ارز دیجیتال ApeCoin

19 دقیقه زمان مطالعه
ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin

 

مروری بر APECoin: ترس مال باختن در میان مردم عادی

یکی از داغ‌ترین پروژه‌ها در فضای NFT، Bored Apes Yacht Club است که اختصاراً به عنوان BAYC شناخته می‌شود. برای آن دسته از شما که در فضای NFT تازه وارد هستید و این مجموعه را نمی‌شناسید، شاید بخشی از آن را در شوی تلویزیونی جیمی فالون یا جاهای دیگری دیده باشید. این مجموعه از ۱۰۰۰۰ نقاشی میمون‌هایی با چهره کسل که لباس‌های متفاوت با ویژگی‌های مختلف دارند، تشکیل شده است. این نوع از NFT با عنوان NFT تصویر نمایه شناخته می‌شود زیرا می‌توانید از این تصاویر به‌عنوان تصویر پروفایل خود در رسانه‌های اجتماعی یا هر جایی که امکان آپلود به شما می‌دهد، استفاده کنید.ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin  آنچه این مجموعه NFT را از سایر پروژه‌های مشابه متمایز می‌کند این است که آنها یکی از اولین کسانی بودند که مفهوم NFT عضویت را ابداع کردند. این بدان معناست که داشتن یکی از این میمون‌ها به شما امکان می‌دهد به فضایی به نام The Bathroom که فقط به اعضا ( دارندگان این میمون‌ها) تعلق دارد، دسترسی داشته باشید. این فضا یک دیوار گرافیتی دیجیتال است که به اعضایش اجازه داده می‌شود تا با نقاشی یک پیکسل در هر 15 دقیقه در ساخت یک گرافیتی بزرگ مشارکت کنند.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin  قیمت کف فعلی BAYC NFT حدود 90 اتریوم است. از نظر دلاری، چیزی حدود 103000 دلار بر اساس قیمت فعلی اتریوم، یعنی 1146 دلار به ازای هر اتریوم. وابسته به محل اقامت شما، حداقل ۲۰٪ سپرده نیز برای این دارایی‌های NFT لازم است. این چیزی نیست که آدم‌های معمولی مثل من و شما بتوانیم از پسش بربیایم. همانطور که ما با خود فکر می‌کنیم که چگونه می‌توانیم از قِبَل همچین پروژه‌ای سودی ببریم، فرصتی به شکل یک رمزارز به نام ApeCoin پیش روی‌مان قرار گرفته است.

ایپ کوین (APECoin) چیست؟

در اصل، ApeCoin (ایپ کوین) یک توکن ERC20 است که در شبکه اتریوم ایجاد شده است. این توکن به گونه‌ای طراحی شده که دارای سه کارکرد باشد: نخست آنکه وسیله مبادله باشد، یعنی مانند پول فیات استفاده شود. دم آنکه توکن درون بازی برای یک سری بازی باشد و سوم آنکه توکن حاکمیتی باشد و به دارندگان اجازه دهد تا پیشنهادات را ایجاد کرده و در مورد آنها رأی دهند. دارندگان توکن همچنین به یک محدوده اعضا دسترسی دارند و در فعالیت مخصوص اعضا شرکت می‌کنند.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin  پیش زمینه ApeCoin اگرچه نمی دانیم افرادی که برای اولین بار این ایده را مطرح کردند چه کسانی هستند، اما می‌دانیم که منشا این توکن جامعه ApeCoin DAO است. این انجمن مستقیماً به YugaLabs، سازندگان BAYC، وابسته نیست. این وضعیت من را کمی به یاد توکن OpenDAO و ایجاد آن انداخت. علاوه بر این، یک بنیاد APE نیز وجود دارد. این بنیاد  به‌عنوان «واحد عملیاتی DAO» عمل می‌کند تا توکن را به سمت پذیرش عمومی و نفع همگانی هدایت کند. نقش این بنیاد در وبسایت پروژه به این شکل توضیح داده شده است: «وظیفه مدیریت تصمیمات بر عهده  ApeCoin DAO است و همچنین این قسمت مسئولیت مدیریت روزانه، حسابداری، مدیریت پروژه را نیز بر عهده دارد که تضمین می‌کند ایده‌های جامعه DAO از پشتیبانی لازم برای بدل شدن به واقعیت برخوردار هستند». رابطه بین این دو قسمت کمی شبیه مغز و بدن است. DAO همانند مغز است که از دارندگان ApeCoin تشکیل شده است؛ آن‌‌ها طرح‌هایی را پیشنهاد می‌کنند و به آن‌ها رأی می‌دهند، در حالی که بنیاد همانند بدن است که تصمیم‌های گرفته‌شده توسط DAO را اجرا می‌کند و آن‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کند. این بنیاد همچنین یک هیات ناظر نیز دارد. اعضای این هیات در واقع اولین دسته از اعضای هیئت مدیره هستندکه افراد شناخته‌شده‌ای در دنیای کریپتو هستند و دوره‌شان به مدت شش ماه به طول خواهد انجامید. وظایف اصلی آن‌ها بررسی پیشنهادات مصوب DAO و راهنمایی بنیاد در اجرای پیشنهادات است. پس از شش ماه، DAO به صورت سالانه اعضای جدید هیئت مدیره را با رای‌گیری انتخاب می‌کند. اعضای فعلی هیئت مدیره عبارتند از: الکسیس اوهانیان( یکی از بنیانگذاران Reddit؛ شریک عمومی و موسس Seven Seven Six) امی وو (رئیس سرمایه گذاری و بازی در FTX) ماریا باجوا (مدیر Sound Ventures) یات سیو (یکی از بنیانگذاران و رئیس شرکت Animoca Brands) دین اشتاین بک (رئیس و مشاور عمومی در آزمایشگاه هوریزن)

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin

چرا ارز دیجیتال ApeCoin ساخته شد؟

مطالب زیادی در مورد خود توکن وجود دارد، اما در مورد دلیل ایجاد آن اطلاعات کمی در دسترس است. حتی وبسایت رسمی آن هم چیز زیادی نمی‌گوید. آیا این کافی نیست که بگوییم ساختن توکن مربوط به گسترش اکوسیستم APE است؟ بیایید فکر کنیم: هنگامی که یک NFT فروخته می‌شود، سازندگان پول اولیه و شاید مقداری حق امتیاز به ازای هر فروش دریافت می‌کنند. این به‌عنوان یک منبع درآمد نسبتاً ناپایدار است زیرا به افرادی وابسته است که NFT ها را خرید و فروش می‌کنند. هنگامی که معاملات کاهش یابد، درآمد نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، داشتن تنها یک منبع درآمد امن نیست (نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد گذاشت!). پس سازندگان باید چه کار کنند؟ البته که باید به دنبال منبع درآمد دیگری باشند!

توزیع ارز دیجیتال Ape

همانطور که در اعلامیه ۱۶ مارس ۲۰۲۲ در مورد راه‌اندازی توکن گفته شد، عرضه ثابت 1 میلیارد توکن در چهار قسمت به شرح زیر انجام خواهد پذیرفت:

*اکوسیستم APE (62٪) – سهم بزرگی از توکن‌ها به دارندگان NFT می‌رسد.

*خیریه و Yuga Labs (16%): در میان این دو Yuga Labs درواقع 150 میلیون توکن دریافت می‌کند در حالی که بنیاد میراث جین گودال 10 میلیون توکن دریافت می‌کند. *مشارکت کنندگان راه اندازی (۱۴٪) – اینها شرکت‌ها و افرادی هستند که روی راه اندازی توکن کار کردند. *بنیانگذاران BAYC (8٪) – بدون آنها BAYC وجود نخواهد داشت.ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin  درست مانند سایر توکن‌ها یک دوره قفل برای توکن‌های توزیع شده وجود دارد تا تمام میلیاردها توکن‌ها فوراً به بازار سرازیر نشوند. در این مورد این دوره 48 ماه است. کسانی کهNFTهای  BAYC و MAYC را دارند، واجد شرایط دریافت توکن‌های airdropped (ایردراپد) هستند. اگر BAKC NFT (Bored Ape Kennel Club) نیز دارید، توکن‌های بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. با این حال، فقط داشتن BAKC NFT شما را واجد شرایط دریافت ایردراپ نمی‌کند زیرا این NFT به خودی خود هیچ کارکردی ندارد. دوره ادعاشده برای توزیع توکن‌ها از 17 مارس 2022 به مدت 90 روز به طول انجامید.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoinبعد از همه صحبت‌ها در مورد توکن و اینکه چه کسانی آن‌ها را دریافت می‌کنند، وقت آن است که ببینیم چه کاری می‌شود با آن انجام داد. توکن‌های رایگان خوب هستند، اما آیا واقعاً چیزی بیشتر از نگه داشتن آن‌ها و انتظار برای گران‌تر فروختن‌شان وجود دارد؟

توکن درون بازی

کاملاً منطقی است که توکنی مانند ApeCoin (ایپ کوین) به‌عنوان ارز درون بازی استفاده شود. یکی از ایده‌های اولیه در مورد توکن، قدرت بخشیدن به اجتماع BAYC بود. این احتمالاً به معنای استفاده از توکن به‌عنوان یک ارز در گردش برای پرداخت در ازای اقلام خدماتی در اکوسیستم BAYC می‌باشد. با این حال این کافی نیست، زیرا شما می‌خواهید کاربران جدیدی را جذب کنید. یکی از راه های انجام این کار، راه اندازی یک پروژه NFT دیگر به نام Otherside است.   طرف دیگر ApeCoin راه‌اندازی این پروژه NFT بود که باعث شد فی گس(gas) اتریوم به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یابد و ترافیک بزرگی در شبکه اتریوم ایجاد شود. پروژه توسط YugaLabs ساخته شد و قرار است به‌عنوان یک بازی «MetaRPG» (متا رول پلی گیم) ارائه شود. این پروژه در ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ با ارائه Otherdeeds، NFT «قطعه زمین استاندارد شما در متاورس» راه‌اندازی شد. این راه‌اندازی موفق‌ترین رویداد NFT بود که تا کنون اتفاق افتاد. 250 میلیون دلار زمین مجازی فروخته شد که تا کنون این عدد به 500 میلیون دلار در بازار ثانویه رسیده است. قیمت اولیه راه‌اندازی NFT 305 APE بود، اما هزینه‌های گس پرداخت شده برای آن، سربار هنگفتی را به هزینه‌ها اضافه کرد. هزینه‌های گس از 2 اتریوم تا 4 اتریوم متغیر بود. علی‌رغم هزینه‌های بالای گس، مجاب‌کنندگی پروژه و پیشینه آن، جمعیت دیوانه‌وار را وادار کرد تا تمام تلاش خود را برای داشتن حداقل یکی از آن‌ها، با وجود محدودیت دو عدد به ازای هر کیف پول (والت)، انجام دهند. در طول دوره ضرب، که حدود ۳ ساعت به طول انجامید، ۱۰۰ میلیون دلار خرج شد و استخراج‌کنندگان اتریوم نانشان در روغن بود. در آینده، همان‌طور که طرف دیگر متاورس توسعه می یابد، ApeCoin مطمئناً ارز واقعی آن پروژه خواهد بود، بنابراین انتظار می‌رود با شروع دوباره افزایش قیمت‌ها، تقاضا برای آن افزایش و ادامه یابد.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin  علاوه بر این، بازی‌های دیگری مانند Benji Bananas (موزهای بنجی) از ApeCoin استفاده می‌کنند. بازی نسبتاً ساده است: بنجی میمونه را راهنمایی کنید تا از درختی به درخت دیگر تاب بخورد و در راه موز جمع کند. با این حال، برای دسترسی به بازی، باید یک کارت عضویت NFT خریداری کنید که فقط با APE (ایپ) قابل‌خرید است. $PRIMATE توکنی است که در بازی به دست می‌آورید و می‌توان آن را با توکن‌های دیگری که Animoca Brands در آنها دست دارد، مانند SAND، REVV، و البته APE تعویض کرد.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin

کاربرد ApeCoin در دنیای واقعی

یکی از اهداف مهم در میان ارزهای دیجیتال، استفاده در دنیای واقعی است. زمانی که بشود از یک توکن برای پرداخت هزینه‌های واقعی استفاده کرد، باید دانست که آن توکن شانس خوبی برای دستیابی به پذیرش وسیع‌تر توسط توده‌های مردم را دارد. APE توانسته است از طریق موارد زیر نشان دهد که از ابزارهای دنیای واقعی برخوردار است: ۱- مجله تایم با Crypto.com شریک شد تا بتواند در ازای فروش نسخه‌های دیجیتال مجله، رمزارز دریافت کند. توکن‌های پذیرفته شده شامل BTC، XRP، ETH، DOGE می‌شوند و به زودی ApeCoin برای خدمات اشتراک دیجیتال قابل استفاده خواهد بود.   ۲- یک مجتمع مسکونی لوکس به نام E11EVEN در میامی، فلوریدا، به جای پول نقد در ازای فروش واحدهای لوکس، حاضر است ApeCoin   دریافت کند. قیمت اولیه یک واحد 480000 دلار است. برای این کار به ApeCoin های زیادی نیاز داریم، به خصوص با قیمت‌های اخیر.   ۳- در ازای آبجوی  Saltwater Brewery خود می‌توانید به‌جای پول نقد با ApeCoin   پرداخت کنید و 50٪ تخفیف بگیرید! این شرکت که یک کارخانه آبجوسازی محلی در دلری بیچ، فلوریدا است، زمانی خبرساز شد که موفق شد حلقه‌های نگهداری شش‌تایی بطری آبجویی تولید کند که هرچند ظاهری شبیه به پلاستیک دارد، اما پس از دو تا سه ماه تجزیه می‌شود.   حتی اگر این سه مورد هنوز حرکت چندانی ایجاد نمی‌کنند، اما حداقل ApeCoin   از سایر توکن‌ها در این زمینه فراتر رفته. بسته به استقبال از این ابتکارات، ممکن است کارهای بیشتری نیزانجام شود که نوید خوبی برای آینده است.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin

حاکمیت توکن Ape

مورد آخر، البته نه از نظر اهمیت، اینکه APE  یک توکن حاکمیتی نیز هست. دارندگان APE از روش‌های اقدامات زیر می‌توانند در ApeCoin DAO مشارکت کنند: ۱) ایده دادن ۲) تفسیر ۳) ارائه پیشنهاد ۴)رای دادن مانند بسیاری از پروژه‌ها، در این پروژه هر که توکن‌های بیشتری دارد، صدایش نیز بلندتر است. بحث‌هایی در مورد این نوع حاکمیت وجود دارد که کمی بیش از حد متمرکز است و صدای اقلیت‌ها در آن شنیده نمی‌شود. کوبی، کهنه‌کار معروف بازار رمزارز، نگرانی‌های خود را در یکی از توییت‌هایش در مورد نقص‌های ساختار حاکمیت فعلی بیان کرد.

تحرکات قیمت ApeCoin

جدای از عرضه ثابت ذکر شده در بالا، تحرکات قیمت APE نیز نوعی افزایش و کاهش معمول و شبیه به توکن‌هایی با ماهیت مشابه را داشته است. طبق گفته Coingecko، قیمت آن با انتشار ۸.۶۴ دلار شروع شد و در پایان آوریل به ۲۶.۷۰ دلار رسید. در برخی مبادلات حتی از ۲۷ دلار هم گذشت. با توجه به شرایط فعلی بازار، اکنون در حدود ۵ دلار معامله می‌شود.   با این تفاصیل این رمز ارز به‌طور بالقوه امکان رسیدن به چه میزانی را دارد؟ بیایید چند عملیات ریاضی ساده انجام دهیم: سرمایه اولیه: ۸.۶۴ میلیارد دلار (۸.۶۴ دلار * ۱ میلیارد توکن) حداکثر ارزش بازار: ۲۶.۷ میلیارد دلار (۲۶.۷۰ دلار * ۱ میلیارد توکن) ارزش بازار فعلی اتریوم: ۲۲۶.۱۵۰ میلیارد دلار (۱۲۵۶.۱۴ دلار * ۱۱۹،۵۹۴،۰۹۵ توکن در گردش)   در مقایسه جز به جز، APE در حال حاضر 5.75 درصد از ارزش بازار اتریوم را در اختیار دارد. هر دو در محدوده قیمت‌های مربوطه خود هستند. همان‌طور که بازار شروع به رشد می‌کند، APE ممکن است کمی سریعتر از اتریوم بالا رود، زیرا چابک‌تر است. با این حال، تصور اینکه این رمزارز بیش از ۳۰ درصد از ارزش اتریوم را به خود اختصاص دهد، برایم سخت است. بسیاری از

پروتکل های DeFi دیگر وجود دارند که می‌توانند به راحتی در این مسابقه پیروز شوند. با این حال، با ترکیب مناسب، می توان تصور کرد که APE از آخرین قیمت اوج خود، برای رسیدن به اوج‌های جدید، عبور خواهد کرد.

ارز دیجیتال ApeCoin

ارز دیجیتال ApeCoin  اگر بخواهید، خیلی دیر نیست که مقداری APE در مجموعه خود داشته باشید. این ارز دیجیتال برای خرید در تمام صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال، متمرکز یا غیرمتمرکز، در دسترس است. بایننس گزینه‌ای را برای استیک کردن APE نیز ارائه می‌دهد، اگرچه باید بپرسید که استیک کردن آن دقیقاً شامل چه چیزی می‌شود.

آینده ApeCoin

ApeCoin DAO و توکن APE مطمئناً از زمان راه‌اندازی سهم زیادی در به راه انداختن خبر و جنجال داشته‌اند. زمانی که استخراج طرف دیگر این ارز دیجیتال (Otherside) باعث بالا رفتن هزینه‌های گس اتریوم شد، پیشنهادی برای انشعاب از لایه اتریوم مطرح شد اما این پیشنهاد توسط جامعه رد شد. کانال Discord پروژه نیز هک شد که خبر بد دیگری برای جامعه بود. نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که اگر علاقه به BAYC به‌شدت کاهش یابد، APE چگونه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. تا زمانی که توکن منحصراً با BAYC گره نخورد، که به نظر می رسد اینطور نباشد، حتی اگر علاقه به BAYC کاهش یابد، باز هم توکن وجود خواهد داشت. هر چند که می‌توان فرض کرد که ضربه خواهد خورد اما این برای از بین بردن توکن کافی نیست. نکته مهم این است که توکن از سایه BAYC/YugaLabs خارج شود.

اگر آنها در انجام این کار موفق شوند، آن وقت همه چیز خود‌به‌خود درست خواهد شد. بر خلاف دوج‌ کوین، که یک میم کوین بود که به دلیل محبوبیتش به دنبال جذب کاربرد بود، ایجاد APE یک رویداد تصادفی نبود. این توکن تا زمانی که به انگیزه اولیه خود وفادار بماند و روی گسترش استفاده در دنیای واقعی کار کند، یعنی بازرگانان بیشتری آن را به‌عنوان وسیله پرداخت بپذیرند یا توسط سایر بازی‌های بلاکچین به‌عنوان ارز درون بازی پذیرفته شود، آینده خوبی در انتظارش خواهد بود. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از ارز دیجیتال ApeCoin با کلیک کردن بر روی لینک سایت اصلی ApeCoin مراجعه کنید. علاوه بر این میتوانید مطلب دیگری درباره همین موضوع که در سایت آکادمی نعیم حشم بان تحت عنوان ارز دیجیتال ApeCoin متتشر شده است را مطالعه بفرمایید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *