر کنیم که نمی‌شود جلوی استفاده کاربران از دیفای را گرفت؛ زیرا دیده‌ایم که در چین و کره‌شمالی، همۀ مردم را از دسترسی به اینترنت محروم کرده‌اند.

احتمالش کم است که ملت‌های غربی دست به چنین اقدامات سخت‌گیرانه‌ای بزنند تا جلوی نوآوری رمزارز را بگیرند؛ اما مطمئنم چنین اتفاقی غیرممکن نیست.

در سال ۲۰۲۱، دیدیم که برخی از کاربران دیفای چنین دلهره‌هایی را تجربه کردند:

کوین‌بیس در پی این بود که خدمات دی‌فای خودش را راه بیندازد؛ اما سِک (سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا به کوین‌بیس هشدار داد و تحقیقاتی را علیه یونی‌سواپ لبز به‌راه انداخت.

تحقیقات مذکور پیامدهای ادامه‌داری بر بازار دی‌فای گذاشت و باعث شد عده‌ای از کاربران جهان دی‌فای را ترک کنند. سخت‌گیری‌های نظارتی بر سکه‌های پایدار متمرکز مانند تتر و USDC کوین، چنین سکه‌های پایداری را در خطر می‌اندازند؛

زیرا بخش عمده نقدینگی در بازارهای دی‌فای را تشکیل می‌دهند و راه رایج سرمایه‌گذاری یا خروج سرمایه از دی‌فای هستند؛ بنابراین نایابی سکه‌های پایدار ممکن است باعث کاهش شدید سرمایه در جهان دی‌فای شود.

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

آسیب‌پذیری‌های کد  

قبلا اشارۀ مختصری به هکرهای جهان رمزارزها کردم. تعدادی از باهوش‌ترین اشخاص جهان، بسیاری از کدهای دیفای را نوشته‌اند. همچنین این کدها را اشخاص ثالث فراوانی بررسی می‌کنند تا امنیت کد را تضمین کنند؛

اما هکرها غالبا یک گام جلوتر از توسعه‌دهندگان اصلی‌اند و می‌توانند راه‌هایی پیدا کنند تا از شکاف‌های امنیتی و آسیب‌پذیری‌هایی کد سوءاستفاده کنند و هزاران و شاید حتی میلیون‌ها دلار به جیب بزنند.

چنین حوادث تاسف‌برانگیزی کم اتفاق نمی‌افتند؛ مثلا فقط در سال گذشته چندین نمونه از هک پروتکل‌های دیفای، مانند کرییم فایننس و کامپَوند فایننس را دیدیم. هکرها در هک کرییم فایننس، ۱۳۰میلیون و در هک کامپَوند فایننس ۸۰میلیون دلار سرقت کردند.

 

کمبود نقدینگی

برنامه‌های دیفای بسیار زیاد شده‌اند؛ بنابراین نقدینگی رمزارزها چندان زیاد نیست و در میان کپی‌‌های یونی‌سواپ ،آوه ، کامپیوند فایننس و دیگر بازارسازهای مستقل پخش شده‌اند.

همچنین معرفی پتلفرم‌های وام‌دهی مانند سلسیوس و بلاک‌فای بخشی از سهم بازار دیفای را گرفته است. این امر باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران با خطر کمبود نقدینگی مواجه شوند، به این صورت که به دلیل نبود پول، نتوانند دارایی‌هایشان را بفروشند یا شخصی دیگری حاضر نشود طرف مبادله شود.

در اوایل سال ۲۰۲۱ شاهد چنین اتفاقی بودیم: شیبا اینو از فرش به عرش رسید و روی کاغذ، خیلی‌ها را تبدیل به میلیونر کرد؛ اما قادر به فروش نبودند و سود نجومی‌شان قفل شده‌ بودند؛

زیرا نقدینگی کافی در بازار وجود نداشت و در نتیجه، نمی‌توانستند شیبا را به دارایی‌های دیگر تبدیل کنند. در نتیجه، ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران کاسه‌به‌دست بمانند و نتوانند سرمایه‌های‌شان را برداشت کنند و باید شاهد سقوط ارزش آن باشند.

شیب

 

ضرر موقتی

هنگامی که کاربر نقدینگی‌اش را در اختیار استخرهای دارایی دوگانه موجود در پروتکل‌های دیفای قرار می‌دهد، ممکن است ضرر ناپایدار رخ دهد. ممکن است یک سرمایه‌ رمزارزی‌تان را به یک بازارساز خودکار مبتنی بر استخر نقدینگی واریز کنید و دیگری را صرفا در کیف‌پول رمزارزتان نگه دارید؛ ارزش این دو سرمایه با هم تفاوت خواهد کرد و این تفاوت ارزش، «ضرر موقتی» است.

اساسا، اگر سرمایه‌تان را در یک پروتکل قفل کنید و قیمت دارایی‌تان کاهش یابد، ارزش دارایی‌تان دچار زیان شناور شده است و تا زمانی که بتوانید سرمایه‌تان را در زمانی دیگر برداشت کنید، سرنوشت‌تان کاملا در دست نوسان قیمت‌ها است.

شاید واقعا هیچ پولی از دست ندهید؛ اما اگر به سرمایه‌تان دست نمی‌زدید، سود بیشتری نصیبتان می‌شود. یا برعکس، ممکن است بسته به رفتار بازار، بیشتر ضرر کنید.

نام این اصطلاح از آنجا می‌آید که هر نوع ضرری هنگامی واقعا تحقق می‌یابد که سرمایه را از استخر نقدینگی خارج می‌کنیم. تا آن زمان، بسته به تحولات بازار، هرگونه ضرر فقط روی کاغذ است و ممکن است کاهش یابد یا کاملا از میان برود.

 

حملات وام‌های آنی

وام‌های آنی نوعی از وام‌دهی غیروثیقه‌ای‌اند که فقط در دی‌فای وجود دارند. وام‌های آنی نوعی از وام بی‌وثیقه‌اند که برای کاهش خطرات بانک‌داری سنتی از قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند. به طور کلی مفهوم اقتصادی وام یکی از مسائل مهم امروزه حوزه ارزهای دیجیتال محسوب میشود، در همین راستا به شما توصیه میکنیم با پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال در مقاله موجود در سایت آشنا شوید.

قرض‌کننده می‌تواند بدون نیاز به وثیقه،‌ هزاران دلار در قالب سرمایه‌های رمزارزی دریافت کند؛ اما یک تفاوت وجود دارد. وام‌گیرنده باید کل مبلغ را در همان تراکنش ارسالی، که معمولا چند ثانیه طول می‌کشد، ارسال کند.

این حمله هنگامی رخ می‌دهد که بازیگران منفی مقدار زیادی پول قرض می‌گیرند و از آن برای تاثیرگذاری بر بازار یا سوءاستفاده از پروتکل‌های دیفای به نفع خودشان استفاده می‌کنند. این اتفاق برای تجمیع‌کننده کشت سودی مثل پنکیک‌بانی، اتفاق افتاد. مهاجمان با تزریق سرمایه بسیار زیاد، باعث شدند ارزش توکن پنکیک‌بانی افزایش یابد و ناگهان همۀ آن را یکجا فروختند؛ در نتیجه، قیمت این توکن ۹۵% افت کرد و باعث شد به سرمایه‌گذاران خسارت شدیدی وارد شود. مهاجمان از این حملۀ ۳میلیون دلار سود بردند.

 

تخلیه نقدینگی

تخلیه نقدینگی نوعی از کلاهبرداری خروج است. در این روش کاربران یک توکن ارز دیجیتال می‌سازند، سپس آن را با یکی از رمزارزهای غالب ماند تتر یا اتریوم پیوند می‌دهند. در گام بعد، با وعدۀ اجرایی‌کردن پروتکل دیفای یا بازگشت سرمایه زیاد، مردم را قانع می‌کند توکن را بخرند.

مردم سرمایه‌هایشان را به استخر نقدینگی اضافه می‌کنند و هنگامی که در استخر، سرمایه کافی تولید شود، توسعه‌دهندگان دیفای از راه‌ مخفی استفاده می‌کنند که خودشان عامدانه در قرارداد هوشمند قرار داده‌اند و رمزارز محبوبی که توکن با آن مرتبط بود را می‌فروشند و باعث می‌شوند میلیون‌ها توکن در استخر بی‌ارزش شوند.

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

خطر برای دارایی

هنگامی که کاربر با استفاده از یکی از برنامه‌های دیفای وام بگیرد، باید رمزارز خودش را به عنوان وثیقه قرار دهد و [وثیقۀ مذکور] برای مدت مشخصی قفل می‌شود.

این مدت معمولا برابر با زمان وام است. رمزارزها ذاتاً شناورند؛ بنابراین اگر ارزش توکنی که وثیقه گذاشته شده است، کاهش زیاد و معناداری را تجربه کند، کاربران دیفای ممکن است شاهد ازبین‌رفتن سرمایه‌شان باشند.

این اتفاقات افسرده‌کننده‌اند؛ اما جای ترس نیست زیرا راه‌هایی برای امن‌تر ساختن جهان دیفای وجود دارند.

 

چگونه ریسک دی‌فای را کاهش دهیم؟

فقط از پلتفرم‌های دی‌فای معتبر استفاده کنید

پلتفرم‌های دیفای زیادی وجود دارند که در طول زمان کارایی‌شان را نشان داده‌اند و هنوز با وجود حملات هکرها، پابرجا مانده‌اند. این نشانه خوبی است؛ زیرا حاکی از استحکام و جامعیت کد پلتفرم است.

برای بررسی می‌توانید به سایت دیفای پالس سر بزنید و فقط از پروتکل‌های دی‌فای برتر استفاده کنید؛ زیرا اعتماد به پلتفرم‌های دی‌فای چیپ‌ آبی آسان‌تر است. چیزی مانند سنجیدن است:

کدام‌یک برای سرمایه‌گذاری امن‌تر است؟ سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین امن‌تر است؟ یا سرمایه‌گذاری در سکه‌هایی که با الهام از میم و غذا ساخته شده اند و حتی در کوین‌مارکت‌کپ نیز دیده نمی‌شود و هیچ طرح اولیه و اطلاعاتی درباره‌شان موجود نیست؟ چیپ‌های آبی، پروژه‌های موثق‌اند و همیشه گزینۀ امن‌تر به حساب می‌آیند.

 

به دنبال امنیت‌ سنجی‌ های مستقل بگردید!

شرکت‌های امنیتی بلاکچین فراوانی وجود دارند که امنیت شرکت‌ها و پلتفرم‌های رمزارزی را می‌سنجند. این افراد برنامه‌نویسان بسیار ماهر و مجربی‌اند که موشکافانه کدهای برنامه‌نویسی پروتکل دیفای را بررسی می‌کنند و مطمئن می‌شوند که هیچ ضعف یا راه مخفی وجود ندارد که هکرها بتوانند از آن استفاده کنند. وقتی می‌خواهم یک پلتفرم دیفای یا هر پلتفرم رمزارزی دیگری را برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کنم، همیشه بررسی می‌کنم که آیا امنیت‌سنجی شده‌اند یا خیر.

 

از سرمایه‌گذاری متمرکز غیرمتمرکز (سی‌دی‌فای) یا سرمایه‌گذاری متمرکز (سی‌فای) استفاده کنید

می‌دانم کمی ضدونقیض است؛ اما سرمایه‌گذاری متمرکز غیرمتمرکز توجه بسیاری از شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان رمزارز را به خود جلب کرده است. هدف اصلی سی‌دیفای این است که بهترین ویژگی‌های سرمایه‌گذاری متمرکز و سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز را با هم عرضه کند.

این مدل اجازه می‌دهد موسسات مالی سنتی همان مزایای دیفای را داشته باشند و در عین حال، مزایایی سیستم مالی رایج مانند حفاظت از مشتری، قانون‌گذاری معتبر و بیمه را ارائه دهند.

بارزترین مثال چنین موسسه‌ای، بزرگترین صرافی رمزارز جهان، بایننس، است که در پلتفرمشان خدمات دیفای ارائه می‌دهند و شبکۀ بایننس اسمارت‌چین را معرفی کرده‌اند.

بایننس اولین پلتفرمی بود که خدمات سی دیفای ارائه داد؛ این امر فرصت‌های فراوانی را در اختیار سیستم‌های مالی سنتی قرار داد تا بتوانند وارد این رقابت شوند و به مخاطبانشان محصولات و خدمات دی‌فای قابل‌مقایسه‌ای را ارائه بدهند.

این جایگزین خوبی است؛ زیرا بایننس تا حدودی از سرمایه‌گذارن مراقبت می‌کند و اگر مشتریانش هک شوند، از سرمایه خودشان ضرر مشتری را جبران می‌کنند. بعلاوه پشتیبانی‌شان هم تمام‌وقت در دسترس است و اگر کاربران رمز عبورشان را فراموش کنند کمک می‌کنند دوباره به حساب‌ کاربری‌شان وارد شوند.

این مدل برای کسانی مفید است که نمی‌خواهند مانند کیف‌پول‌های غیرحضانتی و دیفای‌های سنتی، مسئولیت مراقبت از سرمایه‌هاشان و مدیریت‌کردن کلید خصوصی خودشان را در دست بگیرند.

البته هر موقع که نهادی مرکزی دخیل است، بزرگ‌ترین مشکل این است که کنترل کامل سرمایه‌های شما در دستشان است و اساسا داشتۀ کاربر چیزی جز سند بدهکاری از صرافی نیست.

یک مزیت دیگر سی دیفای این است که صرافی بادقت پروژه‌ها اعتبار پروژه‌ها را می‌سنجند هیچ دلیلی وجود ندارد که کیف‌پول‌ها و پروتکل‌های دیفای به‌شکل پیچیده‌ای یکپارچه شوند؛ اما مزایایی ‌دیفای راحت‌تر در دسترس است و غالباً هزینۀ تراکنش و کمتر و سرعت تراکنش در آنها بیشتر است.

 

مقایسه سی‌ فای با دیفای

استفاده از پلتفرم‌هایی مانند سلسیوس و نکسو باعث می‌شود خطر کمتری متوجه نقدینگی بشود؛ زیرا در این زیست‌بوم میلیون‌ها و شاید میلیاردها دلار سرمایه در گردش‌ است و در نتیجه، احتمال به‌مشکل‌خوردن اشخاص برای کاهش و فروش رمزارزهای‌شان بسیار اندک است. و این باعث می‌شود راه بعدی کاهش خطر را پیدا کنیم.

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز چقدر امن است؟

نقدینگی را با ارزش کل قفل‌شده (تی‌وی‌ال) مقایسه کنید!

این موضوع باعث می‌شود گذرمان دوباره به یار قدیمی‌مان، دیفای پالس بیفتد. در اینجا می‌توانیم اطلاعت مالی پلتفرم‌ها را پیدا کنیم. هرچقدر در پلتفرم پول بیشتری قفل شده باشد یا جریان داشته باشد، شانس اینکه بتوانید سودتان را برداشت کنید بیشتر می‌شود.

اگر اهمیت این موضوع برایتان روشن نیست، فرض کنید من و شما تنها اشخاصی هستیم که داگ‌کوین۵۴ را در یک پلتفرم دیفای داریم. ناگهان یک نهنگ وارد می‌شود و تمام داگ‌کوین شماره ۴۵ را می‌خرید و قیمتش سربه‌فلک می‌کشد. اکنون من و شما میلیاردر شده‌ایم که عالی است!

اما فقط روی کاغذ. اما سکه‌هایتان را به چه کسی می‌خواهید بفروشید؟ نه من حاضرم میلیارد میلیارد پول را پای داگ کوین ۴۵ شما بریزم و نه شما؛ بنابراین دست هیچ‌کداممان به سود نمی‌رسد.

این توضیحی شسته‌رفته و ساده‌شده از نقدینگی است؛ اما فکر کنم منظورم را رساندم. می‌توانید در مقالۀ «نقدینگی چیست و چرا مهم است» در این باره اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

 

قبل از سرمایه گذاری خوب تحقیق کنید!

قبل از اینکه بخواهید پولتان را در پلتفرم‌های دیفای سرمایه‌گذاری، همیشه بهتر است تحقیقاتتان را انجام دهید. یک جای خوب برای شروع، بررسی خود پروژه، نگاه دقیق به وبسایتشان، بررسی طرح اولیه پروژه است.

همچنین به عنوان یک معیار و نظر شخصی، هرگز در پلتفرم‌هایی که تیم ناشناس دارند سرمایه‌گذاری نمی‌کنم. می‌خواهم بدانم تیم پشت پروژه کیست و مطمئن شوم که صلاحیت ساختن پلتفرم کارآمد و امن دی‌فای را دارند، می‌خواهم بفهمم آیا شناخته‌شده هستند؛ این‌گونه می‌توان مطمئن شد که کلاهبرداری‌هایی مثل تخلیۀ نقدینگی اتفاق نمی‌افتند.

بحث‌های کاربران این پلتفرم‌ها را در سایت‌هایی مثل رددیت بررسی کنید و نگاهی هم به دیفای‌سیفتی بیندازید: این سایت متعلق به موسسه رده‌بندی مستقلی است که محصولات و پلتفرم‌های دی‌فای را ارزیابی می‌کنند و به آنها نمره می‌دهند. این نمره‌بندی بر اساس شفافیت آن‌ها و رعایت‌کردن دستورالعمل‌های امنیتی است.

 

متن باز بودن نشان خوبی است

حتما نیازی نیست که برنامه‌نویسی بلد باشید؛ اما یک نشان مثبت و اعتمادساز این است که کد متن باز باشد، همه به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند صحتش را بسنجند.

کد متن باز به این معنی است که تیم از کدی برای ساختن پلتفرم استفاده کرده است که همی‌توانند آن را ببینند، بررسی‌ کنند و صحتش را بسنجند تا مطمئن شوند هیچ نرم‌افزار مخربی در آنجا پنهان نشده باشد. همچنین برنامه‌نویسان ماهر می‌توانند خودشان حفره‌های امنیتی یا ایرادهای برنامه را بیابند.

این روش بی‌عیب نیست؛ اما ترجیح می‌دهم در آن دسته از پروتکل‌های دیفای سرمایه‌گذاری کنم که کدشان را هزاران برنامه‌نویس نقد و بررسی کرده‌اند تا از صحت و امنیتش مطمئن شوند. شخصا حاضر نیستم در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنم که اجازه نمی‌دهد اشخاص ثالث کدشان را ببینند.

 

کیف‌پول تان را امن نگه دارید

واضح است که امن نگه‌داشتن کیف‌پولتان یکی از ملزومات اولیه رمزارز است و درباره دیفای نیز صادق است. بسیار مهم است که کلیدهای خصوصی‌تان را خصوصی نگه دارید، عبارت بازیابی‌تان را جایی روی کاغذ بنویسید و اصلاً آنلاین ذخیره نکنید.

ذخیرۀ عبارت بازیابی در فضای آنلاین به هکرها اجازه می‌دهد به حساب کاربری‌تان دسترسی پیداکنند؛ اما نوشتنش روی کاغذ و مخفی‌کردنش امن است.

اگر کاربر دسترسی‌ به دستگاهش را از دست بدهد یا کامپیوتر و تلفن همراهش از کار بیفتد یا به سرقت رود یا از کیف‌پول‌های غیرحضانتی‌شان خارج شوند؛ فقط و فقط با رمز عبور یا عبارت بازیابی می‌توانید دوباره وارد کیف‌پولتان شوید.

سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز
سرمایه‌ گذاری غیرمتمرکز

همچنین مهم است که حواستان به کلاهبرداری‌‌های تعویض سیم کارت و کلاهبرداری ایردراپ نیز باشد. در این کلاهبرداری‌ها یا شخص را فریب می‌دهند که تراکنش را در یک سایت کلاهبرداری تایید کند یا خودشان را به‌جای یکی از اعضای تیم‌ پشتیبانی در شرکت رمزارز جا می‌زنند و شخص را فریب می‌دهند.

به خاطر داشته باشید که هیچ‌کس هرگز حق ندارد عبارت بازیابی شخصی‌تان، همان عبارت خصوصی یا عبارت بازیابی، یا رمز عبور یا کلید شخصی‌تان را بخواهد؛ بنابراین اطلاعات را همیشه امن نگه دارید. می‌توانید ویدیوی کاملی گای  دربارۀ روش‌های ذخیره‌سازی امن رمزارز را ببینید.

 

توصیه‌های پایانی درباره دیفای

جهان دیفای مکان فوق‌العاده‌ای است و به اشخاص فرصت‌ دسترسی به سلامت مالی می‌دهد که در سیستم‌های سنتی ممکن نیست و اجازه می‌دهد میلیون‌ها شخص در سرتاسر جهان که بانک دسترسی ندارند، به این سیستم مالی دسترسی پیدا کنند.

اما مانند هر فناوری دیگری این انقلاب بدون ریسک نیست. هیچ‌چیز در جهان مالی، چه سنتی یا چه غیرمتمرکز، کاملا عاری از ریسک نیست و همیشه خطر وجود دارد؛ اما با احتیاط، شک‌داشتن، اعتبارآزمایی و باورنکردن چیزهایی که «بیش از حد خوب به نظر می‌رسند»، می‌توانید با انجام اقدامات لازم، می‌توانید خطر استفاده از دیفای را کاهش دهید.

هر سال میلیون‌ها کاربر در سرتاسر جهان از دیفای استفاده می‌کنند و اکثرشان هیچ‌وقت قربانی چنین خطراتی نمی‌شوند. خیلی وقت است که از دیفای بدون هیچ مشکلی استفاده می‌کنم. اصلا هم نابغه نیستم.

در حقیقت، اگر ادعای باهوش‌بودن بکنم بسیاری از آشنایانم به من خواهند خندید؛ زیرا من هم مثل آنها یک آدم معمولی‌ام. شاید حتی زیر معمولی باشم؛

زیرا مثلا تا قبل از بلوغ نمی‌دانستم دوغ جزء لبنیات است، خجالت‌آور است که سالیان سال فکر می‌کردم کلمۀ height را به صورت hight می‌نویسند و یک بار هنگامی که داشتم دندان‌هایم را مسواک می‌زدم، دوروبر خانه دنبال مسواکم می‌گشتم! من با این اوضاع و احوال توانسته‌ام از دی‌فای برای این مدت طولانی استفاده کنم و مطمئنم هرکس دیگری هم می‌تواند!

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *