بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

31 دقیقه زمان مطالعه
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که دهه نود یا اوایل قرن بیست و یک را به یاد دارید، با شنیدن کلمه پوکی مون (Pokemon) سیلی از خاطرات خوب در سرتان جاری می‌شود.

بعد از ظهرهایی را یادم می‌آید که پای تلویزیون می‌نشستم و منتظر می‌شدم ساعت پنج برسد تا  برنامه شروع  شود و کچام و پیکاچو روی صفحه تلویزیون ظاهر شود. شما هم یادتان هست؟

این طور بود که :« من می‌خواهم آنقدر خوب باشم که هیچ کس تا به حال نبوده… گرفتن آنها ماموریت من است. هدف من تربیت کردن آن‌هاست». آه، می‌شود گفت من بیش از اندازه با این برنامه ارتباط برقرار می‌کردم.

برای کسانی که نمی‌دانند، پوکی مون (Pokemon) یکی از بزرگترین بازی‌های ویدیویی و سریال‌های تلویزیونی در دهه نود و اوایل 2000 بود که مخاطبان جوان تازه‌کاری مثل من را، به خوبی به خود جذب کرده بود. من که فکر میکنم هنوز هم این برنامه جذاب است، مخصوصاً در زمینه کارهای کلکسیونی.

بعضی از کارت‌های تجاری پوکی مون به قیمت‌های هنگفتی به فروش رفته‌اند. تعدادی از آن‌ها را  شخصیت‌های معروف اینترنتی مثل پل لوگان خریداری کردند. ظاهراً کلکسیونرها برای خریدن این کارت‌ها صف می‌کشند.

در طول این سال‌ها خیلی‌ها سعی کردند که با تقلید موفقیت پوکی مون را، خصوصاً در زمینه بازی، تکرار کنند. اما تعداد کمی موفق شده‌اند کسری از این موفقیت را به دست بیاورند.

یکی از دلایل نرخ پایین موفقیت را می‌توان وجود نسخه‌های کپی فراوان دانست که به سختی قابل تمایز از نسخه اصلی هستند. تعداد معدودی که موفق شدند نیز، این کار را به‌واسطه افزودن خطوط داستانی و دنیاهای جذاب انجام دادند. آن‌ها موفق شدند بعضی از پایه‌های فلسفی پوکی مون را تقلید کنند، بدون اینکه به اصالت آن‌ها خدشه‌ای وارد آورند.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

این مسئله من را به فکر انداخت که آیا بستر بلاکچینی هست که شبیه پوکی مون باشد و شگفتی‌های آن را نیز در خود داشته باشد یا نه. در جست‌وجوهایم چندین نسخه کپی پیدا کردم که هیچ اشاره‌ای به نسخه اصلی نمی‌کردند و به وضوح سرقت فکری و ادبی بودند.

بالاخره به طور تصادفی به الماسی برخوردم که به نظر می‌رسید ویژگی‌های رهایی‌بخشی که می‌تواند آن را به موفقیت برساند در خود دارد.

نام این بازی «ایلوویوم» است. یک بازی کریپتوی جنگنده خودکار سه بعدی در بستر شبکه اتریوم که مکانیک بازی‌اش از پوکی مون الهام گرفته شده. البته باید بگویم که ایلوویوم هنوز در حال توسعه است و هنوز در مرحله آزمایش بتا است.

در این مقاله من یافته‌های تحقیقات بیشتر و عمیق‌تر خودم در مورد این پروژه و برنامه‌هایش را به اشتراک می‌ذارم. شدیداً توصیه می‌کنم که این مطلب را کامل بخوانید تا بفهمید آیا صرف پول و وقت در این بازی می‌ارزد یا نه.

در ادامه  به تیم پروژه، تاریخچه آن، مکانیک بازی، شرایط و قوانین بازی و مدل «بازی کن، پول بگیر» این پروژه می‌پردازم.

همچنین پیش از شروع این مقاله، لازم به ذکر است برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین بازی های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱، میتوانید این مقاله را از سایت نعیم حشم بان مطالعه کنید.

 

ایلوویوم چیست؟

ایلوویوم یک بازی جهان باز سه بعدی فانتزی رول‌پلی است که بازیکنان می‌‌توانند در آن دنیای بازی را کشف کنند، جانوران بیگانه به نام «ایلوویال» را جمع‌آوری کنند، و با یکدیگر در « منطقه نبرد» بجنگند و اتریوم ببرند.

این بازی در ساختار جهان باز خود از پوکی مون الهام گرفته و قصد دارد اولین بازی تریپل ای (AAA) واقعی در اکوسیستم بازی‌های بلاکچین باشد.

اگر نمی‌دانید بازی‌‌های تریپل ‌ای چیست، نگران نباشید. خیلی ساده است، تریپل ای عنوان غیررسمی بازی‌هایی است که تولیدکنندگان بزرگ با بودجه‌های زیاد برای تولید بازی، می‌سازند.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

این بازی‌ها چه از نظر گیم پلی و چه از نظر گرافیک معمولاً بهترینِ بهترین‌ها هستند. برای مثال در بین بازی‌های سنتی می‌توان از Elden Ring, God of War  و GTA5 نام برد.

برای اطمینان از اینکه بازیکنان واقعاً تجربه بازی‌های تریپل ای را داشته باشند، ایلوویوم از موتور Unreal 4.26 استفاده می‌کند و همکاران بسیار ماهری برای کار بر روی بازی به کار گرفته است.

تمام نبردهای درون بازی در یک شبیه سازی با کد ++C اجرا می‌شود و سپس به موتور Unreal قلاب می شود تا تصویری شود. شبیه‌سازی بسیار طبیعی است و به بازیکنان اجازه می‌دهد مسابقات خود را  با کیفیت سینمایی بسیار بالا انجام دهند.

تا جایی که مربوط به داستان و جهان بازی است، بازی ترکیبی از ماجراجویی فانتزی دنیای بیرون را ارائه می‌دهد که شبیه به پوکی  مون است.

بازیکنان مسافران یک سفینه بین کهکشانی هستند که بر سطح سیاره‌ای در حال مرگ فرود می‌آیند که پر از موجوداتی ناشناخته با قدرت‌های ماورایی است. این موجودات اسرارآمیز بیگانه «ایلوویال» نامیده می‌شوند.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

بازماندگان سفینه کاوش خود بر سطح سیاره را در حالی آغاز می‌کنند که باید به‌عنوان شکارچی این موجودات مرموز بیگانه را زندانی و رام کنند.

از ایلوویال‌های رام شده برای کاوش در سرزمین‌های بیشتر استفاده می‌شود؛ این سرزمین‌ها با فعال کردن ستون‌هایی که بازیکنان در طول کاوش خود به آن‌ها برمی‌خورند آزاد می‌شوند.

تمام ایلوویال‌هایی که با موفقیت رام می‌شوند بدل به NFT تازه‌ای می‌شوند که به والت شما انتقال می‌یابد. این NFTها نشان‌دهنده ایلوویال‌های زندانی هستند که در بازارهای بومی بازی قابل معامله‌اند.

این بازی بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود و از Immutable X استفاده می‌کند تا در عین حال که از امنیت شبکه تریوم برای برای ایمن کردن دارایی‌های درون بازی بهره ببرد، هزینه تراکنش‌ها را برای بازیکنان به صفر برساند.

 

تیم و تاریخچه‌ی ایلوویوم

بازی توسط برادران وارکریک با نام‌های کایرن، آرون و گرنت پایه‌گذاری شده. جالب است که آن‌ها برادران کوچکتر کیان وارکریک، بنیانگذار  synthetix protocol هستند.

برادران وارکریک به واسطه کار تاثیرگذار برادر بزرگترشان از ابتدا به کریپتو علاقه‌مند بودند، هرچند ایده ایلوویوم تا نیمه سال 2020 به ذهنشان نرسیده بود.

ماجرا از آنجا شروع شد که کایران با بازی  Axie Infinity و سیستم بازی کن و پول بگیر آنها آشنا شد. کایرن که شدیداً تحت تاثیر مفهوم بازی کن و پول بگیر و مالکیت در بازی از طریقNFT قرار گرفت، تصمیم گرفت بازی بلاکچین خودش را داشته باشد.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

در این زمان بود که ایده و مفهوم ایلوویوم شکل گرفت و توسعه پیدا کرد. کایران این بازی را بر اساس مکانیزم بازی پوکی مون شامل گرفتن، رام کردن، و نبرد با هیولاها مدل‌سازی کرد و آن را با یک سیستم نبرد خودکار ازLeague of Legends و Teamfight Tactics ترکیب کرد.

در حالی که برادران وارکریک بخشی از تیم بنیانگذار بازی بودند، از ابتدا مسئولیت توسعه بازی بر عهده سازمان خودگردان غیرمتمرکز  ایلوویوم که متشکل از دارندگان  توکن ILV مدیریت شد.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز ایلوویوم شورایی از نمایندگان به نام «شورای ایلوویناتی» را انتخاب می‌کنند.

اعضای شورا که به‌عنوان نماینده عمل می‌کنند، پس از بحث و گفت‌وگو در مورد مسائل از طریق رای‌گیری تصمیم‌گیری می‌کنند. در حال حاضر ایلوویوم بیش از 150 مشارکت‌کننده در حوزه توسعه بازی دارد.

 

اجزای بازی ایلوویوم

بازی از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است که نقش مهمی در گیم پلی بازی دارد که عبارتند از:

  • ایلوویال‌ها
  • ایلوویاری
  • آیتم‌های بازی
  • منطقه‌ها

بیایید به هرکدام نگاه مختصری بیاندازیم.

 

ایلوویال‌ها

ایلوویال‌ها موجودات بیگانه‌ای هستند که در سیاره در حال مرگ حضور دارند.آنها شبیه به هیولاهایی هستندکه در پوکی مون وجود دارند و مانند آن‌ها توانایی تغییر شکل و یادگیری حملات جدید با جلورفتن در بازی هستند.

بازی در حال حاضر بیش از ۱۰۰ ایلوویال در محیط ارائه می‌دهد که بازیکنان می‌توانند آن‌ها را بیابند و اهلی کنند. هر کدام از ایلوویال‌ها توانایی‌های منحصر به فردی دارند که بر اساس کلاس و خانواده‌شان متفاوت است.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

تمام ایلوویال‌های داخل بازی قابل زندانی شدن و رام کردن توسط بازیکنان هستند. ایلوویال‌ها به‌صورت جداگانه به شکل NFT قابل فروش نیستند. این مکانیسم راه‌اندازی عادلانه پروژه را تضمین می‌کند.

در حال حاضر پنج کلاس  و پنج قرابت وجود دارد که ایلوویال‌ها ذیل آن‌ها قرار می‌گیرند. هر ایلوویال می‌تواند در طول بازی تکامل یابد، همان‌طور که در پوکی مون نیز این گونه بود. باید گفت که ایلوویال‌ها در تکامل‌یافته‌ترین شکل خود می‌توانند ترکیبی از کلاس‌ها و خانواده‌ها باشند.

برای مثال یک ایلوویال آبی تکامل‌یافته ممکن است دارای ترکیبی از خانواده آب و هوا باشد که با هم توانایی ایجاد یخبندان را به ایلوویال می‌دهد. سیستم انباشت و ترکیب مشابهی نیز در مورد کلاس‌های ایلوویال‌ها در شکل تکامل‌یافته‌شان وجود دارد.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

 

کلاس‌ها

پنج کلاس مختلف ابتدایی از ایلوویال‌ها در بازی وجود دارد. Fighter, Guardian, Rogue, Psion و Empath. کلاس هر ایلوویال بر میزان پاداش به دست آمده از هم‌افزایی هنگام ایجاد یک تیم از ایلوویال‌ها تاثیر می‌گذارد.

برای مثال  تیمی که از جانب ایلوویال‌های Fighter مورد حمله قرار گرفته است، پاداش حمله دریافت می‌کند. علاوه بر این اشکال تکامل‌یافته ایلوویال‌ها گاهی تجسم دو کلاس به‌طور همزمان هستند. برای مثال:

Slayer= Fighter+Fighter و یا در یک کلاس قوی‌تر می‌شوند: Invoker= Psion+ Psion.

 

خانواده

هر ایلوویال در بازی حداقل به یکی از عناصر موجود در بازی مرتبط است. آب، آتش، زمین، هوا و طبیعت.  خانواده یک ایلوویال در بازی به او در نیرد با سایر ایلوویال‌ها برتری‌های خاصی می‌دهد.

برای مثال یک ایلوویال مرتبط با آتش در برابر ایلوویال‌های مربوط به طبیعت برتری دارد و  در برابر ایلوویال‌های مربوط به آب ضعف دارد.

 

ایلوویاری

ایلوویاری معادل پوکدکس (Pokedex) در پوکی مون است که در واقع پایگاه داده بازی است که اطلاعات تمام ایلوویال‌های موجود در بازی در آن قرار دارد. با این حال بازیکنان پیش از مشاهده جزییات کامل باید به مناطق مختلف بازی سفر کنند و ایلوویال‌ها را پیدا کنند.

ایلوویوم با نام‌گذاری ایلوویال‌ها طبق نام شخصی که برای نخستین بار آن هر یک از آن‌ها را پس از انتشار اولیه بازی رام می‌کند، و قرار دادن آن بر روی ایلوویاری، بلاکچین را در فرآیند بازی ترکیب کرده است.

 

آیتم‌های بازی

علاوه بر ایلوویال‌ها آیتم‌های دیگری نیز در بازی هستند که می‌توانند به عنوانNFT در بازار آزاد معامله شوند. از این آیتم‌ها  می‌توان برای رام کردن ایلوویال‌ها استفاده کرد. چهار آیتم ابتدایی که بازیکنان می‌توانند از آن در بازی استفاده کنند عبارتند از:

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

خرده‌سنگ: تکه‌هایی از کریستال هستند که برای گرفتن و رام کردن ایلوویال‌ها پس از نبردهای پیروزمندانه استفاده می‌شوند. این آیتم‌ها NFT هستند و بسیار در بازی مهم‌اند.

خرده‌سنگ‌های مختلفی در بازی وجود دارد که بر میزان موفقیت در گرفتن و رام کردن ایلوویال‌های به‌خصوص پس از نبرد تاثیر می‌گذارد.

در شروع بازی به هر بازیکن تعدادی هرده سنگ داده می‌شود و می‌‌توان تعداد بیشتری از آن‌ها را از معادن بازی استخراج کرد. این هرده سنگ‌ها در IlluviDEX  قابل معامله‌اند.

 

اسلحه‌ها: سلاح‌هاNFTهایی هستند که پیش از شروع نبرد توسط بازیکنان انتخاب می‌شوند. بر خلاف پوکمون بازیکنان می‌توانند مستقیماً با ایلوویال‌ها مبارزه کنند.

سلاح‌های انتخاب‌شده بر کلاس آواتار بازیکن تاثیر می‌گذارند. این کلاس‌ بسته به ترکیب تیم‌ها می‌تواند موجب هم‌افزایی پاداش را برای تیم ایلوویال به ارمغان آورد. سلاح‌ها نیز در IlluviDEX قابل معامله هستند.

زره: زره‌ها NFTهایی هستند که توسط بازیکنان انتخاب می‌شوند. زره‌ها از اقلام استخراج‌شده  درایلوویوم ساخته می‌شوند و به عنوان دفاعی در برابر آسیب جانورانی که بازیکنان با آنها می‌جنگند به کار گرفته می‌شوند. زره ها در IlluviDEX قابل معامله هستند.

 

اشباع‌کننده‌ها Imbues: ابزار پیشرفتی هستند که می‌توانند ارزش مجموعه دارایی‌های یک بازیکن را با متمایز کردن خریدهایش از دیگران، ارتقا دهد.

اشباع‌کننده‌ها چندوجهی هستند، بنابراین، بازیکنان می‌توانند از آنها بر روی کالاهای متنوعی استفاده کنند یا آنها را در IlluviDEX بفروشند.

اجزای مختلف بازی مانند سلاح‌ها، زره‌ها و حتی پهپادها می‌توانند مشمول تاثیرگذاری این آیتم شوند. آن‌ها شبیه قوطی‌های رنگ در PUBG هستند.

 

مناطق: ایلوویوم در ابتدا با تعداد محدودی منطقه راه اندازی می‌شود که برای بازیکنان قابل دسترسی خواهد بود.

بعداً، بازیکنان قفل ستون‌های بازی را باز می‌کنند که امکان سفر به مناطق جدید زیبا، چالش برانگیز و مهم را فراهم می‌کند که در خود ایلوویال‌های جدید برای نبرد و داستان‌های تازه‌ای دارند.

منطقه‌ها در بازی طبقه‌بنده‌شده خواهند بود. منطقه 0 در بازی برای همه به‌صورت رایگان در دسترس خواهد بود تا پیش از سرمایه‌گذاری بازی کنند و تصمیم خود را بگیرند.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

 

گیم پلی پایه‌ای بازی

فرم کنونی بازی به شکلی طراحی شده که یک بازی یک‌نفره آزاد جهان باز رول پلی باشد. بازیکنان بازی را با شخصی‌سازی شخصیت خود و انتخاب یک پهپاد به عنوان نیروی کمکی آغاز  می‌کنند.

سپس کاوش خود را در دنیای آزاد بازی آغاز کرده و شروع به جمع‌آوری ایلوویال‌هایی می‌کنند که با آن روبرو می‌شوند. ایلوویال‌های شکست خورده در نبرد را می‌‌توان به وسیله خرده‌سنگ‌ها گرفت و و به‌عنوان NFT نگهداری کرد.

هر بازیکن دارای پنج مکانیسم یا حالت بازی است که می تواند در حین انجام بازی در آن‌ها شرکت کند که عبارتند از:

 

کاوشگری

حالت کاوشگری بازی داستان ماجراجویی شخصیت اصلی را دنبال می‌کند. بازیکنان همچنین می توانند آزادانه در مناطق موجود در دنیای آزاد بازی سفر کنند تا ایلوویال‌ها را بگیرند و رام کنند.

با گذشت زمان گرفتن ایلوویال‌‌ها سخت‌تر می‌شود. هر چه تعداد بیشتری از آنها گرفته می‌شود، نرخ گرفتن‌شان نوسان بیشتری می‌کند زیرا این نرخ به صورت مستقیم با تعدا ایلوویال‌های شکارشده مرتبط است. با این حال، هر چه زمان بیشتری را صرف ماجراجویی کنید، خدمه و اعضای تیم شما قوی‌تر می‌شوند.

 

استخراج و برداشت

دومین فعالیتی که بازیکنان می توانند در حین بازی انجام دهند، استخراج و برداشت است. اگر برایتان سوال است که پهپادها در بازی به چه کاری می‌آیند، جواب شما اینجاست.

پهپاد نقش مهمی در استخراج مواد معدنی از سطح سیاره و تبدیل آنها به آیتم‌های کارآمد دارد. هر چه مواد معدنی استخراج‌شده بهتر و کمیاب‌تر باشد، آیتم‌های ساخته‌شده از آن کیفیت بهتری خواهند داشت. استخراج همچنین برای جمع‌آوری خرده‌سنگ‌های کم‌کیفیت رایگان برای گرفتن ایلوویال‌ها استفاده می‌شود.

 

ساخت تیم

این شاید یکی از مهم‌ترین جنبه‌های گیم پلی ایلوویوم باشد. نبردهای بازی را می‌توان با هم‌افزایی ساخت یا متوقف کرد. هم‌افزایی تیمی مشارکتی است که بین ایلوویال‌ها بر اساس خانواده یا کلاس‌ شکل می‌گیرد.

زمانی که ایلوویال‌ها به شکل تیمی با هم کار می‌کنند در میدان نبرد قوی‌تر ظاهر می‌شوند، بنابراین بهتر است بازیکن‌ها برای افزایش شانس برنده شدن از جفت‌های هم‌افزا استفاده کنند.

هم‌افزایی‌های مختلف به تیم‌ها مزایای متفاوتی می‌دهد و به تیم‌ها این امکان را می‌دهد که از حریف خود پیشی بگیرند، حتی اگر ایلوویال‌هایی با قدرت خام بیشتر از شما داشته باشند.

 

سیستم ادغام

ایلوویوم از یک سیستم ادغام برای تکامل ایلوویال‌ها به سطح بعدی استفاده می‌کند. برای تکامل یک ایلوویال به سطح بعدی شما نیاز دارید تا سه ایلوویال را که به سطح نهایی رسیده‌اند، جمع‌آوری کنید. این سه ایلوویال در طی فرآیند ادغام با هم تبدیل به یک موجود قوی‌تر می‌شوند.

تاثیرگذارترین راهی که برای رسیدن به سطح نهایی در پیش پای ایلوویال‌ها وجود دارد، شرکت در مبارزات متعدد و به دست آوردن تجربه است. این سیستم ادغام در پی خود سیستم سوزاندن بازی را به وجود می‌آورد که باعث می‌شود بازار ایلوویال‌های زیاده از حد متورم نخواهد شد.

 

میدان نبرد

حالت میدان نبرد کمی پس از انتشار ابتدایی بازی به راه خواهد افتاد. در این حالت از بازی بازیکنان می‌توانند با هم بجنگند تا اتریوم به دست بیاورند. دو میدان متفاوت با قوانین مختلف در بازی وجود دارد، میدان رتبه‌بندی‌شده و میدان لویاتان.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

در میدان رتبه‌بندی‌شده بازیکن‌ها از جایگاه برابری شروع می‌کنند. سطوح تجربه نرمال می‌شوند و هر ایلوویال هزینه امتیاز خاصی خواهد داشت که مبارزه را بر مهارت مبتنی خواهد کرد.

در میدان لویاتان هیچ کدام از این محدودیت‌ها وجود نخواهد داشت. تماشاگران می توانند روی نتایج این مسابقات نیز شرط‌بندی کنند. اینجاست که بازیکنان می‌توانند تسلط خود را نشان دهند و کلکسیون خود را به نمایش بگذارند.

وقتی نبرد آغاز می‌شود هر ایلوویال یک هدف را برای حمله انتخاب می‌کند. آنها در طول نبرد در نتیجه حمله‌ها و آسیب‌ها، انرژی جمع‌آوری می‌کنند. هنگامی که انرژی به آستانه خاصی رسید، یک توانایی خاص فعال می‌شود که بر نتیجه بازی تاثیر می‌گذارد.

این توانایی‌های نهایی، امکان آسیب‌رسانی، تقویت خود و هم‌تیم‌ها، جلوگیری از پیشروی دشمن و یا وارد کردن ضربه‌های شدید، در حدی که دشمن را به عقب براند، را به تیم‌ها می‌دهد. هنگامی که یک تیم کاملاً شکست بخورد، بازی تمام می‌شود.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

 

ایلوویوم صفر

ایلوویوم یک سری از مینی-بازی‌ها را طراحی کرده‌اند که اولین آن‌ها ایلوویوم صفر است. این بازی یک مینی بازی ساخت-پایه است که مفهوم NFT Land را در متاورس ایلوویوم معرفی می‌کند.

NFT Land در ایلوویوم صفر منابعی تولید می‌کند که می‌تتوانند در بازی اصلی به کار بروند. در مجموع صدهزار  قطعه زمین وجود دارد که در اولین دفعه فروش، 20 هزار قطعه به شکل مزایده هلندی عرضه خواهند شد.

 

IlluviDEX

IlluviDEX بازار آنلاین بومی ایلوویوم است. بازیکنان می‌‌توانند از این محل برای معامله NFT بین خودشان استفاده کنند. این بازار توسط سازمان خودگردان غیرمتمرکز ایلوویوم مدیریت می‌شود. IlluviDEX در حال توسعه به شکلی است که بتوان در آن آیتم‌های بازی را نیز معامله کرد.

 

چه زمانی می‌توان ایلوویوم را بازی کرد؟

بازی در حال حاضر برای برخی از گروه‌های برگزیده در مرحله بتا تست دردسترس است. یک برنامه بتای آزاد برای سه ماه نخست سال۲۰۲۲ نیز وجود دارد. هنوز تاریخ دقیق راه‌اندازی مشخص نشده است.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

بررسی ارزهای دیجیتال ایلوویوم

ایلوویوم دو توکن دارد. ILV  و sILV2

سوددهی توکن‌ها:

  • ILV

دارندگان این توکن می‌توانند با پیشنهاد اصلاحات و انتخاب اعضای شورای ایلوویناتی در اداره سازمان مشارکت کنند.  دارندگان توکن همچنین می‌توانند با قرار دادن توکن‌های خود در برنامه استخراج نقدی، بازدهی نقدی داشته باشند.

استیک کردن جایزه‌ها  یک بازه 12 ماهه واگذاری دارد و یا صاحبان توکن می‌توانند آنها را به توکن sILV2 تبدیل کنند و برای خریدهای درون بازی استفاده کنند.

در نهایت، تمام درآمدهای درون بازی حاصل از خریدهای درون بازی و تراکنش های بازار در قالب ILV به سهامداران منتقل می‌شود.

  • sILV2

این توکن نسخه مصنوعی ILV است که در اقتصاد درون بازی کاربرد دارد. sILV2 به ارزش ILV وابسته است و می‌توان از آن برای پرداخت هزینه سفر و ساخت خرده‌سنگ های داخل بازی استفاده کرد.

علاوه بر این، sILV2 را نمی‌توان برای هیچ تراکنش دیگری، از جمله معاملات IlluviDEX استفاده کرد.

 

راه‌اندازی توکن ILV

این توکن در مجموع حداکثر ۱۰ میلیون عرضه دارد، که ۶ میلیون توکن در ابتدا توزیع شد. ۴ میلیون باقیمانده به آرامی طی یک دوره سه ساله از طریق برداشت بازدهنده و  جوایز درون بازی آزاد خواهد شد.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

از سی مارچ تا ۲ آپریل ۲۰۲۱ یک میلیون توکن ( معادل ۱۶.۶۷ درصد عرضه ابتدایی و ۱۰ درصد مجموع عرضه) از طریق استخر نقدینگی بوت اسپرینگ عرضه عمومی شد. باقیمانده توکن‌ها به شکل خصوصی از پنج طریق زیر عرضه شد:

سرمایه‌گذارن پیش از کشت ایده- این سرمایه‌گذاران 500.000 ( حداکثر 5 درصد کل عرضه) توکن با قیمت 1دلار برای هر توکن، دریافت کردند.

سرمایه‌گذران سطح کشت ایده- این سرمایه‌گذاران 1.5 میلیون توکن (حداکثر 15 درصد کل عرضه) با قیمت 3 دلار به ازای هر توکن دریافت کردند.

تیم- به اعضای تیم بنیانگذار ۱.۵ میلیون توکن اختصاص داده شد (حداکثر ۱۵ درصد کل عرضه). این توکن‌ها به مدت 12 ماه قفل بود که در ماه گذشته آزاد شد ( مارچ2022).

صندوق- به صندوق پروژه نیز ۱.۵ میلیون توکن اختصاص داده شد (حداکثر ۱۵ درصد کل عرضه).

 

تاریخچه قیمت

توکن ILV اخیراً با قیمت 471 دلار معامله می‌شود. این توکن در جریان روند صعودی سکه‌های بازی در نوامبر سال گذشته به بالاترین حد خود یعنی 1916 دلار رسید. این توکن در حال حاضر با نوسانات متراکم معامله می‌شود و قیمت خود را بین 450 تا 700 دلار حفظ کرده است.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

 

چگونه می‌‌توانILV خرید؟

با توجه به آنچه در وبسایت رسمی ایلوویوم منتشر شده، بهترین صرافی غیرمتمرکز برای تهییۀ این توکن‌ها استخر نقدینگی SushiSwap است. این تو کن در صرافی‌های متمرکزی همچون Binance، Kucoin و OKEx نیز قابل تهیه است.

 

آیا می‌‌توان ILV را استیک کرد؟

بله دو روش اصلی برای استیک کردن این توکن وجود دارد. هر دو روش مستلزم این است که در وب سایت رسمی پروژه سهام داشته باشید. اولین مورد این است که فقط توکن ILV را به استیک کنید. دومین مورد، استیک کردن رمز نقدینگی جفت ILV/ETH است.

این پلتفرم به حداقل یک ماه بازۀ قفل در هنگام سپرده‌گذاری نیاز دارد. هرچه مدت زمان قفل بیشتر باشد، پاداش بازدهی می‌شود. هر پاداشی که به دست می‌آید قبل از دریافت به شکلILV یک بازۀ واگذاری 12 ماهه دارد.

 

سازمان خودگردان غیرمتمرکز ایلوویوم

این سازمان متشکل از دارندگان توکن ILV است. سازمان همچنین در درجۀ اول به عنوان یک استودیوی بازی غیرمتمرکز عمل می‌کند. این سازمان دارای لیستی از نمایندگان منتخب است که شورای ایلوویناتی نام دارد.

اعضای شورا که به‌عنوان نمایندگان جامعه عمل می‌کنند، پس از بحث و گفتگو در مورد طرح‌ها به آنها رأی می دهند.

مدیریت سازمان از طریق دو نوع طرح انجام می‌شود، طرح‌های تغییر پیکربندی (ICCPs) و طرح‌های بهبود ایلوویوم (IIPs) .

طرح‌های نوع اول برای به روز رسانی متغیرهای پیکربندی سیستم، که شامل ارزش‌های شورا، هزینه‌های بازار، مکانیک جذب و تغییرات تعادلی می‌شوند، استفاده می‌شوند.

دستۀ دوم طرح‌ها برای بهبود پروتکل‌ها، مانند قراردادهای جدید، سیستم‌های جدید، بسط‌ها و مجموعۀ کاراکترها استفاده می‌شوند.

طرح‌ها به مخزن Github می‌روند و سپس به فضای طرح‌های ایلوویوم ارسال می‌شوند. در آن فضا در شورا به رای گذاشته می‌شوند و به صورت زنجیره‌ای ضبط می‌شوند. طرح‌ها باید به یک توافق اکثریتی برسند تا اجرایی شوند.

به منظور ایجاد کنترل و تعادل، مکانیسم اداره با رای‌گیری دو مرحله‌ای برای کاهش قدرت رایِ صاحبان اصلی ILV استفاده می‌شود. علاوه بر این در صورتی که شورا به اجماع نرسد، یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز «جلاد» تشکیل شده است تا به عنوان پشتیبان پروتکل‌ها عمل کند.

 

منابع مالی ایلوویوم

ایلوویوم در مجموع ۵ میلیون دلار سرمایه در زمان سرمایه‌گذاری‌های پیش از کشت ایده و در زمان کشت ایده از طریق طیفی از سرمایه‌گذاران از جمله Framework Ventures، Delphi Digital، IOSG Ventures و Moonwhale Ventures جمع آوری کرد.

بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟
بازی ایلوویوم: آیا منجی بازی‌های NFT AAA ظهور کرده است؟

 

ریسک‌ها پروژه‌ی ایلوویوم

به عنوان پروژه‌ای که هنوز در مرحله توسعه است و درگیر فضای بازی برای کسب درآمد است، یکی از بزرگترین خطراتی که برای ایلوویوم می بینم، اقتصاد بازی شکست خورده است.

اکثر پروژه‌های بازی «بازی کن و پول بگیر» AAA  در چند ماه گذشته شاهد رکود اقتصاد بوده‌اند. حتی Axie Infinity که گفته می‌شود یکی از بهترین مدل‌های اقتصادی بازی را دارد، اقتصاد بازی خود را به شدت سقوط کرده دیدند.

گیمرها، دقیقاً آنهایی که در حوزه بازی های بلاکچین هستند، به این بازی‌ها به‌عنوان منابع درآمد جایگزین نگاه می‌کنند. در حالی که توسعه‌دهندگان بازی اصرار دارند که نباید اینطور باشد، اما واقعیت همین است.

در این حال، باید دید که جامعه چقدر به یک بازی AAA واقعی در بستر بلاکچین واکنش نشان خواهد داد.

 

جمع‌بندی

چند سالی است که بازی‌های «بازی کن و پول بگیر» زیادی در صنعت کریپتو به وجود آمده. اما هیچ یک از آنها را نمی‌توان واقعاً جذاب یا خوب دانست.

من شخصاً تعداد زیادی از این بازی‌ها را در سال گذشته بازی کرده‌ام و با شرمندگی باید اعتراف کنم که تنها کاری که باید انجام می‌دادم این بود که روی چند دکمه روی صفحه کلیک کنم تا مقداری ارز دیجیتال به دست بیاورم.

تقریباً هیچ بازی‌ای وجود نداشت که بتوانم ساعت ها آن را بازی کنم و در واقع روی آن استراتژی پیاده کنم. اما اشتباه نکنید، این بدان معنا نیست که هیچ بازی خوبی در حال حاضر در این صنعت وجود ندارد.

قطعاً چند بازی سرگرم‌کننده و جالب وجود دارد که توسط استودیوهای بزرگ بازی مانند Animoca Brands، Sky Mavis، Gala Games و غیره ساخته شده یا در حال حاضر در حال توسعه هستند.

اما من کامل مطمئن نیستم که چه تعداد از آنها واجد شرایط قرار گرفتن ذیل بازی‌های AAA هستند. اینجا جایی است که ایلوویوم با ادعای یک بازی AAA واقعی بودن در  بستر بلاکچین وارد می‌شود.

در حالی که من کاملاً عاشق طراحی بازی و مدل‌های گرافیکی ایلوویوم هستم، به یاد آوردم که با در نظر گرفتن جوانب و با توجه به طول عمر بی‌رحمانه کوتاه بازی‌ها در بلاکچین و فضای بازی‌های «بازی کن و پول بگیر»، باید امکان موفق نشدن آن را هم در نظر بگیرم.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *